Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Το avatar του μέλους Chonf
    Chonf Guest
    Κλειστο τηλέφωνο χώρις filter γινεται να δημιουργησει αποσυχρονισμο στο modem? ρωταω γιατι σκοπεύω να βαλω ADSl over pstn και στο σπιτι έχω συναγερμο συνδεδεμενο με το τηλεφωνο.... λετε να έχω προβλημα?

  2. #2
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    ΙΛΙΣΟΣ vs ΔΑΓΚΛΗ
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24152/996
    ISP
    Ψαλίδι
    Router
    Cisco 800 series
    Θα πρέπει να βάλεις φίλτρο και στον συναγερμό γιατί δουλεύει κι αυτο σαν τηλεφωνική συσκευή. Χωρίς φίλτρο αν θα παίξει ή όχι, είναι θέμα ποιότητας γραμμής και τηλεφωνικών συσκευών...

  3. #3
    Το avatar του μέλους Chonf
    Chonf Guest
    Με βάζεις σε δύσκολα μονοπάτια τώρα... εχει κλείσει και το μαγάζι απο όπου τον αγορασα... Θα τον ανοιξω μόνος μου και ο θεός βοηθος.... Α και μια ακομα ερωτηση.... αφού ο συναγερμος ειναι συνδεδεμενος κατευθείαν με το κυκλωμα (καλώδιο με καλώδιο) πως θα περασω το φίλτρο?

    <edit> Ένα κλειστο τηλεφωνο χωρίς φιλτρο μπορει να δημιουργήσει πρόβλημα? γιατι αν δν μπορει τοτε αφηνω τον συναγερμό ως έχει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chonf : 04-10-05 στις 12:44.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ένας χάλια τρόπος είναι:
    1)κόβεις το καλώδιο που πάει στο συναγερμό
    2)κόβεις το φίλτρο και ενώνεις τα καλώδια με το καλώδιο της γραμμής ή το καλώδιο του συναγερμού
    3) κόβεις ένα καλώδιο τηλεφώνου που έχει βύσμα και απο τις δύο άκρες και το ένώνεις με το καλώδιο που άφησες πριν
    4) τέλος συνδέεις τα βύσματα

    αυτό όμως είναι προχειρο-δουλειά με μηδενικό κόστος.
    προτείνω να πάρεις ένα μαραφέτι για να φτιάξεις τα δικάσου βύσματα στο συναγερμό και στη γραμμή και να συνδέσεις φυσιολογικά!!

  5. #5
    Εγγραφή
    17-02-2005
    Περιοχή
    Salonica City
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.413
    Downloads
    123
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΑΒΑΤΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chonf
    Με βάζεις σε δύσκολα μονοπάτια τώρα... εχει κλείσει και το μαγάζι απο όπου τον αγορασα... Θα τον ανοιξω μόνος μου και ο θεός βοηθος.... Α και μια ακομα ερωτηση.... αφού ο συναγερμος ειναι συνδεδεμενος κατευθείαν με το κυκλωμα (καλώδιο με καλώδιο) πως θα περασω το φίλτρο?

    <edit> Ένα κλειστο τηλεφωνο χωρίς φιλτρο μπορει να δημιουργήσει πρόβλημα? γιατι αν δν μπορει τοτε αφηνω τον συναγερμό ως έχει.
    Οταν θα έχεις κλησεις στο τηλέφωνο θα έχεις προβλημα με το μόντεμ.Ο συναγερμός είναι σαν μία τηλεφωνική συσκεύη ..
    CPU:i7 965+Hydro™ MOBO: Classified DDR:3x2GB Corsair 1866C7 GPU........SSD:Intel® X25-M HDD: 2x1TB Speedpoint F1-F3 PSU: Revolution 1050W CASE: Obsidian TFT: ASUS VW266H 26''

  6. #6
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Εγώ λέω να μην κόψεις τίποτε και να δοκιμάσεις να δεις αν παίζει πρώτα.
    Αν έχεις πρόβλημα, τότε αρχίζεις τις εγχειρήσεις.

    Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις splitter αντί για φίλτρο πριν από την κεντρική μπρίζα, απομονώνοντας το ADSL από το τηλέφωνο + συναγερμό.

    -Κ.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-10-2005
    Περιοχή
    Ν.Σμύρνη
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.Θα ενεργοποιήσω γραμμή adsl από τον ΟΤΕ και μάλλον τίποτα δεν παίρνω δωρεάν (από splitter,filters,modem/router).
    Κάποια στοιχεία για να καταλάβετε.
    1.Το σπίτι είναι δυόροφο(με εσωτερική σκάλα) και η κεντρική πρίζα είναι στον πάνω όροφο.
    2.Έχω δύο ασύρματα τηλέφωνα.Το ένα είναι στην κεντρική πρίζα (στον πάνω όροφο) και το άλλο σε άλλη πρίζα (στον κάτω όροφο).
    3.Έχω δύο υπολογιστές που θέλω να έχουν adsl(και οι δύο στον κάτω όροφο)
    Λοιπόν, τι χρειάζομαι για να δουλεύουν όλα αυτά χωρίς πρόβλημα.Ιδού η απορία
    (Splitter-που θα μπει, filter-πόσα χρειάζονται και που θα μπουν,modem/router-ποιο?(μάλλον us robotics)που ή πως θα μπει(ασύρματο μάλλον στη δική μου περίπτωση?) και ότι άλλο που νομίζεται πως ξέχασα να αναφέρω!
    Ευχαριστώ για όποια βοήθεια!Θα βοηθήσετε πολύ γιατί μάλλον μόνος μου θα τα βάλω όλα αυτά!
    Υ.Γ.Πραγματικά, το adslgr είναι το καλύτερο site για τέτοια θέματα και έχω μέινει έκπληκτος από τη "γκάμα" των θεμάτων που συζητούνται και τη βοήθεια σε διάφορα θέματα!

  8. #8
    Εγγραφή
    19-11-2004
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    374
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Όσα τηλέφωνα θέλεις να συνδέσεις τόσα splittes θα βάλεις. (δεν λες αν έχεις ISDN) To modem θα συνδέεται πάνω στην πρίζα του τηλεφώνου αλλά για τις τηλεφωνικές σου συσκευές θα παρεμβάλεται το splitter (ή φίλτρο)
    Αν κάνεις μια αναζήτηση θα δεις ότι κάποιοι είχαν προβλήματα με ασύρματα τηλέφωνα.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-04-2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.805
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15500/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    DGN2000 / TL-WA801ND
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν έχεις pstn. To μόνο που χρειάζεσαι είναι να βάλεις απο ένα φίλτρο (1 δικαιούσαι απο τον ΟΤΕ) σε κάθε ασύρματο, στην περίπτωση σου σε 2 τηλέφωνα. Αν το κάτω τηλέφωνο μοιράζεται την ίδια μπρίζα με το router που θα βάλεις τότε πάρε καλύτερα ένα pstn splitter. Αν όχι τότε βάλε ένα φίλτρο στην μπρίζα του τηλ όπως ανέφερα πριν και βάλε το router κατευθέιαν στην άλλη πρίζα χώρις τίποτα.
    Τα 2 pc θα συνδεθουν με το router είτε με καλώδια ethernet είτε με wireless, αν πάρεις αντίστοιχο router.

  10. #10
    Εγγραφή
    03-10-2005
    Περιοχή
    Ν.Σμύρνη
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ok!Ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια.Έχω pstn.Κατάλαβα πάνω κάτω τι θα βάλω(ρώτησα και στο help desk του Οτε).

  11. #11
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Εχω συναγερμο, εχω βαλει φιλτρο μονο στο τηλεφωνο(οχι στον συναγερμο) και δεν εχω προβλημα.(Μεχρι τωρα...)

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορία με τα Filters.
    Από Alex_V στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-08, 12:27
  2. Filters?
    Από ysand στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-05, 15:22
  3. Shareaza + IP filters
    Από lamesaint στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-05, 01:28
  4. adsl filters
    Από enigma στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-04, 13:39
  5. splitters και filters?
    Από knikos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-04, 08:54

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας