Σελ. 1 από 28 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 420
  1. #1
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    Νέα Κηφισιά
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Σας παραθέτω την καταγγελία που έστειλα (ο ίδιος με τα χεράκια μου!) στην ΕΕΤΤ για τους 4 παρόχους με Σημαντική Ισχύ στην Αγορά σχετικά με τη μη παροχή της υπηρεσίας απόρριψης κλήσεων με απόκρυψη καλούσας γραμμής.

    Περιμένω σχόλια δικά σας από ομοιοπαθώντες (που έχουν δεχτεί κακόβουλες κλήσεις) και μη!

    "Καταγγελία για ΟΤΕ Α.Ε., COSMOTE A.E., WIND Hellas A.E.B.E., VODAFONE-PANAFON A.E.T.

    Επιθυμώ να προβώ σε καταγγελία των ανωτέρω τηλεπικοινωνιακών παρόχων, των οποίων είμαι πελάτης (διατηρώ από μία σύνδεση συμβολαίου με τις εταιρείες ΟΤΕ και Cosmote και συνδέσεις καρτοκινητής με τις Wind και Vodafone), καθότι ως πάροχοι με σημαντική ισχύ στην αγορά είναι υποχρεωμένοι να μου παρέχουν τη δυνατότητα "να μη δέχομαι κλήσεις όταν υπάρχει απόκρυψη της καλούσας γραμμής" -όπως ορίζει το φυλλάδιο της ΕΕΤΤ "τα δικαιώματα μας" που εκδόθηκε το 2001- και την παρούσα χρονική στιγμή (7 χρόνια μετά τη δημοσίευση του εντύπου "τα δικαιώματα μας") κανένας από τους 4 μεγάλους παρόχους δεν είναι σε θέση να μου την παρέχει. Σας παρακαλώ να διερευνήσετε την καταγγελία μου και να διασφαλίσετε με την έγκαιρη παρέμβαση σας την παροχή αυτή σε εμένα και στους υπόλοιπους καταναλωτές από τις ανωτέρω εταιρείες. Η αφορμή για την καταγγελία αυτή στάθηκε το γεγονός ότι δέχθηκα 3 κακόβουλες κλήσεις από απόκρυψη της καλούσας γραμμής στο κινητό μου Cosmote με αριθμό 69ΧΧΧΧΧΧΧΧ την ΧΧ/7/2008 και η τελευταία κλήση έλαβε χώρα στις ΧΧ:ΧΧ. Καθιστώ την εταιρεία Cosmote υπεύθυνη για τη διατάραξη της προσωπικής μου και οικογενειακής μου ζωής, λόγω της αδυναμίας παροχής της προαναφερθείσας δυνατότητας και επιφυλάσσομαι παντώς νομίμου δικαιώματος μου. Επιπλέον, θα ήθελα να εκφράσω τη λύπη μου για την αδράνεια της υπηρεσίας σας, όσον αφορά στον έλεγχο της τηλεπικοινωνιακής αγοράς για την τήρηση των ρυθμίσεων περί δικαιωμάτων των καταναλωτών, καθώς το θέμα των κακόβουλων κλήσεων έχει απασχολήσει πολλούς συνδρομητές και θα πρέπει κάποια στιγμή να μεριμνήσετε για την προστασία τους, θεωρώντας ότι η παροχή της μη αποδοχής κλήσεων από απόκρυψη θα περιορίσει σημαντικά το φαινόμενο των κακόβουλων κλήσεων. Δε θεωρώ ως μέτρο για την αποφυγή των κακόβουλων κλήσεων την αλλαγή του αριθμού μου, καθώς τον αριθμό αυτό τον χρησιμοποιώ και για επαγγελματικούς σκοπούς και θα έχω μεγάλες οικονομικές απώλειες εάν τον αλλάξω. Επίσης, αναποτελεσματικό μέτρο αντιμετώπισης των κακόβουλων κλήσεων φαίνεται να είναι η υπηρεσία "εντοπισμός κακόβουλων κλήσεων", με την οποία δεν προλαμβάνεται το πρόβλημα, παρά έρχεται να το λύσει "μετά εορτής", προειδοποιώντας τον παρενοχλούντα με ηχητικό μήνυμα και απαιτεί μια γραφειοκρατική διαδικασία για την ενεργοποίηση της, επιβάλλοντας χρέωση στο συνδρομητή που την ενεργοποιεί και ανήκει στα δίκτυα ΟΤΕ, Cosmote και Τellas !"


    Y.Γ.1 Κατεβάστε το συν. αρχείο. Είναι το έντυπο της ΕΕΤΤ που το αναφέρει. (βλ. στην ενότητα "αναγνώριση κλήσης" στο 2ο bullet)
    Υ.Γ.2 Επειδή υπήρξε πρόβλημα και στο παρελθόν με κακόβουλες κλήσεις, χρησιμοποίησα την υπηρεσία εντοπισμού κακόβουλων κλήσεων χωρίς αποτέλεσμα!
    Υ.Γ.3 Σε επίπεδο συσκευής η λειτουργία απόρριψης κλήσεων δεν μπορεί να λειτουργήσει αποτελεσματικά, γιατί πρέπει να βάλεις όλες τις επαφές σου σε ομάδες, και επιπλέον δεν βγαίνει προειδοποιητικό μήνυμα, όπως γίνεται με τη Forthnet, που σε ειδοποιεί ότι για να ολοκληρωθεί η κλήση πρέπει να βγάλεις την απόκρυψη.


    Προσθήκη από MNP-10: Κατόπιν της συζήτησης, προέκυψε ανάγκη για μαζικότερη κίνηση (ώστε να το λάβει η ΕΕΤΤ υπ' όψην της ταχύτερα) και έτσι συντάχθηκε μία επιστολή η οποία θα υποβληθεί στην ΕΕΤΤ με πολλαπλούς υποστηρικτές - ώστε να έχει την απαιτούμενη μαζική υπόσταση.

    Αυτή τη στιγμή (25/7 10μ.μ.) υπάρχει εν εξελίξει συλλογή υπογραφών.
    Το κείμενο της μαζικής καταγγελίας και τα στοιχεία που συμπληρώνετε, εφόσον θέλετε να τη στηρίξετε, είναι εδώ.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Ta_dikaiomata_mas.pdf  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 25-07-08 στις 22:25.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-05-2008
    Μηνύματα
    1.355
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2045/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από swind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας παραθέτω την καταγγελία που έστειλα (ο ίδιος με τα χεράκια μου!) στην ΕΕΤΤ για τους 4 παρόχους με Σημαντική Ισχύ στην Αγορά σχετικά με τη μη παροχή της υπηρεσίας απόρριψης κλήσεων με απόκρυψη καλούσας γραμμής.

    Περιμένω σχόλια δικά σας από ομοιοπαθώντες (που έχουν δεχτεί κακόβουλες κλήσεις) και μη!

    "Καταγγελία για ΟΤΕ Α.Ε., COSMOTE A.E., WIND Hellas A.E.B.E., VODAFONE-PANAFON A.E.T.

    Επιθυμώ να προβώ σε καταγγελία των ανωτέρω τηλεπικοινωνιακών παρόχων, των οποίων είμαι πελάτης (διατηρώ από μία σύνδεση συμβολαίου με τις εταιρείες ΟΤΕ και Cosmote και συνδέσεις καρτοκινητής με τις Wind και Vodafone), καθότι ως πάροχοι με σημαντική ισχύ στην αγορά είναι υποχρεωμένοι να μου παρέχουν τη δυνατότητα "να μη δέχομαι κλήσεις όταν υπάρχει απόκρυψη της καλούσας γραμμής" -όπως ορίζει το φυλλάδιο της ΕΕΤΤ "τα δικαιώματα μας" που εκδόθηκε το 2001- και την παρούσα χρονική στιγμή (7 χρόνια μετά τη δημοσίευση του εντύπου "τα δικαιώματα μας") κανένας από τους 4 μεγάλους παρόχους δεν είναι σε θέση να μου την παρέχει. Σας παρακαλώ να διερευνήσετε την καταγγελία μου και να διασφαλίσετε με την έγκαιρη παρέμβαση σας την παροχή αυτή σε εμένα και στους υπόλοιπους καταναλωτές από τις ανωτέρω εταιρείες. Η αφορμή για την καταγγελία αυτή στάθηκε το γεγονός ότι δέχθηκα 3 κακόβουλες κλήσεις από απόκρυψη της καλούσας γραμμής στο κινητό μου Cosmote με αριθμό 69ΧΧΧΧΧΧΧΧ την ΧΧ/7/2008 και η τελευταία κλήση έλαβε χώρα στις ΧΧ:ΧΧ. Καθιστώ την εταιρεία Cosmote υπεύθυνη για τη διατάραξη της προσωπικής μου και οικογενειακής μου ζωής, λόγω της αδυναμίας παροχής της προαναφερθείσας δυνατότητας και επιφυλάσσομαι παντώς νομίμου δικαιώματος μου. Επιπλέον, θα ήθελα να εκφράσω τη λύπη μου για την αδράνεια της υπηρεσίας σας, όσον αφορά στον έλεγχο της τηλεπικοινωνιακής αγοράς για την τήρηση των ρυθμίσεων περί δικαιωμάτων των καταναλωτών, καθώς το θέμα των κακόβουλων κλήσεων έχει απασχολήσει πολλούς συνδρομητές και θα πρέπει κάποια στιγμή να μεριμνήσετε για την προστασία τους, θεωρώντας ότι η παροχή της μη αποδοχής κλήσεων από απόκρυψη θα περιορίσει σημαντικά το φαινόμενο των κακόβουλων κλήσεων. Δε θεωρώ ως μέτρο για την αποφυγή των κακόβουλων κλήσεων την αλλαγή του αριθμού μου, καθώς τον αριθμό αυτό τον χρησιμοποιώ και για επαγγελματικούς σκοπούς και θα έχω μεγάλες οικονομικές απώλειες εάν τον αλλάξω. Επίσης, αναποτελεσματικό μέτρο αντιμετώπισης των κακόβουλων κλήσεων φαίνεται να είναι η υπηρεσία "εντοπισμός κακόβουλων κλήσεων", με την οποία δεν προλαμβάνεται το πρόβλημα, παρά έρχεται να το λύσει "μετά εορτής", προειδοποιώντας τον παρενοχλούντα με ηχητικό μήνυμα και απαιτεί μια γραφειοκρατική διαδικασία για την ενεργοποίηση της, επιβάλλοντας χρέωση στο συνδρομητή που την ενεργοποιεί και ανήκει στα δίκτυα ΟΤΕ, Cosmote και Τellas !"


    Y.Γ.1 Όποιος συμφορουμίτης επιθυμεί να του στείλω το έντυπο της ΕΕΤΤ "τα δικαιώματα μας" ας μου στείλει 1 ΡΜ.
    Υ.Γ.2 Επειδή υπήρξε πρόβλημα και στο παρελθόν με κακόβουλες κλήσεις, χρησιμοποίησα την υπηρεσία εντοπισμού κακόβουλων κλήσεων χωρίς αποτέλεσμα!
    Υ.Γ.3 Σε επίπεδο συσκευής η λειτουργία απόρριψης κλήσεων δεν μπορεί να λειτουργήσει αποτελεσματικά, γιατί πρέπει να βάλεις όλες τις επαφές σου σε ομάδες, και επιπλέον δεν βγαίνει προειδοποιητικό μήνυμα, όπως γίνεται με τη Forthnet, που σε ειδοποιεί ότι για να ολοκληρωθεί η κλήση πρέπει να βγάλεις την απόκρυψη.
    1000 δίκαια έχεις! Θα πρότεινα να έχεις το κινητό στο αθόρυβο αλλά δεν γνωρίζω το επαγγελμά σου!
    Π.χ. ενας γιατρός δεν μπορεί και δεν πρέπει να το κάνει.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.430
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπράβο σου !
    (τέτοιου είδους θέματα δεν θα μπορούσαν να τίθενται δημοσίως από τους διαχειριστές του adslgr ώστε να δίνεται η δυνατότητα ομαδικής καταγγελίας) ;
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  4. #4
    Εγγραφή
    04-04-2007
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ
    Router
    Speedtouch 530 v6
    Συγχαρητηρια για το θεμα, οπως ο αλλος εχει δικαιωμα να αποκρυπτει το νουμερο του, θελω να εχω και εγω το δικαιωμα να απορριπτω την κληση που μου κανουν, οταν δεν εμφανιζεται το νουμερο αυτου που με καλει.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    Νέα Κηφισιά
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironfist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο σου !
    (τέτοιου είδους θέματα δεν θα μπορούσαν να τίθενται δημοσίως από τους διαχειριστές του adslgr ώστε να δίνεται η δυνατότητα ομαδικής καταγγελίας) ;
    Θα την ήθελα πολύ την ομαδική καταγγελία. το ανέφερα στους διαχειριστές και μου είπαν να το βάλω πρώτα εδώ να δούμε πως θα πάει. αν δείξουν πολλοί ενδιαφέρον, το βλέπω να γίνεται ομαδικό!! για αυτό πρέπει να τραβήξουμε την προσοχή και των υπολοίπων και αν θέλετε προτείνετε το κι εσείς στους διαχειριστές.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-12-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6400/948
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Netfaster 2
    SNR / Attn
    10(dB) / 24(dB)
    Επιτέλους!!!Αντιμετώπισα στο παρελθόν παρόμοιο πρόβλημα και καταλαβαίνω απόλυτα την αγανάκτησή σου.!!Μέσα και εγώ σε οποιαδήποτε μορφή ομαδικής καταγγελίας!!Είναι αδιανήτο να μην μπορούμε να απαλλαγούμε από την κουτοπονηριά εταιριών πάσης (προωθητικής κυρίως) φύσεως, πρώην φιλενάδων, ή όποιου άλλου αργόσχολου που καλεί με απόκρυψη για να "σπάσει" πλάκα, χρησιμοποιώντας την απόκρυψη!!!

  7. #7
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    Νέα Κηφισιά
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BELIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιτέλους!!!Αντιμετώπισα στο παρελθόν παρόμοιο πρόβλημα και καταλαβαίνω απόλυτα την αγανάκτησή σου.!!Μέσα και εγώ σε οποιαδήποτε μορφή ομαδικής καταγγελίας!!Είναι αδιανήτο να μην μπορούμε να απαλλαγούμε από την κουτοπονηριά εταιριών πάσης (προωθητικής κυρίως) φύσεως, πρώην φιλενάδων, ή όποιου άλλου αργόσχολου που καλεί με απόκρυψη για να "σπάσει" πλάκα, χρησιμοποιώντας την απόκρυψη!!!
    Μπράβο παλικάρια μου!!! Οργανωθείτε!!!

  8. #8
    Το avatar του μέλους gkontos
    gkontos Guest

    Για να πω την αλήθεια δεν γνώριζα ότι έχουμε αυτή τη δυνατότητα. Ξέρει κανείς εάν ισχύει και για τον Οτε ? Συνήθως με απόκριψη πέρνουν μόνο οι ενοχλητικοί

  9. #9
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    1.220
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μαζί σου αρχηγέ! Εγώ πάντως που το είχα ζητήσει μια φορά μου είπαν ότι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα και ότι πρώτη φορά το ακούνε! Αν μπορείς στείλε μου το έντυπο τα δικαιώματά μας!!

  10. #10
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    Νέα Κηφισιά
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmakosx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαζί σου αρχηγέ! Εγώ πάντως που το είχα ζητήσει μια φορά μου είπαν ότι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα και ότι πρώτη φορά το ακούνε! Αν μπορείς στείλε μου το έντυπο τα δικαιώματά μας!!
    πρέπει να μου στείλεις ενα ΡΜ με το email σου για να στο στείλω.

  11. #11
    Εγγραφή
    05-12-2007
    Περιοχή
    Φραπεδούπολη
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    ~17000/1000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7140 A
    SNR / Attn
    11(dB) / 13(dB)
    Βαλτε ολοι fritz box να σωθειτε . Εχει οτι θες για call blocking. Εγω προσωπικα βρηκα την υγεια μου.

    Σοβαρα τωρα, μπραβο στο φιλο και πρεπει να υποστηριξουμε ολοι την προσπαθεια του. Ελεος πια με τους τυχαρπαστους που παιρνουν με αποκρυψη.

    Μονο να βλεπατε στο event log του fritz ποσοι προσπαθουν καθε μερα να παρουν με αποκρυψη. Και τρελες ωρες, μεσημεριατικα μεχρι και 2 και 3 το βραδυ.
    Chuck Norris doesn't believe in Germany.

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ωραία όλα αυτά που λέτε, αλλά

    το ότι κάποιος είναι ΣΙΑ *αυτή την στίγμή μόνο ο ΟΤΕ* και αφού δεν υπάρχει υποχρεώση απο την ΕΕΤΤ για αυτή την λείτουργεία τότε σε λάθος μέρος πάει η καταγγελία ή ακόμα καλύτερα λάθος ο όρος καταγγελία

    Θα πρέπει να ζητήσουμε απο την ΕΕΤΤ να γίνει αυτό όρος για τους παρόχους με αδεία τηλεφωνίας

  13. #13
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.819
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    ΣΙΑ ειναι και οι κινητοι..

  14. #14
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.945
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Ο καθένας στην αγορά του
    Ανυπόγραφος

  15. #15
    Το avatar του μέλους 21century
    21century Guest
    Τελικά τα αρχεία και το δικαίωμα αποκάλυψης ενος αριθμού με απόκρυψη που γίνεται σε οποιοδήποτε δικτυο ποιος φορές ειναι αρμόδιος να απαντήσει? Μήπως μόνο η ΕΕΤΤ έχει αυτο το δικαίωμα?

Σελ. 1 από 28 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 167
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-08, 23:15
  2. Συσκευή για Απόρριψη κλήσεων με απόκρυψη
    Από pfoul στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-08, 14:52

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας