Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 32
  1. #1
    Εγγραφή
    14-04-2008
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    263
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    5340/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΡΟΔΟΥ
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 49.0(dB)
    το εχω 2-3 χρόνια χωρις αλλαγη μπαταριας.. κ εγγυηση δεν εχει πλεον. πριν 1 μήνα το ups κραταγε το pc της υπογραφης μου στο 1-2 λεπτα, ίσα δηλαδη για να προλαβει να κανει shutdown αυτοματα με το winpower. χτες εκανα δοκιμη και εκλεισε αστραπιαια ο υπολογιστης, δεν κρατησε ουτε 1 δευτερολεπτο, και το ups αναψε το τριτο λαμπακι (κοκκινο)! σημερα δοκιμασα το ups μονο με την οθονη, Και καταφερε να την κρατησει ανοιχτη μονο 3-4 δευτερολεπτα και ξαναεκλεισε με το να αναβοσβηνει το κιτρινο λαμπακι και να ειναι αναμενο και το κοκκινο! στο manual λεει οτι το κοκκινο λαμπακι σημαινει βλαβη.

    λετε να θελει αλλαγη μπαταριας και μετα να δουλευει σαν καινουργιο?
    λετε να επαθε καποια βλαβη οποτε τσαμπα τα λεφτα για την καινουργια μπαταρια?

  2. #2
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Μηνύματα
    2.221
    Downloads
    56
    Uploads
    18
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    speedtouch(Thomson..)
    SNR / Attn
    17(dB) / 45(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panaiz Εμφάνιση μηνυμάτων
    το εχω 2-3 χρόνια χωρις αλλαγη μπαταριας.. κ εγγυηση δεν εχει πλεον. πριν 1 μήνα το ups κραταγε το pc της υπογραφης μου στο 1-2 λεπτα, ίσα δηλαδη για να προλαβει να κανει shutdown αυτοματα με το winpower. χτες εκανα δοκιμη και εκλεισε αστραπιαια ο υπολογιστης, δεν κρατησε ουτε 1 δευτερολεπτο, και το ups αναψε το τριτο λαμπακι (κοκκινο)! σημερα δοκιμασα το ups μονο με την οθονη, Και καταφερε να την κρατησει ανοιχτη μονο 3-4 δευτερολεπτα και ξαναεκλεισε με το να αναβοσβηνει το κιτρινο λαμπακι και να ειναι αναμενο και το κοκκινο! στο manual λεει οτι το κοκκινο λαμπακι σημαινει βλαβη.

    λετε να θελει αλλαγη μπαταριας και μετα να δουλευει σαν καινουργιο?
    λετε να επαθε καποια βλαβη οποτε τσαμπα τα λεφτα για την καινουργια μπαταρια?
    Μαλον μπαταρια φιλε.Πεζει ομως και η βλαβη.....

  3. #3
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    1.220
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εφόσον μετά δουλεύει αυτό σημαίνει ότι είναι μπαταρία! Απλώς δουλεύει σαν σταθεροποιητής τάσης αλλά όταν πέσει το ρεύμα δεν κρατάει γιατί τα έφτυσε η μπαταρία

  4. #4
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    γνωστα μερη για παραγγελια μπαταριων
    http://www.batteries.gr/
    http://www.interbatt.gr/index.php?op...mart&Itemid=15
    http://shopping.pathfinder.gr/?cat=1391&page=2 (αλλα μικροτερη ποικιλια)
    καποτε ειχε και ο γερμανος πολλες μπαταριες (ειδικευοταν σε αυτο μαλιστα) αλλα τωρα αλλαξε σε αλλα ειδη προιοντων
    Quality is not an act, it is a habit.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-04-2008
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    263
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    5340/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΡΟΔΟΥ
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 49.0(dB)
    η μπαταρια μου ειναι 12v/9ah (στο manual το λεει), βρηκα στο www.batteries.gr αυτην CSB μπαταρία UPS Lead acid 12V 7,2Ah 20 ευρω και στα χαρακτιρηστικα λει οτι ειναι για το 600αρη mustek οποτε θα εχει μικροτερη αντοχη, αφου θα την αλλαξω ας παρω μια μεγαλυτερη ετσι δεν ειναι? ή θα εχω προβλημα?
    μετα ειδα αυτην CSB μπαταρία UPS Lead acid 12V 12Ah στα 38 ευρω, αλλα δεν λεει τιποτα εαν μπενει στο mustek οπως ανεφερε η πρωτη μπαταρια, δεν γραφουν και διαστασεις κιολας για να μετρησω να δω εαν θα χωρεσει.
    ποια απο τις 2 λετε? ή αν εχετε καποια αλλη προταση πειτε μου.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    ποια απο τις 2 λετε? ή αν εχετε καποια αλλη προταση πειτε μου.
    παρτους τηλεφωνο και ρωτα τις διαστασεις και αν μπαινει στο ups σου (μην κανεις την λαθος αγορα και πεταξεις τσαμπα λεφτα)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος crypter : 20-07-08 στις 00:12.
    Quality is not an act, it is a habit.

  7. #7
    Εγγραφή
    28-06-2005
    Μηνύματα
    228
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    @ panaiz,

    Η μπαταρία που χρειάζεσαι είναι μάλλον αυτή: CBS 12V 9Ah (25,50ευρώ).

    Η 7,2Αh είναι για το 600άρι Μustek. Το κουτί, αν το έχεις κρατήσει, λέει τι μπαταρία παίρνει το UPS.

    Αν την αλλάξεις πάντως, δώσε οδηγίες, αν ήταν εύκολο κ.λπ. Ή κάποιος άλλος, αν ξέρει.

    Θέλω να αλλάξω και του δικού μου (για 600άρι) αλλά δυσκολεύομαι να αλλάξω τις μπαταρίες στο τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης και δεν το έχω επιχειρήσει ακόμη...

  8. #8
    Εγγραφή
    19-07-2008
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΡΙΠΟΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gogos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ panaiz,

    Η μπαταρία που χρειάζεσαι είναι μάλλον αυτή: CBS 12V 9Ah (25,50ευρώ).

    Η 7,2Αh είναι για το 600άρι Μustek. Το κουτί, αν το έχεις κρατήσει, λέει τι μπαταρία παίρνει το UPS.

    Αν την αλλάξεις πάντως, δώσε οδηγίες, αν ήταν εύκολο κ.λπ. Ή κάποιος άλλος, αν ξέρει.

    Θέλω να αλλάξω και του δικού μου (για 600άρι) αλλά δυσκολεύομαι να αλλάξω τις μπαταρίες στο τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης και δεν το έχω επιχειρήσει ακόμη...
    Μια τετοια παιρνει και το δικο μου(ή μοιαζει πολυ) Μinuteman Mbk 520.Η αλλαγη ειναι πανευκολη,απλα ξεβιδωνεις το πλαινο καπακι και η μπαταρια ειναι σε κοινη θέα.Δυο βυσματα απο/συνδέεις και εισαι ετοιμος.Εγω παντως συντομα θα βαλω μια επιπλεον παραλληλα απο αυτοκινητο για να κραταει περισσοτερο!

  9. #9
    Εγγραφή
    14-04-2008
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    263
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    5340/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΡΟΔΟΥ
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 49.0(dB)
    η μπαταρια ειναι οντως CBS 12V 9Ah (€25,50). αλλα σκεφτομαι να παρω την CBS 12V 12Ah (€37.50), επισης εχει και CBS 12V 13Ah (€42.50) τι λετε? θα εχω προβλημα εαν βαλω μεγαλυτερη σε Ah? απο διαστασεις ειναι διαφορετικες αλλα δεν υπαρχει προβλημα γιατι θα την τοποθετησω καπου αλλου.

  10. #10
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    1.220
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μη κάνεις πειράματα αρχηγέ και πάνε τσάμπα τα λεφτά σου!

  11. #11
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.379
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Εμένα το ίδιο μου έγινε πριν 1 χρόνο με τον 600αρι Mustek.
    Την έβγαλα, την πήρα στο χέρι και κατέβηκα στον 1ο παράλληλο δρόμο της Στουρνάρης που είναι ένα πολύ γνωστό μαγαζί με τέτοια πράγματα.
    Ζήτησα ακριβώς 1 ίδια και νομίζω είχε καμιά 14€.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  12. #12
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Μηνύματα
    623
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13800/990
    εχω κι εγω το ιδιο προβλημα.

    διαπιστωσα καποια στιγμη οτι δεν κραταει καθολου, κλεινει αμεσως μολις πεφτει το ρευμα.

    το βγαζω να το δοκιμασω αλλου και μετα απο λιγο αρχισε να αναβει το κοκκινο LED και να σφυραει συνεχεια.
    Αυτο σημαινει βλαβη συμφωνα με το manual.
    Τωρα πως εγινε ξαφνικα αυτη η βλαβη? οσο το ειχα στο PC απλα δεν κραταγε το ρευμα.


    Να του αλλαξω μπαταρια ή θα παει τσαμπα?

    Εχει συμβει σε κανεναν αυτο με το red led και να σωθηκε με αλλαγη μπαταριας?

  13. #13
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Πριν απο λιγο καιρο, αντιληφθηκα οτι το 800αρη Mustek που εχω στο NAS, δεν κρατάει καθόλου.
    Το παίρνω σήμερα αγκαλιά και πάω σε φιλικό ηλεκτρονικομάγαζο.
    Η μπαταρία , στα 16volt φόρτιση, τραβάει 250mah.
    Βραχυκυκλώνεις τους ακροδέκτες και δεν κάνει τιποτα.
    Ανοίγουμε απο πάνω την μπαταρία, και έχει λιώσει τις δύο τάπες.
    Απο την στιγμή που το έπιασα το UPS, το ένιωσα πολύ ζεστό στο πίσω μέρος που βρίσκετε το τροφοδοτικό.
    Εβαλα καινουργια μπαταρια και το εφερα σπιτι.
    Το συνδεσα, και τωρα το βράδυ πάω να δοκιμάσω να δω αν κρατάει.
    Πράγματι κρατάει.
    Ανοίγω να δω τι ρεύμα φόρτισης δίνει και αν σταματάει η φόρτιση (δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Το Αδειάζω ακόμα για να ξεκινήσει φόρτιση)
    Μετράω με τον αισθητήρα θερμοκρασίας του πολύμετρου μου, στην ψύκτρα του τροφοδοτικού και δίνει 70celsius.
    Νομίζω ότι είναι πολύ! Την ψύκτρα του τροφοδοτικού, δεν την πιάνεις με το χέρι για παραπάνω απο 2-3 δευτερόλεπτα.
    Στο UPS έχω ξηλώσει το buzzer για να μην σφυράει, και έχω κόψει και την αντίσταση που κόβεις για να μην κλείνει όταν έχει χαμηλό φορτίο, αλλά να αφήνει να ξεφορτίσει όλη η μπαταρία.

    Καμιά ιδέα για το τι έπαθε?
    Εχω την αίσθηση ότι δεν σταματάει ποτέ η φόρτιση.
    Τα δικά σας, τι ρεύμα φόρτισης δίνουν στην μπαταρία?

  14. #14
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Το να ξελιγώνεις μια μπαταρία οξέος μολύβδου (lead acid...) είναι η ιδανική συνταγή για να την πάρεις στο χέρι σύντομα...
    Επίσης, η προστασία για την ελάχιστη τάση της μπαταρίας έχει και άλλη λειτουργία, περιορίζει το μέγιστο ρεύμα που θα τη διαρρέει... μικρή τάση => μεγαλύτερο ρεύμα προκειμένου να αντληθεί η ενέργεια που ζητά το φορτίο. Αλλά μεγαλύτερο ρεύμα => υψηλότερη θερμοκρασία μπαταρίας λόγω απωλειών στην εσωτερική της αντίσταση... ίσως γι αυτό να σου έλιωσαν οι τάπες που λες.

    Οι 70 βαθμοί στην ψύκτρα πάντως δεν ακούγονται υπερβολικοί... αυτά τα mosfet σίγουρα αντέχουν 100+ στο junction τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος frap : 24-05-13 στις 09:38.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  15. #15
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να ξελιγώνεις μια μπαταρία οξέως μολύβδου (lead acid...) είναι η ιδανική συνταγή για να την πάρεις στο χέρι σύντομα...
    Μπορεί... αλλά αυτός είναι ο σκοπός του συγκεκριμένου UPS.
    Ως τώρα πάντως δεν έχει συμβεί κάμια τρομερη διακοπή.
    Ιδανικά θα ήταν το NAS να μπορούσε να χειριστεί το UPS και να κάνουν ολα μαζι shutdown συντομα.

    Επίσης, η προστασία για την ελάχιστη τάση της μπαταρίας έχει και άλλη λειτουργία, περιορίζει το μέγιστο ρεύμα που θα τη διαρρέει... μικρή τάση => μεγαλύτερο ρεύμα προκειμένου να αντληθεί η ενέργεια που ζητά το φορτίο. Αλλά μεγαλύτερο ρεύμα => υψηλότερη θερμοκρασία μπαταρίας λόγω απωλειών στην εσωτερική της αντίσταση... ίσως γι αυτό να σου έλιωσαν οι τάπες που λες.
    Η προστασία που λέω είναι το Green Mode. Κλείνει το UPS οταν δεν βλεπει μεγαλο φορτιο στηνε εξοδο του. Το αποτέλεσμα είναι να μου κρατάει το NAS μόνο 5 λεπτά. Συνεπώς τι κάναμε? μακρύναμε την καταστροφή 5 λεπτά?
    Η παρακάτω είναι η πατέντα που έχω κάνει.

    ---------------------------------------------------------------------------------------------
    Yποτίθεται οτι το ups είναι σε power-saving mode και σβήνει μετά απο 5' όταν έχει load μικρότερο του 10%. Στις οδηγίες λέει και καλά οτι μπορείς μέσα απο το Winpower να το επιλέξεις αν το θέλεις ή όχι, εκεί μαζί με την επιλογή αν θές να ακούς το buzzer ή οχι.

    Αυτή τη λύση τη βρήκα σε ένα ρώσικο forum και λένε πως αφορά UPS με κωδικό board 098-17591-03 (A), 098-17543-01-S1 & 098-17138-01-S2. Το δικό μου 600άρι Mustek, όπως και ένα Belkin 600άρι που μου έδωσαν τις προάλλες, έχει τον πρώτο κωδικό (ίδια boards). Και τα 2 κόπηκαν και δουλεύουν όπως πρέπει.

    Στην φωτογραφία φαίνεται το κόψιμο της αντίστασης πάνω, αλλά πλέον την έχω κόψει εντελώς - ήταν δοκιμαστική φώτο.


    Είναι ακριβώς κάτω απο το buzzer.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ups_cutted.jpg 
Εμφανίσεις:  98 
Μέγεθος:  22,9 KB 
ID: 124173

    Eπίσης αν δείτε, λέει ακριβώς απο δίπλα το τι κάνει αυτή η αντίσταση. GRN (= Green mode μάλλον) on ή off. Και καλά έπρεπε να βραχυκυκλωθούν αυτές οι επαφές (NC = Normally closed) για να κλείσει αλλά μια χαρά δουλεύει αφαιρώντας απλά την αντίσταση με ένα κοφτάκι. Ίσως αν έχετε παρόμοιο UPS, με διαφορετικό board, να έχει κάπου αλλού τον πίνακα αυτόν που λέει που πρέπει να κόψεις/ράψεις.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Οι 70 βαθμοί στην ψύκτρα πάντως δεν ακούγονται υπερβολικοί... αυτά τα mosfet σίγουρα αντέχουν 100+ στο junction τους.
    Mosfet? Ενα τεράστιο πηνίο έχει για τροφοδοτικό με ψύκτρα γύρω-γύρω.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. UPS Mustek powermust 600 πρόβλημα
    Από pas2007 στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-08, 22:16
  2. MUSTEK UPS 800 USB RETAIL
    Από mikeluckyluke στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-08, 17:05
  3. Πρόβλημα με Ubuntu 7.10 και UPS Mustek PowerMust 800 USB
    Από ravencroft στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-08, 22:32
  4. Mustek UPS 800 pro
    Από Tom_K στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-05, 09:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας