Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    εχω ενα dvr και θελω να το βλεπω απομεκρυσμενα
    το μοντεμ ειναι το ασυρματο το σατζεμ που εδινε ο οτε.το συνδεω λοιπον πανω εκει,ρυθμισω μια Ip στο dvr βαζω και μια πορτα και ειμαι ετοιμος απο πλευρας dvr.
    μπαινω στην ρυθμιση του σατζεμ,κανω Port forwording δηλαδη virtual servers,βαζω την πορτα που θα ακουει απο μακρια,μετα βαζω σε ποια ip να στελνει και να λαμβανει πληροφοριες ,στο dvr στην προκειμενη περιπτωση,βαζω και την πορτα που ακουει το dvr ολα καλα μεχρι εδω.
    χτυπαω την στατικη Ip Που εχω βαζω και την πορτα ,και μου γραφει κατω αριστερα web site found ,waiting for replay...και παραμενει εκει κολημενο για ωρες!
    πιστευω με τις λιγες γνωσεις που εχω οτι απο την στιγμη που μου γραφει web site found σημαινει οτι ανοιξε το ρουτερ ακουσε δηλαδη την Ip και την πορτα...αλλα καπου αλλου κολαει...
    εχει κανεις καποια εμπειρια πανω στο θεμα?

  2. #2
    Σε ποια πορτα δουλευει το dvr ?


    Η OTΕΝΕΤ αυτή τη στιγμή, έχει μπλοκάρει την εισερχόμενη επικοινωνία στις θύρες:

    TCP: 1 μέχρι και 1023, 1433, 3389 και 5000

    UDP:161, 135 μέχρι και 139, και 1434.

    Σας ενημερώνουμε ότι εάν η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη, υπάρχει το ενδεχόμενο κάποιες εφαρμογές που πιθανόν χρησιμοποιείτε όπως (μεταφορά εικόνας ,Απομακρυσμένη Διαχείριση Υπολογιστή / router, VPN) κλπ να μην λειτουργούν.

    Έχετε δικαίωμα να απενεργοποιήσετε ή να ενεργοποιήσετε την υπηρεσία αυτή, αλλάζοντας την κατάσταση σε ΝΑΙ / ΟΧΙ μέσω του http://my.otenet.gr επιλέγοντας “Αλλαγή Κωδικού Πρόσβασης” και μετά επιλέγοντας “ΑΛΛΑΓΗ” στο “Πατήστε εδώ για να αλλάξετε τον βαθμό προστασίας σας”.

  3. #3
    Έχω ένα DVR και modem baudtec της otenet και θα ήθελα να μου πείτε πως γίνεται να βλέπω την εικόνα του dvr από άλλον υπολογιστή μέσω internet. Έχω βάλει στο dvr μια static IP αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτε. Μπορεί κάποιος να μου πει τι βήματα πρέπει να κάνω , όσο γίνεται πιο αναλυτικά γιατί δεν είμαι γνώστης των πραγμάτων και δεν τα καταφέρνω τόσο εύκολα. Ευχαριστώ.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Σαμος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ
    Router
    3com
    SNR / Attn
    6(dB) / 48(dB)
    Λοιπόν αρχικά θα πρέπει να μάθεις με ποιά πόρτα δουλεύει η εφαρμογή που κάνεις την απομακρυσμένη πρόσβαση.Αφού λοιπόν μάθεις την πόρτα θα πρέπει να την ανοίξεις μέσα από το router σου.Τέλος θα πρέπει να δείς αν κάνεις ping στην ip που έχεις βάλει το dvr από άλλο pc εκτός του δικτύου σου.

  5. #5
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Περιοχή
    Ραφηνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΡΑΦΗΝΑ Β
    Router
    SMC
    Ping εκτος τοπικου δικτυο στο Dvr δεν μπορεις να κανεις εκτος και εχεις και στο Dvr στατικη διευθυνση.
    Αφου λοιπον εχεις βαλει μια σταθερη διευθυνση στο DVR πρεπει να κανεις καποιες δουλιες με τον router σου.
    Μπες στην διευθυνση του router σου Δες αν εχεις καποιο με μενου DDNS ή κατι παρομοιο (πες μας ποιον router εχεις να σε βοηθησουμε περισσοτερο). Αν εχες DDNS μπες στην σελιδα www.dyndns.org και δημιουργησε εναν λογαριασμο free. Μετα την επιβεβαιωση μεσω email που θα σου ερθει δημιουργηση ενα ονομα να αναφερεσε στο router σου (δες για βοηθεια την σελιδα http://www.dyndns.com/services/dns/dyndns/)
    Βαλε τις ρυθμισεις στον ρουτερ σου στο μενου του DDNS. Ετσι θα αντιστοιχισεις την δυναμικη διευθυνση που σου αποδιδει ο παροχος σε ενα σταθερο ονομα και θα αναφερεσε στον ρουτερ σου αναξαρτητα απο την ip που εχει.
    Το επομενω βημα ειναι να σπρωξεις την συνδεση στο DVR (εσυ δεν θελεις να βλεπεις τον ρουτερ αλλα να πας ποιο μεσα στο DVR) δηλαδη να κανεις Port forwording. Το πως γινεται εξαρταται απο τον router σου. Πρεπει να ξερεις σε ποια πορτα ακουει το DVR (το γραφει το manual και το αναφερει το inteface toy DVR) Πας στην σελιδα http://www.portforward.com/english/r...outerindex.htm και βρες τον router σου. Το επομενω βημα σε πηγενει να διαλεξεις εφαρμογη Το πιθανοτερο ειναι ο δεν θα υπαρχει για DVR οποτε διαλεξε μια αλλη και στην επομενη σελιδα ακολουθα τα βηματα που σου λεει και προσαρμοσε την πορτα με αυτην που οριζει το DVR. Σωσε τις επιλογες σου.
    Τωρα εισαι ετοιμος Απο το απομακρυσμενο τερματικο ειται αν εχει εφαρμογη δικη του το DVR εγκατεστησε την και παραμετροποιησε την με το ονομα που καταχωρησες στο DynDns.org ειτε αν εχει web intreface βαλε την διευθυνση που εφτιαξες στο DynDns.org με ανω κατω τελεια και το νουμερο της πορτας που πρεπει να συνδεθεις
    Καλη επιτυχια και εδω ειμαστε

  6. #6
    Το dvr το συνδέω πίσω από το modem που έχει τη θύρα lan; Μπορώ να συνδέσω τη θύρα lan του modem στον υπολογιστή μου στη θύρα ethernet και το dvr να το συνδέσω με άλλη θύρα lan του υπολογιστή;Ευχαριστώ.

  7. #7
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Περιοχή
    Ραφηνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΡΑΦΗΝΑ Β
    Router
    SMC
    Θα τα συνδεσεις και τα δυο επανω στο modem/router αν εχει μονο μια ethernet πρεπει να αγορασεις ενα switch 5 ports 100 Mbit

  8. #8
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα τα συνδεσεις και τα δυο επανω στο modem/router αν εχει μονο μια ethernet πρεπει να αγορασεις ενα switch 5 ports 100 Mbit
    Τα κατάφερα τελικά.Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις.

  9. #9
    Καλημέρα και Χρονια Πολλά σε όλους. Θα ήθελα να μου δώσετε αναλυτικές πληροφορίες για το πως μπορώ να δω το dvr μου απομακρυσμένα. Ποιες ρυθμίσεις πρέπει να κάνω. Router Sagem αυτο που δίνει το connex τωρα και εχω συνδέσει το dvr επάνω σε αυτό. Επίσης έχω στατική ip.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-07, 16:20
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-06, 21:31
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-06, 14:54
  4. Απομακρυσμένη διαχείριση LinuxPC
    Από dinap1 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 86
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-06, 23:01
  5. USR9106 και απομακρυσμενη διαχειριση
    Από dracula στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-04, 23:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας