Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 66
  1. #31
    Εγγραφή
    04-08-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Μέχρι 10000/1024
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lyk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eχω πισί με κατανάλωση 37watt, και δεν τολμάω να το βάλω πάνω... Τι θα πει "δεν φταίνε τα mustek", θα πρέπει να του βάλω δλδ και μια λάμπα 100W πυρακτώσεως για να μην κλείνει? Τι λογική είναι αυτή? Να το γράφανε φίλε μου, "τα μηχανήματα μας δεν είναι ικανά για μικρές καταναλώσεις κάτω των Χwatt". Τότε κανείς δεν θα είχε να πει τίποτα. Και στο κάτω κάτω δλδ, γιατί να χάνω σε διάρκεια αυτνομίας όντας υποχρεωμένος να αυξήσω την κατανάλωση των μηχανημάτων μου, απλά για να ξεπεράσω ένα όριο κατανάλωσης?

    "φυσικά" το APC που είναι σοβαρό μηχάνημα, κρατάει με την λάμπα energy saver των 7watt, το voip router, και την βάση του ασύρματου πάνω από 2 ώρες...

    Δεν ξέρω αν αυτό είναι πρόβλημα μόνο της μικρής σειράς της Mustek, πάντως εγώ έχω το powermust 1400 εδώ και 1,5 χρόνο και στο 80% του χρόνου δουλεύει μόνο με το router και τη βάση του ασύρματου + το PC κλειστό (έχει κάποια μικρή κατανάλωση). Στο 40% του χρόνου μάλιστα δεν είναι ούτε το router ανοικτό. Δεν παρατήρησα ποτέ να κλείνει.

  2. #32
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Göteborg, Sweden
    Μηνύματα
    1.925
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10 Mbit
    ISP
    Comhem
    Path Level
    Fastpath
    Εμένα πάντως στα 2 χρόνια το mustek 800 usb μου τα τίναξε, και τώρα είμαι προς αναζήτηση ups. Μάλλον θα πάω προς τα smart series της apc γιατί δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος με το mustek.

    Και εγώ επιβεβαιώνω το πρόβλημα με το χαμηλό φορτίο, το ίδιο έκανε και σε μένα αλλά δεν ήξερα ότι ήταν έτσι κατασκευασμένο.
    Μέτριο software, όταν το άνοιξα για να αλλάξω την μπαταρία μετριότατη για να μην πω κακή ποιότητα κατασκευής. Για τα χρήματά του πάντως καλό είναι.

    Εγώ θα προτιμήσω πλέον ένα καλύτερο και πιο αξιόπιστο, γιατί στο δεύτερο καλοκαίρι με τις διακοπές το mustek τα τίναξε.

  3. #33
    Εγγραφή
    02-10-2006
    Περιοχή
    Μυστικη τοποθεσια
    Μηνύματα
    2.216
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Draytek Vigor 2700
    SNR / Attn
    18(dB) / 8(dB)
    αν ο ενδιαφερόμενος το θέλει για μικρά φορτία (κάτω από 20% ~ 30% της ονομαστικής χοντρικά, δεν μπορώ να μετρήσω ακριβώς), είναι ακατάλληλα τα mustek!
    μπα,ποιος εβγαλε αυτη τη διαγνωση;
    οτι θελει λεει και γραφει ο καθενας.
    το δικο μου 1000αρι και 5watt μονο να τραβηξω δεν κλεινει,ποιος σας τα ειπε αυτα τα κουφα;;;;
    ακου κατω απο το 30% της ονομαστικης!!
    εκνευριζομαι με τετοιες μπαρουφες που ακουω.

    τα mustek ειναι απο τα καλυτερα που θα βρει κανεις,το μονο προβλημα ειναι αυτο το αθλιο winpower που ειναι ολοκληρο ενα προβλημα.

  4. #34
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lyk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eχω πισί με κατανάλωση 37watt, και δεν τολμάω να το βάλω πάνω... Τι θα πει "δεν φταίνε τα mustek", θα πρέπει να του βάλω δλδ και μια λάμπα 100W πυρακτώσεως για να μην κλείνει? Τι λογική είναι αυτή? Να το γράφανε φίλε μου, "τα μηχανήματα μας δεν είναι ικανά για μικρές καταναλώσεις κάτω των Χwatt". Τότε κανείς δεν θα είχε να πει τίποτα. Και στο κάτω κάτω δλδ, γιατί να χάνω σε διάρκεια αυτνομίας όντας υποχρεωμένος να αυξήσω την κατανάλωση των μηχανημάτων μου, απλά για να ξεπεράσω ένα όριο κατανάλωσης?

    "φυσικά" το APC που είναι σοβαρό μηχάνημα, κρατάει με την λάμπα energy saver των 7watt, το voip router, και την βάση του ασύρματου πάνω από 2 ώρες...

    Αυτό με το 5 λεπτό και μικρή ισχύ ισχύει αλλά τι θα πει "και δεν τολμάω να το βάλω πάνω". Το βάζεις και ο υπολογιστής κλείνει σε 5 λεπτά αντί να έκλεινε σε 30.

    Αν σε ενδιαφέρει ο απόλυτος χρόνος. Αν κοπεί το ρεύμα ρίξε την μπρίζα από το ψηγείο επάνω και είσαι OK


    ........Auto merged post: trd64 πρόσθεσε 1 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από l_satsok Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπα,ποιος εβγαλε αυτη τη διαγνωση;
    οτι θελει λεει και γραφει ο καθενας.
    το δικο μου 1000αρι και 5watt μονο να τραβηξω δεν κλεινει,ποιος σας τα ειπε αυτα τα κουφα;;;;
    ακου κατω απο το 30% της ονομαστικης!!
    εκνευριζομαι με τετοιες μπαρουφες που ακουω.

    τα mustek ειναι απο τα καλυτερα που θα βρει κανεις,το μονο προβλημα ειναι αυτο το αθλιο winpower που ειναι ολοκληρο ενα προβλημα.
    Και όμως σε Mustek 800 (άλλη σειρά απο το δικό σου) ισχύει 100%.

    Η διάγνωση έγινε από εμένα (προσωπικά) με χρήση χρονομέτρου και διάφορα βάρη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος trd64 : 24-08-08 στις 23:44. Αιτία: auto merged post

  5. #35
    Εγγραφή
    02-10-2006
    Περιοχή
    Μυστικη τοποθεσια
    Μηνύματα
    2.216
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Draytek Vigor 2700
    SNR / Attn
    18(dB) / 8(dB)
    μηπως ειχες ρυθμισει κατι λαθος στο winpower?

    γιατι απο οσο ξερω δεν το κανει αυτο σε κανενα απο οσα εχω δει.
    και εχω δει και το 800αρι.

    και για σκεψου λιγο,ειναι λογικο να το εκαναν ετσι ωστε να χρειαζεται αρκετο φορτιο το 800αρι και να μη χρειαζεται το μεγαλυτερο;
    εγω τα βγαζω ολα απο πανω και αυτο δουλευει,με τις χρονορυθμισεις ακριβως που του λεει το winpower,
    αλλο τωρα αν αυτο το προγραμμα ειναι επαναλαμβανω αθλιο,μετα απο wakeup δεν δουλευει αν δεν του βαλω αγριο χερι.

  6. #36
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Δεν νομίζω ότι πείραξα κάτι. Όταν κάνω boot σε windows θα κάνω post τις ρυθμίσεις να δούμε αν είναι ίδιες σε αυτούς που κλείνει στο 5" και σε αυτούς που κλείνει στον κανονικό χρόνο.

  7. #37
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Υπάρχουν ακόμα και (μεγάλα, ακριβά) τροφοδοτικά υπολογιστών που δεν ξεκινάνε αν το μηχάνημα δεν καταναλώνει ένα ελάχιστο ποσό ισχύος. Το οποίο ποσό ισχύος είναι τόσο που αρκετά απλά συστήματα έχουν πρόβλημα να καταναλώσουν, ειδικά στη γραμμή των 12V.

    Μερικοί κατασκευαστές (ακριβών) τροφοδοτικών για να λύσουν το παραπάνω πρόβλημα χρησιμοποιούν ωμικό φορτίο εντός του τροφοδοτικού το οποίο (υποτίθεται ότι) αποσυνδέεται ηλεκτρονικά μόλις η κατανάλωση του υπολογιστή αυξηθεί.

    Πως το είχαμε πει εκείνο το ανέκδοτο για τα τροφοδοτικά; Efficiency;
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  8. #38
    Εγγραφή
    14-04-2008
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    263
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    5340/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΡΟΔΟΥ
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 49.0(dB)
    και εγω εχω το mustek powermust 800 και δεν κλεινει μονο του, ακομη και τιποτα να μην του εχω παλι δεν κλεινει ποτε.

  9. #39
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Τότε δυστυχώς μιλάμε για ελαττωματική παρτίδα μιας και είμαστε αρκετοί με το 800 που έχουμε αυτό το πρόβλημα.

  10. #40
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Göteborg, Sweden
    Μηνύματα
    1.925
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10 Mbit
    ISP
    Comhem
    Path Level
    Fastpath
    Δοκίμασες δλδ να το αφήσεις μόνο του με το router πάνω και δεν έκλεισε στο 10λεπτο?

    Το δικό μου πάντως έκλεινε

  11. #41
    Εγγραφή
    04-08-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Μέχρι 10000/1024
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Speedport entry 2i
    Για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα. Όταν λέτε κλείνει τι εννοείτε; Κλείνει εντελώς (σβήνουν όλα τα φωτάκια και μετά πρέπει να πατήσεις το power on για να ξαναλειτουργήσει) ή κάτι άλλο;

    Πρόσφατα εκτός από το 1400άρι πήρα και το 800άρι (της μικρότερης σειράς) και έχω επάνω την τηλεόραση και το HTPC. Όπως καταλαβαίνεται περνάνε πολλές ώρες κάθε μέρα όπου και τα 2 είναι κλειστά. Το UPS όμως δεν έκλεισε ποτέ.

  12. #42
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Περίμενε να κοπεί το ρεύμα και θα καταλάβεις τι εννοούν αυτοί που έχουν το πρόβλημα.
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  13. #43
    Εγγραφή
    02-10-2006
    Περιοχή
    Μυστικη τοποθεσια
    Μηνύματα
    2.216
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Draytek Vigor 2700
    SNR / Attn
    18(dB) / 8(dB)
    το προβλημα ειναι μαλλον οτι οι μισοι μιλανε κινεζικα και οι αλλοι μισοι γιαπωνεζικα.
    τοσες μερες και ακομα δεν καταλαβαμε τι ακριβως προβλημα αντιμετωπιζετε.

    μηπως εννοεις οτι κλεινει αν δεν εχει αρκετο φορτιο ΜΟΝΟΝ ΟΤΑΝ ΤΡΟΦΟΔΟΤΕΙ ΤΙΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΤΟΥ; ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΝΟΝ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΡΕΥΜΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΕΗ;;
    μα αυτο το ρυθμιζεις απο το software ελεγχου,το winpower.
    αλλο τωρα αν σε μερικους το winpower κανει μαλακιιες,πολυ συνηθισμενο φαινομενο.

    φοβαμαι οτι δε θα μαθουμε ποτε πως να γραφουμε ακριβως αυτο που εννοουμε...

  14. #44
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Αυτό συμβαίνει γιατί μόνο τότε το κύκλωμα του UPS παράγει ρεύμα, σε κάθε άλλη περίπτωση το UPS απλά βρίσκεται σε ετοιμότητα για να ξεκινήσει, αλλά δεν έχει ξεκινήσει τη λειτουργία και την παραγωγή ρεύματος. (Εξαιρούνται τα On-Line UPS).

    Όταν ξεκινήσει, έχει ένα όριο ισχύος όπου ανιχνεύει αν τυχόν οι καταναλώσεις έχουν κλείσει. Τότε σταματάει (σωστά) για να μην αδειάσει τις μπαταρίες του χωρίς λόγο. Το όριο αυτό τίθεται σχετικά ψηλά από τον κατασκευαστή επειδή ένας υπολογιστής που έχει κλείσει (χωρίς να έχει αποσυνδεθεί από το ρεύμα), εξακολουθεί να έχει κατανάλωση από τη γραμμή +5VSB και έτσι μια τέτοια κατανάλωση τίθεται από τον κατασκευαστή σαν μηδενική κατανάλωση. Αν το όριο ήταν πιο κοντά στο μηδέν, τότε ένας κλειστός υπολογιστής (συνδεμένος στο ρεύμα) με κατανάλωση στη γραμμή +5VSB θα μπορούσε να εκφορτίσει τις μπαταρίες χωρίς να υπάρχει λόγος να συμβεί αυτό. Προφανώς υπάρχουν θέματα ασυμβατότητας με άλλες συσκευές με μικρές καταναλώσεις, οπότε το όριο αυτό θα έπρεπε να είναι παραμετρικό, αλλά και πάλι, τότε θα έπρεπε να το ρυθμίζει ο χρήστης και αυτό θα δημιουργούσε μια νέα κατηγορία προβλημάτων αφού δεν έχουν όλοι την ικανότητα να το κάνουν αυτό. Κάποιοι κατασκευαστές επιλέγουν να μην έχουν τέτοιο όριο, ή να το έχουν πολύ χαμηλά, επίσης σε ίδια προϊόντα, μπορεί ο κατασκευαστής σε διάφορα χρονικά διαστήματα στην παραγωγή να έχει αναθεωρήσει τις ρυθμίσεις του ορίου.

    Μπέρδεμα έ;
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  15. #45
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    893
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35/3.1
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    ADB P.RG AV4202N
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από l_satsok Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπα,ποιος εβγαλε αυτη τη διαγνωση;
    οτι θελει λεει και γραφει ο καθενας.
    το δικο μου 1000αρι και 5watt μονο να τραβηξω δεν κλεινει,ποιος σας τα ειπε αυτα τα κουφα;;;;
    ακου κατω απο το 30% της ονομαστικης!!
    εκνευριζομαι με τετοιες μπαρουφες που ακουω.

    τα mustek ειναι απο τα καλυτερα που θα βρει κανεις,το μονο προβλημα ειναι αυτο το αθλιο winpower που ειναι ολοκληρο ενα προβλημα.
    Αυτά μου είπαν από το επίσημο σερβις της mustek στην αντιπροσωπεία, μίλησα απευθείας με τον τεχνικό που το είχε ελέγξει όταν το έστειλα πίσω για 2η φορά, και όχι με κάποιον άσχετο (π.χ. πωλητή). Διαπιστωμένα επίσης και από εμένα, όταν βάζω "βαρύ" φορτίο (π.χ. μια LCD 32άρα), συνεχίζει και μετά το 5λεπτο κανονικότατα, απροβλημάτιστα... Επίσης πιστεύω πια, ότι είναι δύο διαφορετικές ομάδες κατασκευών (600 και 800 είναι δίδυμα, αλλά διαφορετικά κατασκευαστικά από τα μεγαλύτερα των 1000+, που επίσης είναι αδερφάκια μεταξύ τους...)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με το 5 λεπτό και μικρή ισχύ ισχύει αλλά τι θα πει "και δεν τολμάω να το βάλω πάνω". Το βάζεις και ο υπολογιστής κλείνει σε 5 λεπτά αντί να έκλεινε σε 30.
    Μα δεν θέλω να κρατάει 5 λεπτά, θέλω να κρατάει το μέγιστο που μπορεί! Αφού λέμε άσχετα του υπολογιστή που και να έκλεινε στο 5λεπτο δεν θα ήταν τραγικό, ήθελα να έχω και το router που μου δίνει τηλεφωνία, και λάμπα energy saver... Στα 5 λεπτά έμενα χωρίς τηλέφωνο και φως...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από l_satsok Εμφάνιση μηνυμάτων
    το προβλημα ειναι μαλλον οτι οι μισοι μιλανε κινεζικα και οι αλλοι μισοι γιαπωνεζικα.
    τοσες μερες και ακομα δεν καταλαβαμε τι ακριβως προβλημα αντιμετωπιζετε.

    μηπως εννοεις οτι κλεινει αν δεν εχει αρκετο φορτιο ΜΟΝΟΝ ΟΤΑΝ ΤΡΟΦΟΔΟΤΕΙ ΤΙΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΤΟΥ; ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΝΟΝ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΡΕΥΜΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΕΗ;;
    μα αυτο το ρυθμιζεις απο το software ελεγχου,το winpower.
    αλλο τωρα αν σε μερικους το winpower κανει μαλακιιες,πολυ συνηθισμενο φαινομενο.

    φοβαμαι οτι δε θα μαθουμε ποτε πως να γραφουμε ακριβως αυτο που εννοουμε...
    Νομίζω οτι πιο ξεκάθαρα δεν γίνεται να τα πω (και τα έχω πει πολλές φορές ήδη), όταν τροφοδοτεί από την μπαταρία του, ανεξαρτήτως τις ρυθμίσεις του winpower, αν έχει μικρό φορτίο στην έξοδο του (π.χ. μόνο το voip router & την βάση του ασύρματου), κλείνει στο 5λεπτο από μόνο του (shutdown) και ότι έχει πάνω του κάνει πααααααφ.

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για νέο PSU 800+ Watt και ερώτηση για το UPS
    Από marios007 στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-08, 00:49
  2. Ερωτήσεις για αναβάθμιση τροφοδοτικού και UPS
    Από bodom στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-08, 14:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας