Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 62
  1. #16
    Εγγραφή
    10-11-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    poli kalo to faq..emena mou exei meinei i eksis erotisi..poion apo tous 5 tropous prepei na dialekseis oste i sindesi na pezei san ethernet (opos itan i IC) kai oxi san dial-up?

    ta diafora RFC einai hardware dependant dld prepei na exoun ipostiriksei apo to sigkekrimeno modem (as ipo8esoume oti ipostirizei kai PPPOE kai PPPOA) i apla einai 8ema tou xristi na dialeksei auto pou einai kalitero gia to application tou?

  2. #17
    Το avatar του μέλους UGF_GreekMind
    UGF_GreekMind Guest
    beez :

    1) Το μόνο που μου έρχετε στο μυαλό Ethernet over ATM (RFC 1483B) και ΡΡΡοΕ client στο PC. Αλλά δε σε βολεύει. Να πω την αλήθεια δεν ξέρω όμως πως δούλευε η IC. Τι έχετε πάθει όλοι ρε παιδιά με το dial-up ; Τι σας έχει κάνει ;
    Πάντως με τον ΟΤΕ σήμερα έχεις μόνο τρεις επολογές : ΡΡΡοΑ, ΡΡΡοΕ και RFC1483B (modem) και PPPoE (PC) (όπως λέει και ο φίλος μου ο chatasos).

    2) Τα διάφορα RFC's είναι hardware dependant όσον αφορά modem και DSLAM. Για παράδειγμα μπορεί να έχεις modem που υποστηρίζει παπάδες, αλλά αν πέσεις σε DSLAM που υποστηρίζει μόνο ΡΡΡοΕ (π.χ.) τότε μπαίνεις μόνο με ΡΡΡοΕ ! Από την άλλη το θέμα του modem είναι πιο σχετικό, γιατί μπορεί να "δανείζεται" πρωτόκολλα από το PC (σ' αυτήν την περίπτωση παίζει ρόλο το λειτουργικό σύστημα).
    Γενικά πάντως τα RFC's είναι στην ουσία εκθέσεις για διάφορα θέματα. Από εκεί και πέρα οι κατασκευαστές ή τηλεπικοικωνιακές εταιρείες τα χρησιμοποιούν ή όχι, ανάλογα αν το θέλουν ή τους συμφέρει. Για παράδειγμα το RFC 2516 (το γνωστό μας ΡΡΡοΕ http://www.faqs.org/rfcs/rfc2516.html ), περιγράφει μία διαδικασία επικοινωνίας.
    Στη συγκεκριμένη μελέτη (πληροφοριακά), έλαβε μέρος (και μάλιστα ηγετικό) κι ένας Louis Mamakos, ο οποίος πρέπει να είναι Έλληνας !!! Αν ισχύει αυτό (κρίνοντας από το όνομα) θα πρέπει να είμαστε περίφανοι σαν λαός ότι εν' μέρη το ΡΡΡοΕ είναι και "Ελληνική πατέντα". Δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό όμως.

    ------------

    Ducklord :

    ΤΡΟΜΕΡΗ ιδέα για τα index μηνύματα. Να συνεχίσεις να πέρνεις αυτά τα λαχανιιι χαπάκια. Μας βοηθάει όλους μας.

    ------------

    empire :

    Μα και φυσικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι θέλεις. Αρκεί φυσικά όταν θα γίνεις πλούσιος (βλ.Ducklord) να έχω το 50% των κερδών (είμαι ολιγαρκής βλέπεις). Θα σε πάρει ο δικηγόρος μου από βδομάδα για τις ποταπές λεπτομέριες-συμβόλαια.

    ------------

    akourou :

    Σε κατανοώ 100%. Ξέρεις γιατί κάθομαι και ασχολούμε τόσο πολύ με τα θεωρητικά ; Γιατί δεν έχω DSL. Αν είχα, να είσαι σίγουρος ότι κι εμένα αυτά θα με απασχολούσαν



    P.S.
    Thx σε όλους για τα καλά σας λόγια
    Σας αξίζω.

  3. #18
    Εγγραφή
    09-08-2003
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eMPiRe
    2. Οδηγός αρχάριου (το πιο σημαντικό κατά την γνώμη μου) που θα έχει από την αρχή ως το τέλος το τι θα χρειαστεί να κάνει κανείς για να βάλει την ADSL στο σπίτι του και να καταλάβει μερικά πράγματα. Εδώ θέλω να μου προτίνετε τι θα θεωρούσατε σημαντικό να συμπεριληφθεί.
    Θα μπορουσε να συμπεριληφθεί το παρακατω:
    Ποια η διαφορα μεταξύ PPPoA, PPPoE, 1483 Bridged και πως υλοποιουνται με τα διαφορα modem/routers που κυκλοφορουν, και σε διαφορετικα λειτουργικα συστηματα.

  4. #19
    Το avatar του μέλους chatasos
    chatasos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από beez
    poli kalo to faq..emena mou exei meinei i eksis erotisi..poion apo tous 5 tropous prepei na dialekseis oste i sindesi na pezei san ethernet (opos itan i IC) kai oxi san dial-up?
    Έχω την εντύπωση πως έπαιζε RFC1483, χωρίς καθόλου PPP. Απλό bridging δηλαδή.
    Το πιο εύκολο στην υλοποίηση

  5. #20
    Το avatar του μέλους UGF_GreekMind
    UGF_GreekMind Guest
    Πράγμα που δε γίνεται σήμερα (με τα δεδομένα του ΟΤΕ). Χρειάζεται το ΡΡΡ για την πιστοποίηση.

    Το πιο εύκολο πάντως στην υλοποίηση πάντως πρέπει είναι το routed (RFC1483R). Κατευθείαν ΙΡ στο ΑΤΜ (χωρίς ethernet).

  6. #21
    Το avatar του μέλους elias24
    elias24 Guest
    Αντε και σου λέω : "πάνε εκεί, κάνε 2 κλικ, βάλε το βίσμα, άνοιξε αυτό το παράθυρο κλπ..κλπ...", στην ουσία του θέματος, ΕΜΑΘΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ; Αν σε ρωτήσω γιατί έκανες 2 και όχι 3 κλικ μπορείς να μου απαντήσεις ;
    Μ' αρέσει η παρατήρησή σου γιατί αυτό που λες με βρίσκει σύμφωνο. Είμαι ενατίον των βήμα προς βήμα οδηγιών εγκατάστασης, αλλά λέω πως θα πρέπει να παρέχονται σαφείς οδηγίες για τις εγκαταστάσεις και πρακτικές πληροφορίες για το ADSL, πέρα απο τα θεωριτηκά (με τα οποία θεωριτικά δεν ασχολούμαι πολύ)

    3. Modem Reviews, αν τα καταφέρω και βρω Modems, θα τα κάνω review με βαθμολογίες/tests κλπ κλπ που θα είναι στο ADSLModems (αυτό και αν θα είναι ΤΟ παλούκι)
    Αυτή για μένα είναι η #1 ενότητα για τα ADSL FAQ και δίνει πληροφορίες για τα modem περισσότερο σαφείς, λεπτομερείς, τεκμηριωμένες και αξιόπιστες για το θέμα, σε σχέση με οπουδήποτε αλλού. Για όλες τις άλλες ενότητες μπορούν όλοι να βρούν απαντήσεις και αλλού (στο forum, επίσημα site OTE, Intracom, απο support των ISPs και του OTE, κλπ). Για το συγκεκριμμένο θέμα όμως το FAQ section του site αυτού, θα είναι ΤΟ μέρος που θα πάρει τις πληροφορίες. Είναι ενότητα που αφορά όλους, απο τον πιό ανήμερο μέχρι και τον πιο ενημερωμένο και κυρίως θα κεντρίσει το ενδοιαφέρον όσων είναι τελειομανείς (και εκτιμώ πως είναι αρκετοί απο τους επισκέπτες του site αυτού)

  7. #22
    Το avatar του μέλους ricudis
    ricudis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UGF_GreekMind
    Διαβάζοντας κάποια τελευταία posts, είδα ότι υπάρχει μεγάλο μπέρδεμα για κάποιες έννοιες του ADSL, όπως PPPoE, PPPoA RFC1483 κλπ..κλπ... και ειδικά από καινούργιους χρήστες. Ίσως ήρθε ο καιρός για ένα "μαθηματάκι".

    <snipped>
    Oxi, oxi, den antexw, den antexwwwwww, prepei na to pwwwwww

    /me denei ta xeria tou sthn karekla gia na mhn apanthsei alla me kapoio magiko tropo lynontai mona tous kai epistrefoun sto plhktrologio, kai prin prolabei na antidrasei, pairnoyn asynais8hta ton elegxo ths apanthshs....


    ....."Filaraki, na se pw... Se poio wdeio ema8es networking?".......

  8. #23
    Εγγραφή
    09-08-2003
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    How to:terminal service over DSL trough MS ISA server.

    Δεν ξερω αν ενδιαφερει κανεναν αυτο, αλλα αφου μου δουλεψε, το παραθετω εδω. Ισως βοηθησει καποιον να κανει κατι παρομοιο.

    Λοιπον, υποθετουμε οτι υπαρχει εγκατεστημενος και παραμετροποιημενος ενας MS ISA server με 2 ethernet.
    Επισης υπαρχει σε καποιο server (μπορει και στον ISA) εγκατεστημενο terminal service στο port 1234
    Στην εξωτερικη ethernet του ISA ειναι συνδεμενο το jetspeed 500, σεταρισμενο PPPoA, με ip 192.168.1.xxx
    Η εξωτερικη ethernet του ISA εχει ip 192.168.1.yyy
    Η ip που περνουμε απο τον ISP (dynamic ή static) ειναι η 62.103.233.zzz

    Παμε στο κρυφο menu του jetspeed500 (http://192.168.1.xxx/configuration/firewall.html)
    και επιλεγουμε "security trigger configuration" και μετα "new trigger" και δημιουργουμε ενα trigger οπως η εικονα 1.

    Στο "port number start" και "port number end" εχω βαλει ολα τα πιθανα port numbers (0-65535). Οταν δοκιμασα να βαλω μονο το port του terminal server (δηλαδη το 1234 σε start port και end port) δεν δουλεψε. Ισως ο ISA να ανοιγει και αλλα ports οταν ξεκιναει το negotiation με καποιο terminal server client. Αν ξερει καποιος ποια ports ανοιγουν ας συμπληρωσει. Παντως στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν πρεπει να υπαρχει security problem, που ειναι ανοιχτα ολα τα ports στο jetspeed, γιατι μας προστατευει ο ISA.
    Στη συνεχεια απο το κρυφο menu επιλεγουμε "advanced NAT configuration" και δημιουργουμε ενα reserved mapping επιλεγοντας "add reserved mapping" και συμπληρωνοντας οπως στην εικονα 2.
    To global Ip address το αφηνουμε ως εχει και ετσι παιρνει την ip του ISP.
    Στo internal ip γραφουμε την 192.168.1.yyy που ειναι η εξωτερικη του ISA.
    Στο address translation εχουμε διαφορες επιλογες. Εδω δουλεψε με ολα εκτος απο : udp, rsvp, ospf, ipip. Αν ξερει κανεις τι ειναι ολες αυτες οι επιλογες ας συμπληρώσει. Αφου τα συμπληρώσουμε παταμε το add reserved mapping και εχουμε την εικονα 3.
    Μετα παμε στο κανονικο menu του jetspeed500 και κανουμε save config.
    Ειμαστε ετοιμοι. Απο οποιοδηποτε PC συνδεμενο στο internet, μπορουμε εχοντας εγκαταταστησει τον terminal server client, να συνδεθουμε στον server.
    Λογικα, αν σε αυτο το configuration προσθεσουμε και αλλα triggers μπορουμε να εχουμε και ftp και web servers κλπ. μεσω του ISA.

  9. #24
    Το avatar του μέλους UGF_GreekMind
    UGF_GreekMind Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ricudis
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UGF_GreekMind
    Διαβάζοντας κάποια τελευταία posts, είδα ότι υπάρχει μεγάλο μπέρδεμα για κάποιες έννοιες του ADSL, όπως PPPoE, PPPoA RFC1483 κλπ..κλπ... και ειδικά από καινούργιους χρήστες. Ίσως ήρθε ο καιρός για ένα "μαθηματάκι".

    <snipped>
    Oxi, oxi, den antexw, den antexwwwwww, prepei na to pwwwwww

    /me denei ta xeria tou sthn karekla gia na mhn apanthsei alla me kapoio magiko tropo lynontai mona tous kai epistrefoun sto plhktrologio, kai prin prolabei na antidrasei, pairnoyn asynais8hta ton elegxo ths apanthshs....


    ....."Filaraki, na se pw... Se poio wdeio ema8es networking?".......
    "Πες με... πες με..."

    Αααα !

    Δε σΕ το είπα ;
    Είμαι ειδικός ρεμπετολόγος, διαδικτυολόγος, με τρία master και πατέρα ναυτικό, συνεργαζόμενος χρόοοονια με τον Βασιλάκι απΕ τις Πύλες, marketing consultant του lemoni.gr (ψάχνουμε για art directors και πληρείς τα προσόντα, είσαι ; ), πτυχίο σε φούκα και αρμονία και δύο εύφημες μνείες κατά τη στρατιωτική μου θητεία (η μία από τον Πατριάρχη Αντιοχείας και Περιχώρων).

    "Φιλαράκι"... αν έχεις να κάνεις καμία παρατήρηση επί της ουσίας, είμαι όλος αυτιά. Αλλιώς κάνε μας τη χάρη.

    Όσο για το πρόβλημά σου με τα χέρια, υπάρχουν κάτι άσπρα ζακετάκια, πολύ βολικά και ζεστά, που δένουν πίσω στην πλάτη. Μπορώ να σου δώσω links άμα θες ( http://www.stress.gr/poy/poy014.html ). Ακόμα θα μπορούσα να μεσολαβήσω στο ΙΚΑ να σου χορηγηθεί δωρεάν (τι συνάνθρωπος είμαι).

  10. #25
    Το avatar του μέλους holy
    holy Guest
    Όταν κάποιος σας ρωτήσει ποιο είναι το μυστικό για να γίνει κάποιος καλύτερος άνθρωπος πείτε του :

    «Είναι ανθρώπινο να κάνεις λάθη ...

    ... είναι όμως Θεϊκό να συγχωρείς !»

    Exeis skeutei na allakseis to signature sou??

    kali fasi..

    ps: kali doulitsa ekanes alla auta pou les stous pio pollous nomizw einai gnwsta meta apo tosa xronia pouxoume faei perimenontas tin hi-tech dsl:> Isws afou fenete exeis oreksi na grafeis na mpeis sto sintaktiko team tou empire na boi8iseis kai esi ligo ti katastasi

  11. #26
    Το avatar του μέλους UGF_GreekMind
    UGF_GreekMind Guest
    Το post μου είναι (όπως λέει και ο τίτλος) για καινούργιους. Οπότε sorry αν σε κούρασα holy. Ίσως κάποιοι "νέοι" να το βρήκαν λίγο κατατοπιστικό.

    Τώρα, όσον αφορά το συντακτικό team, δυστυχώς λόγω δουλειάς δεν μπορώ να αναλάβω κάτι υπεύθυνα. Οπότε και δεν το αναλαμβάνω. Αν από αυτά που γράφω μπορεί να χρησιμοποιηθεί τίποτα, φυσικά είναι ευπρόσδεκτος ο empire να το πάρει. Θα είναι τιμή μου. Και όπως-όταν μπορώ, προσπαθώ να βοηθάω. Δυστυχώς δεν είμαι πιτσιρικάς για να έχω το χρόνο που είχα κάποτε (παλιά καλά χρόνια).

    Το signature τι σε πείραξε; Απλώς εκνευρίστηκα με τα παραπάνω. Είναι πολύ άσχημο να κάθεσαι (τρεις μέρες, όποτε μπορούσα να "κλέψω" λίγο χρόνο από τη δουλειά μου) να γράψεις κάτι και κάποιος να σε κοροϊδεύει γι' αυτό και χωρίς να σου λέει το γιατί ή το τι δεν του άρεσε. Sorry πάντως αν σε πρόσβαλε.

  12. #27
    Το avatar του μέλους TiO
    TiO Guest
    anti na kritikarete synexeia gia kati pou ekane kapoios, kalutera na ka0isete na to ftiaxete eseis....opws to 0elete

  13. #28
    Εγγραφή
    25-06-2003
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    18433/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    UGF_GreekMind

    Poli kalo to FAQ, astous na lene oti theloun, estila proxtes kapion edo na diavazi sygekrimena to thread afto, kai o anthropos epiase to noima tou DSL, afto pistevo einai to pio simadiko, kata ta ala, ta perisotera minimata peri problimata kai lisis einai skorpia se olo to forum. Vevea panta kapios tha vrethi milontas kai kanontas ton exipno gia tin doulia ton allon.



    Thanks ek merous tou filou mou!

    David

  14. #29
    Εγγραφή
    20-08-2003
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ti lete re paidia apsogo gia enan pou exei thn tufla tou mia xara htan den tha teleiwsoume oloi to polutexneio gia ena dsl

  15. #30
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ-ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    19192/959 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    ZyXEL P-660HW-D3
    SNR / Attn
    9(dB) / 24(dB)
    Να σιαχθεί ένα σημείο στο σάητ όπου θα μπαίνουν μόνιμα (προσέχτε: ΜΟ-ΝΙ-ΜΑ) μηνύματα απο αναγνώστες - επισκέπτες - αντμινιστρέητορς κουλουπού, ίντεξντ και με τα ούλα τους ώστε να μπορεί να τα βρει ο καθένας. Αυτό ας το ονομάσουμε "τελικό σημείο". Να σιαχθεί, επίσης, άλλο ένα σημείο, όπου θα μπαίνουν προσωρινά τα μηνύματα που αυτοί στέλνουν, το οποίο ας ονομαστεί "προσωρινό σημείο". Ο καθένας μας, που έλυσε κάποιο πρόβλημα, βρήκε μια ωραία συνταγή για μακαρονάδα ή αποσύνδεσε τη βόμβα στα 29 δευτερόλεπτα θα μπορεί να στέλνει το πως το έκανε στο "προσωρινό σημείο" όπου και, όποιος περάσει, θα το επιθεωρεί και θα κάνει τις επισημάνσεις - προσθήκες - αλλαγές του. Το τελικό παπαριλίκι θα καταλήγει στο "τελικό σημείο" το οποίο, μετά απο 3 χρόνια, θα θεωρείται η νέα μεγάλη βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας. Μετά θα βγούμε στα κανάλια, θα γίνουμε διάσημοι και θα ακολουθήσει δόξα, φήμη και χρήματα. Ας ξεκινήσουμε, όμως...
    (Εξάλλου, πόσες και πόσες φορές δεν βρήκαμε χρήσιμες πληροφορίες σε ένα ποστ σε μια θεματική ενότητα που τώρα πρέπει να τις ψάχνουμε απο το σέρτς για να τις βρούμε
    Ego kai o filtatos empire etoimazoume mia pa(pa)romoia section kai genika yparxoun polla pragmata sta skaria gia to site... Ti einai auta? Perimenete ligo kairo kai tha deite. 8)

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ταχυτητες και οδηγιες για αρχαριους
    Από Anduril50 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-07, 19:01
  2. Οδηγιες προς Ναυτιλομενους!
    Από Mr_Wizard στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-07, 11:02
  3. Οδηγίες προς αρχάριους (FAQ) + PPP(?)
    Από UGF_GreekMind στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-04, 21:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας