Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Εχω σύνδεση εδώ και περίπου 2 μήνες αλλά τώρα καταφερα να συνδεσω υπολογιστή.
    Το πρόβλημά μου είναι οτι πιανω 14 ΜΒit στη γραμμή και με ethernet στο speedtest.net εχω 5.5ΜΒit κατέβασμα ενώ με ασύρματη κάρτα μόλις 1.5. Η Ασύρματη σύνδεση πιάνει 54ΜΒit με τέλειο σήμα. Τι μπορεί να συμβαίνει και υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά στο ασύρματο και στο ενσύρματο αλλά και γενικώς στην ταχύτητα;; Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν αφορά το support της Netone, πες μας το λειτουργικό σου.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αφορά το support της Netone, πες μας το λειτουργικό σου.
    Windows XP SP2, αλλά γιατί δεν αφορά του Support όταν έχω προβλημα ταχύτητας στη γραμμή μου;

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το πρόβλημα με την ταχύτητα του ασύρματου είναι το μικρό receive buffer που έχουν τα XP.
    Θα κατεβάσεις το DrTcp και θα αυξήσεις το buffer της ασύρματης σύνδεσης ώστε να παίζει στην σωστή ταχύτητα.
    Για το θέμα συγχρονισμού και speedtest απλά τα speedtests είναι τελείως αναξιόπιστα και δεν αποτελούν μέτρο σύγκρισης και ελέγχου.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ευχαριστώ πολύ θα το δοκιμάσω. Γενικώς έχω μικρή ταχύτητα και στο κατέβασμα δεν είναι μονο τα speedtest.
    Θα επιστρέψω αφου δω το DrTcp

  6. #6
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Το Receive buffer ρυθμίζεται μέσα από τον DRTCP; Γιατί εκανα κάποιες ρυθμίσεις με βάση ένα τεστ που κάνει στο ιντερνετ αλλά δεν είδα κάποια αξιόλογη διαφορά. Έκανα και επανεκκίνηση οπως λεει. Κατεβάζω από rapidshare με 70 ΚΒ με το ζόρι.

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μην προσπαθείς να βρεις έτσι την ταχύτητα σου, το buffer σε τι τιμή το ρύθμισες ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  8. #8
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    υποθέτω οτι το buffer είναι το receive window; 16944 μου πρότεινε. Δεν έχω ιδέα τι είναι όλα αυτά τα νούμερα. Που μπορώ να βρω τι σημαίνουν και τι πρέπει να βαλω;
    Και πως να μετρήσω την ταχύτητά μου ; Οταν έχω 12-14 ΜΒιτ θέλω να κατεβάσω σφαίρα οχι με 70Κ. Το Rapidshare έπρεπε να κατεβάζει τουλάχιστον 1ΜΒ

  9. #9
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.980
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Στο rapid θες premium λογαριασμο για να κατεβασεις με 1μβ/ς

    Με τον λογαριασμο του αδερφου μου κατεβαζω 900-1000κβ/ς

    Αν μπω με το free κατεβαζω βαρια 110-120κβ/ς, συνηθως διψηφιο νουμερο.

    Και ολα αυτα στην ιδια γραμμη με διαφορα μερικων μονο λεπτων.

    Σε 16μβιτ γραμμη το optimum ειναι να ορισεις το RWIN στο 1.027.840.

    Κατεβασε απο το ιντερνετ το TCP/IP Optimizer και θα σε καθοδηγησει πολυ ομορφα.Οτι ρυθμισεις κανεις για την ethernet, θα κανεις και για την wifi, θα κανεις ρεσταρτ τα Windows και θα εισαι τζετ.

    Οριστε και το λινκ http://www.speedguide.net/downloads.php

  10. #10
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Δεν γνωρίζω το MTU της NETONE ... πάντως υπάρχει μία θεωρία από πίσω για τις ρυθμίσεις ... εξαρτάται και από το MTU (δηλαδή το μέγεθος του πακέτου δεδομένων που μεταδίδεται κάθε στιγμή μέσω του παρόχου σας) ακόμα και από τα Latency του παρόχου σας ...

    Πάντως δεν χρειάζεται να σκίσετε το stack ... και με μικρό RWIN θα την κάνετε την ρύθμιση ..

    Περισσότερα για τις ρυθμίσεις υπάρχουν και εδώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος CMS : 25-07-08 στις 13:54.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cghera Εμφάνιση μηνυμάτων
    υποθέτω οτι το buffer είναι το receive window; 16944 μου πρότεινε. Δεν έχω ιδέα τι είναι όλα αυτά τα νούμερα. Που μπορώ να βρω τι σημαίνουν και τι πρέπει να βαλω;
    Και πως να μετρήσω την ταχύτητά μου ; Οταν έχω 12-14 ΜΒιτ θέλω να κατεβάσω σφαίρα οχι με 70Κ. Το Rapidshare έπρεπε να κατεβάζει τουλάχιστον 1ΜΒ
    Βάλε το στο 65000.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  12. #12
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.980
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παντως και εμενα που ηταν μαμα τα XP στα 65.000 ειχα προβλημα οταν πηγα στα 10μβιτ αρχικα με την ΝετΟνε γιατι με ταραζε στο πριονωτο διαγραμμα στο κατεβασμα γιατι το RWIN γεμιζε και αδειαζε συνεχεια.

    Ειναι καλο να ειναι μεγαλο αν δεν υπαρχουν λαθη(errors) στη συνδεση και τα πακετα ερχονται κατα κανονα καλα. Αν υπαρχουν παρα πολλα λαθη ενα μεγαλο RWIN θα σε τσακισει ομως γιατι θα πρεπει να γεμισει πρωτα και μετα να ξανασταλουν τα λαθος δεδομενα.

    Εγω παντως με το RWIN που αναφερω ειμαι μια χαρα.

    Τωρα οντως το MTU παιζει ρολο και απλα οσο μικραινει το MTU θα πρεπει να ανεβαζεις το RWIN για να ερθεις στα "ισια" σου.

    Αν πχ το 1.027.840 ειναι με MTU 1500 και 16αρα γραμμη, με MTU 1492, θα πρεπει να αυξηθει ελαχιστα.Με ακομα μικροτερο MTU, θα πρεπει να αυξηθει λιγο ακομα το RWIN, ωστε να διατηρηθει το ευρος που αρχικα υπηρχε για 16αρα γραμμη και MTU 1500.

    Παντως ετσι και αλλιως το MTU για adsl2+ θεωρειται optimized στα 1492.

    Απο κει και περα ο καθενας οριζει οτι θεωρει σωστο για τον ιδιο ως RWIN. Παντως και η σελιδα που ανεφερα παραπανω εχει μερικα καλα τεστακια για το MTU και το RWIN, οπου μεταξυ αλλων μετραει το throughtput της γραμμης με καθε επιπεδο RWIN που θετουμε, καθως και το επιπεδο σφαλματων και πως αυτα επηρεαζουν το τελικο αποτελεσμα της γραμμης.

    Αν αφιερωσεις λιγο χρονο μπορεις να σεταρεις μια καλη σχετικα γραμμη.

  13. #13
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Τελείως μπακαλίστικα ...οι περισσότερες ασύρματες με πρόβλημα μεταγωγής δεδομένων έφτιαξαν με μετατροπή του MTU σε 1492 ή 1500 (φυσικά optimized είναι το 1492) και RWIN στα 128.000 ή 256.000 (για πολύ λίγους που το 128.256 δεν δούλεψε καλά προφανώς εξαιτίας λαθών και latencies) ... υπάρχουν μάλιστα και ακριβή νούμερα που ορισμένες εφαρμογές δίνουν σαν πολλαπλάσια για το RWIN ...αλλά μικρή σημασία έχουν οι εκατοντάδες ... αν δηλαδή είναι 128.256 ή κάτι περισσότερο ... με MTU 1492 και RWIN 256.512 (ή και 128.256 αν φτάνει) ...το WiFi πάει σφαίρα για το adsl2+ όπως λειτουργεί και για την ενσύρματη σύνδεση ...εκτός αν υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που δυσκολεύουν το WiFi ...παρεμβολές κτλ

  14. #14
    Εγγραφή
    18-05-2005
    Μηνύματα
    208
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    DSLAM
    Net One - ΑΡΗΣ
    SNR / Attn
    16(dB) / 16(dB)
    Σημαντικό είναι να δηλώσεις σωστά την ταχύτητα συγχρονισμού σου.
    Πρέπει να διαιρέσεις την ταχύτητα συγχρονισμού (kbps στο speedtouch) δια το 8 για να βρεις τα Kbps που ζητάει να δηλώσεις στην μπάρα το tcp optimizer.
    Μετά πειραματίσου με αυτά που γράφουν παραπάνω τα παιδιά.
    Εγώ είδα βελτίωση πάντως.
    Ελπίζω να μην έγραψα καμιά τεχνική ανοησία με τις μονάδες μέτρησης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tasos1917 : 27-07-08 στις 13:02. Αιτία: auto merged post
    ΚΑΛΛΙΟ ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΤΟ ΛΟΥΛΟΥΔΙ ΠΑΡΑ ΣΕ ΒΑΖΟ ΠΕΡΙΩΠΗΣ

Παρόμοια Θέματα

  1. ΧΩΡΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΟΡΩΠΙ....
    Από kouniak στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-08, 19:39
  2. Χωρις τηλεφωνια και ιντερνετ
    Από nickiegr στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-08, 12:52
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-08, 03:19
  4. ταχυτητα ιντερνετ και τηλεοραση
    Από altebaran στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-08, 02:19
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-07, 14:36

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας