Σελ. 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 100
  1. #46
    Το avatar του μέλους Farmako
    Farmako Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kage Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω παει κ γω σε αυτον τα ιδια μου πε...μου δωσε ενα σκευασμα (μιξη φαρμακων,μου συνεστησε κ φαρμακειο)το βαλα κανα 2μηνο δεν ειδα τιποτα κ δεν ξαναπατησα...μπορει να απεδιδε αλλα κατι 80ε ζηταγε καθε μηνα κ το θεωρησα απατεωνια
    Αυτά με τις μίξεις διαλυμάτων που σας βάζουν να πάρετε είναι θέμα «μίξης συμφερόντων» φαρμακευτικών εταιρειών. Πάρε κι αυτό, πάρε και το άλλο μπας και γίνει τίποτα. Στο μαλλί δίνεις/φτιάχνεις ό,τι γουστάρεις με ελάχιστη πιθανότητα προς το χειρότερο. Οπότε για τον «απελπισμένο» ασθενή το μη χείρον βέλτιστον.

    Δυστυχώς οι δερματολόγοι σήμερα εξαρτώνται κατά πολύ από το ποια εταιρεία θα τους πλασάρει τα προϊόντα της. Τα «δώρα» είναι ουκ ευκαταφρόνητα.

  2. #47
    Εγγραφή
    05-12-2004
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Σωστο να δεις τι γινεται σε φαρμακευτικες(εκτο εσω μιλω) παντος οι δερματολογοι περνουν ψιχουλα μπροστα σε αλλες ειδικοτητες(χειρουργοι) ισως γιαυτο το παρακανουν με το "γραψιμο".Εμενα μου εγραψαν μεχρι και το pregaine που δεν ειναι θεραπευτικο απλα προετιμαζει την απιφανεια εφαρμογης του φαρμακου καλυτερα

  3. #48
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Εμενα ευτυχως θ αρχισουν να ξαναφυτρωνουν σε λιγο (επεσαν απο κατι χημειοθεραπειες).
    Ομως δεν σκοπευα να ταλαιπωρηθω για να κρατησω, εστω και τις μισες απο τις τριχες που θα πεφταν!
    Πανακριβες, επισφαλεις, εως επικινδυνες προσωρινες λυσεις...
    Μου φτανε το δυσβαστακτο ψυχολογικο βαρος
    δεν σκοπευα να ελαφρυνω ασκοπα και το πορτοφολι μου!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  4. #49
    Εγγραφή
    31-03-2008
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.177
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παιδες μπορεις να ποσταρω σε λαθος μερος αλλα τελος παντων..Αν και σχετικα παλιο το τοπικιον μηπως αντιμετωπιζει κανεις τριχοπτωση και αραιωση μαλλιων εξαιτιας εντονου αγχους,στρες και σωματικης και ψυχικης κουρασης??

  5. #50
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παλαιότερα είχα πρόβλημα και λόγω stress σε συνδυασμό με τον θυρεοειδή μου. Η σωματική κούραση δεν νομίζω να επηρεάζει σε κάτι. Αυτές οι περιπτώσεις αντιμετωπίζονται σχετικά εύκολα με ειδικές βιταμίνες (δεν θυμάμαι το όνομα αυτών που έπαιρνα) και σκευάσματα όπως το regain. Το βασικότερο δεν είναι να σου πέφτουν τα μαλλιά αλλά να νιώσεις ξανά καλά και να αποβάλλεις τα υπόλοιπα προβλήματα. Σε εμένα, η ολική θυρεοειδεκτομή με επανέφερε στα φυσιολογικά επίπεδα, χωρίς άγχος, νεύρα και ανησυχίες.

  6. #51
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Σημαντικος παραγοντας που προκαλει, αλλά κυριως επιδεινωνει την τριχοπτωση
    ειναι πραγματι το αγχος...
    Ομως καλο θα ειναι ν αποκλεισουμε καποιους αλλες σοβαροτερες αιτιες
    πριν προσθεσουμε ενα επιπλεον αγχος: αυτο της επανακτησης
    ή εστω της σταθεροποιησης των υπαρχοντων τριχων μας...
    Επισης μην ξεχναμε πως υπαρχει διαφορα αναμεσα στην ανδρικη και τη γυναικεια!
    Τριχόπτωση, τι πρέπει να γνωρίζετε...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  7. #52
    Εγγραφή
    31-03-2008
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.177
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Ευχαριστω παιδια για την βοηθεια..δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα υγειας πραγματικα...απλως φετος,διαβασματα,εξετασεις και λοιπα...και ειδικα μια περιοδο που δεχομουν πολυ πιεση απο τα διαβασματα και αυτα..σηκωνομουν το πρωι..πηγαινα να βρεξω τα μαλλια και μου φευγε μια χουφτα..και αυτο ειναι που δημιουργει κιολας..αγχος πανω στο ηδη υπαρχων αγχος...
    Προμυθευτικα ειναι σαμπουαν της propoline που διαβασα στο ιντερνετ οτι ειναι πολυ καλο,με βιταμινες,τονωτικα και λοιπα...Εκει που ημουν σαν θαμνος σκετος απο μαλλι...χειροτερος και απο εμο τωρα εχει αραιωσει παρα πολυ το μαλλι....Θα αρχισω να κανω μεγαλυτερη προσπαθεια για την αποβολη του αγχους...

  8. #53
    Εγγραφή
    14-02-2008
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    128/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    SpeedTouch95AFC1
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostantis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω παιδια για την βοηθεια..δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα υγειας πραγματικα...απλως φετος,διαβασματα,εξετασεις και λοιπα...και ειδικα μια περιοδο που δεχομουν πολυ πιεση απο τα διαβασματα και αυτα..σηκωνομουν το πρωι..πηγαινα να βρεξω τα μαλλια και μου φευγε μια χουφτα..και αυτο ειναι που δημιουργει κιολας..αγχος πανω στο ηδη υπαρχων αγχος...
    Προμυθευτικα ειναι σαμπουαν της propoline που διαβασα στο ιντερνετ οτι ειναι πολυ καλο,με βιταμινες,τονωτικα και λοιπα...Εκει που ημουν σαν θαμνος σκετος απο μαλλι...χειροτερος και απο εμο τωρα εχει αραιωσει παρα πολυ το μαλλι....Θα αρχισω να κανω μεγαλυτερη προσπαθεια για την αποβολη του αγχους...
    Εγω αντιμετωπιζω προβλημα με την τριχοπτωση απο τα 24 μου (ειμαι 35). Εδω και 8 χρονια επαιρνα το regaine. Η τριχοπτωση όμως συνεχίστηκε αν και με μικρους ρυθμους (εχω ακομα αρκετα μαλλια, δεν ξερω τι θα εχανα αν δεν το εβαζα). Τωρα το εχω απο το καλοκαιρι και εχω δει να μου εχουν πεσει ακομα καποια μαλλια αλλα οχι οτι μου πεσαν παρα πολλα. Εχω προβλημα κυριως στους κροτφους και αραιωση στο επανω μερος. Με το αγχος όντος υπαρχει προβλημα. Ειμαι γενικα αγχωδης αλλα πριν καμια πενταετια που για καποιον λογο είχα αγχωθει πολυ για κανα τριμηνο μου ειχαν πεσει παρα πολλα μαλλια αλλα μετα απο κανα χρονο τα περισσοτερα ξαναβγηκανα γιατι στο κεφαλι μου ξαναποικνωσαν τα μαλλια όπως ειχα παρατηρησει. Τελικά δεν εχω καταλαβει αν υπαρχει καποια λυση εστω να σταματηση την τριχοπτωση και ποια ειναι...

  9. #54
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άρχισα να ψάχνομαι για το θέμα, λόγω μερικής τριχόπτωσης στους κροτάφους και ύστερα από σχετική έρευνα (βοήθησε αρκετά αυτό το thread!), αποφάσισα να επισκεφθώ κάποιον ειδικό. Άτομο που είδε αποτελέσματα ακόμα και όταν ολοκλήρωσε την θεραπεία, όχι μόνο κατά τη διάρκεια της, μου πρότεινε έναν δερματολόγο. Έμαθα ότι ο συγκεκριμένος είναι σε μεγάλο νοσοκομείο εδώ και χρόνια και ότι μάλλον είναι σχετικά γνωστός στο χώρο και τον επισκέφθηκα. Όντως έχει τρελή πελατεία, αφού ενώ έχει ιατρείο 3 φορές την εβδομάδα για 14+ ώρες, είχε αρκετό κόσμο που περίμενε ακόμα και στις 22:00 που είχα ραντεβού (που κλείστηκε μετά από 2+ εβδομάδες αναμονής). Ελπίζω να άξιζε την αναμονή και την επίσκεψη των 30+ λεπτών (που κόστισε €70) και να δω καλά αποτελέσματα από τις θεραπείες (κοστίζουν αρκετά τα σκευάσματα.. άνω των €200 μου είπε).

    Θα σας πω την εμπειρία μου στο δερματολόγο, μήπως βοηθήσει κανέναν (να πάρει απόφαση να επισκεφθεί) και φυσικά για να ακούσω τις απόψεις σας όσων έχουν μεγαλύτερη εμπειρία. Μπορεί μερικά πράγματα να μην ακουστούν επιστημονικά (ή και εγώ να τα μεταφέρω λάθος και να μη φταίει ο άνθρωπος), καθώς δεν θυμάμαι με ακρίβεια τους ιατρικούς όρους που χρησιμοποιούσε οπότε ζητώ συγνώμη προκαταβολικά (= μην σπεύσετε να κράξετε). Πάντως ήταν αρκετά προσιτός & ευγενικός να μου τα εξηγεί (νιανιά που λέμε) όπου χρειαζόταν, οπότε αυτό με έπεισε κάπως.

    Disclaimer: Κάθε άνθρωπος και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Σε καμία περίπτωση ΔΕΝ προτείνω σε κανέναν να πάρει οποιοδήποτε σκεύασμα (εσκεμμένα δεν αναφέρω δόσεις, συγκεκριμένους τρόπους εφαρμογής, ούτε custom συστατικά παρά μόνο τα γνωστά σε όλους). Επιπλέον, ούτε το «παίζω» γιατρός, ούτε προτείνω (τουλάχιστον ακόμα) τον συγκεκριμένο γιατρό. Όποιος έχει αντίστοιχα προβλήματα, προτείνω να επισκεφτεί το γιατρό που εμπιστεύεται εκείνος και να μη δέχεται ιατρικές συμβουλές από τρίτους !!!

    Καταρχάς μου έκανε μια σχετικά απλή εξέταση κάνοντας τεράστια μεγέθυνση (με εμφάνιση σε οθόνη, μ’άρεσε το trick) και δείχνοντας μου την διαφορά στα σημεία που έχω τριχόπτωση, εκεί που δεν έχω, καθώς και σε ποια σημεία μπορούν να ξαναβγούν ή όχι τρίχες. Φαινόταν σχετικά εύκολα που υπάρχουν ενεργοί θύλακες και μάλιστα μου είπε ότι είμαι σχετικά τυχερός που το έψαξα στην αρχή, διότι η πλειοψηφία των θυλάκων είναι ενεργοί και θα μπορέσω να ξαναβγάλω ακόμα και αυτά που έπεσαν. Για αντίθεση μου έδειξε άλλη περιοχή (πχ στο μέτωπο) που δεν έχω καθόλου θύλακες, γενικά με έπεισε η παρουσίαση.

    Μετά συζητήσαμε αρκετά για το θέμα, αιτίες και θεραπείες. Μου είπε ότι η τριχόπτωση στους άντρες (στις γυναίκες σχετίζονται και άλλοι παράγοντες, πχ εμμηνόπαυση) οφείλεται σε 3 καθοριστικούς παράγοντες:
    • αυξημένη τεστοστερόνη (είμαι άντρακλας και υπερσεξουαλικός, τι να κάνουμε!! )
    • ψυχολογικός δηλαδή άγχος (ψυχάκιας είμαι ντε! άμα δεν έχω εγώ τα ψυχολογικά μου, ποιος έχει; )
    • κακή διατροφή (έτσι και έτσι, προσέχω κάπως )


    Η αυξημένη τεστοστερόνη που συσσωρεύεται στις ρίζες (= θύλακες) των τριχών προκαλεί «μπλοκάρισμα» και δεν αφήνει την τρίχα να αναπτυχθεί. Ενώ το άγχος και η κακή διατροφή, προκαλούν κακή αιμάτωση στα αγγεία που βρίσκονται κάτω από τις ρίζες με αποτέλεσμα να αδυνατίζει η τρίχα (μου τα έδειξε σε ένα ωραίο σχεδιάγραμμα, με έπεισε και εκεί). Μου είπε ότι το παν είναι να καταπολεμήσεις την τριχόπτωση κυρίως έως την ηλικία των 30, αφού εάν φτάσεις έως τότε με μαλλιά ακόμα και μέσω θεραπείας, τότε οι πιθανότητες να τα κρατήσεις είναι πάρα πολύ υψηλές. Αυτό το αιτιολόγησε ότι συμβαίνει λόγω ότι η τεστοστερόνη μειώνεται σταδιακά στους άντρες, ξεκινώντας από την ηλικία των 30 και μετά οπότε παραμένουν μόνο οι άλλοι 2 παράγοντες (άγχος και διατροφή) ενώ θεωρεί ότι 4ος παράγοντας απλά δεν υπάρχει.

    Η θεραπεία που έδωσε είναι για 2 φορές το χρόνο και διαρκεί: 10 εβδομάδες το φθινόπωρο και 4 εβδομάδες την άνοιξη, που είναι οι δύο περίοδοι που συνήθως υπάρχει μεγαλύτερη τριχόπτωση:

    Για την αυξημένη τεστοστερόνη, που αν κατάλαβα καλά είναι ο βασικότερος παράγοντας, μου έδωσε τα εξής που θα πρέπει να κάνω κατά την περίοδο της θεραπείας:
    • 2 lotion (την γνωστή μινοδιξίλη δηλαδή το regaine, και μια custom-made με 4 συστατικά) που πρέπει να τοποθετούνται με πολύ συγκεκριμένη εφαρμογή
    • κάψουλες finasteride (την γνωστή φιναστερίδη)
    • συμπληρωματικά ένα σαμπουάν
    • συμπληρωματικά εβδομαδιαίες επισκέψεις για “laser” στα σημεία

    Το τελευταίο δε το αποκάλεσε “laser”, ούτε μου το παρουσίασε ως την super-duper λύση, αλλά ως συμπληρωματική θεραπεία. Ότι πρόκειται για μια τεχνολογία που βασίζεται στο φώς και χρησιμοποιείται αρκετά στην Αμερική, που βοηθάει στην ανανέωση των κυττάρων και κάτι άλλα που δυστυχώς δε θυμάμαι. Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ το όνομα (στα αγγλικά: bio-κάτι) που είπε ότι θα έβρισκα αρκετές πληροφορίες στο Internet.

    Για την κακή διατροφή, προτείνει μεσογειακή διατροφή και ένα συμπλήρωμα διατροφής σε κάψουλες. Για το άγχος προφανώς είναι θέμα του καθενός μας να το καταπολεμήσει. Δεν μου επιτρέπει η διαγωγή μου να πω που θα γράφω τους πάντες πλέον, όχι μόνο για την τριχόπτωση αλλά γενικά για την υγεία μου.

    Επιπλέον, μου επιβεβαίωσε διάφορα γνωστά tips κατόπιν ερωτήσεων μου όπως για παράδειγμα:
    • καλύτερα κοντό μαλλί λόγω λιγότερου βάρους στη ρίζα αλλά και τραβηγμάτων από το χτένισμα/ξεμπέρδεμα, αλλά δεν είναι τόσο καθοριστικό όσο το παρουσιάζουν πολλοί (σαφώς είναι καλύτερο για την τρίχα, αλλά όχι τόσο τρομερή διαφορά για την ρίζα - μάλλον με λυπήθηκε μην πέσω σε κατάθλιψη)
    • σχετικά απαλό χτένισμα, όχι υπερβολές και τραβήγματα
    • μέρα παρά μέρα λούσιμο
    • όχι κατάχρηση σεσουάρ, καλύτερα να αποφεύγεται ή έστω χρήση από απόσταση ή χλυαρό/κρύο αέρα (πως θα στεγνώσει ρε γιατρέ με το κρύο αέρα, μισό μέτρο μαλλί? )


    Τώρα βέβαια όσον αφορά την μινοξιδίλη και την φιναστερίδη, σαν καλός ψυχάκιας και ADSLgr member, πήγα διαβασμένος (βοήθησε το thread, αναστέναξε και το google) και του έκανα μια σειρά ερωτήσεων (τη λάμπα της ανάκρισης είχα ξεχάσει).. και μου απάντησε τα εξής:
    • Η μινοξιδίλη και η φιναστερίδη είναι εγκεκριμένες από τον αμερικάνικο FDA (το έλεγξα, όντως) και οι διαδικασίες έγκρισης είναι πολύ πιο δύσκολες σε σχέση με την Ευρώπη οπότε δεν είναι δυνατόν να ήταν τόσο επικίνδυνες και να τις άφηναν στην αγορά.
    • Δεν υπάρχουν σοβαρές παρενέργειες, που είναι το βασικότερο θέμα που με απασχολεί και σκεφτόμουν να απορρίψω την θεραπεία (καλύτερα καραφλός, παρά σεξουαλικά ανίκανος). Ήταν όμως κάθετος ότι δεν επηρεάζεται η σεξουαλικότητα (πχ μειωμένη επιθυμία, προβλήματα στύσης κτλ) όπως είχα διαβάσει στο Internet και μου είπε ότι ακόμα και αν συμβαίνει κάτι τέτοιο σε κάποιους ασθενείς, οφείλεται σε άλλους παράγοντες (πχ ψυχολογικούς). Ομολογώ ότι έχει μια λογική αυτό, με την ιδέα «μειωμένης τεστοστερόνης» μπορεί άνετα να σκεφτεί κάποιος «κουκου problems». Ψάχνοντας ακόμα περισσότερο όταν γύρισα, είδα ότι κυρίως αυτό το αναφέρουν ως επιχείρημα ελληνικές και ξένες κλινικές μεταμόσχευσης για να σου σε αποτρέψουν να αποφύγεις τα φάρμακα και να πας απευθείας σε αυτούς.
    • Δε χρειάζεται θεραπεία εφ’ όρου ζωής, αφού η πλειοψηφία των ατόμων στα 30 σταματάει την μαζική τριχόπτωση εξηγώντας μου το λόγο περί τεστοστερόνης. Βέβαια σε αυτό παίζει ρόλο και η διατροφή (no junk food) και το άγχος («πως είσαι;», «χαλαράαααααα») αλλά μου είπε ότι η πλειοψηφία των ανδρών όταν κρατήσει τα μαλλιά έως τα 30, μετά είναι ΟΚ.
    • Δεν θα πέσουν μαζικά μαλλιά (πχ ακόμα και αυτά που θα κρατήσει η θεραπεία) όταν ολοκληρωθεί η θεραπεία. Η θεραπεία ούτως ή άλλως δεν είναι για όλο το χρόνο αλλά για συνολικά 14 εβδομάδες ετησίως. Ενώ μετά τα 30, ισχυρίζεται ότι δε θα χρειάζεται.


    Τέλος, πρέπει να πω ότι γενικά έμεινα ευχαριστημένος από την επίσκεψη που διήρκησε πάνω από 30 λεπτά και δεν έδειχνε να βιάζεται καθόλου να με "ξεπετάξει" για τον επόμενο. Βέβαια κρατώ κάποιες επιφυλάξεις διότι από εμπειρίες βλέπω ότι δεν υπάρχει σίγουρη θεραπεία αλλά μάλλον θα δοκιμάσω την θεραπεία για να μην βάλω σύντομα username "καραφλάκιας"

    Το μόνο που ίσως με προβλημάτισε λίγο είναι που δε μου ζήτησε να κάνω μια σειρά αιματολογικών εξετάσεων όπως περίμενα, στη περίπτωση που οφείλεται κυρίως σε έλλειψη βιταμινών από κακή διατροφή ώστε να μη χρειάζεται τα υπόλοιπα, αλλά είπε ότι δε χρειάζεται αφού αυτό το καλύπτει ούτως ή άλλος το συμπλήρωμα.

    ΥΓ: Μου κακοφαίνεται η ιδέα του κουρέματος αλλά μάλλον θα βοηθήσει σε συνδυασμό με την θεραπεία

    ΥΓ2: Σας παρακαλώ να προσέχετε τι λέτε, γιατί τελικά μάλλον με καράφλιασαν posts μερικών (όχι σε αυτό το thread, γενικά στο ADSLgr). Και εδώ δεν κάνω πλάκα, σοβαρολογώ

    ΥΓ3: Αν αρχίσω να λέω «αχ καλέ» ή «τι κούκλος είναι αυτός» (και δεν αναφέρομαι σε κάποιο χαριτωμένο μωράκι ή σκυλάκι), παρακαλώ να μου το επισημάνετε για να μειώσω την δόση των φαρμάκων !!!

    ΥΓ4: Λέτε να κατηγορήσω την Forthnet ότι με άγχωσε με τα προβλήματα διασύνδεσης και να απαιτήσω να μου πληρώνει την φαρμακευτική αγωγή; (ΟΚ ΟΚ αστειεύομαι, δε θέλω απάντηση από το νομικό τμήμα του παρόχου το πρωί )

    ΥΓ5: Μόνο τέσσερις Α4 σελίδες αυτή τη φορά, καμμένοι όσοι μπουν στο κόπο να τις διαβάσουν αλλά πιο καμμένος εγώ που τις έγραψα. Για την πολυλογία και τα υπερ-αναλυτικά posts, μόνο ψυχίατρος θα ωφελήσει ε;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 02-12-08 στις 06:41.

  10. #55
    Εγγραφή
    05-12-2004
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τωρα με προβληματισες
    Η μεγαλη ποσοτητα τεστοστερνης αποσα εχω διαβασει ειναι μυθος.Ουσιαστικα αυτοι που εχουν φαλακρα εχουν ευαισθησια στην τεστοστερονη λογο γονιδιου στο θυλακα (ανεξαρτητα ποσοτητας γιαυτο και ου ευνουχοι τον μεσαιωνα δεν εμφανιζαν ποτε φαλακρα).
    Παντος πολυ ενημερωτικα και ενδιαφερουσες πληροφοριες
    Να προσθεσω καποια που εχω διαβασει και μου εχουν πει.Το γονιδιο κληρωνομειται κατα κυριο λογο απο την μητερα οποτε να κοιτατε το παππου σας(πχ εμενα ο πατερας μου εχει μια χαρα μαλι το ιδιο και ο πατερας του).Η μεταμοσχευσει δεν κανει τιποτα παραπανω απτο να βελτιωση την αισθητικη(δεν λυνει το προβλημα συνεχιζεται και χρειαζεται θεραπειες.Επισης η μεταμοσχευση θελει πολυ προσοχη γιατι μπορει να πεσουν και οι τριχες που εχεις.

    Να κανω και καποιες ερωτησεις επειδη μερικοι το εχουν ψαξει .Υπαρχει εξεταση για να δουμε αν ειναι οντος η κληρωνιμικη ανδρογενής αλωπεκια( γιατι ολο μου λενε οτι δεν φαινεται να ειναι αλλα ολο μου πεφτουν)??.
    Ο ψυχολογικος παραγωντας κατα ποσο επιρεαζει( δεν μιλαω για μονο αγχος πχ καταθλιψη)?
    Εμενα μου εχουν πει επιδυνονη μια ειδη υπαρχουσα κατασταση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jimka : 04-12-08 στις 12:59.

  11. #56
    Εγγραφή
    31-03-2008
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.177
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλησπερα καταρχην
    Οι πληροφοριες σας παιδια πολυ χρησιμες και σας ευχαριστω...
    Εγω ξεκινησα να βαζω και δαφνελαιο που και που καλος η κακος...αν και παρατηρησα διαφορα στο πεσιμο των τριχων απο την τελευταια φορα που ποσταρα διοτι αρχισα να αποβαλλω καποιο αγχος επιπλεον και να το παρω πιο relax ετσι το θεμα και παρατηρησα μεγαλη αλλαγη..Δεν πεφτουν τωρα με τις χουφτες το πρωι...

    Το γονιδιακο οντως πρεπει να παιζει ρολο απο οτι ξερω..αλλα οι δικοι μου δεν εχουν καθολου φαλακρα...

    Φιλε μου απο πανω απλα να σου πω οτι ο ψυχολογικος παραγοντας δεν μπορεις να φανταστεις το ποσο μεγαλο ρολο παιζει στην τριχοπτωση...πιστευω παιζει και πολυ...βεβαια ο καθε οργανισμος αντιδραει διαφορετικα σε καποια δυσκολη ψυχολογικη κατασταση..προσωπικα εμενα επηρεαζει με την τριχοπτωση

  12. #57
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostantis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γονιδιακο οντως πρεπει να παιζει ρολο απο οτι ξερω..αλλα οι δικοι μου δεν εχουν καθολου φαλακρα...
    παιζει να ειχε μονο ο παππους ας πουμε...
    _κατα 99,9% παιζουν τα γονιδια
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostantis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου απο πανω απλα να σου πω οτι ο ψυχολογικος παραγοντας δεν μπορεις να φανταστεις το ποσο μεγαλο ρολο παιζει στην τριχοπτωση...πιστευω παιζει και πολυ...βεβαια ο καθε οργανισμος αντιδραει διαφορετικα σε καποια δυσκολη ψυχολογικη κατασταση..προσωπικα εμενα επηρεαζει με την τριχοπτωση
    ισως συμβαλει
    αλλα θα ειχες προβλημα λεμε για την ανδρογεννη αλωπεκια...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος frnk : 05-12-08 στις 23:28.

  13. #58
    Το avatar του μέλους great78
    great78 Guest
    Παιδιά,

    Μακριά απο θεραπείες μαλλιών και ειδικά απο την ΒERGMAN KORD. Πήγα για έλεγχο και μου είπαν ότι με 12 - 16 θεραπείες τα μαλλιά μου θα πυκνώσουν αρκετά και το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλό....υπόψη ότι έβαζα regain τα τελευταία 2 χρόνια και είναι το μοναδικό φάρμακο/λοσιον με το οποίο ήμουν ευχαριστημένος...το σταμάτησα γιατί μου πούλησαν τα δικά τους και με διάφορες υποσχέσεις ότι θα υπήρχε αποτέλεσμα.. το αποτέλεσμα είναι ότι τα μαλλιά μου αραίωσαν πάρα πολύ απο την 8η θεραπεία και το μόνο που μου έλεγαν είναι ότι τα μαλλιά που είναι πιο υγιή...σταμάτησα στην 11η θεραπεία και ξανάρχισα το regain με το οποίο άρχισα να βλέπω βελτίωση.

  14. #59
    Εγγραφή
    03-07-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.418
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Δεν ήξερα ότι υπήρχε τέτοιο θέμα εδώ μέσα, ακόμα δε με απασχολεί αλλά βλέπω στο μέλλον να το κοιτάζω...

  15. #60
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από great78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά,

    Μακριά απο θεραπείες μαλλιών και ειδικά απο την ΒERGMAN KORD. Πήγα για έλεγχο και μου είπαν ότι με 12 - 16 θεραπείες τα μαλλιά μου θα πυκνώσουν αρκετά και το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλό....υπόψη ότι έβαζα regain τα τελευταία 2 χρόνια και είναι το μοναδικό φάρμακο/λοσιον με το οποίο ήμουν ευχαριστημένος...το σταμάτησα γιατί μου πούλησαν τα δικά τους και με διάφορες υποσχέσεις ότι θα υπήρχε αποτέλεσμα.. το αποτέλεσμα είναι ότι τα μαλλιά μου αραίωσαν πάρα πολύ απο την 8η θεραπεία και το μόνο που μου έλεγαν είναι ότι τα μαλλιά που είναι πιο υγιή...σταμάτησα στην 11η θεραπεία και ξανάρχισα το regain με το οποίο άρχισα να βλέπω βελτίωση.
    Το regain να γνωρίζεις ότι όταν το συνηθίσει ο οργανισμός σου, δεν θα έχει αποτέλεσμα. Αυτό μπορεί να γίνει μετά από 4-5 χρόνια. Οπότε θα πρέπει να πας στην λύση της φιναστερίδης σε ποσότητα 1mg/ημέρα που υπάρχει είτε στο propecia (ακριβούτσικο) είτε στο proscar (φθηνότερο αλλά το χάπι είναι 5mg και πρέπει να το σπας στα 5). Την ίδια στιγμή θα πρέπει να χρησιμοποιείς και κάποιο σαμπουάν που ρυθμίζει την διυδροτεστοστερόνη (DHT). Το φθηνότερο κι ευκολότερο να βρεις είναι το Fungoral (2 φορές την εβδομάδα) και τις υπόλοιπες ημέρες να λούζεσαι με Heads & Shoulders που έρευνες έδειξαν ότι είναι μακράν το καλύτερο σε θέματα τριχόπτωσης.

Σελ. 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Hobbies? [Εκτός υπολογιστών καί συναφή]
    Από Θάνος στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 72
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-10, 23:23
  2. Ασφάλεια Η/Υ οταν τρέχουμε Folding@Home και άλλα συναφή?
    Από dhatz στο φόρουμ ADSLgr.com Folding@Home team # 36673
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-06, 23:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας