Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    21-04-2006
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους,

    Θέλω να μάθω το εξής, έχω ένα πρόγραμμα εμπορικής διαχείρησης σε DOS περιβάλλον και πρέπει να κάνω απογραφη στην αποθήκη μου.Για να μην ξαναγράφω όμως τα είδη απο την αρχή θέλω να μάθω αν μπορώ να συνδέσω ένα Scanner χειρός, χρειάζεται και κάποιο άλλο πρόγραμμα για να συνεργάζεται το Scanner με το dos προγραμμα και αν ναι πως μπορω να το ψάξω για να βρω ακρη?

    Ευχαριστώ προκαταβολικά

  2. #2
    Το avatar του μέλους jstrv
    jstrv Guest
    αν το scanner ειναι πληκτρολογιου η usbδεν χρειαζεται καποιο προγραμμα.Αν συνδεεται σε σειριακη θυρα χρειαζεται καποιο προγραμμα που θα το παρεις απο τον προμηθευτη του scanner.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Όλα τα barcode readers που ξέρω λειτουργούν ως πληκτρολόγια. Δηλαδή δίνουν στον Η/Υ ακριβώς τα γράμματα που γράφει από κάτω το barcode, σαν να τα είχες πατήσει στο πληκτρολόγιο.
    Όμως, το DOS ίσως είναι η μόνη πλατφόρμα που θα μπορούσες να έχεις πρόβλημα: δεν δουλεύουν όλα τα usb devices ή τα σειριακά σε αυτό.. Η πιό σίγουρη λύση εκεί θα ήταν η PS2 διασύνδεση.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-04-2006
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση, θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο...

    Θα χρησιμοποίησω το Scanner Χειρός για να κάνω την δουλειά μου θέλω όμως να βρώ και μια εφαρμογή ώστε σε αυτήν να αποθυκεύονται αυτά που θα σκανάρω-απογράφω και αργότερα να μπορέσω να προσθέσω στο πρόγραμμα της εμπορικής διαχείρισης (Dos) τα δεδομένα του 1ου προγράμματος αυτά δηλαδή που απέγραψα.

    Ξέρει κανείς καμιά τέτοια εφαρμογή που να συνεργάζεται δηλαδή με DOS προγράμμα??

Παρόμοια Θέματα

  1. Εκτύπωση barcode
    Από mamamia στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-06, 23:09
  2. Barcode Reader...
    Από astzan στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-04, 00:04

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας