Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-36 από 36
  1. #31
    Εγγραφή
    16-06-2015
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ψάχνοντας και διαβάζοντας πολλά άρθρα και αναφορές σε sites και forums, αποφάσισα να σηκωθώ από τον καναπέ και να επιδοθώ σε όσο το δυνατών περισσότερα test sleep μπορούσα. Οφείλω να ομολογήσω ότι οι καλές επιλογές ήταν αρκετές. Οι 2 καλύτερες ήταν το στρώμα Πρωτέας και το στρώμα Ποίημα (διαφορετικών εταιρειών). Η ποιότητα αλλά και η αξία αγοράς ήταν το βασικό τελικό κριτήριο. Χαίρομαι που αφιέρωσα χρόνο για τη σωστή επιλογή του στρώματός μου, πλέων ο ύπνος μου είναι ένα ποίημα…

    Μάριος

  2. #32
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια σας και από εμένα. Επειδή έτυχε να έχω έναν πελάτη με βιοτεχνία στρωμάτων και αναγκαστικά είδα πολλά όσο αναφορά τα στρώματα και πόσο σε επηρεάζουν για τον καλό ύπνο, έχω καταλάβει ότι ο καθένας μας έχει διαφορετικά "κουσούρια" στον ύπνο.

    Αυτοί λοιπόν τι έχουν κάνει;
    Έχουν φτιάξει ένα ερωτηματολόγιο που βοηθάει να επιλέξεις ακριβώς για το τι στρώμα να διαλέξω.

    Αν ψάχνετε στρώμα και δεν ξέρετε τι ακριβώς θέλετε, αξίζει να ρίξετε μια ματιά.

    http://www.relaxstrom.gr/index.php/quiz-sleep

    Είναι αρκετά τίμιο, δηλαδή δεν προσπαθούν ντε και καλά να σου πουλήσουν το ακριβό γιατί πιθανών πρέπει ο πωλητής να δείξει τζίρους, απλά σου λέει σύμφωνα με τα κιλά σου, πόνους που μπορεί να έχεις, την πλευρά που κοιμάσαι αλλεργίες και άλλα.

    Έτσι είναι το ερωτηματολόγιο:


    Ελπίζω να βοήθησα!

  3. #33
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ήμουν στο ψάξιμο για στρώμα και πέρασα από ένα Praktiker για άλλη δουλειά και δοκίμασα κάτι στρώματα που είχε και μου φάνηκαν πολύ καλά (και φτηνά ), αλλά δεν ήξερα τι και πως, οπότε μια που τα είδα και μια που τα ξέχασα, αλλά ψάχνοντας είδα πως είναι της Αθηναϊκής Στρωματοποιίας που βγάζει και τα Media Strom, οπότε είπα να το τολμήσω και πήρα αυτό το οποίο είναι άψογο!
    Το καλό επίσης είναι πως τα βγάζει σε ότι πλάτος θέλει κάποιος, ανά 2 εκατοστά, οπότε μπορείς να τα προσαρμόσεις σε δύσκολες διαστάσεις.
    Τα δίνει σε 12 άτοκες δόσεις σε 2 βδομάδες παράδοση.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  4. #34
    Εγγραφή
    05-01-2016
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ας γράψω τη δική μου ιστορία μιας και βλέπω ότι υπάρχει έλλειψη πληροφορίας σε Ελληνικά forum σε ότι αφορά την αναζήτηση στρώματος. Θα είναι μακροσκελές καθώς πρέπει να γίνουν και διευκρινήσεις.
    Επισημαίνω ότι είμαι ιδιώτης, δεν προμοτάρω κανέναν και επένδυσα τόσο χρόνο online για γνώμες όσο και offline με επισκέψεις στα καταστήματα στα οποία αποφάσισα ότι θέλω να δοκιμάσω. Το παρόν κείμενο θα αναρτηθεί αυτολεξή σε όσα forum βρήκα στο πλαίσιο της δικής μου αναζήτησης και επειδή σε πολλά από αυτά δεν ήμουν μέλος, απλά θα κάνω εγγραφή μόνο για να ποστάρω τη δική μου εμπειρία, οπότε το πιθανότερο είναι να μη ξαναμπω.

    Επιπλέον, να επισημάνω ότι όταν κάποιος είναι σε αναζήτηση και έχει το χρόνο να ψάξει online, όπως εγώ, για γνώμες και ευχαριστημένους πελάτες τότε είναι πολύ εύκολο να αναγνωρίσει τα posts-διαφήμιση από τα πραγματικά ποστς.
    Παρόλαυτα, ακόμη και αυτά τα “διαφημιστικά” είπα να μη με επηρεάσουν αρνητικά και να επισκεφθώ κάποιες βιοτεχνίες.

    Off topic ON [Online Marketing έτσι ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ κύριοι.. ξέρετε ποιοι είστε. ]Off topic OFF

    Πάμε λοιπόν,

    24/09/09 και πραγματοποιώ αγορά από IKEA σε διάσταση 160x200 το SULTAN FLOKENES (MEMORY FOAM) με 10 χρόνια εγγύηση το οποίο αγοράστηκε στα 689€. Στην αρχή ήμουν υπέρευχαριστημένος! Τους τελευταιούς όμως μήνες το στρώμα είχε εμφανή σημάδια προβλημάτων και η ποιότητα του ύπνου είχε πάει περίπατο. Δυστυχώς ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΑ την απόδειξη αγοράς (λάθος μου το ξέρω!). Επικοινωνία με IKEA όπου και μου λένε το αυτονόητο ,ότι χωρίς την απόδειξη αγοράς δεν γίνεται επιστροφή (στο τέλος υπήρξε βέβαια τρόπος, τον εξηγώ στο τέλος!)

    Τα χρήματα που ήθελα πλέον να διαθέσω ήταν σχετικά λίγα (500€) αλλά δεν ήμουν εντελώς αρνητικός αν έβρισκα αυτό που ήθελα σε υψηλότερη τιμή. Οπότε έβλεπα στρώματα για όλα τα βαλάντια σε κάθε εταιρία. Όπως έχει αναφερθεί ήδη, και θα συμφωνήσω απόλυτα, το κάθε σώμα έχει και διαφορετικές ανάγκες οπότε δε σημαίνει ότι αυτά που προτίμησα εγώ κάνουν για όλους. Όπως και να χει, αφιερώστε χρόνο για την αγορά ενός στρώματος και εννοώ όχι μόνο να πάτε να τα δείτε αλλά και να αφιερώσετε χρόνο ξάπλα! Μόνο έτσι θα μπορέσετε να κάνετε και συγκρίσεις.

    Κατόπιν online αναζήτησης λοιπόν αποφασίζω να επισκεφθώ τα παρακάτω ( τα παραθέτω με σειρά επίσκεψης!):
    - Media Strom
    - Relax Strom
    - Dunlopillo
    - Klino Strom
    - Bed&Bath (King Koil)
    - Candia Strom


    Media Strom
    Σχέση τιμής/αίσθησης καταλήξαμε στο Premium Feel. Τιμή κάπου στα 850+€. Ένιωθες τη στήριξη χωρίς ωστόσο κάποιο wow effect. Στα optimum υπήρχε μεγάλη διαφορά αίσθησης αλλά και τιμής αλλά ήταν και αρκετά μαλακά για τα γούστα τόσο τα δικά μου όσο και της κοπέλας μου. 10 χρόνια εγγύηση.

    Relax Strom
    Δεν την ήξερα πριν την αναζήτηση αλλά παρά τη διαφήμιση είπα να της δώσω μία ευκαιρία. Καλή βιοτεχνία και έχει κάποιες συσκευές (AcarZero) που σκέφτομαι να δοκιμάσω σχετικά με ακάρεα και αλλεργίες, καθώς αντιμετωπίζω τέτοια θέματα. Τιμές σαφώς πιο προσιτές με το Vivere Gold να είναι μονόδρομος για εμάς στα 560€. 10 χρόνια εγγύηση.

    Dunlopillo
    Εδώ, αν και δυνατή εταιρία, τα στρώματα που θα μας έκαναν να τα πάρουμε ξέφευγαν αρκετά σε τιμή. Αν και δεν θυμάμαι 100% τα μοντέλα (την απέρριψα σχετικά άμεσα λόγω κόστους) πρέπει να δοκιμάσαμε και να μας άρεσαν τα Celsion Plus και το Fine Ivory αλλά έφταναν μέχρι και 1500€+ για τη διάσταση που έψαχνα (160x200). Δε θυμάμαι πόσα χρόνια εγγύηση αλλά νομίζω 10 και εδώ.

    Klinο Strom
    Αναφορές βρήκα ελάχιστες (πριν την έρευνα δεν την ήξερα ούτε αυτή), παρόλαυτα οφείλω να ομολογήσω ότι είναι τίμια βιοτεχνία με οικονομικά στρώματα γι αυτό που προσφέρουν και κατα καιρούς βγάζουν και προσφορές απ’ ότι κατάλαβα. Μας έκανε το απλό BodyFlex που έβγαινε στα 430€.
    Μοναδικό μελανό σημείο τα 5 Χρόνια Εγγύηση. Αν ποτέ το αλλάξουν θεωρώ ότι μπορούν να παίξουν δυνατά και ας μη το γνωρίζουν. Αν τελικά προχωρούσα σε αγορά μόνος μου, αυτή ήταν η τελική μου επιλογή.

    Bed&Bath (King Koil)
    Πολύ δυνατά στρώματα και αν το χρηματικό δεν ήταν παράγοντας τότε πήγαινα κατευθείαν για το Manhattan (με δύο ενσωματωμένα ανωστρώματα) στα 850-900€. 10 χρόνια εγγύηση.

    Candia Strom
    Στρώματα που περίμενα παραπάνω γι αυτό και δεν έδωσα μεγάλη βάση σε κωδικούς γιατί και αυτή την απέρριψα από την αρχή καθώς έπρεπε ν’ ανέβω ψηλά οικονομικά για κάτι ποιοτικό. Παρόλαυτα μας έβαλε στο τέλος και δοκιμάσαμε ένα ανώστρωμα που είχε (βγήκε πολύ πρόσφατα) όπου και ήταν το κάτι άλλο... άλλαζε εντελώς την αίσθηση και τη στήριξη. Στη διάσταση 160x200 βέβαια το κόστος πήγαινε στα 650€. 10-15 χρόνια εγγύηση και το ανώστρωμα 5 χρόνια.
    Σχεδόν σε όλες τις εταιρίες δοκιμάσαμε και αντίστοιχα ανωστρώματα αλλά άξιο αναφοράς και σκέψη αγοράς υπήρξε (και υπάρχει) μόνο γι αυτό της Candia.

    ΑΦΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ, κάτι με έτρωγε να κυνηγήσω το θέμα με το IKEA και τη χαμένη (θεωρητικά) εγγύηση. Έτσι και μου έσκασε φλασιά να μιλήσω με τη μεταφορική (Δελατόλας) που υπήρχε στο αεροδρόμιο και μου είχε φέρει το στρώμα μήπως από κει βγάλω κάποια άκρη. Να’ ναι καλά οι άνθρωποι έψαξαν και βρήκαν το αριθμό αναφοράς και ουσιαστικά μου βρήκαν την απόδειξη όπου σε εκ νέου επικοινωνία με τα IKEA με ενημέρωσαν ότι αυτό τους κάνει και η εγγύηση ισχύει κανονικά! Μου ζήτησαν κάποιες φωτογραφίες και αφού τις έλαβαν, με κάλεσαν να μου πουν ότι η εγγύηση έχει εγκριθεί και θα πρέπει να πάω πίσω το παλιό για να κοπεί το πιστωτικό.

    Μεγάλο Χ για τα IKEA καθώς:

    1.θα μπορούσαν να μου το προτείνουν οι ίδιοι από το 1ο τηλεφώνημα αλλά προφανώς και η γραμμή είναι να μη το πολυσκαλίζουν οι ίδιοι... δε θα βάλουν τα χεράκια τους να βγάλουν τα ματάκια τους, σωστά;
    2. έπρεπε να βρω τρόπο να μεταφέρω με δικά μου έξοδα το στρώμα στο ΙΚΕΑ αεροδρομίου προκειμένου να κοπεί το πιστωτικό. Η εγγύηση καλύπτει μόνο το στρώμα και όχι τη μεταφορά του.

    Δοκίμασα λοιπόν και τα στρώματα του ΙΚΕΑ μετά από 6 χρόνια όπου και κατέληξα να πάρω στρώμα (HOVAG), ανώστρωμα (TROMSDALEN) και νέες τάβλες (LONSET) καθώς είχα τις απλές και έδωσα επιπλέον 80€. Η συνολική υλοποίηση είναι παραπάνω από ικανοποιητική και στο μόνο που ελπίζω είναι ν αντέξει στο χρόνο. Μπορεί προσωπικά να μην αγόρασα στρώμα αλλά τουλάχιστον είπα να μη πάει εντελώς χαμένη η όλη αναζήτηση το τελευταίο διάστημα.

  5. #35
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Για ρίξτε και μια ματιά στην ecosleep. Πήρα εγώ στρώμα από εκεί και έχω λιώσει πάνω του.... Βρείτε που είναι το εργοστάσιο να πάτε να τα δοκιμάσετε ή πάτε σε κάποια έκθεση... Ο τύπος σ'εμένα, έδωσε και γραπτή εγγύηση 20 χρόνια για το στρώμα...

  6. #36
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Μιας και είμαι σε αναζήτηση και πρέπει άμεσα να παραγγείλω, ψάχνομαι για ένα οικονομικό στρώμα και χαζεύω τα ecosleep με memory foam ωστόσο διαβάζω πράματα που με ανησυχούν για τέτοιου τύπου στρώματα (όχι για την ecosleep, γενικά) περί μυρωδιών που δε φεύγουν και ενοχλούν ή προκαλούν προβλήματα μακροπρόθεσμα και αυτό με έχει κάνει να είμαι κάπως επιφυλακτικός.

    Εσείς που έχετε τέτοια στρώματα, τι λέτε;

    @Subaru
    Ποιο στρώμα από την ecosleep έχεις;

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. χρονοδιακόπτης ύπνου σε λαπτοπ?
    Από kinezos69 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-08, 21:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας