Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    12-03-2007
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    SNR / Attn
    (dB) / 20(dB)
    EETT
    Δελτίο Τύπου:
    Κατά τη συνεδρίαση της Παρασκευής 25ης Ιουλίου, η Ολομέλεια της ΕΕΤΤ αποφάσισε την έγκριση της γνωστοποιηθείσης συγκέντρωσης και εξαγοράς από την εταιρεία «ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΚΑΙ ΤΗΛΕΜΑΤΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ – FORTHNET Α.Ε» των θυγατρικών εταιρειών «NETMED N.V» και «INTERVISION SERVICES B.V» που ανήκουν στην εταιρεία «MYRIAD INTERNATIONAL HOLDINGS B.V» (MIH).

    Η ΕΕΤΤ, προχώρησε στην εξέταση της εν λόγω εξαγοράς, βάσει των αρμοδιοτήτων της (Νόμοι 3431/2006 «Περί Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών και άλλες διατάξεις», 703/1977 «Περί ελέγχου μονοπωλίων και ολιγοπωλίων και προστασίας του ελευθέρου ανταγωνισμού», και 3592/2007 «Συγκέντρωση και αδειοδότηση επιχειρήσεων Μ.Μ.Ε»), αφού προέβη σε ανάλυση όλων των αναγκαίων στοιχείων που αφορούσαν στην χονδρική αγορά της παροχής των ραδιοτηλεοπτικών υπηρεσιών.

    Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω έγκριση είναι «τμηματική» και εδόθη από την ΕΕΤΤ, ως προς το τμήμα που αφορά την αρμοδιότητά της, ενώ η οριστική έγκριση της εξαγοράς απαιτεί και τη λήψη των σχετικών εγκρίσεων από τις υπόλοιπες συναρμόδιες αρχές και ιδίως την Ελληνική Επιτροπή Ανταγωνισμού.

    Δ.Τ. ΕΕΤΤ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nnn : 29-07-08 στις 15:46.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να περιμένουμε κανά πακέτο IPTV με τα κανάλια της NOVA και interactive υπηρεσίες σαν της ON (βλέπε ONREC) σε λογικές τιμές έως το τέλους του χρόνου άραγε ή μπααααα;

  3. #3
    Εγγραφή
    03-06-2003
    Μηνύματα
    263
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    NetfasteR WLAN 3
    SNR / Attn
    11(dB) / 15.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    μπα
    οπως εκανε η wind καιρο να συνδεθει με την τελλας...τοσο και λιγο παραπανω θα κανει η forthnet με την nova ...
    την πληρ. την ελαβα εκ των εσω!

  4. #4
    Εγγραφή
    12-12-2003
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    Fritzbox
    δηλαδη ποσο καιρο?

  5. #5
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από v_zalmas Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπα
    οπως εκανε η wind καιρο να συνδεθει με την τελλας...τοσο και λιγο παραπανω θα κανει η forthnet με την nova ...
    την πληρ. την ελαβα εκ των εσω!
    Δε νομίζω ότι η Forthnet δε δίνει τόσο καιρό την IPTV επειδή περιμένει να συνδεθεί με τη Nova.
    Μιλάμε για δύο τελείως άσχετα πράγματα, που δεν συνδέονται από τεχνική άποψη.
    Αν η Forthnet δεν έχει καταφέρει να δώσει IPTV, αυτό σημαίνει ότι αντιμετωπίζει προβλήματα που δε μπορεί να ξεπεράσει. Το αν θα μπει και η Nova στην IPTV δεν εξαρτάται από το αν τους ανήκει. Το απέδειξε η συμφωνία με την On.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-01-2006
    Περιοχή
    katerini
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12501/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    D-Link DSL-2640B
    SNR / Attn
    6.6(dB) / 40(dB)
    Πάντως εγώ κι άκουσα πως η Forthnet αγόρασε τη Nova. Μετά από αυτό, μάλλον πρέπει να ισχύει η άποψη του lewton. Γενικότερα πιστεύω πως αν δεν μπει η οπτική (FTTH, FTTB), θα τα συζητάμε για πολύ ακόμα αυτά τα θέματα των ''υπηρεσιών''. Χωρις να θέλω να φανώ ''κάπως'', εμένα μου αρκεί προσ το παρόν που κατεβάζω album σε 1,5 λεπτά και ταινία σε 10!

  7. #7
    Εγγραφή
    19-02-2008
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    22953/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Wag200G
    SNR / Attn
    7(dB) / 13(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να περιμένουμε κανά πακέτο IPTV με τα κανάλια της NOVA και interactive υπηρεσίες σαν της ON (βλέπε ONREC) σε λογικές τιμές έως το τέλους του χρόνου άραγε ή μπααααα;
    Η iptv θα ξεκινήσει να περπατάει τον χειμώνα. Η forthnet από όσο γνωρίζω επεξεργάζεται στο τεχνικό της τμήμα εδω και πολύ καιρό τις τεχνικές και τους τρόπους που θα το κάνουν αυτό εφικτό.

    Ηδη έχει γίνει πιλοτικά και σε πολύ μικρή κλίμακα το πείραμα με την μόνη διαφορά ότι υπάρχουν δύο παράγοντες που φρνάρουν το όλο ζήτημα
    α) περιεχόμενο
    β) ποιότητα παροχής

    Το φαινόμενο του πετάω 5-10 κανάλια άχρηστα που δεν τα βλέπει κανείς είναι γενικότερα ένα ζήτημα το οποίο πρέπει να λυθεί και σε αυτό συμβάλει και η nova. Το περιεχόμενο και η ποιότητα του είναι το κύριο μέλημα.

    Τώρα όσον αφορά την αδίαληπτη και ποιοτική παροχή των υπηρεσιών οι σχετικές υποδομές και τεχνολογίες είναι στην θέση τους.

    Από όσο γνωρίζω θα γίνει μεγάλη στροφή στο περιεχόμενο των υπηρεσιών της FNET και θα φανεί στους επόμενους μήνες.

    Όσο για το FTTH ούτε λόγος



  8. #8
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    Οι θεαματικές όμως αλλαγές που περιμένουν πολλοί συνδρομητές της πλατφόρμας θα κάνουν την εμφάνισή τους (σύμφωνα πάντα με το σχεδιασμό) λίγο πριν τις γιορτές των Χριστουγέννων. Η Forthnet ελπίζει μέχρι τότε να είναι έτοιμη να διαθέσει την υπηρεσία της Nova σε συνδυασμό με τις δικές της τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες, αυξάνοντας την "πιστότητα" των πελατών στο δίκτυό της. Για τους καταναλωτές αυτό θα σημαίνει δραματική μείωση του κόστους σε σχέση με ό,τι πληρώνουν μέχρι σήμερα για τις τρεις διαφορετικές υπηρεσίες (τηλεφωνίας, internet και δορυφορικής τηλεόρασης), ενώ με τον τρόπο αυτό η Forthnet ελπίζει να μειώσει στο ελάχιστο τις αποσυνδέσεις μικρής διάρκειας που παρατηρούνται κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες ή τους μήνες που δεν έχει σημαντικά αθλητικά γεγονότα.

    Παράλληλα η διοίκηση της Forthnet επεξεργάζεται τρόπους διάθεσης εξειδικευμένων πακέτων για ειδικά ενδιαφέροντα, στο πλαίσιο των οικονομικών πακέτων που πρόσφατα παρουσίασε η Nova, με μεγαλύτερη όμως ευελιξία και περισσότερες επιλογές. Επιπλέον, εξετάζει τρόπους εμπλουτισμού του προγράμματος με νέα θεματικά κανάλια. Το επόμενο βήμα θα είναι φυσικά και η διάθεση τηλεοπτικού προγράμματος on demand στους συνδρομητές της, κυρίως για ό,τι αφορά μεγάλα αθλητικά γεγονότα, αλλά και η παροχή του συνόλου της υπηρεσίας μέσω IPTV προκειμένου να απευθυνθεί σε μεγαλύτερο target group και να μειώσει σημαντικά το κόστος απόκτησης του εξοπλισμού.

    Ουσιαστικά οι εξελίξεις βρίσκονται στα χέρια της διοίκησης, ενώ δεν μπορούν να θεωρηθούν ανεξάρτητες από τις προθέσεις του ανταγωνισμού που αναμένεται να προέλθει κυρίως από τις υπηρεσίες IPTV, καθώς παρά το γεγονός ότι ο ΟΤΕ έχει καταθέσει αίτηση για άδεια παροχής τηλεοπτικών υπηρεσιών μέσω δορυφόρου, θεωρείται πιο πιθανόν να αναπτυχθεί γρηγορότερα η πλατφόρμα IPTV του Οργανισμού όσο και των ανταγωνιστών του, δημιουργώντας και άλλους πόλους έλξης για όσους ενδιαφέρονται για triple play και ειδικό περιεχόμενο.

    capital.gr

  9. #9
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    492
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    FritzBox 7590
    SNR / Attn
    27(dB) / 6(dB)
    Εγώ ξέρω ότι η nova ετοιμάζετε να κλειδώσει τις κάρτες με τους δέκτες της.
    Μια από τα ίδια είναι και η FORTHNET. Και να δώσει IPTV στα 60€ θα το δώσει.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    μα φυσικά σηκώνουν και iptv οι γραμμές μας ...

    (είμαι περίεργος ο φίλος μου που πιάνει 5Mbps πως θα παίζει η iptv με τηλεφωνία και torrents ταυτόχρονα )

  11. #11
    Το avatar του μέλους karavagos
    karavagos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να περιμένουμε κανά πακέτο IPTV με τα κανάλια της NOVA και interactive υπηρεσίες σαν της ON (βλέπε ONREC) σε λογικές τιμές έως το τέλους του χρόνου άραγε ή μπααααα;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pic1.gif 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  30,6 KB 
ID: 41422
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pic2.gif 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  31,4 KB 
ID: 41423
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pic3.gif 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  42,8 KB 
ID: 41424
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος karavagos : 30-07-08 στις 01:08.

  12. #12
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.783
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άντε περιμένουμε
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  13. #13
    Εγγραφή
    28-07-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    Sagem 1500WG wireless
    SNR / Attn
    8(dB) / 40(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lagman Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα φυσικά σηκώνουν και iptv οι γραμμές μας ...

    (είμαι περίεργος ο φίλος μου που πιάνει 5Mbps πως θα παίζει η iptv με τηλεφωνία και torrents ταυτόχρονα )
    Ε ναι.....εγω με 5.5 mbit και 44db Attenuation απο τους πρωτους θα ειμαι.

  14. #14
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να δώσει IPTV στα 60€ θα το δώσει.
    Θα το βάλει στο πωπό της τότε. Εγώ είμαι διατεθειμένος μέχρι άλλο ένα €15 για ένα ωραίο πακετάκι, και ας μην έχει όλα τα κανάλια της NOVA. Παραπάνω μπααααααα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από drunkard00 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε ναι.....εγω με 5.5 mbit και 44db Attenuation απο τους πρωτους θα ειμαι.
    Και νομίζεις ότι είναι λίγα τα 5.5 για IPTV; Πιστεύω ότι είναι θέμα καθαρά codec και με 1-2 Mbps μπορείς να παίξεις άνετα full screen σε καλούτσικη ποιότητα.

    Αν σκεφτείς χονδρικά ότι αν κάνεις μια ταινία 1.5 ώρας encode σε DivX/XviD με 700 MB είναι 1061 Kbps (πχ 933 Kbps video & 128 Kbps audio), ενώ 1400 MB είναι 2123 Kbps... δεν θα είναι καθόλου άσχημα, αν προσθέσεις βέβαια και λίγο παραπάνω στο IPTV λόγω headers ή διαφορετικού codec. Ε τώρα για HD, ΟΚ εκεί ζορίζεσαι...

  15. #15
    Εγγραφή
    31-08-2007
    Περιοχή
    Κάπου στη Γη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    180
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    7003/1021
    ISP
    Forthnet
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    9db(dB) / 40.5(dB)
    Πρώτη φορά βλέπω εταιρεία να εξαγοράζει άλλη εταιρεία μεγαλύτερης μετοχικής αξίας από την ίδια...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ολοκλήρωση εξαγοράς της Netmed από την Forthnet
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 171
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-08, 02:37
  2. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-08, 17:10
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-07, 20:24
  4. Μηνύματα: 78
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-07, 02:28
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-06, 16:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας