Σελ. 1 από 18 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 257
  1. #1
    Εγγραφή
    01-08-2008
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους.
    Εδώ και λίγες μέρες έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα από όποιον μπορεί να με βοηθήσει και να μου πεί τι μπορώ να κάνω.

    Λοιπόν τα πράγματα έχουν ως εξής:
    Έχω σύνδεση στην Forthnet από τον Δεκέμβριο του 2005. Είχα ξεκινήσει με adsl in a box και μόλις έλειξε τον Μαίο του 2006 έκανα ανανέωση και προπλήρωσα όλο τον χρόνο.
    Την έπομενη χρονιά (Μάιος 2007) τους πήρα τηλέφωνο και έκανα ξανά ανανέωση για ένα χρόνο και φυσικά προπλήρωσα και πάλι όλο τον χρόνο.
    Να σημειώσω ότι πλήρωνα σε τράπεζα και έστελνα μετά φαξ στην εταιρία την απόδειξη πληρωμής.
    Τον Μάιο του 2008 αποφάσισα να κάνω αναβάθμιση της σύνδεσης μου στα 24mbp και αορίστου.
    Όλα έβαιναν καλώς μέχρι που μου ήρθε ένας λογαριασμός πριν μια εβδομάδα που φαινόταν ότι χρωστάω και τον προηγούμενο 19,99 + 19,99.
    Πήρα λοιπόν στην εξυπηρέτηση πελατών και αφού έψαξαν βρήκαν λέει ότι έχω ένα ανεξόφλητο λογαριασμό 236 ευρω από το 2006.

    Και ερωτώ: Εγώ φυσικά και δεν έχω κρατήσει την απόδειξη για 2 χρόνια.
    Μόλις πλήρωσα τον λογαριασμό του 2007 και μου ήρθε η απόδειξη της Forthnet την παλιά την πέταξα. Ίσως είμαι αφελής αλλά θεωρώ ότι αφού τους πήρα τηλέφωνο για να μου ανανεώσουν την συνδεση μου θα έβλεπαν αν υπήρχε υπόλοιπο και δεν θα προχωρούσαν αν πρώτα δεν εξοφλούσα. (Και αν μου το έλεγαν τότε, όλα θα ήταν πιο απλά γιατί την απόδειξη την έιχα)

    Και πες ότι αυτοί είναι ανίκανοι και δεν το είδαν τότε. Πριν 2 μήνες που τους πήρα και μου έκαναν καινουριο συμβόλαιο δεν είδαν πάλι ότι χρωστάω? Με ποιά λογική μου ζητάνε τώρα μετά από 2 χρόνια να ξαναπληρώσω ένα λογαριασμό που τον πλήρωσα στην ώρα του?
    Και τι μπορώ να κάνω από τη στιγμή που δεν έχω την απόδειξη του 2006. Γιατί το να τους ξαναπληρώσω δεν παίζει σε καμία περίπτωση!!!!

    Συγνώμη αν σας κούρασα
    Please βοήθειααα
    Ευχαριστώ για την υπομόνη σας
    Χριστίνα

  2. #2
    Εγγραφή
    04-07-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    896
    Downloads
    2
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-X OTE/Otenet
    Router
    Philips
    SNR / Attn
    20(dB) / 11(dB)
    Κάνε μια προσπάθεια να απευθυνθείς στην τράπεζα που πλήρωσες, μήπως σου δώσουν αντίγραφο.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-08-2008
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Θα προσπαθήσω. Ευχαριστώ

  4. #4
    Εγγραφή
    13-05-2008
    Μηνύματα
    1.355
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2045/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από logosof Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε μια προσπάθεια να απευθυνθείς στην τράπεζα που πλήρωσες, μήπως σου δώσουν αντίγραφο.
    Και εγω αυτό προτείνω! Πάντως τρομερή ανευθυνότητα του λογιστηρίου τους!

  5. #5
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΙΔΑΡΙ
    Path Level
    Interleaved
    Κώδικας:
    Και ερωτώ: Εγώ φυσικά και δεν έχω κρατήσει την απόδειξη για 2 χρόνια.


    Υψιστο λαθος με τετοια εταιρεια...
    εγω θα κρατησω τις αποδειξεις τους κ για μετα απο 15 χρονια με την ανευθυνοτητα που τους δερνει...
    Μας τελείωσε ο Αέρας Rulez

  6. #6
    Εγγραφή
    02-04-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    393
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Altec Telecoms
    DSLAM
    HOL - ΛΕΥΚΑΔΑ
    Router
    microcom 2636
    Δηλαδη νομιμοποιειται μια εταιρια τη στιγμη που εχεις καποια χρονια συνδεση μαζι της και καθε τοσο της καταθετεις ενα ποσο να σου αφηνει σε εκκρεμοτητα παλιους λογαρισμους;
    Αν αυτο ειναι νομιμο τοτε ο ΟΤΕ μπορει ανα πασα στιγμη να εμφανισει σε 100.000 και πλεον συνδρομητες οτι χρωστουν ποσα απο τη 10ετια του 80'. Δε νομιζω να ειναι πολλοι αυτοι που κρατουν τοσα χρονια αποδειξεις.
    Να ρωτησω και κατι αλλο. Δεν ειναι υποχρεωμενες οι εταιριες να σου κοψουν τη συνδεση (ΔΕΗ, τηλεπικοινωνιες) οταν για καποιο διαστημα (3-4 μηνες) δεν πληρωσεις; Δεν υπαρχει νομος που να προστατευει τον καταναλωτη στο θεμα αυτο;

    Ξερω οτι σιγουρα ο ΟΤΕ και η ΔΕΗ μετα απο καποιους μηνες που χρωστας σου κανουν αυτοματα διακοπη και δε σε χρεωνουν πλεον παγιο.

  7. #7
    Το avatar του μέλους karavagos
    karavagos Guest
    Αν έχεις τα @@/χρήματα να τους πας δικαστκώς, θα βγεις κερδισμένος. Εκεί βασίζονται.

  8. #8
    Εγγραφή
    01-12-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Συκιές - Βάρνα
    Μηνύματα
    692
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49953/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 9.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrits Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.
    Εδώ και λίγες μέρες έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα από όποιον μπορεί να με βοηθήσει και να μου πεί τι μπορώ να κάνω.

    Λοιπόν τα πράγματα έχουν ως εξής:
    Έχω σύνδεση στην Forthnet από τον Δεκέμβριο του 2005. Είχα ξεκινήσει με adsl in a box και μόλις έλειξε τον Μαίο του 2006 έκανα ανανέωση και προπλήρωσα όλο τον χρόνο.
    Την έπομενη χρονιά (Μάιος 2007) τους πήρα τηλέφωνο και έκανα ξανά ανανέωση για ένα χρόνο και φυσικά προπλήρωσα και πάλι όλο τον χρόνο.
    Να σημειώσω ότι πλήρωνα σε τράπεζα και έστελνα μετά φαξ στην εταιρία την απόδειξη πληρωμής.
    Τον Μάιο του 2008 αποφάσισα να κάνω αναβάθμιση της σύνδεσης μου στα 24mbp και αορίστου.
    Όλα έβαιναν καλώς μέχρι που μου ήρθε ένας λογαριασμός πριν μια εβδομάδα που φαινόταν ότι χρωστάω και τον προηγούμενο 19,99 + 19,99.
    Πήρα λοιπόν στην εξυπηρέτηση πελατών και αφού έψαξαν βρήκαν λέει ότι έχω ένα ανεξόφλητο λογαριασμό 236 ευρω από το 2006.

    Και ερωτώ: Εγώ φυσικά και δεν έχω κρατήσει την απόδειξη για 2 χρόνια.
    Μόλις πλήρωσα τον λογαριασμό του 2007 και μου ήρθε η απόδειξη της Forthnet την παλιά την πέταξα. Ίσως είμαι αφελής αλλά θεωρώ ότι αφού τους πήρα τηλέφωνο για να μου ανανεώσουν την συνδεση μου θα έβλεπαν αν υπήρχε υπόλοιπο και δεν θα προχωρούσαν αν πρώτα δεν εξοφλούσα. (Και αν μου το έλεγαν τότε, όλα θα ήταν πιο απλά γιατί την απόδειξη την έιχα)

    Και πες ότι αυτοί είναι ανίκανοι και δεν το είδαν τότε. Πριν 2 μήνες που τους πήρα και μου έκαναν καινουριο συμβόλαιο δεν είδαν πάλι ότι χρωστάω? Με ποιά λογική μου ζητάνε τώρα μετά από 2 χρόνια να ξαναπληρώσω ένα λογαριασμό που τον πλήρωσα στην ώρα του?
    Και τι μπορώ να κάνω από τη στιγμή που δεν έχω την απόδειξη του 2006. Γιατί το να τους ξαναπληρώσω δεν παίζει σε καμία περίπτωση!!!!

    Συγνώμη αν σας κούρασα
    Please βοήθειααα
    Ευχαριστώ για την υπομόνη σας
    Χριστίνα
    Φίλε μου και γω τραβάω τα ίδια με την εταιρεία που μπλέξαμε.
    Τον Δεκέμβριο του 2006 ΠΡΙΝ ακόμα από την προσφορά της 1ης Ιουνίου, πήγα σε έναν μεταπωλητή και έκανα ανανέωση 8μήνου στο Internet. Πήρα κανονικά την απόδειξη μου ήρθε και η απόδειξη από την Forthnet και όλα ωραία καλά. Μπήκα στο ιδιόκτητο τον Σεπτέμβριοκ του 2007 με την προσφορά και φυσικά μέχρι τότε πέταξα και τις 2 αποδείξεις!!! Τι χαζομάρα μου.
    Τώρα αρχές Ιουνίου μου ήρθε ένας λογαριασμός στον οποίο φαινόταν ότι χρωστούσα ακόμα εκείνο το 8μηνο. Πήγα στο κατάστημα στην Μητροπόλεως, παραπονέθηκα, τους είπα να βρουν τον μεταπωλητή γιατι κανονικά τους είχε στείλει το e-mail τότε, (μπροστά είμουν και το είχα δει με τα μάτια μου) και να μου κάνουν πίστωση στον επόμενο λογ/σμό. Βρήκαν τα e-mail του μεταπωλητή, όλα καλά, "ναι κύριε θα γίνει η πίστωση" και μόλις την αυτή την Τρίτη μου έρχεται ο λογ/σμός φυσικά ΜΗ ΠΙΣΤΩΜΕΝΟΣ,ακόμα υποτίθεται χρωστάω. Ξαναπηγαίνω μπουρουνιασμένος και απλα, ακουσον - ακουσον εδώ και εναμιση μήνα δεν έχουν πάρει λέει από τον μεταπωλητή σαφή απάντηση!!! ΑΚΟΥ ΤΩΡΑ $%%^ΚΙΕΣ!!!
    Τους είπα ότι αν δεν πιστωθεί ο επόμενος λογαριασμός, φεύγω απευθείας απο αυτούς.
    Είμαι και από τις 14/2/2004 σε αυτούς. Δηλαδή ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟΣ!!!!
    Α ΡΕ ΜΗΝΥΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ!!!
    M/B: MSI P67A-GD65
    CPU: INTEL CORE i5 2500K 3.3GHZ
    GPU: GEFORCE 660 2GB RAM
    RAM: 8GB RAM
    1st HDD: SAMSUBG 1.5 TERRA
    2nd HDD: WD 320GB CAVIAR


  9. #9
    Εγγραφή
    01-08-2008
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakistsalikis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη νομιμοποιειται μια εταιρια τη στιγμη που εχεις καποια χρονια συνδεση μαζι της και καθε τοσο της καταθετεις ενα ποσο να σου αφηνει σε εκκρεμοτητα παλιους λογαρισμους;
    Αν αυτο ειναι νομιμο τοτε ο ΟΤΕ μπορει ανα πασα στιγμη να εμφανισει σε 100.000 και πλεον συνδρομητες οτι χρωστουν ποσα απο τη 10ετια του 80'. Δε νομιζω να ειναι πολλοι αυτοι που κρατουν τοσα χρονια αποδειξεις.
    Να ρωτησω και κατι αλλο. Δεν ειναι υποχρεωμενες οι εταιριες να σου κοψουν τη συνδεση (ΔΕΗ, τηλεπικοινωνιες) οταν για καποιο διαστημα (3-4 μηνες) δεν πληρωσεις; Δεν υπαρχει νομος που να προστατευει τον καταναλωτη στο θεμα αυτο;

    Ξερω οτι σιγουρα ο ΟΤΕ και η ΔΕΗ μετα απο καποιους μηνες που χρωστας σου κανουν αυτοματα διακοπη και δε σε χρεωνουν πλεον παγιο.

    Έχεις δίκιο αυτό το επιχείρημα δεν το είχα σκεφτεί. Θα μπορούσα να το χρησιμοποίησω στο μαιλ που θα στείλω ξανά στη forthnet? Δεν πιστεύω να μου ζητάς και εσύ χρήματα για το copyrigth

  10. #10
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrits Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο αυτό το επιχείρημα δεν το είχα σκεφτεί. Θα μπορούσα να το χρησιμοποίησω στο μαιλ που θα στείλω ξανά στη forthnet? Δεν πιστεύω να μου ζητάς και εσύ χρήματα για το copyrigth
    Ακριβώς αυτό θα πρέπει να επικαλεστείς και εσύ και όσοι άλλοι έχετε παρόμοια προβλήματα. Δεν είναι δυνατό να υπάρχει οφειλή από τόσο παλιά και να συνέχιζε να λειτουργεί η σύνδεση μέχρι σήμερα. Να αποδείξουν αυτοί ότι τους χρωστάς και όχι εσύ ότι πλήρωσες δηλαδή.

  11. #11
    Εγγραφή
    04-07-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    896
    Downloads
    2
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-X OTE/Otenet
    Router
    Philips
    SNR / Attn
    20(dB) / 11(dB)
    Πάντως τυπικώς δεν είναι υποχρεωμένες οι εταιρείες να διακόπτουν την σύνδεση. Είναι δικαίωμα τους και όχι υποχρέωση τους.

  12. #12
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από logosof Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως τυπικώς δεν είναι υποχρεωμένες οι εταιρείες να διακόπτουν την σύνδεση. Είναι δικαίωμα τους και όχι υποχρέωση τους.
    Δεν είναι δυνατό, να εμφανίζεται ξαφνικά οφειλή από το πουθενά ματά από 2 χρόνια. Αν θεωρούν ότι ο πελάτης τους έχει αφήσει απλήρωτο υπόλοιπο, ήταν υποχρεωμένοι να το εμφανίζουν σε κάθε λογαριασμό και ας μην του έκοβαν τη σύνδεση ποτέ αν δεν το ήθελαν
    Απλά αυτοί που έχουν αναλάβει τα λογιστήριά τους είναι σκιτζήδες...


    Αν και γενικά μάλλον οι "σοβαροί" λογιστές είναι είδος εν ανεπαρκεία...

  13. #13
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια επίσκεψη στο υποκατάστημα της τράπεζας θα βοηθήσει.
    Αν θυμάσαι την ακριβή ημερομηνία θα ζητήσεις αντίγραφο της συναλλαγής/πληρωμής.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  14. #14
    Εγγραφή
    01-08-2008
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Την ακριβή ημερομηνία δεν τη θυμάμαι πάντως είμαι σίγουρη ότι ήταν Απρίλιο του 2006. Πήρα και στην forthnet να μου δώσουν τον αριθμο λογαριασμου που χρησιμοποιούσαν τότε γιατί μετά οι καταθέσεις γίνονταν με κωδικό πληρωμής αλλά δεν μπορούσαν λέει να το βρουν.... Απατεώνες!!!!!!
    Θα προσπαθήσω να βγάλω άκρη με την τράπεζα αν και το βλέπω δύσκολο αφού δεν έχω ούτε ακριβή ημερομηνία ούτε τον αριθμό λογαριασμού της Forthnet. Μόνο το username μου είχε γραμμένο στον καταθέτη.

  15. #15
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και πάλι μπορεί να βρεις άκρη αν ξέρες τον μήνα, τα αντίγραφα των συναλλαγών αρχειοθετούνται ανά ημέρα και μήνα.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

Σελ. 1 από 18 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. λογαριασμός
    Από Lagman στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-08, 06:49
  2. Λογαριασμος
    Από puzzle στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-08, 12:00
  3. Λογαριασμός
    Από turboirc στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-08, 16:53
  4. 5η εθελοντική αιμοδοσία ADSLgr.com 15/6/2006 έως 20/6/2006
    Από opimis στο φόρουμ Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών Adslgr.com
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-06, 06:45
  5. Ανεξοφλητος Λογαριασμος Και Adsl.
    Από peiraiotakos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-05, 18:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας