Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    Router
    its a pity
    Θελω να κανω μερικες ερωτησεις αποριες σχετικα με τις καλωδιωσεις της ΔΕΗ
    1) Τι καρε (παχος συρματος) πρεπει να ερχεται απ την κολωνα προς το ρολοϊ (μετρητη) του καταναλωτη.

    2) Υπαρχουν συνεπειες εαν ειναι μικροτερο η μεγαλυτερο και ποιες.

    Ειναι κανεις στο φορουμ τεκμηριωμενα γνωστης των ερωτηματων?
    Πρεπει να βγει μια ακρη με ανεξηγητες καταστασεις που θα τις συνεχισω αν εκδηλωθει ενδιαφερον.
    Κωστας

  2. #2
    Εγγραφή
    22-08-2007
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 12.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigaraki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελω να κανω μερικες ερωτησεις αποριες σχετικα με τις καλωδιωσεις της ΔΕΗ
    1) Τι καρε (παχος συρματος) πρεπει να ερχεται απ την κολωνα προς το ρολοϊ (μετρητη) του καταναλωτη.

    2) Υπαρχουν συνεπειες εαν ειναι μικροτερο η μεγαλυτερο και ποιες.

    Ειναι κανεις στο φορουμ τεκμηριωμενα γνωστης των ερωτηματων?
    Πρεπει να βγει μια ακρη με ανεξηγητες καταστασεις που θα τις συνεχισω αν εκδηλωθει ενδιαφερον.
    Κωστας
    το παχος της παροχης δλδ απο κολωνα στον μετρητη σου δν ειναι στανταρ γιατι παιζει απο το ειδος της παροχης που εχεις . Πχ μονοφασικο , τριφασικο και τι ειδος παροχης πχ 2-3-4

    για ενα απλο μονοφασικο θελει 2χ6

    αν ειναι μικροτερη η παροχη απο αυτη που θελεις σιγουρα θα εχεις προβληματα

    οτι αλλο θες ασε μου ενα πμ τυχενει να εργαζομαι στην ΔΕΗ

    ........Auto merged post: kourkos πρόσθεσε 0 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    γιατι τι ακριβως προβλημα εχεις ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kourkos : 03-08-08 στις 22:31. Αιτία: auto merged post
    Περσινά ξινά σταφύλια , φετινό γαμάτο τσίπουρο

  3. #3
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    Router
    its a pity
    Μιλαω για μονοφασικο 220-240 σπιτιου
    εχω ενα χαρτι στα χερια μου που λεει πως αν δεν βαλω ενα μηχανισμο για κεραυνους και υπερτασεις η βυθισεις η δεη δεν (ΔΕΝ) ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΒΛΑΒΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΕΞ ΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ και αυτο ειναι απολυτο απ την πλευρα της.
    και το καλωδιο μεταφορας προς το ρολοϊ, κρινοντας το απ το μεγεθος και θεωρωντας πως ειναι τριπολο ειναι το ιδιο με το καρουλι της μπαλαντεζας που εχω.
    Και το σπιτι ειναι πληρες (μπανια κουζινες κλπ)

    Ευχαριστω για το ενδιαφερον ,περιμενω νεωτερα!

  4. #4
    Εγγραφή
    22-08-2007
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 12.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigaraki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλαω για μονοφασικο 220-240 σπιτιου
    εχω ενα χαρτι στα χερια μου που λεει πως αν δεν βαλω ενα μηχανισμο για κεραυνους και υπερτασεις η βυθισεις η δεη δεν (ΔΕΝ) ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΒΛΑΒΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΕΞ ΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ και αυτο ειναι απολυτο απ την πλευρα της.
    και το καλωδιο μεταφορας προς το ρολοϊ, κρινοντας το απ το μεγεθος και θεωρωντας πως ειναι τριπολο ειναι το ιδιο με το καρουλι της μπαλαντεζας που εχω.
    Και το σπιτι ειναι πληρες (μπανια κουζινες κλπ)

    Ευχαριστω για το ενδιαφερον ,περιμενω νεωτερα!
    Η ΔΕΗ έχει fixed διατομές τροφοδότησης των καταναλωτών με εναέρια καλώδια. Ανάλογα με την ισχύ της παροχής, υπάρχει και το αντίστοιχο καλώδιο. Αυτό το οποίο ρωτάτε και ίσως να σας παραξένεψε, είναι ο λόγος ενδεχομένως που τροφοδοτούνται πολλοί καταναλωτές (πχ 6 διαμερίσματα σε πολυκατοικία) με αγωγό 4Χ16, ενώ οι καταναλωτές από τη χελώνα μέχρι τον πίνακά τους έχουν 3Χ10.
    Ο λόγος είναι ότι αφ' ενός πρόκειται για εναέριο καλώδιο και αφ' εταίρου λαμβάνεται υπ' όψη ο ετεροχρονισμός των φορτίων (δύσκολα θα μαγειρεύουν και οι 6 και θα ζεσταίνουν ζεστό νερό στο θερμοσίφωνα, όλοι μαζί!)
    Στις ερωτήσεις σας τώρα,
    1. Να υποθέσω ότι ρωτάτε για οικιακή 1Φ ή 3Φ, τότε είμαστε 2Χ6τχ ή 4Χ6τχ (αντέχει κάπου 60Α αν δεν κάνω λάθος στον αέρα, ενώ ασφαλίζεται ο πίνακας με 35άρα)
    2. εάν είναι μικρότερο, υπάρχουν συνέπειες, αλλά είναι απίθανο η ΔΕΗ να κάνει λάθος (ή ο υπεργολάβος της)! Σε μεγαλύτερο δεν υπάρχει καμία συνέπεια.

    NAI στο χαρτι συμβολαιιου το λεει αυτο

    οσον αφορα το καλωδιο που βλεπεις εσυ μπορει να σε ξεγελασει . Οταν ζητησατε ρευμα για 1η φορα απο την ΔΕΗ σας εδωσε και την απετουμενη παροχη αναλογα με αυτα που εχετε δηλωση για καταναλωση

    ουτε 1 στο 10000000000 δν θα εδινε λαθος καλωδιο η ΔΕΗ σε εναν πελατη . Τωρα αν δεις οτι με την καταλωση που εχεις πεφτει ασφαλεια απο τον μετρητη της ΔΕΗ ζητας αυξηση ισχυος

    μην σε μπερδευει ομως το καλωδιο .

    αλλα εσυ ομως τι φοβασε πιο δλδ ειναι ο προβλημα σου και που κολας φιλος ;
    Περσινά ξινά σταφύλια , φετινό γαμάτο τσίπουρο

  5. #5
    Εγγραφή
    22-08-2007
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 12.0(dB)
    το μέγεθος του καλωδίου δεν έχει καμία σχέση με τους κεραυνούς, υπερτάσεις κλπ. Είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα.
    Το 3πολικό δεν το χρειάζεται η ΔΕΗ, φάση+ουδέτερο δίνει, γείωση ξεκινά από τη χελώνα και μετά.
    Κατά 99% είναι 2Χ6τχ. Έτσι κι'αλλιώς μπορείτε μέχρι 35Α να τραβήξετε.

    ΥΓ. και Ναι τα περισσότερα καλώδια γράφουν τον τύπο και τη διατομή τους είτε τυπωμένα, είται ανάγλυφα.
    Περσινά ξινά σταφύλια , φετινό γαμάτο τσίπουρο

  6. #6
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    Router
    its a pity
    πολυ καλα φιλε και σ ευχαριστω θερμα για τις απαντησεις.
    Θα απαντησω στα ερωτηματα σου συντομα για να βρω τελικα μια ακρη στα δικα μου.

  7. #7
    Εγγραφή
    22-08-2007
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 12.0(dB)
    Τπτ φιλος

    Οκ οπως θες

    αν και αν μου ελεγες εστω και σε πμ ( μηπως δν θες να διαβαστει εδω ) τι σε απασχολει κ που ειναι το προβλημα θα σου απαντουσα ευθέως
    Περσινά ξινά σταφύλια , φετινό γαμάτο τσίπουρο

  8. #8
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    Router
    its a pity
    Οταν εμενα στην αθηνα μια φορα νοικιασα ενα διαμερισμα σε μια παλια πολυκατοικια.
    Το ρευμα ερχοταν παραδοξα υψηλο και ψαχτηκα μην κανει κανεις καμμια ζαβολια απο αλλο διαμερισμα.
    Τωρα βεβαια ειναι να μην μπλεξεις με τεχνιτες. Συνηθως μια βλαβη, 251 θεωριες αποκαταστασης. συμπτωματικα κατι επαθε το ρολόϊ και ηρθαν οι τεχνικοι της δεη το φτιαξαν και ειδα εκπληκτος την καταναλωση 50% κατω (τα νουμερα που γραφει το ρολοι χωρις ν αλλαξει κατι στη ζωη μου και χωρις να κλεβει κανεις τιποτα)
    Ξαναφωναξα τη δεη (για βλαβη δηθεν, λυπαμαι, αλλα που στο δαιμονα να βρεις καποιον να σου πει τουλαχιστον τη μιση αληθεια) ηρθαν οι ανθρωποι τους ρωταω και μου ειπαν πως οταν χαλαρωνουν δεσμοι επαφες βιδες κλπ καθως και οταν σκουριαζουν ειναι λογικο να συμβαινουν διαφορα κοστοβορα.
    Αλλαξα τα καλωδια απ το ρολοι με τα μεταλα και τις επαφες και το κοστος ηταν απιθανα μικρο.
    Τωρα, εδω (επαρχια) θεωρω πως κατι γινεται και εχω παλι καταναλωσεις καπως υψηλες σε σχεση με το εργο που χρειαζομαι.
    Τα δικτυα του σπιτιου ειναι με ενα νουμερο παντα μεγαλυτερο σε καθε χρηση (φωτα, θερμσιφ, πριζες κλπ) με συγχρονο πινακα
    πχ
    ο κατασκευαστης του θερμοσιφωνα λεει πως αν η θερμοκρασια του νερου σε φυσικη κατασταση ειναι 18 βαθμοι κελσιου, με μονοφασικο ρευμα εναλλασσομενο 220-240 volt θα φτασει στην θερμοκρασια των 65 βαθμων κελσιου (το εμπεριεχομενο νερο εντος του θερμοσιφωνα) σε 22 λεπτα ± 2΄

    Για τους ερωτουντες ας ψαξουν τις προδιαγραφες του θερμοσιφωνα τους. Το τεστ εγινε και ο χρονος ηταν 48 λεπτα.
    Δοκιμαστηκε και αλλου σε σπιτια φιλων το ιδιο τεστ με αναλογες αλλα ιδιες συνθηκες εκτος απο μια εξαιρεση που ο θερμοσιφωνας ανταποκριθηκε στα σωστα χρονικα λειτουργικα ορια και ηταν ιδιας εταιριας με το δικο μου.

    θα μου πεις ισως πιασε τ αυγο και κουρευτο
    Οστοσω το να μου λενε οικονομια κλπ κλπ με κανει να ψαχνομαι ακομα και στα φαινομενικα απιθανα

    ΥΓ εψαξα για να βρω καπου γραμμενο τον τυπο του καλωδιου της δεη αλλα ισως ναχει σβυσει. Παντως ειναι σαν τριπολο νηλ 1.5 καρε και ειναι παροχη περιπου 30 χρονων.

    ΥΓ1 Δεν με νοιαζει αν περναει 30 η 60 αμπερ. αυτο που προσπαθω να ανακαλυψω ειναι γιατι να χρειαζομαι τοση ωρα να βρασει το νερο στην κουζινα και γιατι τοση ωρα στο θερμοσιφωνα. η λυση του ηλιακου θαρθει εν καιρω αλλα θελω να ξερω!
    Σ ευχαριστω φιλε που μπαινεις στον κοπο να απαντας στα ερωτηματικα μου.
    κωστας

  9. #9
    Εγγραφή
    22-08-2007
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 12.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigaraki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν εμενα στην αθηνα μια φορα νοικιασα ενα διαμερισμα σε μια παλια πολυκατοικια.
    Το ρευμα ερχοταν παραδοξα υψηλο και ψαχτηκα μην κανει κανεις καμμια ζαβολια απο αλλο διαμερισμα.
    Τωρα βεβαια ειναι να μην μπλεξεις με τεχνιτες. Συνηθως μια βλαβη, 251 θεωριες αποκαταστασης. συμπτωματικα κατι επαθε το ρολόϊ και ηρθαν οι τεχνικοι της δεη το φτιαξαν και ειδα εκπληκτος την καταναλωση 50% κατω (τα νουμερα που γραφει το ρολοι χωρις ν αλλαξει κατι στη ζωη μου και χωρις να κλεβει κανεις τιποτα)
    Ξαναφωναξα τη δεη (για βλαβη δηθεν, λυπαμαι, αλλα που στο δαιμονα να βρεις καποιον να σου πει τουλαχιστον τη μιση αληθεια) ηρθαν οι ανθρωποι τους ρωταω και μου ειπαν πως οταν χαλαρωνουν δεσμοι επαφες βιδες κλπ καθως και οταν σκουριαζουν ειναι λογικο να συμβαινουν διαφορα κοστοβορα.
    Αλλαξα τα καλωδια απ το ρολοι με τα μεταλα και τις επαφες και το κοστος ηταν απιθανα μικρο.
    Τωρα, εδω (επαρχια) θεωρω πως κατι γινεται και εχω παλι καταναλωσεις καπως υψηλες σε σχεση με το εργο που χρειαζομαι.
    Τα δικτυα του σπιτιου ειναι με ενα νουμερο παντα μεγαλυτερο σε καθε χρηση (φωτα, θερμσιφ, πριζες κλπ) με συγχρονο πινακα
    πχ
    ο κατασκευαστης του θερμοσιφωνα λεει πως αν η θερμοκρασια του νερου σε φυσικη κατασταση ειναι 18 βαθμοι κελσιου, με μονοφασικο ρευμα εναλλασσομενο 220-240 volt θα φτασει στην θερμοκρασια των 65 βαθμων κελσιου (το εμπεριεχομενο νερο εντος του θερμοσιφωνα) σε 22 λεπτα ± 2΄

    Για τους ερωτουντες ας ψαξουν τις προδιαγραφες του θερμοσιφωνα τους. Το τεστ εγινε και ο χρονος ηταν 48 λεπτα.
    Δοκιμαστηκε και αλλου σε σπιτια φιλων το ιδιο τεστ με αναλογες αλλα ιδιες συνθηκες εκτος απο μια εξαιρεση που ο θερμοσιφωνας ανταποκριθηκε στα σωστα χρονικα λειτουργικα ορια και ηταν ιδιας εταιριας με το δικο μου.

    θα μου πεις ισως πιασε τ αυγο και κουρευτο
    Οστοσω το να μου λενε οικονομια κλπ κλπ με κανει να ψαχνομαι ακομα και στα φαινομενικα απιθανα

    ΥΓ εψαξα για να βρω καπου γραμμενο τον τυπο του καλωδιου της δεη αλλα ισως ναχει σβυσει. Παντως ειναι σαν τριπολο νηλ 1.5 καρε και ειναι παροχη περιπου 30 χρονων.

    ΥΓ1 Δεν με νοιαζει αν περναει 30 η 60 αμπερ. αυτο που προσπαθω να ανακαλυψω ειναι γιατι να χρειαζομαι τοση ωρα να βρασει το νερο στην κουζινα και γιατι τοση ωρα στο θερμοσιφωνα. η λυση του ηλιακου θαρθει εν καιρω αλλα θελω να ξερω!
    Σ ευχαριστω φιλε που μπαινεις στον κοπο να απαντας στα ερωτηματικα μου.
    κωστας

    τπτ φιλε

    δλδ εσενα το προβλημα σου ειναι ΑΝ καταλαβα καλα ο ανεβασμενος λογαριασμος . Σωστα ;

    αν ναι τοτε να σου πω οτι μπορει να φταιει και αυτο που σου ειπανε οι τεχνιτες , μπορει ο καταμετρητης να μην πατησε ΚΑΘΟΛΟΥ στο σπιτι σου να παρει ενδειξη ( γιατι αυτα τα εχει παρει εργολαβος και αυτος εχει παρει καποιους αλλους πχ εσενα εμενα κ.ο.κ . και οπως καταλαβενεις αν εγω βαριεμαι να πατησω σπιτι σου επειδη εχει 40 βαθμους ζεστη και ποιος τρεχει τωρα θα χωσω στο περιπου μια ενδειξη ) , ισως να κλεβει καποιος μαγκας απο σενα ρευμα φενομενο το οποιο εχω δει ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ και πραγμα που ειναι ευκολο αλλα και ΔΥΣΚΟΛΟ για οσους δν ξερουν .

    να σε ενημερωσω επισης οτι οτι συσκευη εχει αντισταση ρουφαει ρευμα

    επισης αν ακομα εχεις αμφιβολιες μπορεις να κανεις μια αιτηση στην ΔΕΗ και να ζητησεις ελεγχο μετρητη με καποιο κοστος ΑΝ θυμαμε καλα 25-35 ευρω και θα σου ερθει συνεργειο με τα οργανα να βγαλει τον μετρητη να τον κανει εκει επιτοπου ελεγχο .

    ΠΡΟΣΕΧΕ ομως μην δηλωνεις βλαβη καθε λιγο και λιγακι γιατι αν το συνεργειο ερθει και ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ θα χρεωθεις ΑΣΚΟΠΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ 25-30 ευρω και ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ

    μπορεις ακομα να δεις και εδω

    http://www.dei.gr/Default.aspx?id=26&nt=19&lang=1

    http://www.dei.gr/Default.aspx?id=1704&nt=19&lang=1


    οτι αλλο θελεις ειμαι στην διαθεση σου φιλος
    Περσινά ξινά σταφύλια , φετινό γαμάτο τσίπουρο

  10. #10
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigaraki Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου ειπαν πως οταν χαλαρωνουν δεσμοι επαφες βιδες κλπ καθως και οταν σκουριαζουν ειναι λογικο να συμβαινουν διαφορα κοστοβορα.
    Αυτό σου το είπαν είτε για να σε ξεφορτωθούν γιατί δεν βρήκαν τίποτα και κάτι έπρεπε να πουν, είτε γιατί ήταν καστανάδες και όχι ηλεκτρολόγοι. Αν ήταν σκουριασμένες ή χαλαρωμένες οι επαφές του μετρητή τότε το πιο λογικό είναι να έχεις πιο χαμηλή μέτρηση, ποτέ πιο υψηλή.
    Στην τωρινή περίπτωση το πιο λογικό είναι αυτό που σου είπε και ο συνφορουμίτης, ο καταμετρητής να μην έχει πατήσει ποτέ το πόδι του, αλλά επειδή λες κάτι για το χρόνο που θέλει να ζεσταθεί το νερό, δες και την τάση που έχεις, παίζει να έχεις χαμηλή τάση, είτε λόγο δικτύου ΔΕΗ, είτε λόγω καλωδίων. Αν έχεις ένα πολύμετρο ή κάποιος φίλος σου μέτρα την τάση σε κάποια πρίζα, μια με κλειστές τις μεγάλες καταναλώσεις και μια με ανοιχτό θερμοσίφωνα και κουζίνα να δεις και τι πτώση τάσης θα έχεις. Κανονικά καθόλου ή της τάξης των 2-3 volt. Αν έχεις παραπάνω πτώση υπάρχει πρόβλημα.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  11. #11
    Εγγραφή
    22-08-2007
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 12.0(dB)
    επισης ( και ξεχασα να το πω ) φωναζε και εναν ηλεκτρολογο να δει τον χωρο της δικαιοδοσίας του δλδ απο τον μετρητη ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΣΕΝΑ και εντος οικιας
    Περσινά ξινά σταφύλια , φετινό γαμάτο τσίπουρο

  12. #12
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    Router
    its a pity
    Ευχαριστω πολυ φιλοι.
    Θα απευθυνθω σε ειδικους περα απ τη δεη επειδη πιστευω πως κατι ειναι στραβο και δεν ειναι η ιδεα μου ουτε η αμαθεια μου. Το θεμα ειναι οτι σαν αργοσχολος εκατσα και μετρησα αυτα που λεει η δεη (τοσες στροφες τοσα κιλοβατ) και σε σχεση με τις προδιαγραφες των συσκευων δεν βγαινουν.
    Αυτο που λες φιλτατε για το αν πατανε οι καταμετρητες δεν ισχυει επειδη κοιταω εγω το ρολοι και καθοριζω τι εχω καψει και που.
    Οι "βυθισεις " που παθαινει το δικτυο της δεη ειναι ορατες σχεδον ασχετα αν ειναι καλοκαιρι η χειμωνας πραγμα που σημαινει με απλες πραξεις πως χρειαζομαι περισσοτερη ωρα για το ιδιο εργο.
    Ηδη εγραψα πως αυτο συμβαινει και σε αλλων σπιτια οχι μονο στο δικο μου
    Ας ειναι
    Σας ευχαριστω θερμα για τις συμβουλες
    Κωστας

  13. #13
    Εγγραφή
    25-06-2007
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Netfaster
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Το οτι γινονται ''βυθισεις'' του δικτυου της ΔΕΗ δεν σημαινει οτι θα πληρωσεις περισσοτερα για το ιδιο ''εργο''.
    Μονο περισσοτερο χρονο θα χρειαστεις.

    Η καταναλωση μιας συσκευης σε Watt εξαρταται απο την ταση V και την ενταση I οπου
    P(watt)=V x A

    Εστω οτι ο θερμοσιφωνας καταναλωνει στα 220V 15A η ισχυς του ειναι 220χ15=3300 Watt ανα ωρα η 3.3 ΚWh.Οποτε αν χρειαζεται 1 ωρα να ζεστανει το νερο στους 65 βαθμους θα εχεις ''καψει" 3.3 Κwh ρευμα.

    Αν η ταση ομως πεσει στα 200V εχουμε και μειωμενο ρευμα διοτι το ρευμα (ενταση Ι) ειναι
    Ι=V/R(αντισταση) η αντισταση ειναι R=V/I αφου ξερουμε συμφωνα με τον κατασκευαστη ,
    οτι στα 220V καταναλωνει 15A,εχουμε R= 14,6Ω οποτε Ι=200V/14,6Ω=13.69 A αρα η καταναλωση μας πεφτει στα 200Vx13.69A=2738W η 2.738 KWh δηλαδη περιπου 560watt λιγοτερο.

    Επειδη ομως το νερο για να παει στην συγκεκριμενη θερμοκρασια χρειαζεται οπως ειπαμε 3300 Watt θα χρειαστει να δουλεψει το θερμοσιφωνο περισσοτερη ωρα με καταναλωση 2738 w για να κανει την ιδια δουλεια και να καλυψει την ισχυ των 3300 που χρειαζονται.

    Οποτε στην ουσια πληρωνεις το ιδιο αλλα αργεις περισσοτερο.

    Οσο αφορα τις καλωδιωσεις-επαφες κτλ.
    Οτι ειναι πριν το ρολοι σου δεν σε επιβαρυνει οικονομικα.Κακες επαφες,λεπτα καλωδια κτλ πριν το ρολοι επιβαρυνουν μονο την ΔΕΗ και το δικτυο της.Οτι ειναι μετα το ρολοι επιβαρυνει εσενα.
    Πχ μια κακη επαφη σε μια κλεμμα η λεπτο καλωδιο,μια παλια ασφαλεια τυπου καψουλι που εχει πολυκαιριστει και ζεσταινεται ,γενικα κακες επαφες,προκαλουν απωλειες ισχυος που οταν ειναι ιδιαιτερα μεγαλες εχουμε και πιθανοτητες πυρκαιας.
    Πχ σε ενα θερμοσιφωνο αν υποθεσουμε οτι θελει καλωδιο 3mm και εμεις βαλουμε 0.50mm η αντισταση του καλωδιου θα ειναι τοσο μεγαλη στην καταναλωση του θερμοσιφωνου που θα ζεσταθει τοσο πολυ το καλωδιο που πιθανον να αρχισει να λιωνει η και να παρει φωτια.

    Εξαλλου μη ξεχνας οτι και το θερμοσιφωνο,το ματι της κουζινας,η λαμπτηρες πυρακτωσης(εμμεσο φαινομενο η θερμοτητα στον λαμπτηρα),οι σομπες κτλ. με αυτον τον τροπο παραγουν θερμοτητα,μονο που ειναι καταλληλα σχεδιασμενες γι αυτη τη δουλεια.

    Αυτα ελπιζω να μη σε κουρασα

    Επισης ενα χρησιμο εργαλειο ειναι κατι σαν και αυτο http://www.emimikos.gr/shop/product....8&bestseller=Y
    Μπορεις να μετρησεις την καταναλωση μιας συσκευης για ενα χρονικο διαστημα,και να συγκρινεις με αυτα που γραφει το ρολοι.
    Με κλειστα ολα τα ηλεκτρικα στο σπιτι πχ μια μερα που θα λειπεις βαζεις πανω στο οργανο μια λαμπα αλογονου η μια σομπα η το κλιματιστικο περνεις μετρηση απο το ρολοι και βαζεις τη συσκευη να δουλευει.Καταγραφεις ας πουμε 2kw στο οργανο,πας στο ρολοι και βλεπεις εχει γραψει και αυτο 2kw +- καποιο ποσοστο μικρο? Αν ναι δεν κανεις τιποτα,αν γραφει τα μισα κανεις την παπια ,αν γραφει παραπανω φωναζεις τη ΔΕΗ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Minas1000 : 06-08-08 στις 22:45.

  14. #14
    Εγγραφή
    22-08-2007
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 12.0(dB)
    η ΔΕΗ δν προκειτε να σου κλεψει χειροκινητα δλδ με επεμβαση στον μετρητη σου αυτο να το ξερεις .

    επισης να ξερεις πως οι κιλοβατορες δν εχουν ιδια τιμη δλδ . Δλδ σου λεει αν καψεις απο 0 εως 100 στην χρεωνω τοσα λεπτα αν καψεις απο 100 εως 500 πχ τοσα λεπτα κ.ο.κ

    αρα κατα την γνωμη μου και χωρις να σε θίξω η δν βλεπεις ποσο χρεωνεσε στο λογαριασμο ( συν τον δημο ) , η καποια συσκευη σου η εντος οικιας σου κατι ειναι ελατωματικο και πρεπει να το δεις με ηλεκτρολογο , η καποιος αλητης σου κλεβει ρευμα απο τον μετρητη πραγμα που δν ειναι σπανιο μιας και ετυχε στην δουλεια να το εχω δει απειρες φορες κ.α

    σου ειπα ζητησε ελεγχο μετρητη και θα ερθουν να τον ελεξουν επιτοπου για να δουνε αν γυριζει σωστα .

    ο δισκος γυριζει πιο γρηγορα οταν υπαρχει φυσικα καταναλωση και με μια αλλη μαγκια την οποια δν γινεται απο τα κατα τοπους τεχνικα γραφεια αλλα απο τους σταθμους παραγωγης ( υδροηλεκτρικα κτλ κτλ ) την οποια οσο και να χτυπιεσε και εσυ και ολοι μας δν το περνεις πρεφα .

    για να γυρισει αναποδα ( ασχετο αλλα απλα για ενημερωση ) γυρισει ΜΟΝΟ με *ουστιες τις οποιες δν τις ξερουν ολοι οπως επισης σταματαει ο δισκος και με τροπο χωρις να δειχνει οτι εγινε παραβιαση πιστεψε με

    οσο για τους καταμετρητες που ειπες ασε να ξερω κατι παραπανω .

    επισης οι βυθισεις που κανει δλδ η πτωση τασης ειναι μεσα στο προγραμμα και δν εχει περιοδο


    αλλα να σου πω και κατι φιλος και θα στο ρωτησω οχι για να στην μπω απλα ετσι εντελως φιλικα
    αντε και εβγαλες εσυ οτι η ΔΕΗ σε κλεβει πιστευεις οτι θα κερδισεις κατι ; αντε και τους δινεις στοιχεια οτι σε κλεβουν . Πιστευεις οτι δν θα βρουνε τροπο να γυρισουν τα πανω κατω ;

    Δημοσιο φιλε

    οτι θελεις ρωτας


    βρε μπας και εισαι δημοσιογραφος ;


    ........Auto merged post: kourkos πρόσθεσε 5 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigaraki Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο κατασκευαστης του θερμοσιφωνα λεει πως αν η θερμοκρασια του νερου σε φυσικη κατασταση ειναι 18 βαθμοι κελσιου, με μονοφασικο ρευμα εναλλασσομενο 220-240 volt θα φτασει στην θερμοκρασια των 65 βαθμων κελσιου (το εμπεριεχομενο νερο εντος του θερμοσιφωνα) σε 22 λεπτα ± 2΄
    και θα στο πω ακομα πιο χυμα

    Φυσική.

    Να υποθέσουμε ότι έχεις θερμοσίφωνα 80λίτρων ΟΚ?
    Να υποθέσουμε ότι έχεις αντίσταση 4KW, πάμε καλά?
    Υποθέτουμε μηδενικές απώλειες ρεύματος, αγωγιμότητας κλπ

    Για να ζεστάνουμε κατά ΔΘ 65-18=47C τα 80 λίτρα, θέλουμε Q=mCpΔθ=80*4.18*47=15717KJ
    Η ροή ενέργειας πρός τον θερμοσίφωνα είναι 4KW ήτοι 4KJ/s
    χρόνος=15717KJ/4KJ/s=3930sec/60=66min!!!!

    Για 60άρι θερμοσίφωνα βγαίνει 49 λεπτά (μήπως έχετε 60άρι)
    και για 40άρη (μικρός δεν νομίζω) βγαίνει 33 λεπτά.

    1. Ο κατασκευαστής του θερμοσίφωνα δεν ξέρει φυσική!
    2. ή γράφει απλά νούμερα προς εντυπωσιασμό.
    3. ή αναφέρεται στην περίπτωση 30άρη θερμοσίφωνα με 4kW αντίσταση
    4. ή αναφέρεται στην περίπτωση 15άρη θερμοσίφωνα με 2kW αντίσταση

    Εσυ πάντως μετρήσες κάποια νούμερα στο "περίπου" βάζοντας το θερμοστάτη του στο περίπου 65, υποθέτωντας ότι έχετε 18 βαθμούς στην αρχή κλπ κλπ.

    Η ΔΕΗ γιατί νομίζετε ότι λέει κάθε άναμα είναι περίπου 5KWH?

    Πάντως δεν έχει καμία σχέση η αρχική σου ερώτηση με το τελικό συμπέρασμα. Δεν παίζει ρόλο η διατομή προς τη χελώνα.

    Σαφώς όμως και υπερχρεώνεστε εάν έχετε χαλαρές συνδέσεις, είτε στη χελώνα, είτε στον πίνακα, είτε στη συσκευή.

    Εδώ άλλοι πληρώνουν αδρά τις θερμοκάμερες για να διαπιστώσουν τέτοιες περιπτώσεις και να αποφύγουν άλλα φαινόμενα (κυρίως υπερθέρμανσης, καταστροφής αλλά και υπερκατανάλωσης).

    Το τελευταίο με το βράσιμο νερού και το θερμοσίφωνα, δεν το κατάλαβα
    Η λύση πάντως για οικονομία θα έρθει από ....ψηλά!

    Να ξέρετε (και εσυ και όλοι) ότι η τιμή της κιλοβατώρας στα επόμενα 4 χρόνια, θα αυξηθεί κατά 40% τουλάχιστον, προκειμένου η ΔΕΗ να καλύψει τη μαύρη τρύπα της στο χρηματιστήριο των ρύπων!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kourkos : 06-08-08 στις 23:28. Αιτία: auto merged post
    Περσινά ξινά σταφύλια , φετινό γαμάτο τσίπουρο

  15. #15
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    Router
    its a pity
    Με εντυπωσιασατε και σας ευχαριστω!
    1) ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ενας μεσηλικας ειμαι με οικολογικη συνειδηση.
    2) ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΛΕΞΩ ΣΕ ΔΙΑΜΑΧΕΣ ΜΕ ΔΕΗ κλπ κλπ οι σκεψεις μου για το θεμα συγκλινουν πως καλος κηφηνας ειναι ενας νεκρος κηφηνας.
    3) ΤΟ ΝΑ "ΒΟΛΕΥΤΩ" ΕΓΩ ΜΕ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΗΘΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ δεν θα δημοσιευα τιποτα ουτε εδω ουτε πουθενα, απλα θα "βολευομουνα" και θα γελαγα για τα ζωα που πληρωνουν.
    4) Το οτι το γραφω εδω σημαινει οτι "κοινωνικα" αποδεχομαι την "κοινωνικοτητα" και την επικοινωνια χωρις εξυπναδες αλλα μονο με αποριες για ΔΥΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΘΕΜΑΤΑ την τσεπη μου και τον πλανητη μου
    5) πιστευω οτι καθε οργανισμος στην ελλαδα τυπου δεη περα απ το σταδιο της περιοδου επενδυσης αργοτερα ερχεται το σταδιο της μασας. Οσο μασανε διαφοροι τοσο πιο απληστοι γινονται και αποκτανε συντροφους στο θεμα. Οι απαντησεις προς τα "θυματα" γινονται ολο και πιο τσαμπουκαλεμενες επειδη ηδη εχουν φτιαξει τους Νομους με το μερος τους. Ελπιζω να διαφαινεται πως γνωριζω πως δεν μπορω να κανω τιποτα και ουτε το αντικειμενο των ερωτησεων μου εχει τετοιο σκοπο.

    Ψαχνω να βρω απλα πως μπορω να πληρωνω λιγοτερο επιβαρυνοντας λιγοτερο και το περιβαλλον ασχετα αν ακουγεται ουτοπικο.

    Σας ευχαριστω Κυριοι για αλλη μια φορα. Μενω υποχρεως
    Κωστας

    ΥΓ εχεις δικιο για τη λυση απο ψηλα αλλα και απο το υδρογονο.
    Οστοσω δεν ειμαι τοσο αισιοδοξος για το θεμα. Δυσκολα θα επιτρεψουν αυτοι που τρωνε να χασουν το χαβιαρι τους.

    ΥΓ ευχαριστω MINAS1000

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. καλωδια
    Από mondo52 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-08, 14:23
  2. Καλώδια HOL
    Από wacko_gr στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-08, 12:43
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-06, 12:53
  4. Τηλεπικοινωνίες - Από τα καλώδια της ΔΕΗ
    Από chrand στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-06, 00:30
  5. Καλώδια Stp
    Από aguila21 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-04, 13:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας