Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    05-10-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    468
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220.000/22.000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Fastpath
    γεια χαρα παιδες

    μετα την προσωρινη χαρα 2 ημερων οτι η γραμμη ηταν ενταξει και επιτελους ειχα και καλα πινγκ και καλες ταχυτητες σημερα παλι τα ιδια......ατελειωτα timeout σε διαφορα site και εσωτερικου και εξωτερικου και σχετικα μετριες ταχυτητες για 512( 40-45)...........μιλησα με το 121 και μου ειπαν οτι στις 11 που μας περασε η τεχνικοι ελεγξαν το δσλαμ και δεν βρηκαν καποιο προβλημα εκει.αρα πιθανον μου λεει να χρειαζεται συντηρηση-καθαρισμο σε καποιο αλλο σημειο......

    μηπως ξερει κανεις να μου πει ποια ειναι αυτα τα σημεια?

    η εγκατασταση εντος σπιτιου ειναι καινουρια και δεν εχω κανεναν θορυβο....αρα το προβλημα εστιαζεται στην καλωδιωση η οποια ΔΕΝ ειναι οπτικη ινα αλλα υπεργειο καλωδιο σε κολωνα.

    και κατι που παρατηρησα σημερα ειναι οτι πολλαπλασιαστηκαν τα fast path crc errors.ενω τοσο καιρο ειχα 1 εως 2 σημερα εχω 23 οπως φαινεται και στην παρακατω φωτογραφια.αυτα δηλαδη τα λαθη που αναφερονται?γιατι ειναι η μοναδικη τιμη που αυξηθηκε σημερα ξανα που εχω προβλημα

    ευχαριστω προκαταβολικα για τις οποιες απαντησεις
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails dslproblima.JPG  


  2. #2
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    υπάρχει περίπτωση να φταίει κάποια τηλεφωνική συσκευή(κι όμως...).πες στο 121 να έρθουν να το κοιτάξουν

  3. #3
    Εγγραφή
    05-10-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    468
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220.000/22.000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panos13
    υπάρχει περίπτωση να φταίει κάποια τηλεφωνική συσκευή(κι όμως...).πες στο 121 να έρθουν να το κοιτάξουν
    θα το εκτιμουσα εαν γινοσουν καπως πιο αναλυτικος........1 συσκευη τηλεφωνου εχω μονο στο σπιτι και λειτουργει μια χαρα.....ουτε παρασιτα εχω ουτε κατι αλλο........μηπως εννοεις συσκευη το κουτι εξω απο το σπιτι?

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Στην γραμμή απο το διαμέρισμα, εως το κουτί του οτε στην οικοδομή, απο την οικοδομή στο καφάο και απο το καφαο μέχρι το κέντρο.

    Συχνά την πατάνε με υγρασία,

  5. #5
    Εγγραφή
    10-12-2004
    Περιοχή
    Μπροστά από το πληκτρολόγιο και το δάκτυλο στο ποντίκι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    4.616
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedtouch 510v4
    SNR / Attn
    19,5(dB) / 23(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    Συχνά την πατάνε με υγρασία,
    Εγώ πάλη παρακαλάω να βρέξει.
    Για να ξεπλύνει το κουτί από την σκόνη.
    Τότε έχω καλύτερη γραμμή.
    Το κουτί είναι στον εξωτερικό τοίχο της πολυκατοικίας και είναι ανοικτό. Νομίζω ότι μετά από 35+ χρόνια θέλει αλλαγή.

  6. #6
    Εγγραφή
    30-12-2004
    Περιοχή
    Γλυφάδα - Αθήνα
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12000/984
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    Router
    Netfaster
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από greekfragma
    γεια χαρα παιδες

    μετα την προσωρινη χαρα 2 ημερων οτι η γραμμη ηταν ενταξει και επιτελους ειχα και καλα πινγκ και καλες ταχυτητες σημερα παλι τα ιδια......ατελειωτα timeout σε διαφορα site και εσωτερικου και εξωτερικου και σχετικα μετριες ταχυτητες για 512( 40-45)...........μιλησα με το 121 και μου ειπαν οτι στις 11 που μας περασε η τεχνικοι ελεγξαν το δσλαμ και δεν βρηκαν καποιο προβλημα εκει.αρα πιθανον μου λεει να χρειαζεται συντηρηση-καθαρισμο σε καποιο αλλο σημειο......

    μηπως ξερει κανεις να μου πει ποια ειναι αυτα τα σημεια?

    η εγκατασταση εντος σπιτιου ειναι καινουρια και δεν εχω κανεναν θορυβο....αρα το προβλημα εστιαζεται στην καλωδιωση η οποια ΔΕΝ ειναι οπτικη ινα αλλα υπεργειο καλωδιο σε κολωνα.

    και κατι που παρατηρησα σημερα ειναι οτι πολλαπλασιαστηκαν τα fast path crc errors.ενω τοσο καιρο ειχα 1 εως 2 σημερα εχω 23 οπως φαινεται και στην παρακατω φωτογραφια.αυτα δηλαδη τα λαθη που αναφερονται?γιατι ειναι η μοναδικη τιμη που αυξηθηκε σημερα ξανα που εχω προβλημα

    ευχαριστω προκαταβολικα για τις οποιες απαντησεις
    Δε βλέπω η γραμμή σου να έχει κανένα πρόβλημα, αν και απο την εξασθένιση που έχεις φαίνεται ότι δεν είσαι και πολύ κοντά ατο DSLΑM σου (πρέπει να σαι κοντα 3km - βλεπε http://www.adslgr.com/forum/showpost...20&postcount=2) . Οσο για την ταχύτητα, σύμφωνα με τον πίνακα http://www.adslgr.com/forum/showthre...6&page=2&pp=15 αντί για 53-58 KB/Sec πιάνεις λες 40-45. Μάλλον DSLAM γεματο στο VP των 512 μου μυρίζεται και φυσικά όχι κακή γραμμή

  7. #7
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από greekfragma
    θα το εκτιμουσα εαν γινοσουν καπως πιο αναλυτικος........1 συσκευη τηλεφωνου εχω μονο στο σπιτι και λειτουργει μια χαρα.....ουτε παρασιτα εχω ουτε κατι αλλο........μηπως εννοεις συσκευη το κουτι εξω απο το σπιτι?
    χτες μου ειπε τεχνικος οτι η μαρκα(συμβατοτητα) της συσκευης τηλεφωνου μπορει να επιρεασει τη γραμμη/ταχυτητες...

  8. #8
    Εγγραφή
    05-10-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    468
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220.000/22.000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    Στην γραμμή απο το διαμέρισμα, εως το κουτί του οτε στην οικοδομή, απο την οικοδομή στο καφάο και απο το καφαο μέχρι το κέντρο.

    Συχνά την πατάνε με υγρασία,
    το κουτι στην οικοδομη οντως ειναι παλιο(15ετιας) και σιγουρα εξωτερικα δειχνει ταλαιπωρημενο αρκετα(το βλεπω καθαρα γιατι ειναι στο 1 μετρο απο το μπαλκονι μου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cmos
    Δε βλέπω η γραμμή σου να έχει κανένα πρόβλημα, αν και απο την εξασθένιση που έχεις φαίνεται ότι δεν είσαι και πολύ κοντά ατο DSLΑM σου (πρέπει να σαι κοντα 3km - βλεπε http://www.adslgr.com/forum/showpost...20&postcount=2) . Οσο για την ταχύτητα, σύμφωνα με τον πίνακα http://www.adslgr.com/forum/showthre...6&page=2&pp=15 αντί για 53-58 KB/Sec πιάνεις λες 40-45. Μάλλον DSLAM γεματο στο VP των 512 μου μυρίζεται και φυσικά όχι κακή γραμμή
    οντως απο το δσλαμ κολωνου το σπιτι μου καπου εκει απεχει......2.5-3χιλιομετρα.........οπως εχω πει και σε αλλο μου ποστ ο υπευθυνος του οτε με ενημερωσε οτι στο 512 τμημα του δσλαμ υπαρχουν αυτη τη στιγμη 50ατομα.........τωρα για το ποση χωρητικοτητα εχει το VP αυτο δεν μου το ειπε........(αληθεια, μπορω να το πληροφορηθω ή για ευνοητους λογους δεν θα μου πουν?)

    παντως το βραδυ οι ταχυτητες ειναι της ταξης των 58-62 (αναφερομαι σε download μεγαλων αρχειων και οχι στιγμιαιες κορυφες)......το προβλημα εστιαζεται τις πρωινες ωρες μετα τις 10-11 και το προβλημα παραμενει μεχρι τις 10-11 το βραδυ οπου και αρχιζει η βελτιωση......

    εμενα αυτο που με καιει κυριως ειναι τα υψηλα pings που εμφανιζονται καθε 2-3 μερες με αποτελεσμα να μην μπορω να σερφαρω ανετα καθως χρειαζεται 3-4 φορες ριφρες καθε σελιδα που ανοιγω...........επισης ειμαι και φανατικος του battlefield2 και το να σε κανει kick ο σερβερ λογω πινγκ ανω των 200 ειναι οτι χειροτερο ενω φχαρστιεσαι μαχη..........(αλλος ενας που πεταει τοματες μολις βλεπει την διαφημιση του οτε/οτενετ για το ονλαην γκεημινγκ......ΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΡΕΑ)

    ΤΟΜΑΤΕΣ ΡΕ ΠΟΥ ΔΙΑΦΗΜΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΟΝΛΑΗΝ ΓΚΕηΜΙΝΓΚ.........

    αυτα μεχρι στιγμης............ελπιζω να επανελθω οταν επιτελους θα επισκεφθει το συνεργειο να ελεγξει την εξωτερικη εγκατασταση στο σπιτι αν και τους εχω ειδοποιησει 15μερες..............

  9. #9
    Εγγραφή
    05-10-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    468
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220.000/22.000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panos13
    χτες μου ειπε τεχνικος οτι η μαρκα(συμβατοτητα) της συσκευης τηλεφωνου μπορει να επιρεασει τη γραμμη/ταχυτητες...
    Ο ΟΤΕτζης εν δραση στο ειπε αυτο?
    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑ...........μισο λεπτο να δω την συσκευη μου......Ω ΡΕ ΓΜΤΤΤΤΤΤΤΤ>....εχω πανασονικ και ο οτε τα χει καλα μονο με ΖΙΜΕΝΣ και ΚΟΚΚΑΛΗ..........

  10. #10
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ασε,απλα δες το 8ρεντ της αναβαθμισης απο κατω...

  11. #11
    Εγγραφή
    30-12-2004
    Περιοχή
    Γλυφάδα - Αθήνα
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12000/984
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    Router
    Netfaster
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από greekfragma
    αληθεια, μπορω να το πληροφορηθω ή για ευνοητους λογους δεν θα μου πουν?
    Φυσικά και δε θα σου πούν !

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από greekfragma
    παντως το βραδυ οι ταχυτητες ειναι της ταξης των 58-62 (αναφερομαι σε download μεγαλων αρχειων και οχι στιγμιαιες κορυφες)......το προβλημα εστιαζεται τις πρωινες ωρες μετα τις 10-11 και το προβλημα παραμενει μεχρι τις 10-11 το βραδυ οπου και αρχιζει η βελτιωση......
    Ξαναλέω - Γεμάτο DSLAM - υπομονή !!!!

  12. #12
    Εγγραφή
    05-10-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    468
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220.000/22.000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλησπεριζω και παλι την παρεα του adslgr

    ειχα βαλει και παλιοτερα ενα θρεντακι σχετικα με προβλημα τις γραμμης μου.αυτη τη φορα ερχομαι με καποια νεα πραγματακια.

    αλλαζοντας provider σημερα διαπιστωσα οτι η κατασταση παραμενει η ιδια.....τι εννοω?

    οι εικονες εχουν να πουν καποια πραγματακια........φιλοι μου ειπαν οτι μπορει να φταιει καποιο καλωδιο ethernet ή τηλεφώνου στο σπιτι.......αλλοι οτι ειναι καθαρα dslam.
    ποια ειναι η αποψη σας?

    το προβλημα ειναι κυριως σε ωρες αιχμης......χαλαρες ωρες δεν εχω ιδιαιτερα προβληματα.

    και κατι τελευταιο.τα attenuation και margin της γραμμης μου ειναι μεσα σε ικανοποιητικα ορια πιστευω.


    Υ.Γ.ευχαριστω για την μεταφορα.την ωρα του ποστ ημουνα πολυ χωμα λογω ελλειψης υπνου και το νεο θρεντ εγινε εκ παραδρομης.συγγνωμη και παλι για την αναστατωση
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails arnitikapings.JPG  

    arnitikapings1.JPG  

    status1.JPG  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος greekfragma : 01-12-05 στις 17:14.

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Εμένα όταν μου έκανε τέτοια η γραμμη μου κάλεσα το 121, μετά απο μερικά τηλεφωνήματα και ενα μικρό φαξ 40 σελίδων το φιάξανε

  14. #14
    Εγγραφή
    05-10-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    468
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220.000/22.000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    Εμένα όταν μου έκανε τέτοια η γραμμη μου κάλεσα το 121, μετά απο μερικά τηλεφωνήματα και ενα μικρό φαξ 40 σελίδων το φιάξανε
    μηπως μπορεις να γινεις καπως πιο αναλυτικος σχετικα με το φαξ 40 σελιδων?
    ευχαριστω προκαταβολικα

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από greekfragma
    μηπως μπορεις να γινεις καπως πιο αναλυτικος σχετικα με το φαξ 40 σελιδων?
    ευχαριστω προκαταβολικα
    Βασίκα μετά απο επικοινωνία με τα κεντρικά μου ζητήσαν να τους στείλω proof για το πρόβλημα.

    εκάνα ενα Ping με Output σε ένα αρχείο και το έστειλα μέσω φαξ των windows

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. εχω προβλημα με ενα popup απο την στιγμη που εβαλα το zyxel
    Από valessakis στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-07, 15:57
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-07, 00:00
  3. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-06, 02:59
  4. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-06, 16:06
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-04, 23:54

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας