Σελ. 1 από 11 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 159
  1. #1
    Εγγραφή
    24-02-2005
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    512/128
    ISP
    OTEnet
    Router
    Speedtouch 536
    Με αφορμή ένα άλλο θέμα.

    Τελικά κατά πόσο έχουμε ακρίβεια?

    Σε γνωστό μαγαζί της παραλιακής, κάνουν παρέλαση έξω τα ακριβά (και μιλάμε για πολύυυ ακριβά, όχι αστεία) αμάξια, μέσα πρεπει να είχε άνετα 3 με 4 χιλιάδες κόσμου, κ είσοδο... 15 ευρώ.

    Πλέον έχουμε πράγματα που κάποτε ήταν πολυτέλειες.

    Κάθε γωνία έχει και 2-3 φαγηταδικά, κάθε είδους. Και φυσικά μην μιλήσουμε για καφετέριες και άλλα μπαράκια που απλά δεν βρίσκεις πλέον να κάτσεις.

    Αν όντως δεν έχει λεφτά ο κόσμος (το λέω έτσι λαικίστικα...) γιατί όλα αυτά είναι γεμάτα? Αν δεν έχεις λεφτά, δεν θα έπρεπε αυτά να ήταν τα πρώτα που θα είχαν κοπεί?

    Και τέλοσπαντων, ποιο είναι ένα αντικειμενικό σημείο (αν υπάρχει) στο οποίο λές, δεν έχω λεφτά υπάρχει ακρίβεια, και πότε είμαι σε ικανοποιητικά επίπεδα?

    Ακόμα κ στις πιο αναπτυγμένες οικονομίες του κόσμου (νορβηγία/ισλανδία) υπάρχει γκρίνια για την ακρίβεια. Και έχουν την μεγαλύτερη αγοραστική δύναμη του πλανήτη.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Ακρίβεια υπάρχει. Υπάρχει όμως και πολύ, μα πάρα πολύ μαύρο χρήμα. Εξάλλου ο Έλληνας θα κόψει και από αλλού για να πάει στο φαγάδικο ή στο μπαράκι.

    Άσε που έχουμε μπερδέψει την επιβίωση με την διαβίωση. (δεν θέλω καν να σκεφτώ τι θα ακολουθήσει... )

  3. #3
    Εγγραφή
    24-02-2005
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    512/128
    ISP
    OTEnet
    Router
    Speedtouch 536
    Ακρίβεια ως προς τί?

    Ακρίβεια με βάση τα βασικά αγαθά? (νερό/φαί/ρεύμα/συγκοινωνίες?)
    Ακρίβεια με βάση τα δευτερεύοντα? ή με βάση τα πολυτελείας?

    Και ποια είναι η ακρίβεια? Η ελλάδα είναι 24ή περίπου στο κόσμο σαν χώρα οικονομικά. Απο τις 200++ χωρες που υπάρχουν. Είμαστε να το πώ διαφορετικά στο πιο εύπορο 10% του παγκόσμιου πληθυσμού. Για να δεχτώ την ακρίβεια πρέπει να δεχτώ ότι στερούμαστε πράγματα. Εμείς δεν στερούμαστε, αντίθετα απολαμβάνουμε πολλά πράγματα που ο μέσος (πλουσιότερος) ευρωπαίος τα έχει παραγράψει. Καφέδες με τις ώρες, φαγητά κατά κορον απέξω, κτλ κτλ.

    Δεν θέλω να μπώ σε πολλά παραδείγματα, θα κοιτάμε τα δένδρα και θα χάσουμε το δάσος.

  4. #4
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Εκεί είμασταν και πριν 10 χρόνια που ο καφές είχε ένα 500άρικο, δηλαδή 1.5 ευρώ και που έπαιρνες ένα 5χίλιαρο και έβαζες: βενζίνη, καφέ και ποτό για σένα και τη φίλη σου.

    Τώρα για βγες με 15 ευρώ και κάντα όλα αυτά.

    Μετά, ο μισθός των 700 ευρώ είναι 200,000 δρχ περίπου. Το 95 έπαιζε γύρω στα 200,000 και πάλι.

    Τώρα όμως βγάζεις 2 χιλιάρικα και αισθάνεσαι ο μλκας της παρέας, τη στιγμή που αν μου έλεγες το 98 ότι βγάζεις 700,000 δρχ και κλαίγεσαι θα σε σκότωνα.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  5. #5
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    @deorum, Ως ένα σημείο έχεις δίκιο. Και εγώ σε αυτό επιμένω. Ότι είναι θέμα οπτικής γωνίας. Απλά αν τα βασικά αγαθά ήταν φθηνότερα θα μπορούσαμε ίσως να έχουμε μεγαλύτερες οικογένειες. Πράγμα που πιστεύω ότι είναι πολύ σημαντικό για μας και ως άνθρωποι και για την οικονομία της χώρας μας.

    pelagsian, ο βασικός είναι 700 ευρώ. Το 95 ο βασικός ήταν 120000 με 130000.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-02-2005
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    512/128
    ISP
    OTEnet
    Router
    Speedtouch 536
    Εντάξει αλλά κάποτε τα έπιπλα κόστιζαν μια μικρή περιουσία, και τώρα σε γνωστό κατάστημα στο αεροδρόμιο τα πέρνεις σχεδόν τσάμπα. Τότε είχα δώσει (όταν είχε το ευρώ πρωτομπεί στην ζωή μας) 2300ευρώ για λάπτοπ, και τώρα δίνουν κάτι πολύ καλύτερο δωρεάν με σύνδεση στο ίντερνετ.

    200.000 είχαν δώσει κάποτε οι γόνείς, για τα πρώτα video...
    Και για να μην λέμε για τεχνολογικά μόνο.
    Πήγα κ θα γυρισώ απο βαρκελώνη (εδώ είμαι τώρα) με 250ευρώ. Δεν νομίζω με 70.000δρχ να πηγαινοερχόσουν στην ευρωπη πριν 10 χρόνια.

    Εγώ ξέρω ότι κοροιδεύαμε του Γερμανους που τρώγαν με εγκράτεια, κ πέρναν μια σαλάτα. Ενώ εμείς αραδιάζουμε στο τραπέζι τα πάντα μέχρι να σκάσουμε. Αν δεν μπορούμε να αραδιάσουμε στο τραπέζι ψητά μέχρι να σκάσουμε, σημαίνει ότι έχουμε ακρίβεια?

  7. #7
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Αυτό είναι ένα από τα στοιχεία που μας σώζει. Τα καταναλωτικά αγαθά έχουν πέσει σε τιμές ενώ τα βασικά έχουν ανέβει. Αλλά και πάλι προτιμώ φθηνά βασικά αγαθά.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-02-2005
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    512/128
    ISP
    OTEnet
    Router
    Speedtouch 536

  9. #9
    Το avatar του μέλους 21century
    21century Guest
    Σημασία έχει το χάσμα τιμών ανάμεσα σε Αθήνα και επαρχία οπου τις περισσότερες φορές στο Λεκανοπέδιο ειναι πανάκριβα. Ετσι άντε να πιεις με 5 ευρώ καφέ στην πλατεία Καλογήρων και με 6,5 στο Βιλατζ στο Μαρούσι. Απο εκεί φαίνεται ότι έχουμε ξεφύγει, να φανταστείτε ότι με 5 ευρώ στην επαρχία παίρνεις μερίδα. φαγητού δηλαδή για παράδειγμα ότιδήποτε με ψωμάκι είτε 5 σουβλάκια, είτε ακόμα πίτσα με ζαμπον και τυρί. Ο καφές κοστίζει 2 με 2,5 ευρώ στην καλύτερη περίπτωση. Οποτε το κόστος ζωής σε πολλές περιοχές της χώρας ειναι δυσανάλογο. Φυσικά υπάρχει ακρίβια μαζί με την αιχροκέρδεια...

  10. #10
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι ένα από τα στοιχεία που μας σώζει. Τα καταναλωτικά αγαθά έχουν πέσει σε τιμές ενώ τα βασικά έχουν ανέβει. Αλλά και πάλι προτιμώ φθηνά βασικά αγαθά.
    Και δεν είναι και κάτι που επιτύχαμε εμείς!
    Να είναι καλά οι κινέζοι και το δολάριο.

    Εγώ να προσθέσω πως ένας λαός χωρίς λεφτά, σημειώνει κάθε χρόνο αυξήσεις στις πωλήσεις καινούργιων αυτοκινητών? Πως γίνεται να έχουμε τόσα πολλά αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού?

    Εγώ πιστεύω ότι έχουμε ακρίβεια και μάλιστα τρελή. Σκασίλα μου αν το λάπτοπ έχει φθηνείνει όταν κάθε επίσκεψη στο ΣΜ είναι και πιο ακριβή.
    Εγώ δεν ζω ακριβώς από το ΣΜ(σουπερμαρκετ), αλλά ψωνίζα-ω συχνά για τους γονείς μου.
    Ας μου πει ένας που έχει πάρεδώσε με το ΣΜ για να ζήσει ή έστω κάποια σοβαρή σχέση ότι δεν έχουμε ακρίβεια, να του φέρω ένα από τους γύφτους βουλευτές που μας δουλεύουν ψηλό χαζί με τις αυξήσεις που κάνουν δώρο στον εαυτό τους.
    Όπως είπε και ο Πελασγός βγάζεις 2000, όλοι σου λένε ΟΥΑΟΥ και όταν βάλεις τα έξοδα νιώθεις λίγο ... όταν βλέπεις τι περισσεύει. Και που να πεις και κάτι όταν στατιστικά είσαι και σε πολύ καλή θέση σε σχέση με άλλους.

    Αλλά είμαστε και χαζος λαός κυριολεκτικά.
    Δουλεύουμε 12ωρα για να ξεπληρώνουμε μινι κούπερ με δόσεις και με μισθό πχ 1000.
    Όλοι ξέρουμε τους γνωστούς ηλίθιους φίλους μας, και συγνώμη που θα το πω, αλλά στατιστικά και μόνο πρέπει και εδώ στο φόρουμ να έχουμε πολλούς τέτοιους.

    Να ειναι καλά, το πόσο κακομαθημένοι είμαστε, τα φτερά του Ικάρου που μας πετάνε.
    Μέχρι πότε όμως θέλω να δω.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  11. #11
    Εγγραφή
    14-12-2007
    Περιοχή
    Στο PC μου
    Μηνύματα
    242
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 21century
    Σημασία έχει το χάσμα τιμών ανάμεσα σε Αθήνα και επαρχία οπου τις περισσότερες φορές στο Λεκανοπέδιο ειναι πανάκριβα. Ετσι άντε να πιεις με 5 ευρώ καφέ στην πλατεία Καλογήρων και με 6,5 στο Βιλατζ στο Μαρούσι. Απο εκεί φαίνεται ότι έχουμε ξεφύγει, να φανταστείτε ότι με 5 ευρώ στην επαρχία παίρνεις μερίδα. φαγητού δηλαδή για παράδειγμα ότιδήποτε με ψωμάκι είτε 5 σουβλάκια, είτε ακόμα πίτσα με ζαμπον και τυρί. Ο καφές κοστίζει 2 με 2,5 ευρώ στην καλύτερη περίπτωση. Οποτε το κόστος ζωής σε πολλές περιοχές της χώρας ειναι δυσανάλογο. Φυσικά υπάρχει ακρίβια μαζί με την αιχροκέρδεια...
    Οι τιμές στα σουβλάκια είναι ακριβές μέν αλλά παντού οι ίδιες δέν υπάρχουν μεγάλες διαφορές ανάμεσα στα Αθηναικά και μή σουβλατζίδικα άντε το πολύ 20 λεπτά το σουβλάκι.
    Εκεί που γίνεται ο πανικός είναι με τις τιμές του καφέ στην καφετέρια που φτάνει σε κάποιες που εμφανίζονται τάχα σάν πολυτελείας μέχρι και 5 ευρώ ενώ στους ίδιους η παρασκευή δέν κοστίζει ούτε 1. Ο κόσμος τα τελευταία 3 τουλάχιστον χρόνια τους έχει καταλάβει γι'αυτό οι παλιές πολύκοσμες νεανικές καφετέριες είναι τώρα μονίμως κενές παρόλα αυτά οι υπεύθυνοι ιδιοκτήτες αμετανόητα συνεχίζουν να ανεβάζουν την τιμή του καφέ άν και βλέπουν την πελατεία τους να εξαφανίζεται.
    Λίγο πρίν βάλουν το λουκέτο θα καταλάβουν την βλακεία τους.

  12. #12
    Εγγραφή
    24-02-2005
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    512/128
    ISP
    OTEnet
    Router
    Speedtouch 536
    Μάλλον δεν έχεις κάνει βόλτα στις καφετέριες, γιατί αν έκανες θα έβλεπες αν η πελατεία μειώθηκε ή όχι.

    Προτείνω να κάνετε μια ενδελεχής έρευνα στο site της eurostat, όπου μιλάμε για έγκυρα νούμερα, και όχι για αερολογίες. Θα βγάλετε πολλά συμπεράσματα.

    1 απο αυτά είναι (κάπου λέει για savings...) ότι οι έλληνες δεν αποταμιεύουν. Όσα και να βγάζουν, θα τα φάνε. Είτε καφέδες, είτε ποτά, είτε άλλα ψώνια. Καμιά αίσθηση του μέτρου. Αντίθετα οι γερμανοί αποταμιεύουν το 16% περίπου.

    ΥΓ. Αποταμίευση δεν έχει απαραίτητα να κάνει με το ότι δεν μας περισσεύουν. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Παιδεία δεν έχουμε.

    Επίσης επειδή ακρίβεια απο μόνη της εξακολουθεί να μου φαίνεται αυθαίρετο νούμερο, βλέπω ότι όλοι σχεδόν καταλήγουμε ότι θεωρούμε κάτι ακριβό όχι επείδη έχει Χ τιμή, αλλά επειδή αυτό το κάτι κάποτε είχε χ/2.

  13. #13
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Μηνύματα
    2.221
    Downloads
    56
    Uploads
    18
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    speedtouch(Thomson..)
    SNR / Attn
    17(dB) / 45(dB)
    υπαρχει ακριβεια.Υπαρχει και φτοχεια.Αυτο ειναι το μεγαλειο της χωρας μας.Αλλοι τα εχουν τα λεφτα.......

  14. #14
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Τα τελευταία χρόνια που είμουν στην Ελλάδα (μέχρι 2004) είχα κάθε μήνα το μισθό μου σε χρέος στην πιστωτική κάρτα. Δεν πλήρωνα τόκους παρα μόνο τα τέλοι χρήσης της κάρτας που βάζει κάθε τράπεζα γιατί κρατούσα το όριο.
    Άμα δεν έχεις δική σου δουλειά στην Ελλάδα και την κυνηγάς ή δεν έχεις πλούσιους γονείς ή γενικά πλάτες δεν βγαίνει.
    Χρεωμένος μια ζωή.
    Είναι αδικαιολόγητο να κοστίζει ένας καφές έξω 1 και 2 εργατοώρες κάποιου που λαμβάνει το βασικό μισθό.
    Είναι αδικαιολόγητο η ζωή της Ελλάδας να φτάνει και να ξεπέρνα πολλές φορές την ακρίβεια της Ελβετίας.

  15. #15
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Baudtec
    SNR / Attn
    17,5(dB) / 42,8(dB)
    Ακριβεια υπάρχει αλλά δε φταίει μόνο αυτή.
    Λείπει η σωστή διαχείριση των χρημάτων (ξεκινώντας από τον οικογενειακό προυπολογισμό εώς αυτόν του δημοσίου χρήματος), η κάθετη αύξηση της κατανάλωσης αγαθών που ίσως δεν τα έχουμε τόση ανάγκη.
    Παλαιότερα ο κόσμος αποταμίευε, σήμερα ξοδεύουν όλο το μισθό και παίρνουν δάνειο για τις διακοπές τους .....
    Υπήρχε και υπάρχει ένα ποσοστό που ξοδεύει αλόγιστα αλλά και η ψαλίδα των πλουσίων και φτωχών έχει αυξηθεί θεαματικά. Τα μαύρα λεφτά επίσης είναι γεγονός.
    Μάλλον η ακρίβεια είναι το τίμημα όλων των παραπάνω.

Σελ. 1 από 11 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΧΟΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ WINDOWS
    Από yannissails στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-07, 11:11
  2. lg service ...υπαρχει η οχι?
    Από mattbarlow στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-07, 09:04
  3. Broadband Pack 2048? υπαρχει τελικα η οχι?
    Από fcuk στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-06, 12:40
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-06, 15:54
  5. netlimiter αλλα για priorities οχι limiting. υπαρχει?
    Από kourampies στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-05, 09:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας