Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34
  1. #1
    Εγγραφή
    23-10-2003
    Περιοχή
    PIREAS
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ουτε που ξερω!
    γειά χαρά σε όλους.
    Μετά από πολύ ψάξιμο, λίγο σχετικά διάβασμα στο forum και πολυ περισσότερη σκέψη αποφάσισα να βάλω adsl μπας και μειωθεί λίγο ο λογαριασμός του ΟΤΕ.

    Η αλήθεια είναι οτι το ψάχνω πάνω απο 1 χρόνο αλλά τρομοκρατημένος από όσα διάβαζα στο forum (παράπονα για χαμηλές ταχύτητες και προβλήματα συνδέσεων) όλο και το ανέβαλα.
    Από την άλλη περίμενα να πέσουν λίγο και οι τιμές, να βγεί και καμιά προσφορά της προκοπής, να υπάρξει και διαθεσιμότητα στην περιοχή μου... και όπως καταλαβαίνετε περίμενα και περίμενα...

    Σήμερα όμως ήρθε η ώρα και ομολογώ πως πιστεύω πως θα αρχίσει η περιπέτειά μου, οπότε σκέφτηκα να γράφω σε πραγματικό χρόνο όλα τα βήματα από την αρχή μέχρι και το τέλος (αίσιο?) της διαδρομής για την απόκτηση asdl -που φτασαμε ε;

    Τέλος παντων, αν νομίζουν οι mods ότι το θέμα δεν παρουσιάζει ενδιαφέρον ας το πετάξουν στα σκουπίδια, απλά θέλω να δώ πόσο μακρυα θα τραβήξει η βαλίτσα και αντί να τα΄έχω στο μυαλό μου και να το ξέρω μόνο εγώ έιπα να το διαβάζουν κι αλλοι μαζί μου.

    Απόφαση: DSL bundle -> γραμμή ΟΤΕ+σύνδεση αορίστου ΟΤΕΝΕΤ χωρίς εξοπλισμό.

    η απόφαση πάρθηκε αφού κρίθηκε ώς η πιο φθηνή, δεδομένου του ότι firewalled router της προκοπης θα αγοράσω ούτως ή αλλος αρα τα πακετα της αγοράς δεν θα πρόσφεραν κάτι περισσότερο. η vivodi δεν εχει καλυψη στην περιοχη οποτε απορριφθηκε.

    ΑΡΧΗ σήμερα Τετάρτη 19-10-2005
    1.καταστημα ΟΤΕνετ του ΟΤΕ: πλήρης άγνοια και μαύρα μεσάνυχτα. έφαγα 15 λεπτά να τους εξηγήσω το τι θέλω. στο τέλος μου είπαν πως μόνο σε ΓΕΡΜΑΝΟ ή ΠΛΑΙΣΙΟ αγοράζω το bundle της ΟΤΕΝΕΤ.
    2.καταστημα ΓΕΡΜΑΝΟΣ της περιοχης: οπου αφου με κοίταξαν με απορία μια και "δεν ειχαν ξανακανει κατι τετοιο" μου εβγαλαν φωτοτυπια την ταυτοτητα και ενα λογαριασμο ΟΤΕ και με καθησύχασαν οτι θα μου τηλεφωνήσουν για να πάω να συμπληρώσω την αίτησή μου.
    τους είπα να το κάνουν όσο ήμουν εκεί αλλα περιέργως δεν ήθελαν. μου είπαν πως θα το ψάξουν (!!!)και θα μου ετοιμάσουν τη μηχανογραφημένη αίτηση για να πάω από κει να την συμπληρώσω και να υπογράψω. τελος πάντων περιμένω τηλέφωνο για την αίτηση.

    Περίεργο δεν είναι να πουλάνε κάτι (το bundle το ποουλανε σε ΠΛΑΙΣΙΟ και ΓΕΡΜΑΝΟΣ και μονο- στον ΟΤΕ ήταν πολύ χειρότεροι στην άγνοιά τους) που δεν το γνωρίζουν ;

  2. #2
    Εγγραφή
    03-10-2003
    Περιοχή
    kipseli
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    vodafone
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΗΣ
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 27,0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    γιατι να ταλαιπωρισε τσαμπα,αφου μπορουσες να κανεις μια τηλ.αιτηση στον ΟΤΕ για γραμμη dsl με οποια ταχυτητα εσυ θελεις και καθαρισες,προκειμενου να ανοιγες παρτιδες με ΠΛΑΙΣΙΟ και ΟΤΕσοπ και κουραφεξαλα!ποσο θα περιμενες..1 βδομαδα? 2 το πολυ...
    και κατοπιν διαλεγες οποιο provider ηθελες.Αγοραζες και το modem της προτιμησης σου..και καθαριζες!

  3. #3
    Εγγραφή
    23-10-2003
    Περιοχή
    PIREAS
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ουτε που ξερω!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nxenos
    γιατι να ταλαιπωρισε τσαμπα,αφου μπορουσες να κανεις μια τηλ.αιτηση στον ΟΤΕ για γραμμη dsl με οποια ταχυτητα εσυ θελεις και καθαρισες,προκειμενου να ανοιγες παρτιδες με ΠΛΑΙΣΙΟ και ΟΤΕσοπ και κουραφεξαλα!ποσο θα περιμενες..1 βδομαδα? 2 το πολυ...
    και κατοπιν διαλεγες οποιο provider ηθελες.Αγοραζες και το modem της προτιμησης σου..και καθαριζες!
    δεν θα ειχα ομως δωρεαν ενεργοποιηση

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimi_p
    δεν θα ειχα ομως δωρεαν ενεργοποιηση
    τελικά δεν έιναι τοσο "δωρεάν"

  5. #5
    Εγγραφή
    18-11-2002
    Περιοχή
    Πατήσια
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24 Mbps
    ISP
    HOL
    Router
    D-Link DSL-2750B
    Απλά πράγματα: κάνεις την αίτηση από το 134 ή από το www.oteshop.gr και ξεμπερδεύεις. Και την ανανέωση ή νέα συνδρομή στον ISP πάλι online από το site του, με πληρωμή μέσω πιστωτικής κάρτας ή τραπεζικής κατάθεσης. Έτσι έκανα/κάνω κι εγώ.

    Αν περιμένεις να βγάλεις άκρη με τους υπαλλήλους μερικών μαγαζιών (3 μέρες να καταλάβουν τι υπηρεσία χρειάζεσαι, 3 μέρες να μάθουν τι είναι αυτό το ADSL, 3 μέρες να μάθουν πώς συμπληρώνεται η αίτηση, 2 μέρες να τη συμπληρώσουν, 4 μέρες προσπάθεια να στείλουν την αίτηση χωρίς επιτυχία, 2 μέρες να καταλάβουν πως τελικά αυτό οφείλεται στο ότι χάλασε το Fax, 2 μέρες να επιδιορθώσουν το Fax, 3 μέρες να στείλουν την αίτηση, 4 μέρες για να αντιληφθούν ότι έκαναν ένα λάθος ή παράλειψη στη συμπλήρωση της αίτησης, 4 μέρες για να τη διορθώσουν και να την ξαναστείλουν), θα αποκτήσεις DSL το 2008... Τα έχω περάσει αυτά και το πάθημα μου έγινε μάθημα. Online όλα λοιπόν και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nickg78 : 19-10-05 στις 14:16.
    http://www.techteam.gr - The Greek technology team

    my Facebook

  6. #6
    Εγγραφή
    23-10-2003
    Περιοχή
    PIREAS
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ουτε που ξερω!
    19-10-2005 συνεχεια.

    οπως το φανταζόμουν άρχισαν τα προβλήματα.

    μολις με ενημερωσαν απο το ΓΕΡΜΑΝΟ ότι ΑΚΟΥΣΟΝ!ΑΚΟΥΣΟΝ! δεν πουλανε ακομα (!!) το bundle.
    Μα με εστειλαν σε εσας απο την ΟΤΕνετ τους απαντησα.
    ΟΧΙ, τους ενημερωσαν οτι δεν πουλανε το συγκεκριμενο πακετο και ουτε ξερουν ποτε θα αρχισουν να το δινουν.

    ξανα τηλεφωνο στην ΟΤΕνετ και ο υπαλληλος να μου λεει παλι οτι μπορω να παρω το πακετο απο ΠΛΑΙΣΙΟ και ΓΕΡΜΑΝΟ.
    μετα απο εχμμμ...μικρη λογομαχια....ξαναρωταει και ως εκ θαυματος ερχεται νεα απαντηση : "Μονο απο ΠΛΑΙΣΙΟ, multirama ή το κεντρικο της ΟΤΕΝΕΤ στο Μαρουσι" μπορω να το παρω.

    Τι να πω;
    οποτε αυριο ξεκιναμε απο την αρχη !

    λετε ;

  7. #7
    Εγγραφή
    03-10-2003
    Περιοχή
    kipseli
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    vodafone
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΗΣ
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 27,0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    2 ανθρωποι στα ειπαμε,δεν θες να μας ακουσεις!παρατα αυτη την τακτικη!παρε τηλ το 134 και κανε την αιτηση/ενεργοποιηση απο κει!μην λεμε τα ιδια πραματα!δεν υπαρχει δωρεαν ενεργοποιηση!ολα αυτα ειναι τεχνασματα!με τον εναν η με τον αλλο τροπο την πληρωνεις τελικα...

  8. #8
    Εγγραφή
    23-10-2003
    Περιοχή
    PIREAS
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ουτε που ξερω!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nxenos
    2 ανθρωποι στα ειπαμε,δεν θες να μας ακουσεις!παρατα αυτη την τακτικη!παρε τηλ το 134 και κανε την αιτηση/ενεργοποιηση απο κει!μην λεμε τα ιδια πραματα!δεν υπαρχει δωρεαν ενεργοποιηση!ολα αυτα ειναι τεχνασματα!με τον εναν η με τον αλλο τροπο την πληρωνεις τελικα...
    καλα ντε μη βαρας!

    δηλ. αν παω στην Κηφησιας στην ΟΤΕΝΕΤ και κανω εκει το bundle, φανταζομαι θα πετυχω αυτο που θελω.
    αν "λεμε τα ιδια πραγματα" κια ειναι τοσο βαρετο/ενοχλητικο το post να το σταματησω εδω.

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimi_p
    καλα ντε μη βαρας!

    δηλ. αν παω στην Κηφησιας στην ΟΤΕΝΕΤ και κανω εκει το bundle, φανταζομαι θα πετυχω αυτο που θελω.
    αν "λεμε τα ιδια πραγματα" κια ειναι τοσο βαρετο/ενοχλητικο το post να το σταματησω εδω.
    Εγώ ξέρεις τι λέω, πάνε πάρε ενα ondsl kit, αυτό για 3 μήνες θα δώσεις 89 ευρώ

    μετά τους 3 μήνες ή συνεχιζεις με bundle ή κρατάς μονο την γραμμη και έχεις γλυτώσει την ενεργοποιήση

    Αυτό αν θέλεις σώνει και καλά να πάς σε bundle

  10. #10
    Εγγραφή
    31-01-2005
    Περιοχή
    στη ζούγλα....
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Altec Telecoms
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    US ROBOTICS 9108
    και εγώ όπως και όσοι σου απάντησαν πιστεύω πως κάνεις λάθος που θες 1ον BUNDLE και 2ον που απευθύνεσαι σε καταστήματα όπως Γερμανός και Πλαίσιο. Την ενεργοποίηση που φαινομενικά γλυτώνεις τώρα, θα τη πληρώσεις σιγά-σιγά με την αορίστου ΟΤΕΝΕΤ.
    Και το σημαντικότερο: η γραμμή ΔΕΝ θα είναι στο όνομά σου.

  11. #11
    Εγγραφή
    23-10-2003
    Περιοχή
    PIREAS
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ουτε που ξερω!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    Εγώ ξέρεις τι λέω, πάνε πάρε ενα ondsl kit, αυτό για 3 μήνες θα δώσεις 89 ευρώ

    μετά τους 3 μήνες ή συνεχιζεις με bundle ή κρατάς μονο την γραμμη και έχεις γλυτώσει την ενεργοποιήση

    Αυτό αν θέλεις σώνει και καλά να πάς σε bundle
    φιλε με ενδιαφερει 512 γραμμη , οποτε το εψαξα και δεν συμφερει γιατι το κιτ παει στα 139+26.41=166 με ΦΠΑ και σου δινει μαπα modem (το οποιο δεν με ενδιαφερει).
    οποτε δινω 166 και μετα χρειαζομαι ΚΑΙ router οποτε δε συμφερει.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-12-2004
    Μηνύματα
    637
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κατ αρχάς ΔΕΝ έπρεπε να πάς σε ΟΤΕ για να προμηθευτείς το Bundle.
    Στη σελίδα http://corporate.otenet.gr/corporate...n02#listbottom
    αναφέρει οτι "Επισκεφθείτε ένα σημείο πώλησης του Δικτύου Αντιπροσώπων της OTEnet, με εξαίρεση τον ΟΤΕ (Δίκτυο Καταστημάτων ΟΤΕ, 134, κλπ)."
    Τώρα στο Γερμανό δε ξέρω γιατί δε σε εξυπηρέτησαν.
    Επειδή πολλές φορές δε βρίσκεις άκρη, εγώ (για ένα φίλο) έκανα το ίδιο πακέτο με εσένα αλλά με φαξ, κατεβάζοντας την αίτηση από εδώ
    http://www.otenet.gr/hd/HTML/aithseis_menu.htm

  13. #13
    Εγγραφή
    23-10-2003
    Περιοχή
    PIREAS
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ουτε που ξερω!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LION_III
    και εγώ όπως και όσοι σου απάντησαν πιστεύω πως κάνεις λάθος που θες 1ον BUNDLE και 2ον που απευθύνεσαι σε καταστήματα όπως Γερμανός και Πλαίσιο. Την ενεργοποίηση που φαινομενικά γλυτώνεις τώρα, θα τη πληρώσεις σιγά-σιγά με την αορίστου ΟΤΕΝΕΤ.
    Και το σημαντικότερο: η γραμμή ΔΕΝ θα είναι στο όνομά σου.
    μου λετε οτι η γραμμη δεν θα ειναι στο ονομα μου, αυτο συνεπαγεται οτι δεν μπορω να αλλαξω παροχο;

    αφου τους ρωταω (2 και 3 φορες για να ειμαι σιγουρος) σημερα στην ΟΤΕνετ αν θα παρω το bundle και μετα 2 μηνες (ετσι μου ειπε οτι εχει 2μηνες min χρονο που πρεπει να το κρατησω) μπορω να το κοψω και να παω σε αλλον παροχο ; αν ναι θα χρειαστω αλλη ενεργοποιηση γραμμης ; και η απαντηση ηταν "μπορειτε να το κοψετε μετα 2 μηνες και η γραμμη ειναι δικη σας-δεν θα χρειαστειτε αλλη ενεργοποιηση γραμμης".

    ΑΜΑ αυτοι δεν ξερουν τι τους γινεται τοτε τι να πω;
    δεν παει αλλο η ασυνενοησια.

  14. #14
    Εγγραφή
    17-02-2005
    Περιοχή
    Salonica City
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.413
    Downloads
    123
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΑΒΑΤΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimi_p
    μου λετε οτι η γραμμη δεν θα ειναι στο ονομα μου, αυτο συνεπαγεται οτι δεν μπορω να αλλαξω παροχο;

    αφου τους ρωταω (2 και 3 φορες για να ειμαι σιγουρος) σημερα στην ΟΤΕνετ αν θα παρω το bundle και μετα 2 μηνες (ετσι μου ειπε οτι εχει 2μηνες min χρονο που πρεπει να το κρατησω) μπορω να το κοψω και να παω σε αλλον παροχο ; αν ναι θα χρειαστω αλλη ενεργοποιηση γραμμης ; και η απαντηση ηταν "μπορειτε να το κοψετε μετα 2 μηνες και η γραμμη ειναι δικη σας-δεν θα χρειαστειτε αλλη ενεργοποιηση γραμμης".

    ΑΜΑ αυτοι δεν ξερουν τι τους γινεται τοτε τι να πω;
    δεν παει αλλο η ασυνενοησια.
    Αλλο το bundle άλλο το onDSL kit στο πρώτο δεν μπορείς να αλλάξεις παροχο ενώ στο 2ο ναι μπορείς.

    Αυτά είναι κόλπα των εταιριών ..γιατί τελικά δεν είναι τόσο δωρεάν.
    Η καλύτερη λύση γραμμή στο όνομά σου (134)
    ντέμο από όλους τους isps, βρίσκεις τον καλύτερο και βέβαια το μόντεμ/ρούτερ της επιλογής σου.

    Θα πληρώσεις μια ενεργοποίηση και θα γλιτώσεις πολλά βάσανα .....και μελλοντικά βάσανα από κακής ποιότητας υπηρεσίες κτλπ, μιας και με τον τρόπου που σου λέμε δεν δεσμεύεσαι σε έναν(ΟΤΕΝΕΤ) όπως το bundle.
    CPU:i7 965+Hydro™ MOBO: Classified DDR:3x2GB Corsair 1866C7 GPU........SSD:Intel® X25-M HDD: 2x1TB Speedpoint F1-F3 PSU: Revolution 1050W CASE: Obsidian TFT: ASUS VW266H 26''

  15. #15
    Εγγραφή
    20-12-2004
    Μηνύματα
    637
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NoYmErOs
    Αλλο το bundle άλλο το onDSL kit στο πρώτο δεν μπορείς να αλλάξεις παροχο ενώ στο 2ο ναι μπορείς.
    Ότι θέλει λέει ο καθένας και μετά έχουμε και παράπονο για την παραπληροφόρηση.

    Αυτό τώρα που το έμαθες?

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οι περιπέτειες ενός χρήστη Linux στα Windows XP.
    Από mrsaccess στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 392
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-09, 11:24
  2. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-07, 18:38
  3. Βίος και πολιτεία ενός dsl χρήστη
    Από koukouroukou στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-06, 23:38
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-04, 15:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας