Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-28 από 28
  1. #16
    Το avatar του μέλους 21century
    21century Guest
    Οι καταθέσεις6μηνης προσθεσμίας ξεκινούν απο κάποιο όριο και αν θυμάμαι καλά απο 1000 ευρώ οπότε είσαι καλυμμένος ή όποιος θελήσει..

  2. #17
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προς eurobank το βλέπω.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  3. #18
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 21century Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι καταθέσεις6μηνης προσθεσμίας ξεκινούν απο κάποιο όριο και αν θυμάμαι καλά απο 1000 ευρώ οπότε είσαι καλυμμένος ή όποιος θελήσει..
    Για προθεσμιακες καταθεσεις παντα, δεν εχουν ολες οι Τραπεζες το ιδιο οριο, θα πρεπει να βρει την συγκεκριμενη με τα 1000 ευρω που λες.

  4. #19
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Να μπει να ρωτησει σε οσες περισσοτερες γινεται μαζι με ολα τα παρελκομενα !!!
    Γιατι σημερα εβλεπα διαφημιση για τελικη αποδοση σε μια καταθεση με τεραστια γραμματα
    και κατι μικρα γραμματακια ετρεχαν απο κατω σαν τρελα
    με "λεπτομερειουλες" που κανεις δεν ειχε χρονο να προσεξει...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  5. #20
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Με το όριο των 1000 ευρών σε προθεσμιακές είναι η Πειραιώς με τα Ομόλογα ΕΤΒΑ η οποία δίνει πολύ καλά επιτόκια. Εκεί έχω και εγώ τις οικονομίες μου. Ρωτήστε μόνο γιατί τα δίνει μόνο μια συγκεκριμένη περίοδο κάθε μήνα.

    Επίσης μην ξεχνάτε ότι ο Αλογοσκούφης θα μας την κάνει την βρωμιά πάλι με την φορολογία στους τόκους οπότε η ετήσια δέσμευση ίσως να συμφέρει γιατί θα γίνει με την σημερινή φορολογία.

    Θυμάμαι ότι όταν η φορολογία είχε αλλάξει από 15% σε 10% όσα έγιναν με το παλιό "καθεστώς" αλλά έληγαν στο νέο, φορολογήθηκαν σύμφωνα με το παλιό. Βέβαια οι τύποι είναι παραδόπιστοι οπότε δεν είναι απίθανο αυτό να μην ισχύσει τώρα που τα επιτόκια αυξάνουν. Αλλά θα είναι εντελώς ξεφτίλα αν γίνει κάτι τέτοιο.

    Ομως όλη η οικονομική πολιτική της χώρας ξεφτίλα είναι. Η μόνο ουσιαστική δραστηριότητα αυτού του οικονομικού επιτελείου είναι η "αναμόρφωση του φορολογικού", δηλαδή το πως θα τα πάρουν από τα μικρά και μεσαία στρώματα.

    Φόρος στα ακίνητα, αύξηση τελών κυκλοφορίας, αύξηση της φορολογίας στις καταθέσεις. Και όπως φαίνεται τα μερίσματα από τις λίγες μετοχές στις οποίες έχω δεσμεύσει μέρος των οικονομιών μου, που λειτουργούν κάπως ως επιτόκια καταθέσεων (γιατί με την σημερινή κατάσταση στο χρηματιστήριο γράφω ζημιές και τα χρήματά μου έχουν μπλοκαριστεί) επίσης και αυτά θα χτυπηθούν. Θα φορολογηθεί το κεφάλαιο σου λέει ο άλλος, δηλαδή οι πολλαπλά ήδη φορολογημένες οικονομίες μου και το έρμο μου αμάξι που το έχω ήδη πληρώσει χρυσό στο κράτος. Οταν το αγόρασα, τα 2/3 της αξίας του πήγαν στο κράτος σε τέλη κυκλοφορίας, τέλη ταξινόμησης και ΦΠΑ.

    Αναμένω το εισόδημά μου να πληγεί πολύ άσχημα τον επόμενο χρόνο με αυτό "το πατώσαμε στα έσοδα" που μας πέταξε στα μούτρα.

    Οι μόνοι που την βγάζουν καθαροί είναι οι ΔΕΗτζίδες, οι εργαζόμενοι της Ολυμπιακής, του ΟΣΕ και των λοιπών ευαγών ίδρυμάτων των οποίων με σύμφωνη γνώμη όλων των κομμάτων πρέπει να διασφαλιστούν τα "αγωνιστικά τους δικαιώματα". Π.χ. οι τις Ολυμπιακής πήραν αύξηση 20% όπως θυμάμαι, φέτος. Προφανώς για να εξισορροπηθούν τα προνόμια που θα χάσουν όταν μεταταχθούν σε άλλες θέσεις στο δημόσιο. Εκτός από μερικούς πιλότους, που δεν την βρίσκουν εύκολη της μετάταξη για τους ευνόητους λόγους και ζητούσαν ακόμη περισσότερα, σαμποτάροντας την λειτουργία αυτής της κωλοεταιρίας που μας έχει κάτσει στο σβέρκο.

    Και οι ΟΣΕτζίδες περιμένουν και αυτοί πλουσιοπάροχες εθελουσίες τύπου ΟΤΕ.

    Μόνο αυτοί δεν αγγίζονται από κανένα "πατώσαμε", βρέξει-χιονίσει, όσο και να φορτώνονται στη πλάτη του φορολογούμενου μικρομεσαίου, μπορούν να περιμένουν μόνο καλύτερες μέρες.

    Πως στο διάβολο είναι τόσο ξεφτιλισμένη αυτή η χώρα!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dhmk : 23-08-08 στις 05:27.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  6. #21
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhmk Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....
    Φόρος στα ακίνητα, αύξηση τελών κυκλοφορίας, αύξηση της φορολογίας στις καταθέσεις. Και όπως φαίνεται τα μερίσματα από τις λίγες μετοχές στις οποίες έχω δεσμεύσει μέρος των οικονομιών μου, που λειτουργούν κάπως ως επιτόκια καταθέσεων (γιατί με την σημερινή κατάσταση στο χρηματιστήριο γράφω ζημιές και τα χρήματά μου έχουν μπλοκαριστεί) επίσης και αυτά θα χτυπηθούν.....

    Διαβασα (μιας και δεν θυμαμαι που ηταν, δεν εχω προχειρη την πηγη) οτι μαλλον το ακυρωσαν για φορολογια καταθεσεων/μερισματων λογω του οτι τα κερδη θα ειναι λιγοτερα απο την ζημια που θα εχουν (σε ολους τους τομεις).
    Μεχρις στιγμης επειδη ολα ειναι φημες, δεν νομιζω οτι μπορει κανεις να πει με σιγουρια τι ακριβως θα γινει.
    Ιδωμεν ...


    edit:

    Εδω ηταν =

    Spoiler:
    Τα σχέδια Αλογοσκούφη για τέλη κυκλοφορίας, μερίσματα, καταθέσεις

    Με προσεκτικές κινήσεις πορεύεται πλέον η κυβέρνηση σε καίρια θέματα που αφορούν τα εισοδήματα και τα κέρδη από την κεφαλαιαγορά. Το οικονομικό επιτελείο αποφεύγει να υιοθετήσει εισηγήσεις που θα επιβαρύνουν τα νοικοκυριά που συνεχίζουν να πλήττονται από την ακρίβεια και τον πληθωρισμό, ενώ και στο θέμα της φορολόγησης κεφαλαίου η κυβέρνηση προσανατολίζεται σε πιο ήπιες λύσεις.

    Χαρακτηριστικό είναι ότι, σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες, ο υπουργός Οικονομίας Γ. Αλογοσκούφης αποφάσισε να αφήσει στο συρτάρι του τις εισηγήσεις των υπηρεσιών για αύξηση των Τελών Κυκλοφορίας και της φορολογίας των καταθέσεων. Ήδη, έχει δοθεί εντολή στις αρμόδιες υπηρεσίες για την εκτύπωση των ειδοποιητηρίων και των ειδικών σημάτων Τελών Κυκλοφορίας του 2009, τα οποία θα παραμείνουν αμετάβλητα για τέταρτη συνεχή χρονιά.

    Ωστόσο, σύμφωνα πάντα με τις ίδιες πληροφορίες, τα Τέλη Κυκλοφορίας του 2010, που θα καταβληθούν στο τέλος του 2009, θα είναι αυξημένα -τουλάχιστον για τα παλαιότερα οχήματα- λόγω και των υποχρεώσεων που απορρέουν από τη κοινοτική νομοθεσία για τη σύνδεση των Τελών με τους ρύπους που εκπέμπουν τα οχήματα.

    Στο μεταξύ, τέλος στην αγωνία πολλών καταθετών αναμένεται να δώσει η απόφαση του υπουργού Οικονομίας να μην υπάρξει καμία μεταβολή -τουλάχιστον σε αυτή την φάση των μεταρρυθμίσεων- στη φορολογία των τόκων καταθέσεων. Πόρισμα των υπηρεσιών του υπουργείου Οικονομίας αναφέρει ότι το όφελος για τον προϋπολογισμό -από την εφαρμογή του συγκεκριμένου μέτρου- δεν είναι τόσο σημαντικό ώστε να αντισταθμίσει το πολιτικό κόστος από τις κοινωνικές αντιδράσεις. Άρα και το 2009 οι τόκοι των καταθέσεων θα εξακολουθήσουν να φορολογούνται αυτοτελώς με 10%.

    Όσον αφορά, στη φορολόγηση των μερισμάτων, φαίνεται ότι κερδίζει έδαφος η εισήγηση για αυτοτελή φορολόγηση με χαμηλό συντελεστή και όχι ο συνυπολογισμός αυτών των εισοδημάτων με τα υπόλοιπα εισοδήματα, που φορολογούνται με την κλίμακα.

    Στα συρτάρια φαίνεται να μπαίνει και η εισήγηση για φορολόγηση της υπεραξίας των μετοχών, αφού τεχνικά η εφαρμογή του μέτρου χαρακτηρίζεται από υψηλό βαθμό δυσκολίας. Συν τοις άλλοις, ουδείς στο υπουργείο Οικονομίας μπορεί να αγνοήσει το γεγονός ότι ο σημερινός τρόπος φορολόγησης των χρηματιστηριακών συναλλαγών αποφέρει στον Κρατικό Προϋπολογισμό περί τα 150 εκατ. ευρώ, τα οποία είναι αμφίβολο εάν θα μπορούσαν να αναπληρωθούν με την εφαρμογή του φόρου υπεραξίας.

    http://www.capital.gr/news.asp?details=558641
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος opener : 22-08-08 στις 12:56. Αιτία: edit

  7. #22
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Τίποτα δεν είναι ξεκάθαρο ακόμη. Όταν θα κάνουν τις ανακοινώσεις θα ξέρουμε. Προς το παρόν όλα αυτά τα σκέπτονται.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  8. #23
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhmk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τίποτα δεν είναι ξεκάθαρο ακόμη. Όταν θα κάνουν τις ανακοινώσεις θα ξέρουμε. Προς το παρόν όλα αυτά τα σκέπτονται.
    Αυτο εγραψα και εγω στο τελος του προηγουμενου μηνυματος μου.

  9. #24
    Το καλύτερο επιτόκιο σε ταμιευτήριο δίνει σήμερα η FBBank με 4,5%.
    Αν θες "μεγάλη" τράπεζα η Eurobank δίνει 3,3%.
    Για προθεσμιακές καταθέσεις συνήθως θέλουν τουλάχιστο 3.000 με 5.000 ευρώ

  10. #25
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάτι που για κάποιον λόγο δεν το έχω καταλάβει.Μπορεί κάποιος να μου πεί πως υπολογίζεται ο τόκος?Πίστευα οτι είναι απλά ένας πολλαπλασιασμός του ποσού με το επιτόκιο αλλά δεν είναι έτσι...
    πχ για επιτόκιο 3% και κεφάλαιο στο λογαριασμό 1000ε νόμιζα οτι είναι 1000x0,03.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  11. #26
    Το avatar του μέλους iloxos
    iloxos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι που για κάποιον λόγο δεν το έχω καταλάβει.Μπορεί κάποιος να μου πεί πως υπολογίζεται ο τόκος?Πίστευα οτι είναι απλά ένας πολλαπλασιασμός του ποσού με το επιτόκιο αλλά δεν είναι έτσι...
    πχ για επιτόκιο 3% και κεφάλαιο στο λογαριασμό 1000ε νόμιζα οτι είναι 1000x0,03.
    πάρε ένα παράδειγμα: http://www.insmoney.gr/art_int_am.htm

  12. #27
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ που μιλάω για τόκο καταθέσεων είναι το ίδιο?Δηλαδή 3%/6 *1000 με το παραπάνω παράδειγμα μου?Δεν μου ακούγεται σωστό.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  13. #28
    Το avatar του μέλους iloxos
    iloxos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ που μιλάω για τόκο καταθέσεων είναι το ίδιο?Δηλαδή 3%/6 *1000 με το παραπάνω παράδειγμα μου?Δεν μου ακούγεται σωστό.
    πρακτικά είναι:

    [ποσό (απο μέρα εως μέρα) * επιτόκιο * μερες (οι προηγούμενες) ]/ μέρες χρόνου (360 ή 365).

    για 1000Ε τόκο για ένα χρόνο με επιτόκιο 3%:

    (1000 * 365 * 0,03) / 365 = 30 ο τόκος

    για 1000Ε τόκο για ένα μήνα:

    (1000 * 30 * 0,03) / 365 = 2,46 ο τόκος

    για 1000Ε την 1/10 και με 800Ε την 15/10 στο τέλος του μήνα:

    (1000 * 15 *0,03) / 365 = 1,23
    (800 * 15 * 0,03) / 365 = 0,98
    τόκος 1,23 + 0,98 = 2,21


    φυσικά αν κάνεις καταθέσεις/αναλήψεις σε τακτικά χρονικά διαστήματα, ανεβοκατεβαίνει το επιτόκιο κτλ θες πολλούς υπολογισμούς

    είσαι οκ με αυτά;

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Τόκοι και επιτόκια καταθέσεων
    Από arj στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-09, 23:33
  2. Συγχωνεύσεις Τραπεζών
    Από vasim στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-07, 18:04
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-05, 11:35

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας