Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Καλημέρα σε όλους.

    Θέλω να ρωτήσω το εξής:
    Έχω έναν σκληρό δίσκο HDD SATA II 1TB Seagate.
    Θέλω να τον χρησιμοποιήσω ως εξωτερικό, δηλαδή δεν θέλω να τον έχω μέσα στο κουτί.
    Ωστόσο δεν έχω πρόβλημα να έχω το κουτί ανοιχτό και να βγαίνει από εκεί ένα καλώδιο που θα συνδέω το σκληρό δίσκο κάθε φορά που τον χρειάζομαι για backup.
    Μπορείτε να μου πείτε τι καλώδιο ή καλώδια χρειάζομαι και που να τα συνδέσω;
    Είμαι άσχετος! Ειδικά με τους SATA

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Αν τον συνδέεις στο κουτί κάθε φορά που θέλεις να τον λειτουργήσεις, τότε δεν χρειάζεσαι κάποιο διαφορετικό καλώδιο από αυτά που χρησιμοποιείς όταν τον συνδέεις και τον έχεις τοποθετημένο μόνιμα μέσα στο κουτί. Άρα τα καλώδια υπάρχουν ήδη. Βέβαια η σύνδεση και αποσύνδεση θα πρέπει να γίνεται με τον υπολογιστή κλειστό, ενώ μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μια θύρα 5.25" στην πρόσοψη για εύκολη πρόσβαση, όπως φαίνεται στο μηχάνημα παρακάτω όπου το καπάκι που λείπει μπροστά έχει αφαιρεθεί για να γίνεται σύνδεση δίσκων (IDE) εκεί, όπως φαίνεται και από τα σχετικά καλώδια μέσα στην τρύπα.





    Αν τελικά κάνεις κάτι ανάλογο με το παραπάνω, πρέπει να προσέξεις όταν έχεις το δίσκο σου εκεί μέσα, να μην ακουμπήσει κάποια ηλεκτρική επαφή της πλακέτας (στο κάτω μέρος του δίσκου) με τα μεταλλικά μέρη του υπολογιστή, μπορείς π.χ να βάλεις κάτω από το δίσκο μια πλαστική θήκη από CD, και εκεί πάνω να ακουμπήσεις το δίσκο σου όσο βρίσκεται μέσα στην τρύπα και λειτουργεί, δια παν ενδεχόμενο.
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Θα χρειαστείς ένα eSATA box (συνήθως περιλαμβάνουν eSATA καλώδιο) για να τον βάλεις (κάπου 20-30 ευρώ) και κάποιο μετατροπέα του εσωτερικού sata σε έξοδο eSATA. Δεν ξέρω που το πουλάνε αυτό αλλά σίγουρα υπάρχει και πρέπει να είναι πολύ φθηνό. Από ότι καταλαβαίνω ο υπολογιστής σου δεν έχει eSATA port.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  4. #4
    Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Θα δοκιμάσω αυτό που μου λες aa144.
    Αν δεν με διευκολύνει αυτό, τότε θα κοιτάξω την πρόταση του dhmk για το eSATA Box.
    Thanks

  5. #5
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sacher Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους.

    Θέλω να ρωτήσω το εξής:
    Έχω έναν σκληρό δίσκο HDD SATA II 1TB Seagate.
    Θέλω να τον χρησιμοποιήσω ως εξωτερικό, δηλαδή δεν θέλω να τον έχω μέσα στο κουτί.
    Ωστόσο δεν έχω πρόβλημα να έχω το κουτί ανοιχτό και να βγαίνει από εκεί ένα καλώδιο που θα συνδέω το σκληρό δίσκο κάθε φορά που τον χρειάζομαι για backup.
    Μπορείτε να μου πείτε τι καλώδιο ή καλώδια χρειάζομαι και που να τα συνδέσω;
    Είμαι άσχετος! Ειδικά με τους SATA

    Ευχαριστώ
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=112566
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

Παρόμοια Θέματα

  1. Tο BIΟS δεν αναγνωρίζει τον εξωτερικό σκληρό δίσκο
    Από dim87 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-08, 10:47
  2. Προτάσεις για εξωτερικό σκληρό δίσκο με σύνδεση firewire?
    Από pan.nl στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-07, 13:51
  3. Πώς προετοιμάζω έναν καινούργιο σκληρό για να εγκαταστήσω άλλο OS(π.χ. Linux)?
    Από sdim στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-07, 14:41
  4. Πρόβλημα με τον εξωτερικό σκληρό δίσκο
    Από yannhs0 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 01:43
  5. ερώτηση για εξωτερικό σκληρό δίσκο
    Από kadronarxis στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-06, 13:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας