Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 38
  1. #16
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Περιοχή
    γαλατσι
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    baudtec tw263R4-AO
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxorfo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσεξε μήπως σου ζητήσει αργότερα να του καταθέσεις τα επι πλέον χρήματα. Αυτό επειδή λες ότι η επιταγή έχει το τριπλάσιο ποσό. Η απάτη περιγράφεται ως εξής:

    "In a common scam, as part of an apparently legitimate transaction, the victim is sent a worthless check, which the victim then deposits. The victim is then urged to forward the apparent value of the check to the trickster as cash, possibly keeping a small portion of the money as a commission, which they may do before discovering the check bounces."

    Και, όπως έχει ήδη επισημανθεί, μακρυά από Nigeria scams. Μιά βόλτα από το eBay θα σε πείσει.
    για να καταλαβω μετα θα μου ζητησει να του καταθεσω το επιπλεον ποσο που εστειλε?

  2. #17
    Εγγραφή
    13-08-2006
    Μηνύματα
    1.589
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    3,6 Mbps / 0,5 Mbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    FBF WLAN 7050
    SNR / Attn
    8(dB) / 38(dB)
    Ακριβώς. Βασιζόμενος στην εντιμότητά σου, θα σου πει ότι αυτή την επιταγή, που είναι τρίτου, διέθετε και θα σε παρακαλέσει να τον εξυπηρετήσεις, εξαργυρώνοντάς την και να του επιστρέψεις τη διαφορά. Για μένα είναι περισσότερο από βέβαιο ότι η επιταγή είναι προβληματική, πράγμα που πολλές φορές δεν μπορεί να γίνει αντιληπτό από την πρώτη στιγμή, γιατί πολλές τέτοιες κομπίνες γίνονται, δυστυχώς, με τη συνεργασία και υπαλλήλων τραπεζών του εξωτερικού.

    Όλες αυτές οι απάτες λέγονται confidence tricks, γιατί βασίζονται στην αφέλεια του ανυποψίαστου και καλόπιστου θύματος, το οποίο ο απατεώνας πείθει ότι εμπιστεύεται τυφλά.

    ........Auto merged post: maxorfo πρόσθεσε 19 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Να προσθέσω ότι κάτι παρόμοιο είχαν κάνει σε φίλο μου, όταν είχε βάλει για πούλημα την κάμερά του στο Αγγλικό eBay.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maxorfo : 23-08-08 στις 01:00. Αιτία: auto merged post

  3. #18
    Εγγραφή
    05-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    5mbps/512kbps
    ISP
    Cablenet
    Router
    Apple Time Capsule
    Επειδή έχω ζήσει Νιγηρία 6 χρόνια σου λέω:

    1. Μη εμπιστευεσαι τίποτα από την χώρα, ούτε τον υπάλληλο της Barclays Νιγηρίας
    2. H Barclays στην Νιγηρία είναι πολυ μικρή σαν τράπεζα, μιλάμε 2-3 υποκαταστήματα το πολύ (αν έχει κάποια σημασία αυτό)
    3. Πως θα του στείλεις την μοτο Νιγηρία; Ξέχασέ το αυτό!
    4. Να έκανε κάποιο λάθος και να σου έστειλε περισσότερα κατά λάθος, επίσης ξέχασέ το. Νιγηριάνος δεν παίζει με τα χρήματα, ξέρει και τις υποδιαιρέσεις των cents.
    5. Προσωπικά θα σου πρότεινα αλλάξεις αριθμό λογαριασμού και αν μπουν τα χρήματα και σο ζητήσει να τα στείλεις πίσω, μην το κάνεις μέσω του λογαριασμού σου. Το πολύ φτιάξε έναν νέο λογαριασμό και στείλε τα από εκεί. Οτιδήποτε συναλλαγές, μόνο από ειδικό λογαριασμό που δεν κινείται και δεν θα ξανακινηθεί πάλι.
    6. Ότι και να γίνει μην ανησυχείς. Αν πχ κάνει κάποιο scam με τον λογαριασμό σου, η τράπεζα υποχρεούται να σου δώσει τα χρήματα πίσω.

    Αν θες inside knowledge πες μου. Μαζι με τον λογαριασμό της τράπεζάς σου φυσικά
    “If you always put limits on everything you do, physical or anything else, it will spread into your work and into your life. There are no limits. There are only plateaus, and you must not stay there, you must go beyond them.” - Bruce Lee

  4. #19
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Απλά να προσθέσω ότι έχω ακούσει κι εγώ ότι λέει ο IPL. Το τραπεζικό σύστημα εκεί απλά δεν υπάρχει, κάνει ο καθένας ότι γουστάρει.

  5. #20
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IPL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες inside knowledge πες μου. Μαζι με τον λογαριασμό της τράπεζάς σου φυσικά


    τώρα αστείευεσαι φαντάζομαι

  6. #21
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Το σκηνικό μυρίζει απάτη από χιλιόμετρα μακρυά...Αλλά αν έχεις πολύυυυ χρόνο για σκότωμα, κοίτα εδώ*** και πάρε ιδέες

    *** Στο site έχει ιστορίες ανθρώπων που αντί να εξαπατηθούν από τους Νιγηριανούς scammers, τους εξαπατούν οι ίδιοι

  7. #22
    Εγγραφή
    19-07-2008
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΡΙΠΟΛΗΣ
    Μεχρι να γινει η εκκαθαριση της επιταγης μεσω των τραπεζων θα σου ζητησει να του στειλεις το παραπανω "λαθος" ποσο ,μετα η επιταγη θα βγει ψευτικη και εσυ θα εχεις χασει τα χρηματα σου.Ειναι τοσο παλια κομπινα που ως και στην τηλεοραση εχει βγει (Δογκανος στο εκεινες και εγω) .

  8. #23
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Περιοχή
    γαλατσι
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    baudtec tw263R4-AO
    πριν λιγο μιλησα σε ενα κινητο που μου εδωσε ο τυπος και μου ειπε οτι παιχτηκε λαθος με τα χρηματα και να του στειλω την διαφορα πισω οταν καθαρισει η επιταγη!!ηταν στανταρ αφρικανος απο την προφορα αλλα το περιεργο ειναι οτι μου ειπε να του στειλω την μηχανη μαδριτη-ισπανια.
    λετε να παω καμια διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος??

    ........Auto merged post: paulpol πρόσθεσε 1 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεχρι να γινει η εκκαθαριση της επιταγης μεσω των τραπεζων θα σου ζητησει να του στειλεις το παραπανω "λαθος" ποσο ,μετα η επιταγη θα βγει ψευτικη και εσυ θα εχεις χασει τα χρηματα σου.Ειναι τοσο παλια κομπινα που ως και στην τηλεοραση εχει βγει (Δογκανος στο εκεινες και εγω) .
    μα θα περιμενω να δω με την επιταγη τι θα γινει.δεν υπαρχει περιπτωση να παρει φραγκο πριν
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paulpol : 23-08-08 στις 12:17. Αιτία: auto merged post

  9. #24
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paulpol Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να καταλαβω μετα θα μου ζητησει να του καταθεσω το επιπλεον ποσο που εστειλε?
    "Μετά από την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται." Έτσι πες.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  10. #25
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paulpol Εμφάνιση μηνυμάτων
    πριν λιγο μιλησα σε ενα κινητο που μου εδωσε ο τυπος και μου ειπε οτι παιχτηκε λαθος με τα χρηματα και να του στειλω την διαφορα πισω οταν καθαρισει η επιταγη!!ηταν στανταρ αφρικανος απο την προφορα αλλα το περιεργο ειναι οτι μου ειπε να του στειλω την μηχανη μαδριτη-ισπανια.
    λετε να παω καμια διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος??

    ........Auto merged post: paulpol πρόσθεσε 1 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


    μα θα περιμενω να δω με την επιταγη τι θα γινει.δεν υπαρχει περιπτωση να παρει φραγκο πριν
    Kαταρχην δεν ειναι αρμοδιοτητα του ηλεκτρονικου εγκληματος, αλλα της ασφαλειας ισως ή καποιου κλαδου περι απατων. Αλλα δεν εχεις αρκετα στοιχεια για να κανεις καταγγελια. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να δωσεις σαφη εντολη στην τραπεζα σου, να μην εκταμιευσει κανενα ποσο, να μη δωσει κανενα στοιχειο σου και ειτε να επιστρεψει την επιταγη ειτε να την εισπραξει ακεραια οποτε μετα ειναι θεμα δικο σου το τι θα κανεις.

    Σαφεστατα βεβαια δεν μπαινεις σε καμια διαδικασια να στειλεις τη μηχανη αλλα και σε κανενος ειδους συνενοηση για καμια "διορθωτικη" κινηση. Αυτα μπορουν να γινουν οταν κι αν με το καλο η επιταγη ρευστοποιηθει. Μεχρι τοτε, αν οπως ειπα παραπανω, δεν εχεις προβει σε καποια δεσμευση ή αλλου ειδους συναλλαγη, δεν κανεις απολυτως τιποτα.

  11. #26
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paulpol Εμφάνιση μηνυμάτων
    πριν λιγο μιλησα σε ενα κινητο που μου εδωσε ο τυπος και μου ειπε οτι παιχτηκε λαθος με τα χρηματα και να του στειλω την διαφορα πισω οταν καθαρισει η επιταγη!!ηταν στανταρ αφρικανος απο την προφορα αλλα το περιεργο ειναι οτι μου ειπε να του στειλω την μηχανη μαδριτη-ισπανια.
    λετε να παω καμια διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος??

    ........Auto merged post: paulpol πρόσθεσε 1 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


    μα θα περιμενω να δω με την επιταγη τι θα γινει.δεν υπαρχει περιπτωση να παρει φραγκο πριν
    Φίλε, μην το ψάχνεις αν διάβασες προσεκτικά τα προηγούμενα ποστ και ακολούθησες και τα λινκς που σου έδωσαν είναι ηλίου φαεινότερο πως πρόκειται για textbook case Νιγηριανής απάτης.

    Οι επιλογές σου πλέον είναι:

    Α. Προχωράς με το 'κόλπο', στέλνεις τα λεφτά και ελπίζεις πως τελικά δεν είναι απάτη - αλλά στην περίπτωση αυτή μπορείς επίσης να ελπίζεις πως αν στείλεις γράμμα στον Άη Βασίλη θα έχεις την Hayabusa παρκαρισμένη μπροστά στο σπίτι σου το πρωί της 1/1/09

    Β. Αγνοείς τα πάντα και πας πάλι από την αρχή

    Γ. Όπως το Β. αλλά ενημερώνεις και την τράπεζά σου για το θέμα και ακολουθείς τις συμβουλές τους
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  12. #27
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Περιοχή
    γαλατσι
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    baudtec tw263R4-AO
    ευχαριστω για τις απαντησεις κ τις πληροφοριες παιδες.

  13. #28
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    δηλαδη σε πληρωνει και καλα με επιταγη πλαστη με 3πλασιο ποσο και μετα σου ζηταει να του επιστρεψεις το υπολοιπο?δν πολυκαταλαβα πως γινεται...

  14. #29
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Ανάμεσα σε Sentry Gun και Dispenser
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giwrgos_M Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη σε πληρωνει και καλα με επιταγη πλαστη με 3πλασιο ποσο και μετα σου ζηταει να του επιστρεψεις το υπολοιπο?δν πολυκαταλαβα πως γινεται...
    Από όταν δώσεις την επιταγή στην τράπεζα μέχρι να ελεγχθεί ότι πράγματι έχει αντίκρυσμα και να πάρεις τα λεφτά περνάει κάποιος χρόνος. Αυτό εκμεταλεύεται ο scammer:

    -Πουλάς εσύ ένα ραπανάκι για €100
    -Εγώ συμφωνώ να το αγοράσω. Αντί €100 σου στέλνω "κατα λάθος" επιταγή για €300.
    -Εσύ λαμβάνεις την επιταγή και την καταθέτεις, καταχαρούμενος.
    -Σου ζητάω να μου επιστρέψεις τα επιπλέον €200, κρατώντας και ένα 10% για την ταλαιπωρία με την τράπεζα.
    -Μου στέλνεις μια επιταγή για €180 και το ραπανάκι.
    -Εγώ παίρνω τα €180, εσύ μαθαίνεις ότι η επιταγή μου ήταν ακάλυπτη.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Advance...Cheque_cashing
    And how can we win, when fools can be kings ISO-approved?
    [MUSE: Knights of Cydonia]

  15. #30
    Το avatar του μέλους karavagos
    karavagos Guest
    Δεν γίνεται να στείλεις και εσύ ακάλυπτη επιταγή των 250 και να ζητήσεις να σου επιστέψει τα 50, πριν στείλεις το ραπανάκι?

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. WIND και Εθνική Τράπεζα = προμήθεια για την συναλλαγή
    Από sculper στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-08, 11:28
  2. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-06, 11:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας