Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    04-06-2004
    Μηνύματα
    360
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Καλησπερα παιδια,
    Εχω το εξης θεμα:Ενας φιλος εχει wireless στην γειτονια και λεμε να το εκμεταλλευτουμε για games κτλ.
    Εχω λοιπον βαλει ενα ταρατσοπισο με 2 καρτες δικτυου,η μια ειναι μια PCI ΡJ-45 και η αλλη μια PCMCIA PCI στην οποια εχω βαλει μια wireless καρτα you know σαν αυτες που μπαινουν σε laptops.

    Επισης εχω αγορασει απο eshop ενα POwerline Network kit ουτως ωστε να μπορω απ το PC στο δωματιο μου να επικοινωνω χωρις καλωδια κτλ με το ταρατσοπισο μεσω μπριζας.

    Η επικοινωνιας γινεται κανονικα,εχω βαλει και Radmin πανω και ολα οκ.

    Το ταρατσοπισο λοιπον πιανει το wireless κανονικα και συνδεεται στο ιντερνετ (στην αρχη βεβαια ειχα προβλημα οταν ηταν enable ΚΑΙ οι 2 καρτες δικτυου μια εβλεπε ιντερνετ και μια οχι,αλλα φαινεται να το ελυσα αυτο κανοντας χρηση του Automatic metric).η ip του ειναι του στυλ 192.168.1.4 με subnet 255.255.255.0 και Gateway 192.168.1.1
    Η IP της αλλης καρτας (αυτη που συνδεεται στην μπριζα) ειναι καρφωτη και εχω βαλει το 192.168.2.5 με subnet 255.255.255.0 και gateway την ιδια ip.
    Το PC στο δωματιο εχει την 192.168.2.4.

    Στο ταρατσοπισο λοιποn, εχω ενεργοποιησει το Internet Connection Sharing για να μπορει το PC στο δωματιο να βγαινει στο ιντερνετ μεσω αυτου.
    Επειδη καποια μ@λ@κια κανω σιγουρα με τις IPs,θα μπορουσε να μου πει καποιος τι πρεπει να κανω για να παιξει αυτο? Θελω ουσιαστικα το PC του δωματιου να βλεπει νετ μεσω του ταρατσοπισου.

    Το ειχα μονταρει και επαιζε αλλα δυστυχως δεν θυμαμαι τωρα τι ΑΚΡΙΒΩΣ ειχα κανει.
    "I used to think
    That only america’s way, way was right,But now the holy dollar rules everybody’s lives
    Gotta make a million doesn’t matter who dies"
    -Queensryche-

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Περιοχή
    Ραφηνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΡΑΦΗΝΑ Β
    Router
    SMC
    Χωρις προεπιλεγμενη πυλη η ενσυρματη καρτα και ενεργοποιηση του routing and remote access στο ΧΡ

  3. #3
    Εγγραφή
    04-06-2004
    Μηνύματα
    360
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρις προεπιλεγμενη πυλη η ενσυρματη καρτα και ενεργοποιηση του routing and remote access στο ΧΡ
    Φανταζομαι μιλας για το ταρατσοπισο παντα.
    Ok,θα το δοκιμασω και θα σου πω.
    thanks.
    "I used to think
    That only america’s way, way was right,But now the holy dollar rules everybody’s lives
    Gotta make a million doesn’t matter who dies"
    -Queensryche-

  4. #4
    Εγγραφή
    04-06-2004
    Μηνύματα
    360
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    μπα..δεν επαιξε...
    any other ideas?
    "I used to think
    That only america’s way, way was right,But now the holy dollar rules everybody’s lives
    Gotta make a million doesn’t matter who dies"
    -Queensryche-

  5. #5
    Εγγραφή
    19-06-2008
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/700
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    cisco887va+sec-k9
    Path Level
    Fastpath
    για να μοιράσεις internet από τα xp με το "κοινόχρηστη σύνδεση στο Internet", η κάρτα δικτύου που θα συνδέετε με το pc στο δωμάτιο πρέπει να έχει ip=192.168.0.1/255.255.255.0 υποχρεωτικά
    για gateway αυτή η κάρτα πρέπει να έχει την διεύθυνση του router του φίλου σου.

    στο pc δωματίου πρέπει να δώσεις 192.168.0.2/255.255.255.0 gatewat=192.68.0.1
    και πρέπει να δώσεις και DNS server ότι έχει ο παροχέας του φίλου σου ή κάποιον open dns server.

    η κάρτα ασύρματου δικτύου μπορεί να είναι 192.168.1.4 όπως είπες με gateway το router του φίλου σου και dns ότι είπα και παραπάνω.

    όσο γι'αυτό που είπε ο alter, μάλλον κάτι δεν έκανες καλά.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    262
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19163/984 Kbps
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Siemens cl-110
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 8.0(dB)
    Θα έβαζα την ethernet1 του ταρατσοπισι και ότι συνδέεται σε αυτή διαφορετικό subnet και σε όλους τους υπολογιστές θα έβαζα gateway την ip της ethernet1.
    Το modem του φίλου σου και η pcmcia θα ήταν στο ίδιο subnet οπότε θα έδινα gateway στο ταρατσοπισι την ip του modem.

  7. #7
    Εγγραφή
    04-06-2004
    Μηνύματα
    360
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    εχω την εντυπωση πως ηδη δοκιμασα την λυση του bxenos αλλα θα το κανω παλι,ισως να κανω και λαθος.
    Θα δοκιμασω και θα σας πω.
    "I used to think
    That only america’s way, way was right,But now the holy dollar rules everybody’s lives
    Gotta make a million doesn’t matter who dies"
    -Queensryche-

Παρόμοια Θέματα

  1. ΚΑΡΤΕΣ ΔΙΚΤΥΟΥ
    Από DHMHTRHS στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-07, 22:22
  2. 2 κάρτες δικτύου σε 1 pc?
    Από ktisg στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-07, 20:05
  3. Απορία με κάρτες δικτύου
    Από takis99 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-05, 00:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας