Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 115
  1. #1
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Περιοχή
    Καποια μικρη νησιωτικη επαρχιακη πολη...
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    662
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Γεια...

    Διαθετω εως 550 ευρω για την αγορα μιας ψηφιακης φωτογραφικης μηχανης.

    Παρακαλω δωστε τα φωτα σας και προτεινετε καποια μοντελα.

    Η αγορα θα γινει απο e-shop λογω διαμονης στην επαρχια, εκτος και αν καποια καταστηματα της Αθηνας στελνουν και με αντικαταβολη ή με καταθεση χρηματων στην τραπεζα (και χωρις μεταφορικα), οποτε ενημερωστε με και ποια ειναι αυτα τα καταστηματα.

    Ευχαριστω.

  2. #2
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Γιατι τοσο ακριβη μηχανη; Θελεις κατι συγκεκριμενο;

    Για point n shoot καταστασεις βολευεσαι μια χαρα και με πολυ φτηνοτερες...

  3. #3
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Περιοχή
    Καποια μικρη νησιωτικη επαρχιακη πολη...
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    662
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ευχαριστω για την απαντηση παρα το περασμενο της ωρας...

    Δν ξερω τιποτα απο φωτογραφια αλλα να μερικες χρησεις για τις οποιες την χρειαζομαι:

    -Εγω και οι φιλοι μου
    -Εγω και οι φιλοι μου και εκεινο το μακρινο τοπιο
    -Αυτη η σταγονα καθως επεφτε απο καπου εκει
    -Το παρτυ που καναμε εκεινη τη νυχτα στην παραλια και πως επαιζε η φωτια
    -Το δεντρακι που αποφασισα να φωτογραφισω καθως ετρεχε η μηχανη μας (ή το αυτοκινητο)
    -Το προσωπο του/της κοντινο
    -Ο χορος τους
    -Ολοι τους ασπομαυροι

    και διαφορα αλλα που μου διαφευγουν λογω του ακαταλληλου της ωρας...

    Εχω δει αυτες τις 2 :

    1) http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.663206
    2) http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.663208

    Περα απο ενα VR δεν εχω δει αλλη διαφορα...

    Καμμια προταση?

    Ευχαριστω.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το βλέπω υπερβολικό γι αυτά που θες να κάνεις να πάρεις μια DSLR...

    Πιστεύω πως θα ήσουν απόλυτα ευχαριστημένη και με μια τέτοια
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mouse Potato : 24-08-08 στις 04:02.
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Περιοχή
    Καποια μικρη νησιωτικη επαρχιακη πολη...
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    662
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Γιατι?

    Οπως ειπα δεν ξερω... Οι SLR για τι πραγμα ειναι?
    Εγω διαθετω εως αυτα τα χρηματα. Δεν εχω κανενα προβλημα να τα δωσω αλλα δεν με καινε κιολας...

    Τιποτα αλλο?


    Για αυτην εδω τι λετε:

    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.562741
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ioanna123 : 24-08-08 στις 03:58.

  6. #6
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ioanna123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαθετω εως 550 ευρω για την αγορα μιας ψηφιακης φωτογραφικης μηχανης.
    Με 550 ευρω, το ερωτημα σου θα επρεπε να ειναι "ποα φωτογραφικη μηχανη ΔΕΝ μπορω να παρω;". Καταλαβες Νταλια μου;

  7. #7
    Εγγραφή
    26-07-2003
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ioanna123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για την απαντηση παρα το περασμενο της ωρας...

    -Εγω και οι φιλοι μου
    -Εγω και οι φιλοι μου και εκεινο το μακρινο τοπιο
    -Αυτη η σταγονα καθως επεφτε απο καπου εκει
    -Το παρτυ που καναμε εκεινη τη νυχτα στην παραλια και πως επαιζε η φωτια
    -Το δεντρακι που αποφασισα να φωτογραφισω καθως ετρεχε η μηχανη μας (ή το αυτοκινητο)
    -Το προσωπο του/της κοντινο
    -Ο χορος τους
    -Ολοι τους ασπομαυροι

    και διαφορα αλλα που μου διαφευγουν λογω του ακαταλληλου της ωρας...
    Απο τα παραπανω καταλαβαινω οτι δεν θες μια μηχανη οπου απλα θα την τραβας μαζι σου σε μια τσεπη ,τσαντα και οποτε θες "τσουκ" θα τραβας μια φωτογραφια και τερμα.
    Θες να πειραματιστεις με διαφορα.
    Για ολα τα παραπανω που λες χρειαζεσαι μηχανη DSLR σαν τις Nikon που δινεις.

    Κυριο χαρακτηριστικο τους απο τις αλλες τις point 'n' shoot ειναι οτι αναβαθμιζονται.

    Μπορεις να βαλεις macro φακους για να βγαλεις ενα εντομο απο παρα πολυ κοντα. Τοσο κοντα μεχρι που να φαινονται τα ματια του. !!!

    Nα βαλεις φακους Zoom για π.χ μια κοντινη του φεγγαριου.
    Να χρησιμοποιησεις αργη ταχυτητα κλειστρου ετσι ωστε να βγαλεις φωτογραφιες σαν και αυτη

    Γενικως εχεις απεριοριστες δυνατοτητες με μια DSLR.
    Θα στα πουν βεβαια καλλυτερα οι φωτογραφοι του forum.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ioanna123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δν ξερω τιποτα απο φωτογραφια αλλα να μερικες χρησεις για τις οποιες την χρειαζομαι:
    Ουτε και εγω ειμαι κανενας επιστημονας. Αλλα απο τη στιγμη που δεν χαλας φιλμ , κανεις οτι γουσταρεις
    Did they get you to trade your heroes for ghosts ?__________________________________________________________________________

  8. #8
    Εγγραφή
    05-02-2007
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    U.S Robotics
    Να μπω και εγω στην παρεα σας?
    Πιστευω οτι ο Mouse Potato εχει δικιο!
    Νομιζω οτι θα σε δυσκολεψει μια DSLR!Βεβαια απο την αλλη ειναι και μια δελεαστικη προταση!
    Με τα λεφτα που διαθετεις μπορεις να παρεις και το καλυτερο μοντελο σε compact μηχανη,δλδ τις μικρες που σου προτειναν τα παιδια που δεν χρειαζεται να αλλαζεις φακους!
    Σιγουρα η ποιοτητα της φωτογραφιας δεν θα ειναι ιδια!Η Νικοn ειναι πολυ ανωτερη!Αλλα το θεμα ειναι για ποια χρηση την θες!
    Εγω εχω να προτεινω μια πολυ καλη φωτογραφικη η οποια ειναι ιδια μαρκα με αυτη που αγορασα περυσι!
    Εχει πολυ καλη αποδοση των χρωματων και αυτο οφειλεται στον φακο της!Ο φακος της ειναι Leica!
    http://www.adorama.gr/eshop/details....051&prview=tbl
    αυτη ειναι η φωτογραφικη
    και απο κατω βαζω και τα υπολοιπα μοντελα της ιδιας μαρκας!
    http://www.adorama.gr/eshop/products...=gr&prview=tbl
    Ελπιζω να βοηθησα!
    Αυτή είναι ζωή..................!!!

  9. #9
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Για τη Nikon συγκεκριμένα, πήρα το πακέτο D60 με τον 18-55mm VR φακό. Το VR είναι η σταθεροποίηση εικόνας που βρίσκεται στο φακό (και όχι στο σώμα όπως άλλες μηχανές). Αυτή είναι η διαφορά σε σχέση με το απλό πακέτο (το χωρίς VR φακό).

    Είναι ίσως λίγο υπερβολική μια dSLR για σένα που δεν έχεις εμπειρία με άλλες μηχανές. Πάρε μια πιο φτηνή compact καλύτερα, γιατί και 500+ € δεν είναι και λίγα λεφτά.

    Εν ολίγοις, οι compact μηχανές είναι ελαφριές και μικρές, πιο εύκολες στο χειρισμό, όμως είναι καθαρά χομπίστικες μηχανές. Στις dSLR μηχανές μπορείς να αλλάξεις φακούς, έχουν ανώτερη ποιότητα φωτογραφίας σε σχέση με τις compact, είναι επαγγελματικές (με entry level dSLR για τον ερασιτέχνη που θέλει να ασχοληθεί περισσότερο όμως με τη φωτογραφία), αλλά πιο βαριές και δύσχρηστες, αλλά με εξαιρετική ποιότητα. Σε πολύ γενικές γραμμές αυτές είναι οι διαφορές.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  10. #10
    Εγγραφή
    28-09-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    DSLAM
    Net One - ΚΑΡΟΛΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / (dB)
    Γεια σου Ιωάννα.
    Το κατά πόσο χρειάζεσαι dSLR ή point and shoot εξαρτάται από σένα. Εγώ είχα παλαιότερα point and shoot και τώρα έχω dSLR (Nikon D50). Σαφώς είμαι πιο ικανοποιημένος με την δεύτερη, αλλά πρέπει να το προγραμματίσω να την πάρω μαζί μου για να φωτογραφίσω κάτι, δεν μπορώ απλά να την έχω μαζί μου συνέχεια.........

    Θα σου πώ κάτι όμως, όντας κάτοχος Nikon, το οποίο διαπίστωσα και εγώ και μια φίλη μου στην πράξη: Μην πάρεις Nikon. Πάρε Canon. Οι φωτογραφίες από Canon είναι πιο φυσικές. Οι Nikon δεν λέω ότι είναι κακές, αλλά πιστεύω πώς αποδίδουν λιγότερο σωστά τα χρώματα (συνήθως τα βγάζουν πιο "ζεστά"). Σίγουρα κάποιοι θα σου πουν "ε και; τα φτιάχνεις με photoshop...αλλά δεν είναι έτσι. Η αρχική φωτογραφία αν δεν είναι σωστή υπάρχουνε περιορισμοί και στο τι μπορεί να κάνει το Photoshop) Και οι Nikon όταν δεν τους "αρέσουν" οι συνθήκες φωτισμού, μπορεί να σε ζορήσουν πολύ μέχρι να κάνουν focus και να τραβήξεις την φωτογραφία που θες.

  11. #11
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Περιοχή
    Καποια μικρη νησιωτικη επαρχιακη πολη...
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    662
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παιδια γεια σας και ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! Τις διαβαζω ολες... Κοιταξα και site με reviews οπως το http://www.dpreview.com/ καλο φαινεται, δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι ομως, μιας και δεν ξερω πολυ απο αυτα.

    Μετα απο ολα τα σχολια, εκεινο για το οποιο σιγουρευομαι ολο και περισσοτερο ειναι το εξης:

    -Καλυτερα προτιμω μια dSLR παρα μια compact μηχανη (point and shoot οπως τις λετε)... Θελω να πειραματιστω...

    Εκτος πια και αν με max 550, παιρνω ΤΗΝ compact ΜΗΧΑΝΑΡΑ η οποια συγκριτικα με την entry level dSLR που θα αποκτουσα με αυτα τα χρηματα, θα ειναι η μερα με την νυχτα (με την compact να υπερισχυει)...

    Αν ισχυει κατι τετοιο παρακαλω πεστε μου το... Δεν ξερω την τεχνολογια: ειναι δυνατον compact να βγαλει καλυτερες φωτογραφιες απο dSLR?

    Επισης παρακαλω μην σκεφτεστε ζητηματα οπως μεταφορα κλπ κλπ, διοτι εδω μιλαμε για ταξιδακια με σκοπο την ερασιτεχνικη φωτογραφιση και οχι οτι παμε καπου και αντε να βγαλουμε και καμια φωτο... Και σορυ που δεν το ανεφερα και εγω απο την αρχη αλλα ειναι ακομη ζητουμενο και οχι κατι το καθιερωμενο.

    Πολυ ενδιαφερουσα η αποψη σου unit345, ομως μηπως μπορεις σε παρακαλω να μου προτεινεις καποιο μοντελο σε αυτα τα χρηματα? Το να παω σε ενα site και να ψαξω βαση χρηματων που διαθετω δεν λεει και εως τωρα μου εχουν προταθει compact μηχανες μονο...

    Ευχαριστω ολους οσους ασχολουνται και σορυ αν ακουγομαι μπερδεμενη...
    Η αγορα δεν προκειται να γινει πριν απο την επομενη Παρασκευη και το θεμα θα μεινει εδω για μια εβδομαδα τουλαχιστον ωστε να το δει και καποιος επαγγελματιας φωτογραφος, ενδεχομενως...

  12. #12
    Εγγραφή
    05-02-2007
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    U.S Robotics
    Ρε συ πιστευω οτι και οι Nikon ειναι πολυ καλες!Εξαρταται την μηχανη ετσι?
    Ισως με το ποσο που διαθετει να ειναι καλυτερο να παρει Canon SLR.Εγω εχω την Canon EOS 400 D και ειμαι πολυ ευχαριστημενη!
    Βεβαια ξεπερναει κατα παρα πολυ το ποσό που θέλει να διαθεσει η Ιωαννα!
    Οι δυο αυτες μαρκες κατα την γνωμη μου ειναι εξισου καλες!
    Ειναι περιπου ιδιες σε αποδοση!

    ........Auto merged post: marilopaido πρόσθεσε 2 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Κοιτα,σε καμια περιπτωση δεν μπορει να φτασει σε αποδοση την SLR μια Compact!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος marilopaido : 24-08-08 στις 20:35. Αιτία: auto merged post
    Αυτή είναι ζωή..................!!!

  13. #13
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Ωραία, τότε εγώ θα πρότεινα την Nikon D60, ή μια Olympus E-510 ή Ε-420. H E-520 ξεφεύγει λίγο από τα όριά σου, ενώ οι της σειράς 400 είναι compact σε μέγεθος (dSLR όμως έτσι; ).

    Σε καμία περίπτωση δεν φτάνει μια compact την απόδοση μιας dSLR. Μόνο το μέγεθος του φακού να σκεφτείς που έχει μια dSLR που σημαίνει την κατά πολύ ανώτερη ποιότητα φακών σε σχέση με εκείνον μιας compact δείχνει την ανωτερότητα των dSLR.

    Δες και στο http://www.dpgr.gr.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  14. #14
    Εγγραφή
    28-09-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    DSLAM
    Net One - ΚΑΡΟΛΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / (dB)
    Δυστυχώς εγώ έχω χάσει επαφή με τα τελευταία μοντέλα και τιμές από τότε που πήρα την δική μου SLR πριν από 1,5 χρόνο οπότε δεν μπορώ να προτείνω κάτι πιο συγκεκριμμένο..

  15. #15
    Εγγραφή
    26-07-2003
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ioanna123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια γεια σας και ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! Τις διαβαζω ολες... Κοιταξα και site με reviews οπως το http://www.dpreview.com/ καλο φαινεται, δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι ομως, μιας και δεν ξερω πολυ απο αυτα.
    Απο τα καλλυτερα site για τετοια θεματα. Επισης μια -ας πουμε- ελληνικη εκδοση του ειναι το www.dpgr.gr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ioanna123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι δυνατον compact να βγαλει καλυτερες φωτογραφιες απο dSLR?
    Οχι.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ioanna123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να παω σε ενα site και να ψαξω βαση χρηματων που διαθετω δεν λεει και εως τωρα μου εχουν προταθει compact μηχανες μονο...
    Και εγω θα σου ελεγα για τα μοντελα της Canon. Ισως την 400D ή 450D (δεν θυμαμαι ποιο ειναι το τελευταιο μοντελο) αλλα πρεπει να πηγαινεουν γυρω στα €800 με €850.
    Did they get you to trade your heroes for ghosts ?__________________________________________________________________________

Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ψηφιακη Φωτογραφικη χαμηλου κοστους 100 - 120 ευρω
    Από renegade angel στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-08, 10:13
  2. Ψηφιακή φωτογραφική μηχανή
    Από leroef στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-08, 14:41
  3. Νέα ψηφιακή compact εως 260 ευρώ..
    Από Προφέσσορας_Χάος στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-07, 22:07
  4. ΨΗΦΙΑΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ
    Από Against_all_odds στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-05, 16:34

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας