Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Θα περνατε την αποφαση να πατε για εργασια στα Ηνωμενα

Ψήφισαν
15. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • ειμαι ηδη εδω

    0 0%
  • θα το σκεφτομουν σοβαρα

    3 20,00%
  • γιατι οχι, για μερικα χρονακια

    11 73,33%
  • δεν υπαρχει περιπτωση

    3 20,00%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Το avatar του μέλους ΙΩΣΗΦΙΔΟΥ ΙΩΑΝΝΑ
    ΙΩΣΗΦΙΔΟΥ ΙΩΑΝΝΑ Guest
    Καλησπέρα σε όλους!
    Ειναι το πρωτο μου μηνυμα και θα ηθελα να με βοηθησετε αν γνωριζετε κατι επι του θέματος.

    Δουλευω εδω και 4 χρονια και ειμαι σφαλισμενη στο ΙΚΑ... τωρα ομως αποφασισα να παω για εργασια στα Ηνωμενα Αραβικα Εμιρατα μιας και υπαρχουν πολλες καλες ευκαιριες.
    Το ερωτημα μου ειναι επειδη οι εργοδοτες εκει κανουν ιδιωτικη ασφαλιση (παει ναπει οτι δεν μου κολλαει καποια ενσημα αλλα μου δινει τα λεφτα στο χερι) τι κανω εγω για να μην χασω τα ενσημα για τα χρονια που θα λειπω. Μπορω να πληρωνω εγω το ΙΚΑ μου? αλλα ως τι?

    Και η αλλη ερωτηση ειναι οτι εχει να κανει με την εφορια. Δηλων οτι για π.χ. 5 χρονια θα λειπω απ την χωρα ? Πληρωνω φορους οταν επιστρεφω? Γενικα οτι μπορει να με διαφωτιση επι του θεματος


    Σας Ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Εγγραφή
    11-06-2004
    Μηνύματα
    582
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10/1@best
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 24(dB)
    Δυσκολη περιπτωση...
    Απο συζητησεις/εντυπωσεις γνωστου που δουλεψε προ 12ετιας στη Σαουδικη Αραβια για 1,5 χρονο παντως, δεν θα ελεγα πλεον οτι ο νεο-ελληνας μπορει να προσαρμοστει ευκολα, αν και καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.

    Εφ' οσον προκειται να καποια στιγμη να επιστρεψεις (μονιμη κατοικια στην Ελλαδα - εργαζομενη στο εξωτερικο) και για τα δυο λογικα θα πρεπει να ρωτησεις ενημερωμενο λογιστη εδω και να επικοινωνησεις οπωσδηποτε με ανθρωπους στην εκει ελληνικη πρεσβεια/προξενειο. Πρεπει να εχουν καποιες απαντησεις.

    Αν δεν επιστρεψεις, θεωρεισαι κατοικος εξωτερικου και αλλαζει η πολιτικη και φορολογικη ταυτοτητα...

    Μπορεις να ρωτησεις και στο ΙΚΑ για την περιπτωση αυτη κυριως για την αυτασφαλιση, εαν ειναι εφικτη (πληρωνεις η ιδια τα ενσημα σου)

    Το ζητημα των ελληνικων ενσημων & συνταξης θα σε ενδιαφερει σιγουρα, στην περιπτωση που εχει επισυναφθει συμφωνια συνεργασιας μεταξυ των 2 χωρων σε επιπεδο κοινωνικης ασφαλισης [γεγονος σπανιο με τις αραβικες χωρες], ωστε στο τελος της συνεργασιας σου εκει να δεις εαν μπορεις να μεταφερεις τα ενσημα/ασφαλιστικα δικαιωματα εδω.

    Αυτο που σιγουρα θα εξασφαλιζα στην περιπτωση σου ειναι η ενημερωση για την καθημερινη ζωη, κυριως λογω του φυλου...

    Συγχαρητηρια και καλο κουραγιο.

    ΥΓ1: Καλωσήρθες !
    ΥΓ2: Στα HAE θα βρεις και πολλες Ελληνιδες αεροσυνοδους, η Emirates τις προτιμα πολλα χρονια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hadderakk : 26-08-08 στις 11:52.
    ...ἐπάμεροι· τί δέ τις; τί δ΄ οὔ τις; σκιᾶς ὄναρ ἄνθρωπος - Πίνδαρος

  3. #3
    Εγγραφή
    03-07-2005
    Μηνύματα
    502
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14660/1022
    ISP
    Troll Telecoms
    Με ολο το θαρρος, για τι ειδους εργασια ενδιαφερεσαι??

  4. #4
    Εγγραφή
    24-07-2004
    Περιοχή
    Sydney
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    227
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    Το κάνουν ιδιωτική ασφάλιση δεν σημαίνει σου δίνουν τα λεφτά στο χέρι!
    Η ασφάλιση μπορεί να είναι προεραιτική εκεί, συνεπώς για να είσαι εσύ ασφαλισμένη καλό είναι να ασφαλιστείς σε μια εταιρεία που να σε καλύπτει εκεί γιατί δεν νομίζω να έχει υποκατάστημα το ΙΚΑ στο Ντουμπάι αν αρρωστήσεις και θες γιατρό! Επίσης για τη σύνταξη υπάρχουν διάφορες ασφαλιστικές εταιρείες και πακέτα σύνταξης στα οποία μπορείς να συμμετέχεις (και να πάρεις κάτι καλύτερο από τα παράξενα του ΙΚΑ). Τώρα καλό θα ήταν να βρεις κάποιον που να δουλεύει εκεί για να σε διαφωτίσει για αυτά.

    Για την εφορία μπορείς να μεταφερθείς στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, αν και πολλοί παραμένουν στην ΔΟΥ που είναι και τα δηλώνεις σαν εισοδήματα από εξωτερικό. Αν παίρνεις λεφτά από άλλη πηγή στην Ελλάδα (π.χ. ενοίκιο) δεν σε συμφέρει πάντως να αλλάξεις ΔΟΥ.
    http://www.betglory.com Προγνωστικά για το στοίχημα

  5. #5
    Εγγραφή
    17-02-2003
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΙΩΣΗΦΙΔΟΥ ΙΩΑΝΝΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους!
    Ειναι το πρωτο μου μηνυμα και θα ηθελα να με βοηθησετε αν γνωριζετε κατι επι του θέματος.

    Δουλευω εδω και 4 χρονια και ειμαι σφαλισμενη στο ΙΚΑ... τωρα ομως αποφασισα να παω για εργασια στα Ηνωμενα Αραβικα Εμιρατα μιας και υπαρχουν πολλες καλες ευκαιριες.
    Το ερωτημα μου ειναι επειδη οι εργοδοτες εκει κανουν ιδιωτικη ασφαλιση (παει ναπει οτι δεν μου κολλαει καποια ενσημα αλλα μου δινει τα λεφτα στο χερι) τι κανω εγω για να μην χασω τα ενσημα για τα χρονια που θα λειπω. Μπορω να πληρωνω εγω το ΙΚΑ μου? αλλα ως τι?

    Και η αλλη ερωτηση ειναι οτι εχει να κανει με την εφορια. Δηλων οτι για π.χ. 5 χρονια θα λειπω απ την χωρα ? Πληρωνω φορους οταν επιστρεφω? Γενικα οτι μπορει να με διαφωτιση επι του θεματος


    Σας Ευχαριστω πολυ
    Μπορει να σε ασφαλισει στο αντιστοιχο ΙΚΑ των Εμιρατων, και οταν τελειωσεις απο εκει να μεταφερθουν τα ενσημα σου στο εδω ΙΚΑ τα οποια αναγνωριζονται κανονικα. Υπαρχουν διακρατικες συμφωνιες για τετοια θεματα. Μπορεις να ζητησεις αναλυτικα ενημερωση απο το ΙΚΑ σου σχετικα.

    Εναλλακτικα, η μη αποδοτικη μεθοδος λεει πως κάνεις μια εικονική εναρξη επαγγέλματος, γράφεσε στο ΤΕΒΕ, και απλά πληρώνεις τα ένσημα σου εκει... και για τα 3 πρωτα χρόνια θα έχεις και το αφορολόγητο όριο των 10500euro. Μετά απο τα 3 χρόνια σύμφωνα με τις χτεσινές δηλώσεις του Αλογομούρη θα υποχρεωθεις και σε καταβολή 1050ευρώ κεφαλικο φόρο (δηλωνεις δεν δηλώνεις έσοδα) γιατι έτσι.

    Σε κάθε περίπτωση πρέπει να βρεις λύση για τα ένσημα! Αλλοι συνάδελφοι σου που βρίσκονται πιθανά εκει πως το αντιμετωπίζουν το ζήτημα?

  6. #6
    Το avatar του μέλους nick_2010
    nick_2010 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΙΩΣΗΦΙΔΟΥ ΙΩΑΝΝΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους!
    Ειναι το πρωτο μου μηνυμα και θα ηθελα να με βοηθησετε αν γνωριζετε κατι επι του θέματος.

    Δουλευω εδω και 4 χρονια και ειμαι σφαλισμενη στο ΙΚΑ... τωρα ομως αποφασισα να παω για εργασια στα Ηνωμενα Αραβικα Εμιρατα μιας και υπαρχουν πολλες καλες ευκαιριες.
    Το ερωτημα μου ειναι επειδη οι εργοδοτες εκει κανουν ιδιωτικη ασφαλιση (παει ναπει οτι δεν μου κολλαει καποια ενσημα αλλα μου δινει τα λεφτα στο χερι) τι κανω εγω για να μην χασω τα ενσημα για τα χρονια που θα λειπω. Μπορω να πληρωνω εγω το ΙΚΑ μου? αλλα ως τι?

    Και η αλλη ερωτηση ειναι οτι εχει να κανει με την εφορια. Δηλων οτι για π.χ. 5 χρονια θα λειπω απ την χωρα ? Πληρωνω φορους οταν επιστρεφω? Γενικα οτι μπορει να με διαφωτιση επι του θεματος


    Σας Ευχαριστω πολυ
    καλησπερα.
    εχω αναγκη απο χρηματα και αρκετα θα πηγαινα και στην ακρη του
    κοσμου.
    ειναι ευκολο να μου πεις αν ξερεις που μπορω να βρω ελληνικες εταιρειες που απασχολουν ανθρωπους στη Σαουδικη Αραβια?
    ψαχνω στο διαδυχτιο αλλα δεν καταφερα να εντοπισω κατι.
    ευχαριστω

  7. #7
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Στανταρ θα βρεις μεγαλες κατασκευαστικες πχ Ακτωρ, Τερνα κτλ οι οποιες εχουν κανει πολλα εργα εκει κατω κατα καιρους.

  8. #8
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Δεν πληρώνεις φόρο εδώ εφόσον πληρωσες έξω. Το ποσό δηλώνεται σε ειδική θέση για εισοδήματα εξωτερικού. Για το ασφαλιστικό θα σεβοηθησει και μια επίσκεψη στο ΙΚΑ της περιοχής σου

  9. #9
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Μηνύματα
    444
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ς
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    για ικα κτλ αναφερει το 1ο ποστ του 2008...
    -------------
    αλλο να δουλευεις στα γνωστα και αναπτυγμενα abu dhaby+dubay και αλλο στα υπολοιπα 5.
    σε οποιο και να εισαι ή ακομη και πιο διπλα καταρ,σαουδικη αραβια,ομαν κτλ.αν αντεχεις υγρασια και περισσοτερη ζεστη απο κυπρο-σιγκαπουρη κτλ ισως να την παλεψεις σε αυτον τον τομεα.
    οι δουλειες ειναι 6ημερα 10ωρα.

    http://www.google.gr/search?hl=el&so...nited&gs_rfai=

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-08, 00:33
  2. Φορολογία και κατοικία στους γονείς
    Από torix στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-08, 14:29
  3. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-07, 18:13
  4. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-07, 04:22
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-06, 01:01

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας