Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Καβαλα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    281
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΓΑΜΟΥ
    Router
    D-Link DSL-2640B
    Χαιρετε!

    Εχω μια επιταγη απο Αγγλια στην Halifax Bank και θελω να την εξαργυρωσω.. Ξερει κανεις την διαδικασια για να γινει αυτο? Μπορω πχ να παω στην Πειραιως (οπου εχω και προσωπικο λογαριασμο) και να την εξαργυρωσω ετσι απλα ή θελει και τπτ παραπανω?

    Ευχαριστω εκ των προτερων

    **Δεν ξερω αν ειναι το σωστο thread για το θεμα αλλα επειδη αφορα online shopping θεωρησα σωστο να το βαλω.. Ειδαλλως καποιος mod να το μετακινησει..

  2. #2
    Εγγραφή
    11-06-2004
    Μηνύματα
    582
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10/1@best
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 24(dB)
    Εχεις ενημερωθει με ποιες τραπεζες στην ελλαδα συνεργαζεται η Halifax ;
    Εναλλακτικα, ρωτα στην Halifax εαν εχουν διαδικασια εξαργυρωσης εξ αποστασεως.

    Και η Πειραιως που αναφερεις ειναι μια αρχη για πληροφοριες.
    ...ἐπάμεροι· τί δέ τις; τί δ΄ οὔ τις; σκιᾶς ὄναρ ἄνθρωπος - Πίνδαρος

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μπορείς να την κάνεις κατάθεση σε λογαριασμό σου, μετα θα αναλάβει η τράπεζα να περάσει τα χρήμματα, αυτό θα έχει και κάποια καθηστέρηση (δεν θα είναι αμέσα τα λεφτά στον λογαριασμό) και κάποια εξόδα

  4. #4
    Εγγραφή
    23-08-2008
    Περιοχή
    Καλογρέζα
    Ηλικία
    77
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Vivodi DSLAM N. Ιωνί
    Router
    Thomson 780WL
    SNR / Attn
    21/9(dB) / 33(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετε!

    Εχω μια επιταγη απο Αγγλια στην Halifax Bank και θελω να την εξαργυρωσω.. Ξερει κανεις την διαδικασια για να γινει αυτο? Μπορω πχ να παω στην Πειραιως (οπου εχω και προσωπικο λογαριασμο) και να την εξαργυρωσω ετσι απλα ή θελει και τπτ παραπανω?

    Ευχαριστω εκ των προτερων

    **Δεν ξερω αν ειναι το σωστο thread για το θεμα αλλα επειδη αφορα online shopping θεωρησα σωστο να το βαλω.. Ειδαλλως καποιος mod να το μετακινησει..


    Κατάθεσέ την στην Πειραιώς και σε 3-4 ημερες τα χρήματα θα είναι στο λογ/μό σου.

  5. #5
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Καβαλα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    281
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΓΑΜΟΥ
    Router
    D-Link DSL-2640B
    Μαλιστα.. Ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις. Και μολις που πηγαινα να τους στειλω e-mail. Το ποσο της επιταγης ειναι 20 λιρες αγγλιας αλλα δε νομιζω τα εξοδα εξαργυρωσης να ειναι τπτ σημαντικο ετσι?

  6. #6
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Καβαλα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    281
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΓΑΜΟΥ
    Router
    D-Link DSL-2640B
    Πηρα τηλεφωνο στην Πειραιως για να ρωτησω αν γινεται, πως, κτλ και μου ειπε οτι ειναι θεμα καταστηματος αν μπορουν να την εξαργυρωσουν.. (Λιγο περιεργο μου φανηκε αυτο να πω την αληθεια).
    Θα παω αυριο μια βολτα απο την τραπεζα να δω τι γινεται και θα επανελθω για να υπαρχει η απαντηση καταγεγραμενη για καποιο συμφορουμιτη στο μελλον..

  7. #7
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.281
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Είναι πολύ μπερδεμένη υπόθεση. Με Πειραιώς που το είχα ψάξει παλιότερα δεν μου πρόσφεραν κάτι καλύτερο από άλλες τράπεζες, οπότε δεν ξέρω λεπτομέρειες.

    Σε γενικές γραμμές, είτε έχεις λογαριασμό σε ξένο νόμισμα στην ελληνική τράπεζα που πας είτε δεν έχεις. Αν έχεις, καταθέτουν κανονικά την επιταγή στο λογαριασμό σου, χωρίς έξοδα, και σου την πιστώνουν, με συγκεκριμένες ημέρες valeur (15-20 εργάσιμες). Η πρώτη διαδικασία λέγεται EFT (electronic funds transfer) ή cash letter, ανάλογα την τράπεζα. Το πρόβλημα είναι πως η τράπεζα αναλαμβάνει ρίσκο για λογαριασμό σου και μπορεί να μην το δεχτεί. Αν είσαι καλός πελάτης, δεν έχεις πρόβλημα.

    Η εναλλακτική, είναι η ίδια με το να μην έχεις λογαριασμό, η διαδικασία λέγεται collection, αλλά έχει έξοδα που στην περίπτωσή σου ίσως να μη συμφέρουν. Συνήθως τα λεφτά έρχονται σε 1 περίοου εβδομάδα, εφόσον η τράπεζά σου έχει συνεργαζόμενες τράπεζες στη χώρα έκδοσης, συγκεκριμένα Αγγλία, αλλιώς λίγο περισσότερο. Η συγκεκριμένη επιταγή που θες, αν θέλει η τράπεζά σου μπορεί να πάει με την πρώτη διαδικασία.
    hnesne

  8. #8
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Δεν ζητάς από αυτόν που σου έβγαλε την επιταγή να την ακυρώσει (το λέει στη τράπεζά του) και να σου κάνει έμβασμα σε καταθετικό σου στην Αγγλία να τελειώνεις;
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  9. #9
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Καβαλα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    281
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΓΑΜΟΥ
    Router
    D-Link DSL-2640B
    Ευχαριστω για τις απαντησεις. Πηγα σημερα στην Πειραιως και μου ειπαν οτι για να γινει αυτο θα πρεπει να ανοιξω ενα λογαριασμο σε λιρες αγγλιας ωστε να περαστουν εκει και μετα θα μπορω να τα μεταφερω στον αλλο μου λογαριασμο ή να τα αφησω στον καινουριο. Τα λεφτα θα ειναι διαθεσιμα σε 22 μερες. Οποτε θα παω τελη Σεπτεμβριου να μου κανουν την μεταφορα. Δεν ειχε κανενα εξοδο η ολη διαδικασια εκτος απο 0,5 λιρες αγγλιας που αναγραφοταν σαν προμηθεια στην αποδειξη. Γυρω στα 15 λεπτα μου πηρε ολο αυτο (περιμενα κ λιγο στην ουρα στο ταμειο μετα :P ).
    Επισης, η μεταφορα μετα απο 22 μερες μπορει να γινει πηγαινωντας στο ταμειο της Πειραιως ή μεσω winbank (το οποιο μπορω να το κανω εγω). Σκεφτηκα προς στιγμην να ενεργοποιησω το winbanking αλλα ειπα να το ψαξω λιγο παραπανω για να δω κατα ποσο με συμφερει και κατα ποσο μου χρειαζεται η υπηρεσια..
    Οποτε, ολα κυλισαν ομαλα..

  10. #10
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.281
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για τις απαντησεις. Πηγα σημερα στην Πειραιως και μου ειπαν οτι για να γινει αυτο θα πρεπει να ανοιξω ενα λογαριασμο σε λιρες αγγλιας ωστε να περαστουν εκει και μετα θα μπορω να τα μεταφερω στον αλλο μου λογαριασμο ή να τα αφησω στον καινουριο. Τα λεφτα θα ειναι διαθεσιμα σε 22 μερες. Οποτε θα παω τελη Σεπτεμβριου να μου κανουν την μεταφορα. Δεν ειχε κανενα εξοδο η ολη διαδικασια εκτος απο 0,5 λιρες αγγλιας που αναγραφοταν σαν προμηθεια στην αποδειξη. Γυρω στα 15 λεπτα μου πηρε ολο αυτο (περιμενα κ λιγο στην ουρα στο ταμειο μετα :P ).
    Επισης, η μεταφορα μετα απο 22 μερες μπορει να γινει πηγαινωντας στο ταμειο της Πειραιως ή μεσω winbank (το οποιο μπορω να το κανω εγω). Σκεφτηκα προς στιγμην να ενεργοποιησω το winbanking αλλα ειπα να το ψαξω λιγο παραπανω για να δω κατα ποσο με συμφερει και κατα ποσο μου χρειαζεται η υπηρεσια..
    Οποτε, ολα κυλισαν ομαλα..
    Έπεσες σε καλό και εξυπηρετικό κατάστημα, μπράβο τους

    Μέσω winbank??? Αμφιβάλλω. Ενημέρωσε όταν γίνουν διαθέσιμα.
    hnesne

  11. #11
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Καβαλα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    281
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΓΑΜΟΥ
    Router
    D-Link DSL-2640B
    Χαχαχα.. Ναι η αληθεια ειναι οτι δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα στο συγκεκριμενο καταστημα.. Αλλα επισης και απο την τηλεφωνικη υποστηριξη μπορω να πω τα καλυτερα.. Παντοτε εξυπηρετικοι και υπομονετικοι.. Το κορυφαιο ηταν οταν με ειχαν παρει τηλεφωνο μια μερα και ηταν μια απο την Πειραιως(λογικα απο τα κεντρκα της Αθηνας). Ειχα ανοιξει λογαριασμο τοτε και με ρωτουσε αν ολα πηγαν καλα, αν ειχα κανα παραπονο απο την ολη διαδικασια, αν ειμαι ευχαριστημενος, αν θα ηθελα να ρωτησω οτιδηποτε και γενικα λες και την ειχα υπηρετρια εκανε.. lol Το σκεφτομουν μετα και απορουσα πως γινονται αυτα τη σημερον ημερα.. Καλα βεβαια εδω που τα λεμε ειναι και λιγο "επικοινωνιακο τρικ" για να σε κρατησουν σαν πελατη..


    Μεσω winbank μου το ειπε ο υπαλληλος που με εξυπηρετησε.. Απ'οσο ειχα ψαξει παλιοτερα γινεται οταν εχει πχ 2 λογαριασμους να μεταφερεις λεφτα απο τον εναν στον αλλο αμεσα. Μερικοι το κανουν αυτο για να εχουν μια "πισινη" για τις online αγορες τους. Εχουν τον βασικο λογαριασμο με τα λεφτα τους μεσα και οταν θελουν να αγορασουν κατι, μεταφερουν το ποσο που κοστιζει στον αλλο λογαριασμο οποτε σε περιπτωση απατης ή οτιδηποτε αλλο να μην μπορει ο "απατεωνας" να τραβηξει παραπανω χρηματα.

    Θα ενημερωσω οταν ολοκληρωθει η διαδικασια και θα ποσταρω οτιδηποτε νεωτερο υπαρξει..

  12. #12
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.281
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεσω winbank μου το ειπε ο υπαλληλος που με εξυπηρετησε.. Απ'οσο ειχα ψαξει παλιοτερα γινεται οταν εχει πχ 2 λογαριασμους να μεταφερεις λεφτα απο τον εναν στον αλλο αμεσα.
    Το κάνω κι εγώ συνεχώς σε άλλες τράπεζες, αλλά δεν γίνεται με λογαριασμούς συναλλάγματος, εκτός και έχεις 2 λογσμούς στο ίδιο νόμισμα. Στη winbank συγκεκριμένα δεν ξέρω τι γίνεται -δεν έχω συνάλλαγμα εκεί- αλλά έχει πολλά πρωτοποριακά πράγματα.
    hnesne

  13. #13
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Καβαλα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    281
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΓΑΜΟΥ
    Router
    D-Link DSL-2640B
    Μαλιστα. Θα το ρωτησω τοτε οταν παω να κανω την μεταφορα τελη Σεπτεμβριου και θα σου πω..

Παρόμοια Θέματα

  1. [Sagem] Port forwarding ΚΑΙ απο το Router KAI από τα Windows?? Confusion
    Από blackcoatman στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-08, 01:21
  2. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-08, 19:37
  3. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-07, 15:47
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-07, 11:17

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας