Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 35
  1. #1
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ένας γιατρός την ημέρα ζητεί εξιτήριο από το ΕΣΥ
    Μαζικές παραιτήσεις λόγω «ασφυκτικών» συνθηκών εργασίας

    Ένας γιατρός την ημέρα εγκαταλείπει τα δημόσια νοσοκομεία το τελευταίο δίμηνο. Όπως λένε «το ΕΣΥ είναι αυτό που τους διώχνει», αφού ιδιαίτερα στην περιφέρεια οι μεγάλες ελλείψεις και οι συνεχείς εφημερίες δημιουργούν ασφυκτικές συνθήκες εργασίας. Οι αποχωρήσεις, όμως, έχουν ως συνέπεια κλινικές περιφερειακών νοσοκομείων να υπολειτουργούν, ή να κινδυνεύουν ακόμη και με λουκέτο.

    Χαρακτηριστική η περίπτωση του Νοσοκομείου της Λευκάδας, όπου προσφάτως μπήκε λουκέτο στη Καρδιολογική Κλινική μετά την αποχώρηση της μοναδικής καρδιολόγου του νοσοκομείου. Έτσι, μοιραία, όταν ένας ασθενής αντιμετωπίζει καρδιολογικό πρόβλημα, οι νοσοκομειακοί γιατροί αναγκάζονται να καλέσουν ιδιώτες!

    Από το «Αχιλλοπούλειο» Βόλου, αποχώρησαν τέσσερις γιατροί μέσα σε ενάμιση χρόνο. «Έπειτα από 28 χρόνια εργασίας, η απόφασή μου να φύγω ήταν σαφώς δύσκολη, αλλά δεν άντεχα άλλο- όπως και οι συνάδελφοί μου», λέει στα «ΝΕΑ» ο γενικός χειρουργός- πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Μαγνησίας, κ. Λεωνίδας Μαυρογιάννης. Σύμφωνα με την Ομοσπονδία Ενώσεων Νοσοκομειακών Γιατρών Ελλάδος (ΟΕΝΓΕ) από την αρχή της χρονιάς έχουν παραιτηθεί από το ΕΣΥ περισσότεροι από 100 γιατροί, με αποτέλεσμα οι συνδικαλιστές να μιλούν για «μαζική έξοδο».

    «Άθλιες συνθήκες»

    Όπως λέει ο κ. Μαυρογιάννης, «αυτή η τάση φυγής είναι σχετικά πρόσφατο φαινόμενο, αφού παρατηρείται τα τελευταία δύο με τρία χρόνια. Το ωράριο είναι εξαντλητικό, οι μισθοί μας εξευτελιστικοί και μεταξύ όλων των άλλων έχει δημιουργηθεί τέτοιο κλίμα ώστε οι γιατροί είναι νομικά ανοχύρωτοι. Ο επιμελητής επιβάλλεται να εξετάζει όλα τα περιστατικά που περνούν στο Τμήμα Επειγόντων Περιστατικών. Εάν όμως στο μεταξύ διακομιστεί στο νοσοκομείο ένας πολυτραυματίας που πρέπει να χειρουργηθεί άμεσα, τότε ο επιμελετής είναι εκτεθειμένος αφού ανά πάσα στιγμή μπορεί να κατηγορηθεί για αμέλεια μόνο και μόνο επειδή χειρουργούσε. Αυτές δεν είναι συνθήκες εργασίας», υπογραμμίζει ο κ. Μαυρογιάννης. Οι γιατροί, ιδιαίτερα των περιφερειακών νοσοκομείων, εφημερεύουν κατά μέσον όρο 10 με 15 ημέρες τον μήνα, πράγμα που όπως και οι ίδιοι επισημαίνουν έχει άμεση συνέπεια και στην ποιότητα των υπηρεσιών που παρέχουν στον ασθενή.

    Κι όλα αυτά ενώ η ευρωπαϊκή νομοθεσία προβλέπει ότι οι ειδικοί γιατροί δεν πρέπει να υπερβαίνουν τις 48 ώρες εργασίας την εβδομάδα και οι ειδικευόμενοι τις 56 ώρες. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως οι μεν μπορούν να κάνουν έως και τέσσερις εφημερίες τον μήνα, ενώ οι δε δεν πρέπει να ξεπερνούν τις έξι. Γι΄ αυτόν τον λόγο άλλωστε αποφάσισε να παραιτηθεί από το Νοσοκομείο της Φλώρινας ο μαιευτήρας γυναικολόγος- πρώην υπεύθυνος της Μαιευτικής Κλινικής, κ. Γιάννης Κοσκοσάς. Μαζί με την παραίτησή του όμως, υπέβαλε και μήνυση στη Διοίκηση εξαιτίας των παράνομων εφημεριών στις οποίες εξαναγκάζουν τους γιατρούς. Έτσι, η Μαιευτική Κλινική έχει μείνει με έναν μόνον γιατρό, ο οποίος θα εγκαταλείψει με τη σειρά του το... πόστο του στα τέλη Σεπτεμβρίου, καθώς έχει διοριστεί σε άλλο νοσοκομείο.

    Αργούν οι διορισμοί

    «Όταν όμως μείναμε μόλις δύο γιατροί, άρχισαν τα ουσιαστικά προβλήματα. Οι κρίσεις γίνονται με τόσο αργό ρυθμό- από την ημέρα που θα υποβάλει κάποιος τα χαρτιά έως ότου κριθεί για μια θέση επιμελητή Β΄, μεσολαβούν ακόμη και δυόμισι χρόνια- με αποτέλεσμα τα κενά να χρονίζουν και το υπάρχον προσωπικό να “λυγίζει” από την πίεση και τις υποχρεώσεις. Ο φόρτος εργασίας ήταν τέτοιος, που έθετα σε κίνδυνο την υγεία των ασθενών αλλά και τη δική μου», λέει ο κ. Κοσκοσάς.

    Καθημερινό εμπόδιο για τους γιατρούς- οι οποίοι παρακολουθούν χρόνο με τον χρόνο την τεχνολογική απαξίωση των δημόσιων νοσοκομείων- είναι και η έλλειψη σύγχρονου ιατρικού εξοπλισμού. «Ο υπέρηχος ήταν χαλασμένος επί πέντε ολόκληρα χρόνια, στα Εξωτερικά Ιατρεία δεχόμασταν κάθε χρόνο κατά μέσον όρο 140.000 ασθενείς, την ώρα που λειτουργούσαμε με προσωπικό “ασφαλείας” εξαιτίας των μόνιμων κενών· και μέσα σε όλα αυτά κάναμε και δέκα εφημερίες τον μήνα. Κι όμως, παρ΄ όλα αυτά, το νοσοκομείο μού λείπει. Ομολογώ, όμως, ότι ο ιδιωτικός τομέας παρέχει τη δυνατότητα στους χειρουργούς να ασκούν το “μεράκι” τους», υπογραμμίζει ο γενικός χειρουργός κ. Τηλέμαχος Χατζηαθανασίου, ο οποίος δήλωσε παραίτηση πριν από έναν χρόνο από το Νοσοκομείο Βέροιας.


    Με τους ίδιους μισθούς από το ΄98


    Η ΚΑΚΗ κατάσταση στα δημόσια νοσοκομεία- τα οποία είναι παρατημένα από το κράτος-, το πρόβλημα των εφημεριών που «χρονίζει» και οι χαμηλές απολαβές είναι το «τρίπτυχο» που οδηγεί τους γιατρούς στον ιδιωτικό τομέα, τονίζει ο κ. Δημήτρης Βαρνάβας μέλος της Εκτελεστικής Γραμματείας της ΟΕΝΓΕ. «Αρκεί κανείς να αναλογιστεί πως οι απολαβές των γιατρών είναι “κολλημένες” από το 1998. Κι ενώ ο υπουργός Υγείας κόβει κορδέλες, εμείς διαπιστώνουμε με αίσθημα πικρίας πως το δημόσιο σύστημα υγείας καταρρέει. Γι΄ αυτό και δεκάδες γιατροί παίρνουν το ρίσκο να αναζητήσουν δουλειά στον ιδιωτικό τομέα».

    http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=83425&ct=1
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  2. #2
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Περιοχή
    Σέρρες
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    OTE VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΕΡΡΕΣ
    Router
    speedport
    Προσυπογράφω τα παραπάνω όντας επιμελητής Β' σε κέντρο υγείας στις Σέρρες.Ντρέπομαι να πω πόσα λεφτά παίρνω και οι εφημερίες πράγματι είναι συνεχόμενες και χωρίς να ακολουθούνται από ρεπό.Οσο για τον υπουργό υγείας;Αυτός έχει ειδικότητα τις δημόσιες σχέσεις...

    ACER ASPIRE 5672 - HPzv5000 - HP Probook 5420S - ASUS EEEPC 1000H - SAMSUNG RV515
    DESKTOP M/B:ASUS H97-PLUS RETAIL
    CPU:INTEL CORE I5-4690K 3.50GHZ LGA1150
    GPU:ASUS GEFORCE GTX970 STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5 4GB GDDR5
    ΜΝΗΜΕΣ:G.SKILL F3-14900CL9D-8GBSR 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-14900 1866MHZ SNIPER SERIES

  3. #3
    Το avatar του μέλους 21century
    21century Guest
    Αν έχετε την καλωσύνη πείτε μας τους μισθούς που λαμβάνετε να γνωρίζουμε μερικά μέτρα και σταθμά διότι σίγουρα δεν αγγίζουν την γενιά των 700 ευρω. Στο γνωστό κλίμα πάντως οι εφημερίες χάνονται και πολλές φορές έχουμε επισχέσεις εργασίας αφού δεν πληρώνονται και έχετε απόλυτο δίκιο. Αλλά απο την άλλη τα φακελλάκια απο τους περισσότερους πάνε σύννεφο, όσοι έχουν συνείδηση απλά φεύγουν...

  4. #4
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ώπα, ώπα. Αλίμονο και να έπαιρναν 700 ευρώ. Επίσης το θέμα με τα φακελάκια είναι μεγάλο. τις περισσότερες φορές που είδα φακελάκι είναι επειδή ο ενδιαφερόμενος κυνηγούσε τον γιατρό στους διαδρόμους για να το δώσει. Έχω δει άλλους να τα παίρνουν στο κρανίο επειδή πήγαν να τους δώσουν φακελάκι. Βέβαια έχω μπει τελευταίος σε εξωτερικά ιατρεία ενώ είχα πάει πρώτος (ήταν με προτεραιότητα, χωρίς ραντεβού) επειδή δεν φιλοδώρησα.

    Σε κάθε περίπτωση δεν είναι επιχείρημα για τους χαμηλούς μισθούς το φακελάκι.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-04-2003
    Μηνύματα
    931
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnny21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσυπογράφω τα παραπάνω όντας επιμελητής Β' σε κέντρο υγείας στις Σέρρες.Ντρέπομαι να πω πόσα λεφτά παίρνω και οι εφημερίες πράγματι είναι συνεχόμενες και χωρίς να ακολουθούνται από ρεπό.Οσο για τον υπουργό υγείας;Αυτός έχει ειδικότητα τις δημόσιες σχέσεις...
    Να μήν ντρέπεσαι γιά τα λεφτά που παίρνεις,
    εκείνοι πού πρέπει να ντρέπονται είναι εκείνοι που σου δίνουν αυτά τα λεφτά.
    Κατα την γνωμη μου Ιατρός είναι το πιό δύσκολο επάγγελμα καί όποτε έχω την ευκαιρία καί συνομιλώ με συναδέλφους σου, ειδικά του ΕΣΥ, τους τονίζω τον θαυμασμό μου καί την εκτιμηση μου.
    Φυσικά είναι το μόνο που μπορώ να κάνω σαν απλός πολίτης αλλά η ηθική αναγνώριση είναι καί αυτό κάτι.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Πάω στοίχημα οτι σε κάποια στιγμή ο thread starter θα κάνει ποστ περι του ιδιωτικού συστήματος υγείας, καθώς και το πόσο κακό είναι.

    λύσεις όμως δεν βλέπω να δίνει.

    Να δώσει λεφτα το κράτος, δηλάδη εμείς που πλήρωνουμε φόρους (μετά θα βγεί και θα λέει για το ότι εμείς δίνουμε φόρους κλπ)

  7. #7
    Εγγραφή
    31-08-2007
    Περιοχή
    Κάπου στη Γη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    180
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    7003/1021
    ISP
    Forthnet
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    9db(dB) / 40.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάω στοίχημα οτι σε κάποια στιγμή ο thread starter θα κάνει ποστ περι του ιδιωτικού συστήματος υγείας, καθώς και το πόσο κακό είναι.
    Κι έλεγα κι εγώ απο πού παίρνει τις ιδέες για τόσο postάρισμα...

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    αν θέλετε το ξαναδιαβάζετε

    Κι όλα αυτά ενώ η ευρωπαϊκή νομοθεσία προβλέπει ότι οι ειδικοί γιατροί δεν πρέπει να υπερβαίνουν τις 48 ώρες εργασίας την εβδομάδα και οι ειδικευόμενοι τις 56 ώρες. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως οι μεν μπορούν να κάνουν έως και τέσσερις εφημερίες τον μήνα, ενώ οι δε δεν πρέπει να ξεπερνούν τις έξι. Γι΄ αυτόν τον λόγο άλλωστε αποφάσισε να παραιτηθεί από το Νοσοκομείο της Φλώρινας ο μαιευτήρας γυναικολόγος- πρώην υπεύθυνος της Μαιευτικής Κλινικής, κ. Γιάννης Κοσκοσάς. Μαζί με την παραίτησή του όμως, υπέβαλε και μήνυση στη Διοίκηση εξαιτίας των παράνομων εφημεριών στις οποίες εξαναγκάζουν τους γιατρούς. Έτσι, η Μαιευτική Κλινική έχει μείνει με έναν μόνον γιατρό, ο οποίος θα εγκαταλείψει με τη σειρά του το... πόστο του στα τέλη Σεπτεμβρίου, καθώς έχει διοριστεί σε άλλο νοσοκομείο.

    Τελικά θέλουμε την Ευρώπη ή όχι; ή μηπώς την θέλουμε μόνο εκεί που μας αρέσει;

  9. #9
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε κάποια στιγμή ο thread starter θα κάνει ποστ περι του ιδιωτικού συστήματος υγείας, καθώς και το πόσο κακό είναι.
    Έχω κάνει και παλιότερα σχετικά ποστ.
    Αφού το ανέφερες βέβαια, σαφώς η ιδιωτικοποίηση στην υγεία θα χειροτερεύσει την κατάσταση για το λαό - άλλωστε, η μερική ιδιωτικοποίηση ήδη έχει κάνει τα πράγματα χειρότερα απ' ότι ήταν...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να δώσει λεφτα το κράτος, δηλάδη εμείς που πλήρωνουμε φόρους (μετά θα βγεί και θα λέει για το ότι εμείς δίνουμε φόρους κλπ)
    Να πάρει λεφτά το κράτος από την άρχουσα τάξη (ξέρεις, αυτούς που τώρα παίρνουν επιδοτήσεις, φοροαπαλλαγές, κτλ, κτλ, κτλ), και να ελαφρύνει τη φορολογία των κατώτερων στρωμάτων.
    Επίσης, να χτυπήσει τις μίζες, να σταματήσει τους γλαζοπράσινους διορισμούς, κτλ, κτλ, κτλ.





    Πέρα όμως απ' όλα αυτά, θέλω να θέσω ένα άλλο θέμα:
    Αν -υποθετικά μιλάμε πάντα- έβγαινε ο sdikr και έλεγε "ο ciaoant1 είναι μ@λάκας", και ειδικά αν το έλεγε χωρίς "@" αλλά με "α", όλοι σχεδόν θα έβγαιναν και θα τον "κατακεραύνωναν" διότι "ρίχνει το επίπεδο", είναι "απρέπεια", μπλα, μπλα, μπλα.

    Τώρα όμως που ο sdikr βγαίνει και με κρίνει πάνω σε μια άποψη που...θα πω (αυτός την είπε για μένα, και μάλιστα την είπε και λάθος), όλα είναι ΟΚ!

    Με λίγα λόγια, δεν επιτρέπεται να βρίσεις τον άλλο (έστω και αν δεν τον γουστάρεις, όπως ξεκάθαρα συμβαίνει με τον sdikr και εμένα - τα αισθήματα πάντως είναι αμοιβαία, η μόνη διαφορά είναι πως εγώ δεν έχω πρόβλημα να το πω και δημόσια, και όχι έμμεσα και πικρόχολα).
    ΟΜΩΣ, επιτρέπεται να τον κρίνεις αρνητικά με βάση μια άποψη που ο ίδιος ποτέ δεν εξέφρασε, αλλά τηγν εξέφρασες εσύ για λογαριασμό του!

    Πραγματικά εκπληκτικό!

    υγ: Αντιλαμβάνονται ότι τώρα θα αρχίσουν τα "είσαι off-topic", το thread αυτό μπορεί να κλείσει διότι "εκτροχιάστηκε", και βέβαια "φταίω εγώ".

    Το ότι ο sdikr με κρίνει με βάση μια άποψη που ο ίδιος κατασκεύασε και έγραψε για λογαρασμό μου, και με την οποία δεν ταυτίζομαι σε καμία περίπτωση, πέρασε απαρατήρητο...

    ........Auto merged post: ciaoant1 πρόσθεσε 0 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Και ένα ακόμα αρθρο από το χώρο της υγείας:
    http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=83634
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ciaoant1 : 28-08-08 στις 21:43. Αιτία: auto merged post
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ciaoant1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω κάνει και παλιότερα σχετικά ποστ.
    Αφού το ανέφερες βέβαια, σαφώς η ιδιωτικοποίηση στην υγεία θα χειροτερεύσει την κατάσταση για το λαό - άλλωστε, η μερική ιδιωτικοποίηση ήδη έχει κάνει τα πράγματα χειρότερα απ' ότι ήταν...


    Να πάρει λεφτά το κράτος από την άρχουσα τάξη (ξέρεις, αυτούς που τώρα παίρνουν επιδοτήσεις, φοροαπαλλαγές, κτλ, κτλ, κτλ), και να ελαφρύνει τη φορολογία των κατώτερων στρωμάτων.
    Επίσης, να χτυπήσει τις μίζες, να σταματήσει τους γλαζοπράσινους διορισμούς, κτλ, κτλ, κτλ.





    Πέρα όμως απ' όλα αυτά, θέλω να θέσω ένα άλλο θέμα:
    Αν -υποθετικά μιλάμε πάντα- έβγαινε ο sdikr και έλεγε "ο ciaoant1 είναι μ@λάκας", και ειδικά αν το έλεγε χωρίς "@" αλλά με "α", όλοι σχεδόν θα έβγαιναν και θα τον "κατακεραύνωναν" διότι "ρίχνει το επίπεδο", είναι "απρέπεια", μπλα, μπλα, μπλα.

    Τώρα όμως που ο sdikr βγαίνει και με κρίνει πάνω σε μια άποψη που...θα πω (αυτός την είπε για μένα, και μάλιστα την είπε και λάθος), όλα είναι ΟΚ!

    Με λίγα λόγια, δεν επιτρέπεται να βρίσεις τον άλλο (έστω και αν δεν τον γουστάρεις, όπως ξεκάθαρα συμβαίνει με τον sdikr και εμένα - τα αισθήματα πάντως είναι αμοιβαία, η μόνη διαφορά είναι πως εγώ δεν έχω πρόβλημα να το πω και δημόσια, και όχι έμμεσα και πικρόχολα).
    ΟΜΩΣ, επιτρέπεται να τον κρίνεις αρνητικά με βάση μια άποψη που ο ίδιος ποτέ δεν εξέφρασε, αλλά τηγν εξέφρασες εσύ για λογαριασμό του!

    Πραγματικά εκπληκτικό!

    υγ: Αντιλαμβάνονται ότι τώρα θα αρχίσουν τα "είσαι off-topic", το thread αυτό μπορεί να κλείσει διότι "εκτροχιάστηκε", και βέβαια "φταίω εγώ".

    Το ότι ο sdikr με κρίνει με βάση μια άποψη που ο ίδιος κατασκεύασε και έγραψε για λογαρασμό μου, και με την οποία δεν ταυτίζομαι σε καμία περίπτωση, πέρασε απαρατήρητο...

    ........Auto merged post: ciaoant1 πρόσθεσε 0 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Και ένα ακόμα αρθρο από το χώρο της υγείας:
    http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=83634
    Σας εβρίσα πουθενά;

    ουτε είπα κάτι εμέσα, οποιός θέλει διαβάζει τα μηνύματα σου και τα δικά μου,


    ακόμα τα παράπονα σας για Moderation actions μπορείτε να τα κάνετε μέσω πμ ή σε αλλον συντόνιστη και όχι δημόσια

  11. #11
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι πασιφανέστατο σε όσους έχουν έστω και την παραμικρή σχέση με το χώρο της υγείας, οτι υπάρχει μια λυσσαλέα προσπάθεια απαξίωσης της δημόσιας υγείας,σε όλους τους τομείς της, (από τις εργασιακές σχέσεις, έως την εξυπηρέτηση των ασθενών) με ταυτόχρονη αβάντα στην "ιδιωτική πρωτοβουλία".
    Αλλά, όποτε οι εργασιακές σχέσεις καταγγέλονται, θυμόμαστε ξαφνικά τα φακελλάκια.
    Όσο για τον υπουργό.το επόμενο έργο του θα είναι να βάλει καγκελάκια και σιντριβάνια σε κάθε νοσοκομείο και κέντρο υγείας της επικράτειας.

  12. #12
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 21century Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχετε την καλωσύνη πείτε μας τους μισθούς που λαμβάνετε να γνωρίζουμε μερικά μέτρα και σταθμά διότι σίγουρα δεν αγγίζουν την γενιά των 700 ευρω. Στο γνωστό κλίμα πάντως οι εφημερίες χάνονται και πολλές φορές έχουμε επισχέσεις εργασίας αφού δεν πληρώνονται και έχετε απόλυτο δίκιο. Αλλά απο την άλλη τα φακελλάκια απο τους περισσότερους πάνε σύννεφο, όσοι έχουν συνείδηση απλά φεύγουν...
    Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
    Στις μέρες μας όποιος μισεί το παιδί του το στέλνει να γίνει γιατρός.

    Αφενός, πάνε 40άντα πριν πιάσουν τα πρώτα λεφτά στα χέρια τους, το οποίο σημαίνει ότι μέχρι τότε είναι ξεκρέμαστοι. Μετά, οι μισθοί που παίρνουν είναι αδιανόητα χαμηλοί για το λειτούργημά τους, όπως και οι συνθήκες εργασίας.

    Ένα θα σας πω, γιατρός στις ΗΠΑ παίρνει γύρω στα 150,000 δολάρια το χρόνο.

    Εδώ το κράτος τους ΩΘΕΙ να πάρουν φακελάκια, γιατί αλλιώς θα ΨΟΦΗΣΟΥΝ της πείνας, αν πρώτα δεν αρρωστήσουν οι ίδιοι με τις περιπτώσεις που πλέον πάνε στο ΙΚΑ. Η λαθρομετανάστευση τα τελευταία χρόνια είχε και αυτή μεγάλο αντίκτυπο, αφού ορισμένες βραδύες νομίζεις ότι είσαι σε ασιατική χώρα. Παράλληλα ο μη έλεγχος αυτών των ανθρώπων πριν εισέλθουν στη χώρα, έχει σαν αποτέλεσμα να φέρουν σε αρκετές περιπτώσεις εξωτικές αρρώστιες ή εξωτικές ... συμπεριφορές.

    Η κατάσταση είναι φρικώδης. Φεύγουν για να κάνουν δικό τους ιατρείο, ώστε να μην έχουν το κράτος αφεντικό τους, μαζί με όλες τις παράλογες απαιτήσεις του, αλλά ΠΕΛΑΤΗ τους.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  13. #13
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
    Στις μέρες μας όποιος μισεί το παιδί του το στέλνει να γίνει γιατρός.

    Αφενός, πάνε 40άντα πριν πιάσουν τα πρώτα λεφτά στα χέρια τους, το οποίο σημαίνει ότι μέχρι τότε είναι ξεκρέμαστοι. Μετά, οι μισθοί που παίρνουν είναι αδιανόητα χαμηλοί για το λειτούργημά τους, όπως και οι συνθήκες εργασίας.

    Ένα θα σας πω, γιατρός στις ΗΠΑ παίρνει γύρω στα 150,000 δολάρια το χρόνο.

    Εδώ το κράτος τους ΩΘΕΙ να πάρουν φακελάκια, γιατί αλλιώς θα ΨΟΦΗΣΟΥΝ της πείνας, αν πρώτα δεν αρρωστήσουν οι ίδιοι με τις περιπτώσεις που πλέον πάνε στο ΙΚΑ. Η λαθρομετανάστευση τα τελευταία χρόνια είχε και αυτή μεγάλο αντίκτυπο, αφού ορισμένες βραδύες νομίζεις ότι είσαι σε ασιατική χώρα. Παράλληλα ο μη έλεγχος αυτών των ανθρώπων πριν εισέλθουν στη χώρα, έχει σαν αποτέλεσμα να φέρουν σε αρκετές περιπτώσεις εξωτικές αρρώστιες ή εξωτικές ... συμπεριφορές.

    Η κατάσταση είναι φρικώδης. Φεύγουν για να κάνουν δικό τους ιατρείο, ώστε να μην έχουν το κράτος αφεντικό τους, μαζί με όλες τις παράλογες απαιτήσεις του, αλλά ΠΕΛΑΤΗ τους.

    "Ας πάρουμε τις ΗΠΑ, την πιο ελεύθερη κοινωνία
    στον κόσμο. Παρουσιάζει τεράστιο χάσμα ανάμε-
    σα στον τρόπο διακυβέρνησης και την κοινή γνώ-
    μη. Σε πλήθος σημαντικών ζητημάτων φαίνεται ότι
    το κοινό έχει σταθερές θέσεις, στις οποίες η κυβέρ-
    νηση δεν ανταποκρίνεται. Ας δούμε το σημαντικό-
    τατο και χρόνιο εσωτερικό πρόβλημα της χώρας,
    το σύστημα υγείας. Πρόκειται για δράμα. Τα κατά
    κεφαλή έξοδα υγείας είναι διπλάσια από τα αντί-
    στοιχα σε συγκρίσιμες κοινωνίες και παρ’ όλα αυ-
    τά, τα αποτελέσματα είναι αξιοθρήνητα. Η παιδική
    θνησιμότητα των ΗΠΑ είναι φερ’ ειπείν αντίστοιχη
    με της Μαλαισίας! Ταυτόχρονα, περίπου 45 εκατ.
    άνθρωποι στις ΗΠΑ δεν έχουν καθόλου ασφάλιση
    και η μοναδική ιατρική περίθαλψη που μπορούν
    να απολαύσουν είναι η εισαγωγή τους στα επείγο-
    ντα περιστατικά. Όλα αυτά είναι καταστροφικά και
    δεν αρέσουν στον κόσμο."

    Νοαμ Τσομσκι.
    http://www.faqpress.gr/pdf/FAQ_01.pdf

    Το σύστυμα Υγειας στις ΗΠΑ

    @Sdikr
    εκτός από μαντικές ικανοτητες θα μπορούσες τουλαχιστων να μας πεις τη γνώμη σου για το σύστημα υγείας στην Ελλάδα και τι λύσεις προτύνεις?
    Επίσης, την επόμενη φορά που θα θέλουμε να πούμε τη γνώμη μας θα σε ρωτήσουμε πρώτα για το αν την εγκρίνεις... Συγγνώμη κιόλλας που δεν το κάναμε τόσο καιρό και μας παρεξηγήθηκες

  14. #14
    Το avatar του μέλους largo
    largo Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν θέλετε το ξαναδιαβάζετε


    Τελικά θέλουμε την Ευρώπη ή όχι; ή μηπώς την θέλουμε μόνο εκεί που μας αρέσει;
    Την θέλουμε, αλλά ολόκληρη. Μέχρι τώρα μονο τις υποχρεώσεις (aka πληρωμες) μας έχουν δώσει.

  15. #15
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας εβρίσα πουθενά;
    Όχι, ίσα ίσα που οι εκφράσεις-λέξεις που χρησιμοποιήθηκαν ήταν κοσμιότατες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ουτε είπα κάτι εμέσα, οποιός θέλει διαβάζει τα μηνύματα σου και τα δικά μου,
    Εδώ διαφωνούμε.
    οποιός θέλει διαβάζει τα μηνύματα σου και τα δικά μου

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακόμα τα παράπονα σας για Moderation actions μπορείτε να τα κάνετε μέσω πμ ή σε αλλον συντόνιστη και όχι δημόσια
    Τα όποια "παράπονα" μου για λογοκρισία τα κάνω μέσω πμ.

    Τα όποια "παράπονα" μου για αυτά που γράφονται σε δημόσια ποστ που με αφορούν, τα κάνω μέσω δημόσιων ποστ.
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι βασικό μισθό θεωρείται οτι παίρνει ενας ειδικευόμενος γιατρός;
    Από 8anos στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-10, 22:23
  2. Μηνύματα: 96
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-08, 14:37
  3. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-07, 21:38
  4. πως περνατε την ημερα σας?
    Από omorfoskosmostoprwi στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-07, 14:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας