Σελ. 3 από 41 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 602
  1. #31
    Το avatar του μέλους largo
    largo Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εταιρίες που κλέβουν λίγες μπορούν να υπάρξουν λόγω των λογιστικών βιβλίων. Ξέρεις πόσες μαϊμούδες εταιρίες έχουν κλείσει τα τελευταία χρόνια γιατί έκαναν κόλπα λογιστικά; Αντίθετα υδραυλικούς δεν μπορούν να πιάσουν κανέναν, γιατί όταν έρθει και σου βάλει μια βρύση και σου πάρει 70 ευρώ την ώρα δεν σου κόβει απόδειξη και εσύ δεν του ζητάς. Το κράτος μπαμπούλας δεν είναι λύση. Λύση είναι η υπευθυνότητα του πολίτη.
    Φιλε μου φαίνετα ότι δεν έχεις ιδεα πως κλέβουν οι μεγάλες εταιρίες. Δεν κλέβουν μη κοβοντας αποδείξεις. Κλέβουν επιστημονικά και "νομοτυπα".

    Και ο κουλουρτζής κλέβει 1000 ευρώ φόρο και οι εταιρίες δις. Θα τους βάλουμε και τους δυο στο ιδιο ντορβά ;

    Και θυμισέ μου την επομενη φορα που θα χρειαστώ νοσοκομειο και γιατρό, πριν με εγχειρήσουν να ζητήσω απόδειξη απο το φακελάκι. Είμαστε σοβαροι, ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ.

  2. #32
    Εγγραφή
    02-06-2003
    Περιοχή
    ...Once more into the breach my dear friends...
    Μηνύματα
    1.204
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    Router
    Linksys WAG160N
    Πάντως αν αυτά τα μέτρα τα έπαιρνε άλλη κυβέρνηση,μάλλον ορισμένοι θα την επαινούσαν και θα μίλαγαν για "δίκαια μέτρα".

  3. #33
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    supermario, όταν εγώ μιλάω για τους δημόσιους τεμπέληδες γίνομαι γραφικός. Όταν ξεσπάς εσύ έχεις δίκιο. I rest my case...!!

    ........Auto merged post: vasper πρόσθεσε 1 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από largo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και θυμισέ μου την επομενη φορα που θα χρειαστώ νοσοκομειο και γιατρό, πριν με εγχειρήσουν να ζητήσω απόδειξη απο το φακελάκι. Είμαστε σοβαροι, ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ.
    Να κάνεις ότι έκανα εγώ την τελευταία φορά που μου ζήτησαν φακελάκι για εγχείρηση ρουτίνας για την μητέρα μου. Τον έπιασα από τον λαιμό και τον κόλλησα στον τοίχο (πάνε 10 χρόνια από τότε).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vasper : 28-08-08 στις 13:21. Αιτία: auto merged post

  4. #34
    Εγγραφή
    23-10-2003
    Περιοχή
    athina
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    774
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    13975 / 985
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    SAGEM 2404
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper Εμφάνιση μηνυμάτων
    supermario, όταν εγώ μιλάω για τους δημόσιους τεμπέληδες γίνομαι γραφικός. Όταν ξεσπάς εσύ έχεις δίκιο. I rest my case...!!
    Αρχιζω να πιστευω οτι δεν διαβαζεις τα ποστ που κανουμε εδω μεσα. Τουλαχιστον οχι τα δικα μου.

    Γιατι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ πραγμα στο οποιο συμφωνω μαζι σου ειναι οτι ολοι οι υπεραριθμοι δημοσιοι υπαλληλοι πρεπει να φυγουν.
    Δικηγοροι, ζωγραφοι, δημοσιογραφοι, πολιτικοι. Οι μονοι ανθρωποι στον κοσμο που μπορουν να κανουν το μαυρο.....ασπρο

    "Look in the doubt we've wallowed
    Look at the leaders we've followed
    Look at the lies we've swallowed
    And I don't want to hear no more"

  5. #35
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cprotopapas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως αν αυτά τα μέτρα τα έπαιρνε άλλη κυβέρνηση,μάλλον ορισμένοι θα την επαινούσαν και θα μίλαγαν για "δίκαια μέτρα".
    Αν δεις για τι μέτρα έλεγαν ότι θα πάρει... ειδικά αυτό με την αύξηση του ΦΠΑ είχε πλάκα. Δεν έκαναν μάλιστα και αύξηση ούτε στα ποτά και στα τσιγάρα (που δεν θα είχα καμία αντίρρηση) για να μην αυξήσουν τον πληθωρισμό. Κρίμα.. και μια αύξηση 50% στις τιμές των τσιγάρων θα ενίσχυε τα επιχειρήματα του υπουργείου Υγείας.

    @Wantilles, που είναι η αύξηση του ΦΠΑ; Που είναι που την είχες και σίγουρη; Βέβαια στο έλεγα ότι δεν πρόκειται...

    ........Auto merged post: vasper πρόσθεσε 3 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από supermario Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχιζω να πιστευω οτι δεν διαβαζεις τα ποστ που κανουμε εδω μεσα. Τουλαχιστον οχι τα δικα μου.

    Γιατι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ πραγμα στο οποιο συμφωνω μαζι σου ειναι οτι ολοι οι υπεραριθμοι δημοσιοι υπαλληλοι πρεπει να φυγουν.
    Διαβάζω πολύ καλά τι γράφεις. Σε αυτό μπορεί να συμφωνείς, αλλά αν δεν θέλεις να υποστεί κάποιος τις συνέπειες δεν γίνεται τίποτα. Γιατί το να φύγουν οι υπεράριθμοι θα προκαλέσει κοινωνικό πρόβλημα που δεν θα υπάρχει όμοιό του. Λύση αυτό δεν είναι. Λύση είναι όμως αυτό που έκανε ο ΟΤΕ με την εθελούσια (παρ' όλο που πολλοί είναι αντίθετοι για δικούς τους μικροκομματικούς ή συνδικαλιστικούς λόγους). Λύση είναι αυτό που θα κάνουν στον ΟΣΕ με την εθελούσια.

    Μαγικά ραβδάκια όμως δεν υπάρχουν. Πριν αντιστραφεί μια άλφα κατάσταση πρέπει να επιβραδύνει πρώτα...

    Το αστείο είναι ότι πολλές φορές οι λύσεις που δεν ακολούθησαν άλλες κυβερνήσεις και ακολούθησε αυτή, έχουν ΜΗΔΕΝΙΚΟ κόστος. Ο νέος ΚΟΚ δεν στοιχίζει τίποτα. Όμως ήδη υπάρχει μείωση στους τραυματισμούς μόνο και μόνο από την χρήση ζωνών που τα τελευταία χρόνια έχει γίνει συνείδηση (παρ' όλα αυτά κάποιοι για να μην περνάνε το κόκκινο θέλουν τον τροχονόμο -μπαμπούλα - στην γωνία!!!). Απλά πράγματα όπως η απαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους (κόστος μηδέν). Η βελτίωση στις τηλεπικοινωνίες, κόστος μηδέν για το κράτος (πλην των επενδύσεων του ΟΤΕ ο οποίος συνεχίζει να είναι πολύ κερδοφόρος παρά τις υστερίες των αντιπολιτευόμενων κομμάτων). Γιατί δεν τα έκαναν αυτά τα απλά πράγματα οι προηγούμενοι; Γιατί δεν ήθελαν το πολιτικό κόστος. Ε δεν με νοιάζει ρε φίλε το πολιτικό κόστος. Μιλάτε για θεραπεία με μπαμπούλα, ενώ η πρόληψη είναι το θέμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vasper : 28-08-08 στις 13:38. Αιτία: auto merged post

  6. #36
    Εγγραφή
    23-10-2003
    Περιοχή
    athina
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    774
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    13975 / 985
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    SAGEM 2404
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper Εμφάνιση μηνυμάτων


    Διαβάζω πολύ καλά τι γράφεις. Σε αυτό μπορεί να συμφωνείς, αλλά αν δεν θέλεις να υποστεί κάποιος τις συνέπειες δεν γίνεται τίποτα. Γιατί το να φύγουν οι υπεράριθμοι θα προκαλέσει κοινωνικό πρόβλημα που δεν θα υπάρχει όμοιό του. Λύση αυτό δεν είναι. Λύση είναι όμως αυτό που έκανε ο ΟΤΕ με την εθελούσια (παρ' όλο που πολλοί είναι αντίθετοι για δικούς τους μικροκομματικούς ή συνδικαλιστικούς λόγους). Λύση είναι αυτό που θα κάνουν στον ΟΣΕ με την εθελούσια.

    Μαγικά ραβδάκια όμως δεν υπάρχουν. Πριν αντιστραφεί μια άλφα κατάσταση πρέπει να επιβραδύνει πρώτα...
    Αν διαβασες λοιπον δεν εγραψα ΜΟΝΟ για τους δημοσιους υπαλληλους. Εγραψα για ζημιογονες επιχειρησεις που τις διατηρει στη "ζωη" το κρατος, για δημοσια εργα που κοστιζουν και τα πληρωνουμε διπλασια και βάλε για να παιρνουν τις μιζες τους τα λαμογια.

    Γι΄αυτα βεβαια κανενας αλογοσκουφης και κανενας παπαντωνιου δεν εκανε ποτέ τιποτα!!!

    Υ.Γ. Α, επισης δεν δεχομαι με τιποτα και απο κανεναν να μου λεει οτι δεν υπαρχουν χρηματα και πρεπει να κανουμε λιτοτητα και την ιδια στιγμη, να ψηφιζουν για απιστευτες αυξησεις στους ηδη υψηλους μισθους και αποζημιωσεις των βουλευτων!!!! Οχι ρε φιλε!!!! Δεν γινεται να ζητας λιτοτητα και εσυ να ζεις πλουσιοπαροχα!!!

    Υ.Γ. 2. Επισης (τα θυμαμαι ενα-ενα) αφου εχουμε ελλειμα γιατι τα 300 καθαρματα της βουλης δεν αφηνουν τις μερσεντες τους, τα δωρεαν γραφεια τους, τα δωρεαν τηλεφωνα τους (σταθερα και κινητα) και ολες τις αλλες παροχες που εχουν;;;; Δηλαδη τι ακριβως ειναι οι τυποι και δεν πρεπει να πληρωσουν ΚΑΙ αυτοι τα "σπασμενα";;;;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος supermario : 28-08-08 στις 13:39.
    Δικηγοροι, ζωγραφοι, δημοσιογραφοι, πολιτικοι. Οι μονοι ανθρωποι στον κοσμο που μπορουν να κανουν το μαυρο.....ασπρο

    "Look in the doubt we've wallowed
    Look at the leaders we've followed
    Look at the lies we've swallowed
    And I don't want to hear no more"

  7. #37
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Αν εννοείς ότι το κράτος έχει συνέχεια, συμφωνώ. Αλλά τα μέτρα αυτά δεν επιβαρύνουν τον μισθωτό ή τον συνταξιούχο. Η αύξηση της φορολογίας των μετοχών δεν επιβαρύνει εμένα η εσένα.

    Επίσης σε αυτό που έγραψες για τις ζημιογόνες επιχειρήσεις, επίσης συμφωνώ. Γιατί νομίζεις προσπαθούν να αναδιαρθρώσουν Ολυμπιακή και ΟΣΕ; Και δεν είναι προβλήματα πρόσφατα έτσι; Για τα οποία οι προηγούμενοι δεν έκανα τίποτα και τώρα κατηγορούν αυτούς που κάνουν!!! Εγώ αυτό που έχω να τους κατηγορήσω είναι ότι αργούν.

    Επίσης εκτός από τις ζημιογόνες επιχειρήσεις υπάρχουν και αυτές που ενώ είναι κερδοφόρες δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους. π.χ. ο ΟΤΕ ενώ χρειαζόταν νέους τεχνικούς με γνώσεις σύγχρονων δικτύων κρατούσε 60άχρονους ηλεκτρολόγους... και δεν μπορούσε να προσλάβει νέους. Τους έβγαλαν λοιπόν στην σύνταξη (και να οι συνδικαλιστές να διαμαρτύρονται) και προσέλαβαν νέους, και προχώρησαν οι τηλεπικοινωνίες.

    Όσο για τις αυξήσεις των μισθών των βουλευτών, δες τι γινόταν στο παρελθόν και τι γίνεται τώρα. Έκαναν αύξηση στον μισθό των δικαστικών και χρειάστηκε να βγάλουν ειδικό νόμο για να μην ακολουθήσουν οι μισθοί των βουλευτών. Και όμως στον κόσμο πέρασε ότι αυξάνουν τους μισθούς των βουλευτών... Για πρώτη φορά η βουλή αρνήθηκε να πληρώσει τα κινητά και σταθερά των βουλευτών πάνω από το ποσό που δικαιολογούν πέρσι και έγινε χαμός από την... αντιπολίτευση!!! Ε σε παρακαλώ...!! Τα γραφεία τους επίσης δεν είναι δωρεάν. Η βουλευτική αποζημίωση είναι και για να πληρώνουν τα γραφεία και το προσωπικό τους. Να λέμε, αλλά να ξέρουμε και τι λέμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vasper : 28-08-08 στις 14:06.

  8. #38
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Τα μέτρα δεν επιβαρύνουν τον μισθωτό;;;;

    Οι μισθωτοί δεν θα πληρώσουν τις αυξήσεις που θα βάλουν όλοι όσοι θα πληρώσουν παραπάνω φόρο; Οι μισθωτοί δεν έχουν αυτοκίνητα;

    Θα μας τρελάνεις vasper;;;

  9. #39
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Vasper, διάβασες για τους ΝΕΟΥΣ φόρους στα (ήδη τρομερά φορολογημένα) καύσιμα? Τουμπεκί γιαυτά? Ή και γιαυτούς τους φόρους φταίει το ΠΑΣΟΚ

    Δεν πειράζει πλέρωνε εσύ αγόρι μου, εγώ θα συνεχίσω να έχω τη γλώσσα στο μάγουλο. (Δεν χρησιμοποιώ Ι.Χ. και ναι έχω φυσικό αέριο - πάλι τους πλερώνω φόρους, αλλά λιγότερους)...

    Το χειρότερο γιαυτούς? Δεν τους ψηφίζω και ούτε πρόκειται...

  10. #40
    Εγγραφή
    23-10-2003
    Περιοχή
    athina
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    774
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    13975 / 985
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    SAGEM 2404
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για τις αυξήσεις των μισθών των βουλευτών, δες τι γινόταν στο παρελθόν και τι γίνεται τώρα. Έκαναν αύξηση στον μισθό των δικαστικών και χρειάστηκε να βγάλουν ειδικό νόμο για να μην ακολουθήσουν οι μισθοί των βουλευτών. Και όμως στον κόσμο πέρασε ότι αυξάνουν τους μισθούς των βουλευτών... Για πρώτη φορά η βουλή αρνήθηκε να πληρώσει τα κινητά και σταθερά των βουλευτών πάνω από το ποσό που δικαιολογούν πέρσι και έγινε χαμός από την... αντιπολίτευση!!! Ε σε παρακαλώ...!! Τα γραφεία τους επίσης δεν είναι δωρεάν. Η βουλευτική αποζημίωση είναι και για να πληρώνουν τα γραφεία και το προσωπικό τους. Να λέμε, αλλά να ξέρουμε και τι λέμε.
    Ακομα και ετσι να ειναι, γιατι να πληρωνω εγω και εσυ τα γραφεια τους;;;; Ας τα πληρωσουν απο την τσεπη τους και αν δεν εχουν ας τα κλεισουν!! Δεν μ' ενδιαφερει αν δεν εχουν γραφεια.
    Λιτοτητα εχουμε, ε ας κανουν και αυτοι.
    Δικηγοροι, ζωγραφοι, δημοσιογραφοι, πολιτικοι. Οι μονοι ανθρωποι στον κοσμο που μπορουν να κανουν το μαυρο.....ασπρο

    "Look in the doubt we've wallowed
    Look at the leaders we've followed
    Look at the lies we've swallowed
    And I don't want to hear no more"

  11. #41
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έκαναν μάλιστα και αύξηση ούτε στα ποτά και στα τσιγάρα (που δεν θα είχα καμία αντίρρηση) για να μην αυξήσουν τον πληθωρισμό. Κρίμα.. και μια αύξηση 50% στις τιμές των τσιγάρων θα ενίσχυε τα επιχειρήματα του υπουργείου Υγείας.
    Μεγάλη αύξηση του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης στα τσιγάρα, η οποία θα πρέπει να σημειωθεί πως θα είναι η τρίτη μέσα στην τελευταία τετραετία.
    Αύξηση του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης στα οινοπνευματώδη ποτά που, σύμφωνα με πληροφορίες, θα είναι μικρότερη από την αύξηση του φόρου που σχεδιάζεται για τα τσιγάρα.

    http://www.fle.gr/BFL/index.php?opti...k=view&id=4655

  12. #42
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Τουλάχιστον έπιασες μια χώρα με αντίστοιχο ποσοστό δημοσίων υπαλλήλων ως παράδειγμα. Μόνο για δες πως δουλεύουν εκεί οι δημόσιοι υπάλληλοι και τι δουλειές κάνουν (η έκταση του Καναδά και το είδος των υπηρεσιών διαφέρουν πολύ). Εδώ περιμένουμε όλοι μαγικό ραβδάκι και μείωση... "κόστους", αλλά ταυτόχρονα υποστηρίζουμε και τους τεμπέληδες συνδικαλιστές όταν βγαίνουν και ζητάνε βασικούς μισθούς 1400 ευρώ, ενώ ταυτόχρονα το κράτος σπαταλάει 1δις ευρώ μόνο σε κωλόχαρτα στις δημόσιες υπηρεσίες γιατί οι υπάλληλοι δεν χ.... (μετά συγχωρήσεως) σπίτι τους... να μην χαλάνε το δικό τους..!!!
    Eπειδή ξέρω πως δουλεύουν εκεί οι δ.υ, τα λέω. Και επειδή Δ.Υ. = κράτος (για να μη ξεχνιόμαστε) μεσα σε όλα τα άλλα (civil servants βεβαίως βεβαίως) , τα λέω όλα αυτά. Τι λοιπόν θες να μου πεις; Τι ακριβώς ανταπαντάς στο γεγονός οτι ΕΧΟΥΝ οργάνωση στη συλλογή αλλά ΚΑΙ στον έλεγχο της φορολόγησης, αλλά και στο που πάνε οι φόροι, για αυτό άλλωστε έχουν και ένα εξαιρετικό σύστημα εκπαίδευσης αλλά και από τα καλύτερα συστήματα υγείας;

    Και μη με αρχίσεις με τον Καναδά, γιατί -ειλικρινά- ξέρω σε μερικά θέματα περισσότερα από οτι ξερω για την Ελλάδα.. και το πράγμα ειναι τσόντα(!).

    Τι μας λες μωρε που θα ειμαι και κατηγορουμενος!!!! Και λεφτα απο το πουθενα;;;; Δηλαδη τοσα χρονια που πληρωνουμε φορους που πηγαν τα χρηματα;;;; Ποιο πουθενα;;; Θα μας τρελλανεις;;;;;
    Αυτά που λεω ακριβώς πιο πάνω... δλδ τόσο καιρό τι πληρώνουμε Vasper και που πάνε; Ασε τα περι υπευθυνου πολίτη.. το υπεύθυνο κράτος που τσιμπα τα λεφτά μου , δε πρέπει να ειναι σε ΑΜΕΣΗ θέση να μου πει τι γίνονται; Το ΙΔΙΟ υπεύθυνο κρατος που ακόμα και σημερα που γράφω αυτές τις γραμμές ΑΡΝΕΙΤΑΙ να μου "εκκαθαρίσει" τη δήλωση, επειδή φυσικά και χρίζω επιστροφής, αλλά ΑΝ χρωστούσα θα με κινήγαγε μεχρι τελευταίου cent;
    Τι είδους έλεγχο δηλαδή έχεις υπ' όψιν σου για τους υδραυλικούς;
    Ας ψάξουν να δούν πως δουλεύουν οι υδραυλικοί στις υπόλοιπες χώρες του Κόσμου. Αν το πρόβλημα πχ ειναι το θέμα του κλειστού επαγγέλματος, ας το ανοίξουν , να τους υποχρεώσουν σε ίδρυση εταιριών, όπου θα υποχρεώνονται πλέον σε έκδοση αποδείξεων. Λύσεις ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

    Δεν υπάρχει πρώτα αυτός και μετά ο άλλος.
    ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να ειναι υπεύθυνο στον πολίτη. ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  13. #43
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από supermario Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακομα και ετσι να ειναι, γιατι να πληρωνω εγω και εσυ τα γραφεια τους;;;; Ας τα πληρωσουν απο την τσεπη τους και αν δεν εχουν ας τα κλεισουν!! Δεν μ' ενδιαφερει αν δεν εχουν γραφεια.
    Λιτοτητα εχουμε, ε ας κανουν και αυτοι.

    γιατι την υπυργικη μερσεντες που τη βαζεις?????
    They see me postin', they hatin'...

  14. #44
    Εγγραφή
    31-08-2007
    Περιοχή
    Κάπου στη Γη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    180
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    7003/1021
    ISP
    Forthnet
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    9db(dB) / 40.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μόνος τρόπος να πληρώνει κάποιος τους φόρους που του αναλογούν είναι να δίνει αποδείξεις. Όταν λοιπόν εσένα σου πουν ότι "θα σου κόψω 10% αρκεί να μην μου ζητήσεις απόδειξη" το κράτος τι μπορεί να κάνει; Να σου έχει τον εφοριακό πάνω από το κεφάλι; Ποιοι είναι οι μαγικοί τρόποι να σου επιβάλει να πάρεις απόδειξη για το ποσό που πληρώνεις
    Η λύση είναι πάρα πολύ απλή, αλλά καμία κυβέρνηση δεν θα αναλάβει το πολιτικό κόστος να την εφαρμόσει καθώς δεν πρόκειται να δει άλλη 4ετία.

    Στην Αυστραλία το πρόβλημα με τους ελεύθερους επαγγελματίες τύπου υδραυλικών, ηλεκτρολόγων, μπογιατζήδων κλπ έχει λυθεί ως εξής: Κάθε κατηγορία είναι οργανωμένη σε σωματεία (unions) και προκειμένου ένας επαγγελματίας να εξασκήσει το επάγγελμα του, πρέπει υποχρεωτικά να γραφτεί στο union το οποίο του παραχωρεί την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος (certification). Ταυτόχρονα το κάθε union είναι υποχρεωμένο να εκδίδει κάθε χρόνο ένα "τιμοκατάλογο" υπηρεσιών: Πχ αλλαγή βρύσης 20$, τοποθέτηση νιπτήρα 30$, αλλαγή ηλ.πίνακα 50$ και ούτω καθεξής. Ταυτόχρονα αναγράφουν και το χρόνο εγγύησης που είναι υποχρεωμένοι να παράσχουν.

    Έτσι και ο πολίτης ξέρει πόσο θα χρεωθεί για μια συγκεκριμένη υπηρεσία, (οπότε οι λαμογιές των Ελλήνων τεχνιτών πάνε περίπατο) και παίρνει απόδειξη για την παροχή υπηρεσίας προκειμένου να έχει την εγγύηση.

    Οι λίγοι επαγγελματίες που δεν είναι certified αναγκαστικά λειτουργούν με τιμές κάτω του επίσημου σωματείου (γιατί αλλιώς όλοι παίρνουν τους certified) και καθώς δεν είναι πιστοποιημένοι τους προτιμούν πολύ λίγοι καθώς α) Δεν εμπιστεύονται την κατάρτιση τους β) Δεν δίνουν εγγύηση.
    Έτσι όλοι είναι ευχαριστημένοι και το ποσό φοροδιαφυγής ελάχιστο. Απλό?

    Άρα δεν είναι καμιά "μαγική συνταγή" απλά όλες οι κυβερνήσεις προτιμούν λύσεις με λιγότερο πολιτικό κόστος...

  15. #45
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Η εννοια της περαιωσης αποτελει παγκοσμιως πρωτοτυπη ελληνικη πατεντα. Ουσιαστικα ειναι μια διπλη ομολογια της καθε κυβερνησης οτι:

    1. "ειστε ολοι κλεφτες και φοροφυγαδες, δηλαδη εγω, η κυβερνηση, ειμαι τοσο απιστευτα καχυποπτη απεναντι στον λαο που με εξελεξε, αφηνω την καλη πιστη να παει περιπατο και θεωρω οτι ολος ο λαος ειναι συλληβδην κλεφτες. Κατα καιρους, εγω η κυβερνηση, θα βγαζω νομους περαιωσης και παντα θα λεω οτι ειναι η τελευταια φορα που γινεται περαιωση, μπας και το χαψουν μερικοι, αλλα ολοι οι αλλοι, οι εστω και ελαχιστα ψαγμενοι, θα ξερουν οτι λεω αρλουμπες"."

    και

    2. "ειμαι ανικανη ως κυβερνηση να σας ελεγξω, γι αυτο φερτε ολοι (κλεφτες και μη) τωρα ο,τι εχετε ευχαριστηση και εληξε το θεμα, θα κανουμε ολοι τα στραβα ματια".
    και

    Εμ τι να περιμενεις απο ενα κρατος στο οποιο τα περισσοτερα λεφτα ξοδευονται μεσα απο "ειδικους λογαριασμους" που δεν καταγραφονται στον προϋπολογισμο, δηλαδη μαυρα λεφτα αορατα;; Τι συνετη και σωστη που ειναι η διαχειριση της ελληνικης οικονομιας...

Σελ. 3 από 41 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. "Δωρεάν φορητότητα επιπλέον αριθμών"
    Από ankodim στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-08, 13:50
  2. "Αλωνιζουν οι παιδοφιλοι στο διαδικτυο" οποτε ετοιμαστειτε για μετρα...
    Από fantomas στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-08, 01:31
  3. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-07, 13:00
  4. Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-05, 11:10

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας