Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Γεια σας, οπως καταλαβατε απο τον τιτλο του τοπικ θελω να αλλαξω δουλεια. Αυτη την στιγμη δουλευω σε μια εταιρια με νορμαλ αποδοχες ,έχω σύμβαση αορίστου χρόνου με το προσωπικο εχω αριστες σχεσεις, και γενικα δεν υπαρχει καθολου αγχος.

    Το θέμα ειναι οτι δουλευω σε ασχετο αντικειμενο απο αυτο που σπουδασα (Ηλεκτρονικος) και πλεον βαριεμαι αφανταστα την δουλεια που κανω (κατι αναμεσα σε logistics και υπευθυνος παραγγελιων). Αν και ολα κυλουν ηρεμα στην τωρινη δουλεια θελω να δουλεψω ως Ηλεκτρονικος, 4 χρονια σπουδαζα!! Το θεμα ειναι οτι μενω επαρχια και τετοια δουλεια που ψαχνω δεν υπαρχει, λιγες συμβασεις σε εργοστασια αλλα οχι κατι μονιμο μετα απο 4 μηνες ληγει η συμβαση και καθεσε στο ''περιμενε''.

    Σκεφτομαι να κατεβω Αθηνα, σπιτι εχω να μεινω, εχουμε σπιτι που το νοικιαζουμε. Το θεμα ειναι οτι θα βρω καποια δουλεια εν οψη οικονομικης κρισης*?? Φοβαμε να κανω αυτο το βημα γιατι ηδη εχω μια ''μονιμη'' δουλεια κ σε λιγους μηνες μπορει και να αναβαθμιστω κιολας. Το να μεινω ανεργος για μεγαλο διαστημα με ΤΡΟΜΑΖΕΙ!!

    Εσεις θα το ρισκαρατε?? Το περι ποιοτητας ζωης στην Αθηνα το εχω σκεφτει μιας και σπουδαζα εκει 4 χρονια και ξερω τι θα βρω.

    *Ολο για οικονομικη κριση λενε αλλα ο κοσμος δεν σταματα να αγοραζει παμε για ρεκορ τριμηνου σε τζιρο αν συνεχιστει ετσι η κατασταση.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το θεμα ειναι να κανουμε κατι που μας αρεσει και το γουσταρουμε, δεν ζουμε για να δουλευουμε αλλα δουλευουμε για να ζουμε, με οποιο κοστος και να εχει αυτο, αλλα στο τελος της ημερας θα εισαι ικανοποιημενος οτι κανεις που σου αρεσει και το θελεις.. δεν το κανεις απο αγγαρεια ουτε για τα χρηματα...

    Οποτε αν δεν εχεις αλλες υποχρεωσεις οπως οικογενεια εγω θα σου ελεγα να το τολμησεις, εξαλλου στη ζωη αξιζουν λιγα ρισκα, εστω και αν αυτα τα ρισκα κοστιζουν λιγο στην αρχη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος arial : 24-01-09 στις 22:32.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-01-2006
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πρίν αφήσεις την δουλειά σου κάνε μια έρευνα να δεις τι ζήτηση υπάρχει στον κλάδο σου. Μπορείς να στείλεις και βιογραφικά αν θες και να δεις τι ανταπόκριση θα έχεις.

    Όντως ρίσκο και δύσκολη απόφαση αλλα απο την άλλη να μείνεις σε μια δουλειά που δεν γουστάρεις δεν είναι και ότι καλύτερο. Την απόφαση μόνο εσύ μπορείς να την πάρεις και εκτός απο την έρευνα αγοράς πάιζουν και άλλα πράγματα ρόλο, όπως πχ το πολύ απλο "αν μείνεις άνεργος κάποιο καιρό ψάχνωντας δουλειά θα μπορείς να έχεις οικονομική υποστήριξη απο τους γονείς σου, ή δεν έχεις τέτοια πολυτέλεια?"

  4. #4
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Ευτυχως εχω καποια λεφτα στην ακρη και οι γονεις μου μπορουν να συντηρησουν οσο χρειαστει, και ουτε οικογενεια δεν εχω. Απλα εχω βρει τη ρουτινα μου και φοβαμε να ξανοιχτω ξανα, αλλα ξερω αυτο που κανω τωρα δεν θελω με τπτ να το κανω για παντα.

    Ειμαι αναμεσα να παω εξω για μεταπτυχιακο ή να αλλαξω δουλεια και να το παλεψω οσο μπορω. Απλα η επικειμενη κριση που λενε με κανει δυστακτικο κ σκεφτομαι καλιο 5 κ στο χερι παρα 10 κ καρτερι.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Πανω απ ολα πρεπει να σκεφτεις εαν πραγματικα ειναι αυτο που θελεις
    γιατι δεν ειναι λιγο να εισαι μονος, ανεργος και να σε συντηρουν οι δικοι σου
    σε μια περιοδο οικονομικης κρισης που κανεις δεν ξερει μεχρι που θα φτασει ακομη!
    Εαν εισαι σιγουρος πως με τα προσοντα σου
    θα βρεις αυτο που ψαχνεις στην Αθηνα ρισκαρησε το
    αφου δεν εχεις και οικογενειακα βαρη...
    Παντως η εποχη ειναι πολυ δυσκολη και μην ξεχναμε πως οι εργοδοτες
    δεν παιρνουν παντα αυτον με τα καλυτερα προσοντα
    γιατι συνηθως αυτος εχει και μεγαλυτερες απαιτησεις!:
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  6. #6
    Εγγραφή
    19-11-2002
    Περιοχή
    Greece-Salonika
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    (dB) / 18.5(dB)
    Η άποψή μου: αν έχεις την οικονομική άνεση να περιμένεις όσο καιρό χρειαστεί για να βρεις τη δουλειά που σου αρέσει ( που απ' ότι φαίνεται την έχεις ) κάνε το γιατί σίγουρα στο μέλλον θα το μετανιώσεις.
    WWW = P(Ω) + R(χ)/2 + L(7)

  7. #7
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Εγώ θα έλεγα να περιμένεις άλλους 6-8 μήνες ακόμη. Με λίγα λόγια, αν είναι να κάνεις κάποια κίνηση, κάν' την από Σεπτέμβριο και μετά. Εξάλλου μπορεί η δουλειά που κάνεις αυτή τη στιγμή να μη σου αρέσει, αλλά όπως λες και εσύ, την ξέρεις καλά και έχεις άριστες σχέσεις με το υπόλοιπο προσωπικό. Ο λόγος που σου λέω να περιμένεις λίγο, είναι για να περιμένεις να δεις τι θα γίνει με την οικονομική κρίση και τι (περαιτέρω) αντίκτυπο θα έχει στην ελληνική οικονομία. Αυτό θα φανεί τους επόμενους μήνες και ξανασκέψου τι θες και μπορείς να κάνεις την περίοδο εκείνη.

    Άλλωστε η ζωή στις μεγαλουπόλεις είναι σκ.... Εφόσον έχεις καλή δουλειά στην επαρχία, περίμενε λίγο μέχρι να δεις τι θα γίνει.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.759
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 6.5(dB)
    Προσωπικά δεν θα μπορούσα με τίποτα να ασχοληθώ με κάτι το οποίο μου αρέσει, αν το καλοσκεφτείς δεν είναι μόνο η εργασία. Δεδομένου οτι περνάς τόσες ώρες στην δουλειά έχει να κάνει και με την συναναστροφή με ανθρώπους που μοιράζεσαι κάποια κοινά ενδιαφέροντα, είναι μια μικρή κοινωνία.

    That said, η συγκεκριμένη περίοδος είναι δύσκολη για προσλήψεις. Το budget έχει περιοριστεί στο ελάχιστο δυνατό και εταιρείες ξεσκαρτάρουν προσωπικό. Μεταξύ του "τα παρατάω αύριο και πάω Αθήνα" και του "συμβιβάζομαι" υπάρχει η χρυσή τομή. Στέλνε βιογραφικά, ψάξου, πάρε μερικές μέρες άδεια και πήγαινε σε κανα interview μέχρι να βρεις αυτό που πιστεύεις ότι σου ταιριάζει περισσότερο.

    Το μεταπτυχιακό είναι χαμένος χρόνος και χρήμα x 2 αν το κάνεις για να πάρεις παράταση χρόνου και όχι για να εμβαθύνεις σε ένα τομέα. Το master το κάνεις πρωτίστως για εσένα.

    καλιο 5 κ στο χερι παρα 10 κ καρτερι
    Don't be a looser


    I don't care if we have only one percent of the users, as long as they're the best one percent.
    It's a clear choice for quality over quantity, and originality over following the herd. I like that.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Αν εισαι ευχαριστημενος και απο το εργασιακο περιβάλλον και απο τις αποδοχες (πραγμα σπανιο να βρεις ΚΑΙ τα δυο), εγω στη θεση σου θα καθομουν στα αυγά μου. Ειδικα αν υπαρχει προοπτικη να πάρεις προαγωγή συντομα.

    Το οτι βαριεσαι τη δουλεια σου, δε λεει κατι. Μπορεις να βρεις μια δουλεια που σου αρεσει, αλλά οι συναδελφοι αν σου κανουν πολεμο νευρων και να σκεφτεις " αχ τι καλα που ημουν στη προηγουμενη δουλεια" .

    ΑΠο εκει και υστερα αν οντως ψαχνεσαι και εισαι ανησυχο πνευμα, και σε συνδυασμο με το γεγονός οτι μπορεις να ψαξεις για δουλεια με καποια παραπανω ευχερια χρονου και χρηματων, καντο. Αλλά ειναι ρισκο. Δυσκολο να βρεις καλο εργασιακο περιβαλλον σε ιδιωτικη εταιρεία, τουλαχιστον απο τη δικη μου εμπειρία.

    Αν και το να ζησεις μονος, ως εργενης, ειναι σιγουρα κατι που πρεπει σιγουρα να κανεις καποια στιγμη, οποτε...go ahead..

  10. #10
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα έλεγα να περιμένεις άλλους 6-8 μήνες ακόμη. Με λίγα λόγια, αν είναι να κάνεις κάποια κίνηση, κάν' την από Σεπτέμβριο και μετά. Εξάλλου μπορεί η δουλειά που κάνεις αυτή τη στιγμή να μη σου αρέσει, αλλά όπως λες και εσύ, την ξέρεις καλά και έχεις άριστες σχέσεις με το υπόλοιπο προσωπικό. Ο λόγος που σου λέω να περιμένεις λίγο, είναι για να περιμένεις να δεις τι θα γίνει με την οικονομική κρίση και τι (περαιτέρω) αντίκτυπο θα έχει στην ελληνική οικονομία. Αυτό θα φανεί τους επόμενους μήνες και ξανασκέψου τι θες και μπορείς να κάνεις την περίοδο εκείνη.

    Άλλωστε η ζωή στις μεγαλουπόλεις είναι σκ.... Εφόσον έχεις καλή δουλειά στην επαρχία, περίμενε λίγο μέχρι να δεις τι θα γίνει.
    Διαφωνώ. Η ζωή μας δεν πρέπει να εξαρτάται από το πως πηγαίνουν οι τράπεζες στην wall street. Αλλά το εμβαθύνω παρακάτω...

    ........Auto merged post: kennyyy πρόσθεσε 0 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vasilis32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας, οπως καταλαβατε απο τον τιτλο του τοπικ θελω να αλλαξω δουλεια. Αυτη την στιγμη δουλευω σε μια εταιρια με νορμαλ αποδοχες ,έχω σύμβαση αορίστου χρόνου με το προσωπικο εχω αριστες σχεσεις, και γενικα δεν υπαρχει καθολου αγχος.

    Το θέμα ειναι οτι δουλευω σε ασχετο αντικειμενο απο αυτο που σπουδασα (Ηλεκτρονικος) και πλεον βαριεμαι αφανταστα την δουλεια που κανω (κατι αναμεσα σε logistics και υπευθυνος παραγγελιων). Αν και ολα κυλουν ηρεμα στην τωρινη δουλεια θελω να δουλεψω ως Ηλεκτρονικος, 4 χρονια σπουδαζα!! Το θεμα ειναι οτι μενω επαρχια και τετοια δουλεια που ψαχνω δεν υπαρχει, λιγες συμβασεις σε εργοστασια αλλα οχι κατι μονιμο μετα απο 4 μηνες ληγει η συμβαση και καθεσε στο ''περιμενε''.

    Σκεφτομαι να κατεβω Αθηνα, σπιτι εχω να μεινω, εχουμε σπιτι που το νοικιαζουμε. Το θεμα ειναι οτι θα βρω καποια δουλεια εν οψη οικονομικης κρισης*?? Φοβαμαι να κανω αυτο το βημα γιατι ηδη εχω μια ''μονιμη'' δουλεια κ σε λιγους μηνες μπορει και να αναβαθμιστω κιολας. Το να μεινω ανεργος για μεγαλο διαστημα με ΤΡΟΜΑΖΕΙ!!

    Εσεις θα το ρισκαρατε?? Το περι ποιοτητας ζωης στην Αθηνα το εχω σκεφτει μιας και σπουδαζα εκει 4 χρονια και ξερω τι θα βρω.

    *Ολο για οικονομικη κριση λενε αλλα ο κοσμος δεν σταματα να αγοραζει παμε για ρεκορ τριμηνου σε τζιρο αν συνεχιστει ετσι η κατασταση.
    μην αγχώνεσαι για το τι σπούδασες και το που σε έφερε η ζωή. ούτε ο πρώτος είσαι ούτε ο τελευταίος. Ούτε θα κάνεις την τωρινή σου δουλειά μια ζωή. Κοίτα που μπορείς να πας από την τωρινή σου δουλειά.
    Εγώ δε θα το ρίσκαρα αλλά θα το στάθμιζα...Απλά στείλε βιογραφικά, παίξτο και λίγο άρρωστος στη δουλειά αν χρειαστεί να κατέβεις για καμιά συνέντευξη (αν αυτοί δε σε χρειαζόντουσαν ή βρίσκαν κάποιον καλύτερο στα ίδια λεφτά/ίδιο με λιγότερα λεφτά θα σε πετούσαν στο δρόμο χθες, οπότε δε βλέπω ηθικό πρόβλημα...) και βολιδοσκόπησε την κατάσταση.
    Μη σκέφτεσαι σαν άντρας Δε φεύγεις από την παρούσα σχέση αν δε βρεις μια καινούργια καλύτερη.
    Η ζωή στην Αθήνα είναι κάτι που το ξέρεις. Δε θα είναι καλή, κανείς δε μένει στην Αθήνα επειδή έχει καλή ζωή (δε μιλάμε για Εκάλη και πάνω..) αλλά επειδή έχει άλλα θετικά...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kennyyy : 25-01-09 στις 04:25. Αιτία: auto merged post

  11. #11
    Εγγραφή
    05-05-2006
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    19
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    13500/2043
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear DGN3700
    SNR / Attn
    6(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε μου δεν είναι η καταλληλότερη εποχή για να πάρεις τέτοιο ρίσκο
    κατά την άποψη μου..

    Αν μπορείς δώσε μια μικρή παράταση στο να κάνεις επάγγελμα αυτό που αγαπάς
    και σκέψου τις μελλοντικές σου κινήσεις παραμένοντας στην τωρινή, σταθερή, καλή δουλειά που έχεις..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eniac : 25-01-09 στις 10:27.
    Cpu: Intel® Core™ i5-4690K | mobo: Gigabyte GA-Z97MX-Gaming 5 | Ram: G.SKILL F3 8GB 2400MHZ TRIDENT X | Psu: Coolermaster M1000
    gpu: MSI GeForce GTX560 TI 1GB Twin Frozr II OC | Storage: Samsung SSD 850 EVO 250GB & WD HDD 3Tb | Case: Thermaltake Armor -656E696163-

  12. #12
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Ακόμα καλύτερα ξεκίνα σε ελεύθερος επαγγελματίας την δουλειά που γουστάρεις. Απογεύματα. Μικρό έως μηδαμινό ρίσκο. Εαν πάει η δουλειά καλά, παρατάς την πρωινή εργασίας. Δυνατότητες υπάρχουν. Ηδη πολλές εταιρίες χρησιμοποιούν τοπικούς ηλεκτρονικούς για υποστήριξη (πχ vodafone κλπ). H' μπορείς να ασχοληθείς με το service ηλεκτρονικών συσκευών και υπολογιστών, ή οτιδήποτε άλλο πχ αυτοματισμοί, που έχουν και πεδίο δημιουργικότητας. Ειναι failsafe.

  13. #13
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Πεύκη
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    1.376
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Bauedtec
    Vasilis32 συμφωνώ απόλυτα με την πρόταση του anon. Μηδέν ρίσκο (ελάχιστο σε σχέση του να κατέβεις στην Αθήνα), καλές προοπτικές, έχεις ήδη μια σταθερή δουλειά.

    Μην βιαστείς να κατέβεις στο μαγκανοπήγαδο. Να ήξερες πόσοι ψάχνονται να βρουν τρόπο να μπορέσουν να φύγουν, ειδικά σε τεχνολογικά επαγγέλματα.

  14. #14
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Περιοχή
    in the blue flow..
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    660
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    Thomson TG782
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 21(dB)
    ψαξε το με το πασο σου γιατι ειναι ολο και πιο δυσκολο να βρεις καλο περιβαλλον και σταθερες αποδοχες.
    ειναι λιγο δυσκολοι καιροι (και ακομα πιο δυσκολοι για ηλεκτρονικους)
    τωρα αν απλα σου εχει λειψει η επαφη με το παγκο, ε φτιαξε ενα χωρο στο σπιτι και ασχολησου εκει γιατι εξω ο παγκος πεθανε..

Παρόμοια Θέματα

  1. Ευρεση δουλειας...
    Από Tripakis στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-09, 21:01
  2. Εύρεση δουλειάς στο Ρέθυμνο
    Από jason_1983 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-09, 23:29
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-08, 10:42
  4. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-06, 10:33
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-06, 18:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας