Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Το avatar του μέλους lib
    lib Guest
    Σε λίγο καιρό ετοιμάζομαι να πάρω το πρώτο μου αυτοκίνητο. Ο προβληματισμός μου δεν είναι η μάρκα, καθώς έχω ήδη ερωτευτεί το νέο fiesta, αλλά τα διαδικαστικά μέρη του θέματος.. Έχω βάλει στην άκρη τη προκαταβολή για το αυτοκίνητο, το 10% κ προετοιμάζομαι για τις 48 άτοκες(εκτός κ αν δεν ισχύει η χρηματοδότηση αυτή για το καινούργιο μοντέλο...).Θα ήθελα να μάθω την όλη διαδικασία..

    1 πώς γίνεται η έγκριση δανείου? (π.χ χρειάζεται εγγυητής?)
    2 πόσα κ ποιά περίπου είναι τα επιπλέον έξοδα? (πινακίδες κτλ)
    3 το ποσό της προκαταβολής ορίζεται επί του τελικού ποσου? (συν το κόστος μεταφοράς κτλ)
    4 την ασφάλιση του αυτοκινήτου πότε ακριβώς πρέπει να τη κάνω?(όταν το παραγγείλλω ή αφού το παραλάβω?)
    5 κ τέλος, αφου σκάσω τα λεφτά κ πω τα καλορίζικα με τον αντιπρόσωπο, πόσο καιρό θα περιμένω για να το οδηγήσω το ρημάδι????

  2. #2
    Εγγραφή
    16-12-2007
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    TPLink
    SNR / Attn
    11db(dB) / 34db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lib Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε λίγο καιρό ετοιμάζομαι να πάρω το πρώτο μου αυτοκίνητο. Ο προβληματισμός μου δεν είναι η μάρκα, καθώς έχω ήδη ερωτευτεί το νέο fiesta, αλλά τα διαδικαστικά μέρη του θέματος.. Έχω βάλει στην άκρη τη προκαταβολή για το αυτοκίνητο, το 10% κ προετοιμάζομαι για τις 48 άτοκες(εκτός κ αν δεν ισχύει η χρηματοδότηση αυτή για το καινούργιο μοντέλο...).Θα ήθελα να μάθω την όλη διαδικασία..

    1 πώς γίνεται η έγκριση δανείου? (π.χ χρειάζεται εγγυητής?)
    2 πόσα κ ποιά περίπου είναι τα επιπλέον έξοδα? (πινακίδες κτλ)
    3 το ποσό της προκαταβολής ορίζεται επί του τελικού ποσου? (συν το κόστος μεταφοράς κτλ)
    4 την ασφάλιση του αυτοκινήτου πότε ακριβώς πρέπει να τη κάνω?(όταν το παραγγείλλω ή αφού το παραλάβω?)
    5 κ τέλος, αφου σκάσω τα λεφτά κ πω τα καλορίζικα με τον αντιπρόσωπο, πόσο καιρό θα περιμένω για να το οδηγήσω το ρημάδι????
    Φίλη μου, μια επίσκεψη στην αντιπροσωπεία θα σου λύσει όλες τις απορίες.
    Γενικά, 1. αν δεν έχεις υψηλά εισοδήματα μπορεί να σου ζητήσουν εγγυητή.
    2. Δεν ξέρω ακριβώς το ποσό για τις πινακίδες αλλά, τα υπολογίζουν στην τιμή και εσύ παίρνεις έτοιμο το αυτοκίνητο με τις πινακίδες. Μπορείς να τους ζητήσεις μονό ή ζυγό.
    3. Η πρκαταβολή είναι επί της τελικής αξίας του αυτοκινήτου και συνήθως ζητάνε τα έξοδα για το σήμα και τις πινακίδες ξεχωριστά σε μετρητά. Κάποιες εταιρίες τα βάζουν όμως μέσα στην συνολική τιμή και κάποιες άλλες τα κάνουν δώρο. Να θυμάσαι ότι όλα είναι διαπραγματεύσιμα.
    4. αφού θα το πάρεις με χρηματοδότηση είναι πιθανό να στο ασφαλίσει η αντιπροσωπεία για να είναι καλυμένοι σε κάθε κίνδυνο.
    5. αυτό εξαρτάται από το πότε θα έχουν ετοιμοπαράδοτο, θα στο πεί ο πωλητής αφού πείς τι χρώμα το θέλεις και με τι έξτρα αξεσουάρ.

    Πάντως είναι πολύ καλή επιλογή και θα μείνεις ευχαριστημένη!

    Καλωρίζικο!
    Γ.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiannis99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλη μου, μια επίσκεψη στην αντιπροσωπεία θα σου λύσει όλες τις απορίες.
    Γενικά, 1. αν δεν έχεις υψηλά εισοδήματα μπορεί να σου ζητήσουν εγγυητή.
    2. Δεν ξέρω ακριβώς το ποσό για τις πινακίδες αλλά, τα υπολογίζουν στην τιμή και εσύ παίρνεις έτοιμο το αυτοκίνητο με τις πινακίδες. Μπορείς να τους ζητήσεις μονό ή ζυγό.
    3. Η πρκαταβολή είναι επί της τελικής αξίας του αυτοκινήτου και συνήθως ζητάνε τα έξοδα για το σήμα και τις πινακίδες ξεχωριστά σε μετρητά. Κάποιες εταιρίες τα βάζουν όμως μέσα στην συνολική τιμή και κάποιες άλλες τα κάνουν δώρο. Να θυμάσαι ότι όλα είναι διαπραγματεύσιμα.
    4. αφού θα το πάρεις με χρηματοδότηση είναι πιθανό να στο ασφαλίσει η αντιπροσωπεία για να είναι καλυμένοι σε κάθε κίνδυνο.
    5. αυτό εξαρτάται από το πότε θα έχουν ετοιμοπαράδοτο, θα στο πεί ο πωλητής αφού πείς τι χρώμα το θέλεις και με τι έξτρα αξεσουάρ.

    Πάντως είναι πολύ καλή επιλογή και θα μείνεις ευχαριστημένη!

    Καλωρίζικο!
    Γ.

    Ή να σου θέσει περιορισμούς για την ασφαλιστική που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.
    Σε κάθε περίπτωση, για να βγει στον δρόμο πρέπει να έχει ασφάλεια. Αν έχεις την πινακίδα του αυτοκινήτου, μπορείς να το ασφαλίσεις.
    Εγώ έκανα ένα τηλεφωνικό προσωρινό ασφάλιστρο ενώ ήμουν ήδη μέσα στην αντιπροσωπία (λέγοντας απλά τον αριθμό κυκλοφορίας) για να κάνω την κανονική ασφάλιση με την ησυχία μου.

  4. #4
    Το avatar του μέλους lib
    lib Guest
    Το θέμα είναι να πάω στην αντιπροσωπεία ξέροντας πέντε πράματα... Για την ασφάλεια, δε θέλω τίποτα εξειδικευμένο, τα βασικά κ να μη πληρώνω πάνω από 300 ε το χρόνο. Όσο για τα εξτρα, με την εκδοση που θα πάρω, τη trend, μια χαρα ευχαριστημένη θα μαι, το μόνο που θα βάλω είναι ηλεκτικά παράθυρα πίσω κ μεταλλικό χρώμα(spa, δηλ κάτι σαν χακί)...

    ........Auto merged post: lib πρόσθεσε 2 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Κ για το εισόδημά μου, παίρνω γύρω στα 800 με 900 το μήνα (ανάλογα με τις υπερωρίες πάντα).. Θα μου το δώσουν, πως το κοβετε?!?!?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lib : 22-01-09 στις 00:48. Αιτία: auto merged post

  5. #5
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΕΝΤΗΣ
    Πάντως όταν με το καλό το πάρεις θέλω να μας πείς εντυπώσεις γιατί το σκέφτομαι και εγώ για αυτό το αυτοκίνητο

  6. #6
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΑΣ
    Router
    ΤP LINK TD-W8910G
    Μπες στο www.clubford.gr και θα βρεις τις απαντήσεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    Καλαμάκι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4900/980
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 48(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lib Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... προετοιμάζομαι για τις 48 άτοκες...
    Σίγουρα είναι άτοκες ή εννοούν κάτι άλλο; Όταν πάρεις ένα αυτοκίνητο με δόσεις δεν έχεις καμία σχέση πλέον με την εταιρία αλλά με τη τράπεζα και δεν ξέρω τράπεζα που να δίνει "δάνειο" άτοκα. Για υπολόγισε τα λίγο μην πέσεις προ εκπλήξεως

    ........Auto merged post: Antre πρόσθεσε 2 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Ά μιας και μιλάς για καινούργιο άρα για σεβαστό ποσό έχε υπόψιν σου ότι πρέπει οι προηγούμενες φορολογικές δηλώσεις (ή οι τρέχουσες σε σχέση με τις δόσεις) να δηλώνουν εισοδήματα που καλύπτουν το ποσό της δαπάνης σου.

    Νέα κοπέλα είσαι και μπορεί αν δουλεύεις ανασφάλιστη (ή να είχες οικονομίες από πιτσιρίκα), για αυτό το λέω . Αν δεν δικαιολογείτε η δαπάνη τότε πληρώνεις πρόστιμο (ότι προφανώς φοροδιαφεύγεις)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antre : 22-01-09 στις 02:01. Αιτία: auto merged post

  8. #8
    Εγγραφή
    13-01-2008
    Περιοχή
    Οινόφυτα Βοιωτίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    517
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΙΝΟΦΥΤΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lib Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε λίγο καιρό ετοιμάζομαι να πάρω το πρώτο μου αυτοκίνητο. Ο προβληματισμός μου δεν είναι η μάρκα, καθώς έχω ήδη ερωτευτεί το νέο fiesta, αλλά τα διαδικαστικά μέρη του θέματος.. Έχω βάλει στην άκρη τη προκαταβολή για το αυτοκίνητο, το 10% κ προετοιμάζομαι για τις 48 άτοκες(εκτός κ αν δεν ισχύει η χρηματοδότηση αυτή για το καινούργιο μοντέλο...).Θα ήθελα να μάθω την όλη διαδικασία..

    1 πώς γίνεται η έγκριση δανείου? (π.χ χρειάζεται εγγυητής?)
    2 πόσα κ ποιά περίπου είναι τα επιπλέον έξοδα? (πινακίδες κτλ)
    3 το ποσό της προκαταβολής ορίζεται επί του τελικού ποσου? (συν το κόστος μεταφοράς κτλ)
    4 την ασφάλιση του αυτοκινήτου πότε ακριβώς πρέπει να τη κάνω?(όταν το παραγγείλλω ή αφού το παραλάβω?)
    5 κ τέλος, αφου σκάσω τα λεφτά κ πω τα καλορίζικα με τον αντιπρόσωπο, πόσο καιρό θα περιμένω για να το οδηγήσω το ρημάδι????
    2.Νομιζω 500€ ειναι τα εξοδα φακελου που λεμε...
    4.Οταν παρεις την αδεια στο ονομα σου με ολα τα στοιχεια τοτε θα κανεις ασφαλεια...
    5.Αυτο εξαρταται απο την εταιρεια...
    Καλοριζικο!!

  9. #9
    Το avatar του μέλους stavkir
    stavkir Guest
    υπαρχει το clubfiesta
    Μπες και κανε εγγραφη
    Τα παιδια ειναι πολυ ευγενικα και θα σου τα εξηγησουν ολλα με λεπτομεριες
    Εγω εχω fiesta και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

  10. #10
    Εγγραφή
    16-12-2007
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    TPLink
    SNR / Attn
    11db(dB) / 34db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το Fiesta τερμάτισε στην δεύτερη θέση γι αΑυτοκίνητο της Χρονιάς. Έχασε για έναν βαθμό από το OPEL Insignia.
    Είναι πολύ καλό αυτοκίνητο!.

    Γ.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Για την ασφάλεια, δε θέλω τίποτα εξειδικευμένο, τα βασικά κ
    Αν αγοράσεις αυτοκίνητο με δόσεις, το πως θα το ασφαλίζεις, μέχρι να το εξοφλήσεις, το αποφασίζει εκείνος που σου παρακρατεί την κυριότητα.

    Σίγουρα είναι άτοκες ή εννοούν κάτι άλλο;
    Οι δόσεις είναι πολιτική του πωλητή, ψάξε το. Πριν 2 χρόνια αγόρασε το ίδιο αυτοκίνητο ο γιος μου, στην πατρίδα μου, οι δόσεις είχαν τόκο, από εκεί που το πήρε, στην Αθήνα, ήταν η ίδια τιμή, απολύτως μετρητής και με δόσεις (χωρίς τόκους κλπ), επειδή έκανα εγώ τις τις τελικές λεπτομέρειες, ρώτησα γιατί γίνεται αυτό και είναι αρνητικό κίνητρο για να πάρουν τα χρήματα όλα αμέσως, μου απάντησαν: Πολιτική της εταιρείας.

    Εύχομαι Καλορίζικο, Καλοτάξιδο.

  12. #12
    Το avatar του μέλους lib
    lib Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Antre Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ά μιας και μιλάς για καινούργιο άρα για σεβαστό ποσό έχε υπόψιν σου ότι πρέπει οι προηγούμενες φορολογικές δηλώσεις (ή οι τρέχουσες σε σχέση με τις δόσεις) να δηλώνουν εισοδήματα που καλύπτουν το ποσό της δαπάνης σου.

    Νέα κοπέλα είσαι και μπορεί αν δουλεύεις ανασφάλιστη (ή να είχες οικονομίες από πιτσιρίκα), για αυτό το λέω . Αν δεν δικαιολογείτε η δαπάνη τότε πληρώνεις πρόστιμο (ότι προφανώς φοροδιαφεύγεις)
    Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ καν δήλωση.. Δηλαδή πρέπει να τρέχω κ στις εφορίες??? Πολλή φασαρία...

  13. #13
    Εγγραφή
    25-05-2004
    Περιοχή
    POTS & Mobile γωνια
    Μηνύματα
    2.214
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11700 / 775
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    Path Level
    Interleaved
    Νομιζω επισης οτι αμα παρεις το αυτοκινητο με δανειο απο την εταιρεια τοτε σου κρατανε την κυριοτητα του αυτοκινητου μεχρι να ξεπληρωσεις τις δοσεις. Αν πας μεσω τραπεζης τοτε απο οσο ξερω, η κυριοτητα ειναι δικη σου.

    Επισης, με την ασφαλεια, μην ψαρωσεις και δεχτεις τη δικη τους αμεσως επειδη πας με δανειο. Μπορεις να διαλεξεις οποια θελεις απλα να καλυψεις αυτα που θελουν.

  14. #14
    Εγγραφή
    05-01-2007
    Περιοχή
    Με μια βαλίτσα στο χέρι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι δόσεις είναι πολιτική του πωλητή, ψάξε το. Πριν 2 χρόνια αγόρασε το ίδιο αυτοκίνητο ο γιος μου, στην πατρίδα μου, οι δόσεις είχαν τόκο, από εκεί που το πήρε, στην Αθήνα, ήταν η ίδια τιμή, απολύτως μετρητής και με δόσεις (χωρίς τόκους κλπ), επειδή έκανα εγώ τις τις τελικές λεπτομέρειες, ρώτησα γιατί γίνεται αυτό και είναι αρνητικό κίνητρο για να πάρουν τα χρήματα όλα αμέσως, μου απάντησαν: Πολιτική της εταιρείας.
    θέλουν δόσεις γιατί παίρνουν προμήθεια απο τις τράπεζες



  15. #15
    Το avatar του μέλους lib
    lib Guest
    Το οτι μου κρατάνε τη κυριότητα σημαίνει κάτι άλλο εκτός απο το οτι δε μπορώ να το πουλήσω μέχρι να ξεπληρώσω? Δηλ θα έχω πρόβλημα κάπου αλλού μ'αυτο?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Thermometrics. Από που αγοράζω???
    Από EgwEimai στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-04, 14:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας