Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 41
  1. #1
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εδώ και 2.5 μήνες τώρα οι ταχύτητες που είχα ήταν 48-50 kb/sec (Siemens DSLam Πατησίων/Πεδίον του Άρεως- 420/160) με FORTHnet/ACN 384/128 (για OTEnet δεν θα το συζητήσω). Snapshots: http://www.ote-dsl.com/

    Από σήμερα (16/10/2003) το μεσημέρι οι ταχύτητες έχουν πέσει στα 28-35 kb/sec και μόνο για μικρά διαστήματα 1-2 ωρών φτάνουν σταθερά τα 48 kb/sec. Ακόμα και στον FTP της FORTHnet.

    Δοκίμασα ACN/FORTHnet/OTEnet. Το ίδιο πρόβλημα.

    Έστειλα e-mail στο Technical Support της FORTHnet, με πήραν τηλέφωνο και με ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα ή κάποιο limit από την FORTHnet. Συγκεκριμένα ο τεχνικός μου είπε ότι τα bandwidth limit είναι για όλες τις DSL μάζι και όχι για κάθε account ξεχωριστά.

    Επίσης μου έδωσε ενα link που είναι για έλεγχο προβλημάτων στην FORTHnet: http://193.92.130.234:7123 (FORTHnet - Network Diagnostic Server) που αυτό χρησιμοποιούν οι τεχνικοί για να εντοπίσουν τυχόν προβλήματα.

    Τέλος μου είπαν από την FORTHnet ότι τέτοια προβλήματα τους εμφανίζονται στην περίπτωση που το τοπικό DSLam γεμίσει με χρήστες και δεν μπορεί να αποδώσει στο μέγιστο.

    Στο μεταξύ ένας φίλος Ρόδο και ένας άλλος Γλυφάδα, με ΟΤΕ γραμμή και FORTHnet σύνδεση κατεβάζουν κανονικά με 45-48+ Kb/sec. Άρα το πρόβλημα είναι ή στο DSLam ή στην γραμμή μου.

    Άραγε είναι αλήθεια αυτό που άκουγα τόσο καιρό απο φίλους ότι στη Θεσσαλονίκη πέφτει πολύ overbooking και δέχονται DSL αιτήσεις σε DSLam που άρχισαν να γεμίζουν; Και αν άρχισε να γίνεται και στην Αθήνα, είναι δυνατόν ΤΟΣΟ ΛΙΓΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΝΑ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΤΑ DSLAM;;; ΕΛΕΟΣ!!!

    Εγώ πάντως θα καλέσω αύριο τον ΟΤΕ να δούμε τι θα μου πουν και αυτοι...

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Μια από τα ίδια Psyxakia αλλά με Tellas/ACN (netcarta) που έχω εγώ, το πρόβλημα παρατειρείται κυρίως κατά τις λεγόμενες ώρες αιχμής, αλλά και εκεί σε συγκεκριμένες ώρες πχ 1-2μμ. 5-6μμ και 8:30-10:20μμ. Όλες τις άλλες ώρες δουλεύει μια χαρά τόσο η Tellas όσο και η ACN.


    ΟΤΕ ΦΤΟΥ ΣΟΥ

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  3. #3
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.189
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15507 / 970
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    LINKSYS WAG200G
    SNR / Attn
    9(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    O πΟΤΕ και τα θαύματα του. Φτού σαν δεν ντρέπονται λέω εγώ. Απορώ πως έβγαλαν το ADSL χωρίς να υπάρχει η απαραίτητη υποδομή σε bandwidth. Αν σκεφτούμε ότι ακόμα δεν έχουν γεμίσει και οι 17000 ports τότε φαντάζομαι θα μιλάμε για ADSL που θα είναι χειρότερο από PSTN. Με τον εξής απλό υπολογισμό βλέπουμε το κανονικό bandwidth αν υποθέσουμε ότι όλες οι ports είναι στα 1024:

    17000x1024=17408000 Kbps (17,408 Gbps) σε αναλογία πάντα 1:1. Εγώ πιστεύω τώρα ότι όλοι οι ISP δίνουν αναλογία 1:50 και κάποιοι ίσως και περισσότερο λόγω φυσικά του δικτύου του πΟΤΕ που δεν είναι αρκετό. Οπότε πρέπει να αρχίσει να αναβαθμίζει το δίκτυό του ο πΟΤΕ γιατί αλλιώς αργότερα θα έχουμε χειρότερα αποτελέσματα και εμάς τους χρήστες να βρισκόμαστε σε μεγάλη απόγνωση.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Το 1:50 το βάζει ο ISP ανεξάρτητα από τον ΟΤΕ. Αν δεν το έκανε θα ανταγωνίζονταν τον ευαυτό του σε άλλα πακέτα (leased lines klp).

    Επίσης δεν νομίζω οτι υπάρχει κανείς ISP που να το εφαρμόζει αυστηρά ακόμη (υπήρχε ένας αλλά μάλλον μετά τόσο κράξιμο άλλαξε πολιτική). Αν το εφάρμοζε κάποιος αυτήν την περίοδο θα έβλεπες ταχύτητες 40kbit/sec και θα έλεγες πάλι καλά. Μ'άλλα λόγια πιστεύω πως αυτή τη στιγμή όλοι ανεξαιρέτως λίγο ή πολύ μπαίνουν "μέσα" για λόγους μάρκετινγ...

    Όσον αφορά τώρα την υποδομή σε b/w του ΟΤΕ, αυτή φτάνει και περισεύει. Αυτό που δεν κάνει ο ΟΤΕ γρήγορα είναι να αποδώσει περισσότερο b/w σε dslam που το χρειάζονται και βλέπουμε τραγελαφικά χαμηλές ταχύτητες ανεξαρτήτως ώρας.

    Πάντως, ταχύτητες της τάξης των 25-30kB/s για τις οποίες μιλά ο φίλος παραπάνω, δεν συνιστούν σε καμιά περίπτωση πιστεύω αιτία διαμαρτυτιών.

    Ο ΟΤΕ, πουλά 384/128 μέχρι το dslam και από κει και πέρα UBR μέχρι το BBRAS. Αυτό αγοράζουμε όλοι και αυτό συμβαίνει σε όλο τον κόσμο. Η ιδιοποιός διαφορά έγκειται στο ότι εκεί οι χρήστες είναι 100 φορές περισσότεροι και το ποσοστό των "dl και ξερό ψωμί" είναι πολύ λιγότερο του 99% ... εξού και οι καλύτερες τιμές και υπηρεσίες με τα ίδια ποσοστιαία όρια εφαρμοσμένα.

    Ας μην κατηγορούμε λοιπόν με κλειστά τα μάτια...

  5. #5
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπον... Από τα ξημερώματα (17/10/2003) στις 3-4 όλα ήρθαν στα φυσιολογικά τους... =>> http://www.psyxakias.com/adsl-review...2003-small.gif (το πρόβλημα που δεν δείχνει Upload ήταν γιατί είχα διαλέξει το Interface της κάρτας δικτύου, διαλέγοντας WAN PPP/SLIP φτιάχτηκε).

    Με άλλα λόγια, ο ΟΤΕ γλύτωσε ένα τηλεφώνημα από εξοργισμένο συνδρομητή σήμερα το πρωί.

    Ευχαριστώ.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-09-2003
    Περιοχή
    Neo Faliro
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18600/896
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    DrayTek Vigor 2710n
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    ta 17000 ports exoun gemisei edo kai dio bdomades

  7. #7
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βιάστηκα να μιλήσω.. από τις 3-4 το πρωί έως τις 4 το απόγευμα κατέβαζε ΟΚ..

    Τώρα ξαναάρχισε μια μείωση και είμαι στα 35-40 kb/sec.

    Κάλεσα τον ΟΤΕ, έδωσα τον αριθμό μου και μου επιβεβαίωσαν ότι είναι υπερφορτωμένο το DSLam Πατησίων τις τελευταίες ημέρες και ότι ήδη σκέφτονται μέσα στο Σαββατοκύριακο να γίνει αναβάθμιση.

    Δε μπορώ να πω, άμεση η εξυπηρέτηση τους. Θα γίνει όμως η αναβάθμιση; Περισσότερα την Δευτέρα...

    Ευχαριστώ.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-08-2003
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Ρε ηρεμήστε, είναι δυνατόν από χθες το μεσημέρι να έπεσαν οι ταχύτητες στα 28-35KΒps και να κάνεις έτσι;

    Ήμαρτον που λέει και ο Γεωργίου...

    Ας το ξαναπούμε για άλλες 10 φορές, αν και πάλι κάποιοι δεν θα το συνειδητοποιήσουν, η ADSL ΔΕΝ είναι μισθωμένη.

  9. #9
    Εγγραφή
    03-09-2003
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από momo
    ta 17000 ports exoun gemisei edo kai dio bdomades
    Οι 17.000 πόρτες ΔΕΝ έχουν γεμίσει φίλε μου , και θα αργήσουν αρκετά μέχρι να γεμίσουν . Το πρόβλημα είανι άλλο. Υπάρχουν μερικά dslams μερικών περιοχών π.χ. Κηφισιά , που πράγματι έχουν γεμίσει. Όταν λοιπόν γεμίσει ένα dslam πρ΄πειε να επεκταθεί . ΆΝ τώρα έχεις πέσει σε dslam του θείου-πρόεδορυ-μέλους του θρύλου , έχει καλώς , η αναβάθμιση θα γίνει γρήγορα. ΑΝ όμως έχεις πέσει πάνω σε dslam σιεμενς , τότε θα περιμένεις πολύυυυυυυ.

  10. #10
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hik
    Ρε ηρεμήστε, είναι δυνατόν από χθες το μεσημέρι να έπεσαν οι ταχύτητες στα 28-35KΒps και να κάνεις έτσι;

    Ήμαρτον που λέει και ο Γεωργίου...

    Ας το ξαναπούμε για άλλες 10 φορές, αν και πάλι κάποιοι δεν θα το συνειδητοποιήσουν, η ADSL ΔΕΝ είναι μισθωμένη.
    Hik: είμαι απαιτητικός εγώ

    Άμα μου μειώνεται η ταχύτητα 20-22 KBps να μην μιλάω δηλαδή;

  11. #11
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.816
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Έχει κανείς ακούσει περίπτωση που να έχει αναβαθμιστεί ποτέ ένα DSLAM;

    Μάλλον δεν βλέπω να γίνετε κάτι τέτοιο.

  12. #12
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σήμερα όλη μέρα είμαι στα 48+... Οπότε θέλω να πιστεύω ότι έγινε το upgrade...

    Αλλα καλύτερα να περιμένω να σιγορευτώ...

  13. #13
    Εγγραφή
    11-07-2003
    Περιοχή
    Αποδημος Ελληνισμος
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    960
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    200/40
    ISP
    AIM Τσεχια
    Καλα εσεις διαμαρτυρεστε που κατεβαζετε με 25 και 30. Τι να πω και εγω που με δυο διαφορετικες συνδεσεις μεσα σε 3 βδομαδες αυτο το νουμερο το ειδα 4 μερες σπαστες και αυτες και το συνηθεστερο ειναι 4-5 αντε 8????. Το 48 το εχω ξεχασει απο τον Αυγουστο.

    Παντως για το θεμα της μη σιγουρου bandwidth πιστευω οτι υπαρχει και ενα οριο....
    Νothing that you learned from ash and debris...

  14. #14
    Εγγραφή
    28-11-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    163
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    85000/11000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    15.2(dB) / 9.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    δυστυχώς ή ευτυχώς δεν υπάρχει κανένα όριο προς τα κάτω, μόνο προς τα πάνω

  15. #15
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άργησα να μιλήσω...

    Από σήμερα το μεσημέρι πάλι χαμηλές ταχύτητες.. Έστειλα το ακόλουθο στο ote-shop: http://www.psyxakias.com/adsl-review/ote-parapono.gif και φυσικά θα πάρω και τηλέφωνο τον ΟΤΕ αύριο το πρωί...

    Ευχαριστώ.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-04, 14:28
  2. Κάνει OVERBOOKING ο ΟΤΕ στα DSLAM του;
    Από NeK στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-03, 08:38
  3. Peri........Overbooking
    Από enwsitis21 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-03, 19:42
  4. Kai stis Philipines ta DSLAM tou theiou
    Από Crosstalk στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-03, 20:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας