Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 55
  1. #1
    Εγγραφή
    27-04-2004
    Περιοχή
    Mαρουσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    465
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14.915/963
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 17(dB)
    Χαιρετε παιδες,
    ο λογος που ποσταρω και ζηταω της γνωμης σας, εχει να κανει με ενα απο τα πιο κλασσικα προβληματα μεσης που αντιμετωπιζουμε.Δισκοκηλη....
    Κήλη Μεσοσπονδυλίου Δίσκου (Disc Herniation, Slipped Disc, είναι κάθε βλάβη του δίσκου, όπου επέρχεται ρήξη του ινώδους δακτυλίου του και ο πηκτοειδής πυρήνας προσπαθεί να εξέλθει. Η δισκοκήλη, όπως αναφέρθηκε, έχει τρία στάδια, την προβολή (1ο), την πρόπτωση (2ο) και την έκθλιψη (3ο). Η εκφύλιση του δίσκου θεωρείται ατύπως τέταρτο στάδιο δισκοπάθειας. Η οξεία βλάβη του δίσκου λέγεται δισκοκήλη ενώ οι χρόνιες βλάβες λέγονται εκφυλιστικές δισκοπάθειες ή δισκαρθροπάθειες και οδηγούν σταδιακά σε σπονδυλαρθρίτιδα (νόσος πού οι σπόνδυλοι «τρίβονται» μεταξύ τους).
    Το προβλημα με την κηλη μου αναμεσα στο 04-05 σπονδυλο,εχει δυστηχως αυξηθει δραματικα και μετα απο μαγνητικη τομογραφια και καποιες αλλες εξετασεις οι γιατροι μου εχουν δωσουν ενδειξη "Χειρουργειο".Οπως μου εξηγησαν οι 2 γιατροι που εχω συμβουλευτει μεχρι στιγμης,ο μονος τροπος που μπορει να φυγει η κηλη ειναι μονο το χειρουργιο και επειτα σπονδυλωδεσια για μελλοντικη,καλυτερη κινιτηκοτητα.
    Βεβαια απο οτι διαβασα οσο αναφορα την σπονδυλωδεσια,το 23% το εμφυτευμάτων μπαινουν στην μη σωστη θεση,κατι το οποιο με ανυσηχει εντονα καθως δεν θελω η μεση μου να γινει εργοταξιο καθε 3 και λιγο..

    Ετσι καθως εψαχνα,βρηκα κατι αρθρα οσο αναφορα καποιες νεες χειρουργικες τεχνικες με την βοηθεια της ρομποτικης,οι οποιες ειναι αρκετα πιο αποτελεσματικες απο το νυστερι του γιατρου και επισης εχει μικροτερο χρονο αναρωσης,καθως δεν μπορω να απουσιασω για μεγαλο χρονικο διαστημα απο την δουλεια μου.

    Η πρώτη επέμβαση Ρομποτικής Διαδερμικής Σπονδυλοδεσίας στην Ελλάδα πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στο Διαγνωστικό & Θεραπευτικό Κέντρο Αθηνών Υγεία
    Η πρώτη επέμβαση Ρομποτικής Διαδερμικής Σπονδυλοδεσίας στην Ελλάδα πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στο Διαγνωστικό Θεραπευτικό Κέντρο Αθηνών Υγεία.
    Σύμφωνα με τη σχετική ανακοίνωση του Θεραπευτηρίου, η επέμβαση διενεργήθηκε από την ομάδα Ρομποτικής Χειρουργικής Σπονδυλικής Στήλης του Υγεια, υπό τον χειρουργό κ. Μπενάρδο Νικόλαο, σε ασθενή 70 ετών με το ρομποτικό σύστημα Spine Assist για χειρουργικές επεμβάσεις στην σπονδυλική στήλη.
    Όπως δήλωσε μετά το πέρας της επέμβασης ο κ. Ν. Μπενάρδος, «σε αντίθεση με τις συμβατικές επεμβάσεις σπονδυλικής στήλης, η ρομποτική χειρουργική δίνει τη δυνατότητα πραγματοποίησης επεμβάσεων με πολύ μικρές τομές, εξασφαλίζει ακρίβεια δεκάτων του χιλιοστού και εκμηδενίζει την πιθανότητα ανθρώπινου λάθους, λαμβανομένου υπόψη ότι από τη σπονδυλική στήλη διέρχονται τα νεύρα και ο νωτιαίος μυελός. Επιπλέον, η απώλεια αίματος είναι μηδαμινή, ο χρόνος νοσηλείας και αποκατάστασης του ασθενούς είναι αισθητά μικρότερος, ενώ εξασφαλίζεται ταχεία επάνοδος σε φυσιολογικούς ρυθμούς ζωής λίγες μόλις ώρες αμέσως μετά την εγχείριση».
    Το σύστημα Spine Assist παρέχει στο χειρουργό τη δυνατότητα τρισδιάστατης απεικόνισης βασισμένης στην αξονική τομογραφία του ασθενούς. Μέσω του ειδικά σχεδιασμένου λογισμικού, ο γιατρός μπορεί να επιλέξει τα κατάλληλα εμφυτεύματα και να ελέγξει τη σωστή τοποθέτησή τους σε κάθε σπόνδυλο ξεχωριστά.
    Σύμφωνα με τη διεθνή βιβλιογραφία, το 23% των εμφυτευμάτων τοποθετείται σε λάθος θέση. Η ρομποτική χειρουργική δίνει τη δυνατότητα της προσομοίωσης της επέμβασης πριν το χειρουργείο, προκειμένου ο ιατρός να προγραμματίσει όλες τις λεπτομέρειες της επέμβασης στον Η/Υ του ρομποτικού μηχανήματος, για να εκτελεστεί με απόλυτη ακρίβεια.
    Η ρομποτική χειρουργική σπονδυλικής στήλης μπορεί να εφαρμοστεί στις περισσότερες των περιπτώσεων όπου απαιτείται χειρουργείο, όπως δισκοπάθειες, σπονδυλολισθήσεις, κατάγματα, διορθωτικές επεμβάσεις σκολίωσης.
    Εχω κλεισει αυριο το πρωί ραντεβου με το συγκεκριμενο γιατρο για να με εξετασει και να πληροφορησει καλυτερα οσο αναφορα την συγκεκριμενη μεθοδο.

    Θα ηθελα γνωμες & αποψεις ,οσοι απο εσας γνωριζουν κατι.
    Ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    24-05-2003
    Μηνύματα
    544
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αλήθεια, το πρόβλημα το έχουμε όλοι, αλλά όχι τόσο νωρίς (29 χρόνων !)
    Για να δούμε τι θα σου 'πει ο γιατρός γιατί εμένα μου είπαν πως ο μέσος ασθενής που έχει εγχειρισθεί έχει 8 επεμβάσεις ! Χωρίς υποχρεωτικώς να έχει και βελτίωση ! Οι γιατροί που έχουν κι αυτοί το πρόβλημα αποφεύγουν την επέμβαση στην δική τους σπονδυλική στήλη μέχρι το πράγμα να φθάσει στο απροχώρητο.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάρε γνώμη από όποιο γιατρό θες και τελευταίο άσε το Γεννηματάς. Αν μπορέσεις να κλείσεις και ένα ραντεβού με τον γιατρό κ. Αντωνίου ακόμη καλύτερα, αλλά όπου και να πας εκεί θα σου πουν το σωστό. Έχουν μακράν το καλύτερο προσωπικό σε ότι αφορά σπονδυλική στήλη και σε καμία περίπτωση δε θα σε δουν σαν πελάτη, αλλά σαν ασθενή.
    Δεν είχα πρόβλημα, αλλά είχε πολύ καλός φίλος που πέρασε από πολλούς "γιατρούς" που του υποσχέθηκαν πως με 5-6.000.000 θα τον έκαναν Καχιασβίλι, με εμφυτεύματα κλπ και ευτυχώς που πήγε στον Αντωνίου ο οποίος τον χειρούργησε και τώρα μετά από 5-6 χρόνια είναι μια χαρά.
    Είχε πρόβλημα σε 3 δίσκους σε σημείο που λίγο πριν κάνει την επέμβαση τα νεύρα είχαν τυλιχτεί γύρω από τον ένα δίσκο και δεν μπορούσε να περπατήσει. Εννοείτε πως δεν του έβαλαν κανένα αμφύτευμα και θυμάμαι που μιλούσα με το γιατρό μετά την επέμβαση και μου είπε ότι τα εμφυτεύματα τα βάζουν κυρίως χασάπηδες χωρίς λόγο.
    Ο φίλος μου την έκανε την επέμβαση κάπου στα 32 του.
    Όπως και να έχει περαστικά να είναι!
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  4. #4
    Εγγραφή
    27-04-2004
    Περιοχή
    Mαρουσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    465
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14.915/963
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 17(dB)
    Πρωτα απο ολα,σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
    Πηγα σημερα το πρωί να με εξετασει ο κ.Μπεναρδος που αναφερεται πιο πανω.Η ενδειξη που ακομη μια φορα ελαβα ειναι "χειρουργιο και μαλιστα αμεσα,γιατι πιεζεται η ριζα υπερβολικα και υπαρχει αμεσος κινδυνος να παραλησει το ποδι μου,ηδη εχει αρχισει να χανει τη δυναμη του το μεγαλο δακτυλο σε σχεση με το αλλο ποδι..
    Φυσικα ρωτησα για την χειρουργικη ρομποτικη που χρησημοποιει, και αμεσως μου εξηγησε μπροστα σε ενα υπολογιστη πως ακριβως γινεται η επεμβαση.Απλα δεν μπαινει κανενα χερι κανενος γιατρου στη μεση οσο αναφορα την σπονδυλοδεσια. Την εγχειρηση την κανει στον υπολογιστη του και μετα απλα περναει ολα data στον υπολογιστη του χειρουργιου και το ρομποτ κανει ολη τη δουλεια.
    Το βασικοτερο ειναι οτι θα μου κανουν μονο 4 τρυπες αντι να με ανοιξουν σαν καρπουζι και θα εχω μηδαμινη απωλεια αιματος.
    Ο χρονος παραμονης στο νοσκομειο,καθως και αποκατάστασης ειναι αισθητά μικρότερος.

    @ggeorgan
    Θα παρω αυριο το πρωί να κλεισω ραντεβου με τον γιατρο που μου προτεινες.Ελπιζω να μην κλεισω για ενα μηνα μετα,γιατι δεν εχω τον χρονο να περιμενω τοσο πολυ,πρεπει max σε 1-2 εβδομαδες να εχω τελειωσει με την επεμβαση καθως τα νευρα του ποδιου μου βρισκονται "στην κοψη του ξυραφιου" οπως μου εξηγησε ο καθηγητης Παν. κ Σαπκας που με εξετασε επισης..

    Oσο αναφορα Το σύστημα Spine Assist σας παραθετω και ενα videaki
    http://www.youtube.com/watch?v=RDXKMec1oDE

    Οσο για το κοστος,ανερχεται στα 8000€,αλλα μου τα πληρωνει ολα η ασφαλιστικη μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος B3rny : 03-09-08 στις 11:52.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-10-2003
    Περιοχή
    athina
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    774
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    13975 / 985
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    SAGEM 2404
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 21(dB)
    Ειναι ευκολο να μας πεις (αν γνωριζεις) πως δημιουργειται το προβλημα και τι μπορουμε να κανουμε για να το αποφυγουμε;;

    Καλη επιτυχια στην επεμβαση που θα κανεις, περαστικα και σιδερενιος!!!!
    Δικηγοροι, ζωγραφοι, δημοσιογραφοι, πολιτικοι. Οι μονοι ανθρωποι στον κοσμο που μπορουν να κανουν το μαυρο.....ασπρο

    "Look in the doubt we've wallowed
    Look at the leaders we've followed
    Look at the lies we've swallowed
    And I don't want to hear no more"

  6. #6
    Εγγραφή
    27-04-2004
    Περιοχή
    Mαρουσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    465
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14.915/963
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από supermario Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι ευκολο να μας πεις (αν γνωριζεις) πως δημιουργειται το προβλημα και τι μπορουμε να κανουμε για να το αποφυγουμε;;

    Καλη επιτυχια στην επεμβαση που θα κανεις, περαστικα και σιδερενιος!!!!
    Ριξε μια ματια εδω για το πως ο καθενας μας μπορει την παθει...

    http://www.physio.gr/topic.asp?TOPIC...C9%D3%CA%CF%D5

    Το προβλημα αυτο δημηιουργηθηκε απο την ηλικια 15 χρονων οταν ημουν αθλητης (ειχα μια μικρη κηλη)..Τοτε το ειχα αντιμετωπισει με φυσιοθεραπιες και ο πονος ειχε ξεπεραστει.Δυστηχως δεν το προσεξα και μετα απο το στρατιωτικο μου,που εκει σηκωνουμε τα υπερβαρη,μεγαλωσε αρκετα η κηλη..Απλα δεν τη προσεξα και την αφησα στη μοιρα της....Τωρα πλεον δεν εχω αλλη λυση.
    Παντως οι πιο πολλες περιπτωσεις με κηλες,αμα δεν ειναι στο 4ο σταδιο αντιμετωπιζεται με φυσιοθεραπειες και αλλες μεθοδους.(εκτος χειρουργιου!)
    Μαγκες, προσεχετε πως σηκωνεται βαρη,αμα νιωθετε εντονους πονουσ τη μεση,θα συνιστουσα να επισκεφτητε αμεσα καποιο ορθοπεδικο.
    Η προληψη και η καλυτερη μεθοδος αντιμετωπισης της.

    Το χειρουργιο μου θα γινει την Τεταρτη 10 Σεπ,just wish me GL,i need it.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος B3rny : 04-09-08 στις 13:01.

  7. #7
    Εγγραφή
    23-10-2003
    Περιοχή
    athina
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    774
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    13975 / 985
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    SAGEM 2404
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από B3rny Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ριξε μια ματια εδω για το πως ο καθενας μας μπορει την παθει...

    http://www.physio.gr/topic.asp?TOPIC...C9%D3%CA%CF%D5

    Το προβλημα αυτο δημηιουργηθηκε απο την ηλικια 15 χρονων οταν ημουν αθλητης (ειχα μια μικρη κηλη)..Τοτε το ειχα αντιμετωπισει με φυσιοθεραπιες και ο πονος ειχε ξεπεραστει.Δυστηχως δεν το προσεξα και μετα απο το στρατιωτικο μου,που εκει σηκωνουμε τα υπερβαρη,μεγαλωσε αρκετα η κηλη..Απλα δεν τη προσεξα και την αφησα στη μοιρα της....Τωρα πλεον δεν εχω αλλη λυση.
    Παντως οι πιο πολλες περιπτωσεις με κηλες,αμα δεν ειναι στο 4ο σταδιο αντιμετωπιζεται με φυσιοθεραπειες και αλλες μεθοδους.(εκτος χειρουργιου!)
    Μαγκες, προσεχετε πως σηκωνεται βαρη,αμα νιωθετε εντονους πονουσ τη μεση,θα συνιστουσα να επισκεφτητε αμεσα καπιο ορθοπεδικο.
    Η προληψη και η καλυτερη μεθοδος αντιμετωπισης της.

    Το χειρουργιο μου θα γινει την Τεταρτη 10 Σεπ,just wish me GL,i need it.
    Σ' ευχαριστω για το link. Και παλι καλη επιτυχια στο χειρουργειο και με το καλο σιδερενιος!!!
    Δικηγοροι, ζωγραφοι, δημοσιογραφοι, πολιτικοι. Οι μονοι ανθρωποι στον κοσμο που μπορουν να κανουν το μαυρο.....ασπρο

    "Look in the doubt we've wallowed
    Look at the leaders we've followed
    Look at the lies we've swallowed
    And I don't want to hear no more"

  8. #8
    Εγγραφή
    27-04-2004
    Περιοχή
    Mαρουσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    465
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14.915/963
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από supermario Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και παλι καλη επιτυχια στο χειρουργειο και με το καλο σιδερενιος!!!
    Nα σαι καλα αδελφε

  9. #9
    Εγγραφή
    11-02-2008
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ-ΤΡΙΚΑΛΑ
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Forthnet - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    D-Link 2640b
    περαστικα σου...ατιμο πραγμα η μεση....

  10. #10
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Αυτά είναι δυστυχώς τα αρνητικά της καθιστικής ζωής που πολλοί από εμάς κάνουμε (λόγο δουλειάς). Η γυμναστική πρέπει να είναι μέρος του τρόπου ζωής μας για να αποφύγουμε τέτοια θέματα όσο γίνεται.

  11. #11
    Εγγραφή
    27-04-2004
    Περιοχή
    Mαρουσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    465
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14.915/963
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexandrozz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά είναι δυστυχώς τα αρνητικά της καθιστικής ζωής που πολλοί από εμάς κάνουμε (λόγο δουλειάς). Η γυμναστική πρέπει να είναι μέρος του τρόπου ζωής μας για να αποφύγουμε τέτοια θέματα όσο γίνεται.
    Εχεις απολυτο δικιο +1
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος B3rny : 04-09-08 στις 16:25.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    πολυ βορεια!!!
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Telia
    περαστικα σου και με το καλο να επιστρεψεις!
    εγω εχω 2 κηλες στην μεση και 3 στον αυχενα !
    νευροχειρουργος ειπε για χειρουργειο αλλα αυτην την στιγμη ειμαι σε καλη κατασταση κανοντας καποιες φυσιοθεραπειες ανα περιοδο που κανουν καποιες ενοχλησεις πριν αρχισουν οι πονοι!
    θα σου ελεγα να επισκεφτεις τον συγκεκριμενο φυσιοθεραπευτη αλλα εισαι λιγο μακρια!
    ζησε οσο καλυτερα μπορεις το ΣΗΜΕΡΑ
    χωρις να σκεφτεσε το τοσο σκοτεινο και αβεβαιο ΑΥΡΙΟ

  13. #13
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Περιοχή
    τρίκαλα, χανιά
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    b3rny περαστικα, καλο κουραγιο, ολα καλα θα πανε

  14. #14
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Σιδερένιος. Όλα να πάνε καλά.

  15. #15
    Εγγραφή
    15-09-2006
    Περιοχή
    Peiraias
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    266
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Cosmote
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    b3rny καλό κουράγιο και μην ανυσηχείς όλα θα πάνε μια χαρά
    S A T O R
    A R E P O
    T E N E T
    O P E R A
    R O T A S

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ασφαλής οδήγηση - πράγματα που πρέπει όλοι να ξέρουμε
    Από BeholderX στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 314
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-09, 01:32
  2. Μα που πήγαν ολοι?
    Από lacie στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-07, 16:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας