Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Thomson TG585v7
    SNR / Attn
    14(dB) / 29.5(dB)
    Γεια χαρά σε όλους.

    Έχω μια 1950 pro (για AGP) και κατέβασα το ATi Tray Tools ώστε να "πειράξω" κάποιες παραπάνω ρυθμίσεις της κάρτας. Δοκίμασα κυρίως να την υπερχρονίσω από τα 580 στα 620-630 MHz, όπου φαίνεται να δουλεύει μια χαρά.

    Το πρόβλημα είναι ότι στο Catalyst Control Center δε γράφει τις συχνότητες που έχω επιλέξει στο tray tools, αλλά τις προεπιλεγμένες!
    Η κάρτα πάντως φαίνεται να υπερχρονίστηκε, καθώς αν τη ρύθμιζα πάνω από τα 630 MHz από το tray tools, είχα κολλήματα. Γιατί όμως δε φαίνονται οι συχνότητες αυτές στο CCC;


    Παρεμπιπτόντως, είδα ότι το tray tools έχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ρυθμίσεις, που αφορούν το antialiasing κ.α. Εκεί κάπου χάθηκα, ενώ όταν δοκίμασα να τα βάλω όλα στο enable τα παιχνίδια δεν έπαιζαν, οπότε έβαλα πάλι τις προεπιλεγμένες. Ξέρει κάποιος τι ρυθμίσεις μπορώ να κάνω ώστε να έχω καλύτερη ποιότητα με μικρή επιπτωση στις επιδόσεις;

    Το σύστημά μου είναι:
    - Pentium 4 στα 3 GHz (υπερχρονισμένος στα 3.45)
    - 1 γιγαμπάϊτ RAM (DDR1 400 MHz)
    - Μ/Β: Asus P4V8X-MX (στο συνοδευτικό CD γράφει επιπλέον VIA P4M800)

  2. #2
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HitmanBM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρά σε όλους.

    Έχω μια 1950 pro (για AGP) και κατέβασα το ATi Tray Tools ώστε να "πειράξω" κάποιες παραπάνω ρυθμίσεις της κάρτας. Δοκίμασα κυρίως να την υπερχρονίσω από τα 580 στα 620-630 MHz, όπου φαίνεται να δουλεύει μια χαρά.

    Το πρόβλημα είναι ότι στο Catalyst Control Center δε γράφει τις συχνότητες που έχω επιλέξει στο tray tools, αλλά τις προεπιλεγμένες!
    Η κάρτα πάντως φαίνεται να υπερχρονίστηκε, καθώς αν τη ρύθμιζα πάνω από τα 630 MHz από το tray tools, είχα κολλήματα. Γιατί όμως δε φαίνονται οι συχνότητες αυτές στο CCC;


    Παρεμπιπτόντως, είδα ότι το tray tools έχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ρυθμίσεις, που αφορούν το antialiasing κ.α. Εκεί κάπου χάθηκα, ενώ όταν δοκίμασα να τα βάλω όλα στο enable τα παιχνίδια δεν έπαιζαν, οπότε έβαλα πάλι τις προεπιλεγμένες. Ξέρει κάποιος τι ρυθμίσεις μπορώ να κάνω ώστε να έχω καλύτερη ποιότητα με μικρή επιπτωση στις επιδόσεις;

    Το σύστημά μου είναι:
    - Pentium 4 στα 3 GHz (υπερχρονισμένος στα 3.45)
    - 1 γιγαμπάϊτ RAM (DDR1 400 MHz)
    - Μ/Β: Asus P4V8X-MX (στο συνοδευτικό CD γράφει επιπλέον VIA P4M800)
    Έχει διάβασμα!

    http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=217673

    Προσπάθησε να βάλεις και το ATi Tool και δες κι εκεί αν οι ταχύτητες εμφανίζονται σωστά. Αν εμφανίζονται, απλά κάνε ignore ότι βλέπεις στο CCC. Προσωπικά, χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ το ATi Tray Tools. Το CCC το έχω βάλει στο χρονοντούλαπο.

Παρόμοια Θέματα

  1. ATI RADEON 9600 PRO και ATI Catalyst 8.1
    Από opener στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-08, 22:52
  2. ati radeon 2400 hp pro agp
    Από in_VINCE_ble στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-07, 17:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας