Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28
  1. #1
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/10000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΣΙΝΑ
    Φαντάζομαι οτι τοποθετώ το ερώτημα μου στην σωστή ενότητα.
    Έχω σύνδεση στην Cosmote εδώ και πολλά χρόνια.
    Γύρω στα μέσα Ιουλίου μου ήρθε ένα μήνυμα ότι από 17/7 (αν θυμάμαι καλά) μέχρι 31/7 η είσοδος στο internet από το κινητό είναι δωρεάν.
    Τότε ήμουνα διακοπές το δοκίμασα και με ψιλοβόλεψε.
    Και στον λογαριασμό του Ιουλίου όντως δεν είδα κάτι περίεργο.
    Από εκεί και πέρα και για τον Αύγουστο παρατήρησα πως όποτε δοκίμαζα έμπαινε κανονικά σε σελίδες.
    Παραξενεύτηκα αφού εγώ δεν ζήτησα κάτι (ακόμα και τώρα δεν ξέρω καν πως λέγεται το πρόγραμμα) αλλά λόγω του οτι λείπω από το σπίτι και δεν γινόταν να πάρω και την Vivodi μαζί μου () που και που έβλεπα καμιά σελίδα αλλά όχι τίποτα τρελή χρήση.
    Και την Δευτέρα 1/9 στο μήνυμα που έστειλα να δω τον λογαρισμό για τον Αυγουστο είδα τα 230ευρώ και μου ήρθε το σοκ.
    Συνήθως πάνω από 50 το μήνα δεν δινώ ποτέ ειδικότερα για τον Αύγουστο που ούτε καν τα δωρεάν λεπτά που έχω δεν ξεπέρασα.
    Ούτε μηνύματα είχα πολλά , ούτε στο εξωτερικό μίλησα.
    1000% η υψηλή χρέωση είναι από το internet αλλά επείδη από την εξυπηρέτηση πελατών δεν έβγαλα άκρη(δεν μπορούν να δουν τον αναλυτικό λογαρισμό μου και εγώ θα αργίσω να τον δω) ούτε από τους τιμοκαταλόγους που έχει μπόρεσα να καταλάβω και πολλά υπάρχει καποιος που να κατέχει το άθλημα και να μου εξηγήσει πως βγαίνουν αυτές οι χρεώσεις και πόσο πάνω κάτω ήμουνα online για να μου έρθει ένας τέτοιος λογαρισμός (για τα δικά μου δεδομένα).
    Thanks
    Η βελτίωση του εαυτού του ανθρώπου είναι μόνο για τους αδύναμους.
    Είναι η αυτοκαταστροφή , αυτή που κάνει τη ζωή του ανθρώπου ενδιαφέρουσα.
    ~ Tyler Durden , Fight Club
    Maybe self-improvement isn't the answer.... Maybe self-destruction is the answer.
    ~ Chuck Palahniuk , Fight Club

  2. #2
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από subzer0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι οτι τοποθετώ το ερώτημα μου στην σωστή ενότητα.
    Έχω σύνδεση στην Cosmote εδώ και πολλά χρόνια.
    Γύρω στα μέσα Ιουλίου μου ήρθε ένα μήνυμα ότι από 17/7 (αν θυμάμαι καλά) μέχρι 31/7 η είσοδος στο internet από το κινητό είναι δωρεάν.
    Τότε ήμουνα διακοπές το δοκίμασα και με ψιλοβόλεψε.
    Και στον λογαριασμό του Ιουλίου όντως δεν είδα κάτι περίεργο.
    Από εκεί και πέρα και για τον Αύγουστο παρατήρησα πως όποτε δοκίμαζα έμπαινε κανονικά σε σελίδες.
    Παραξενεύτηκα αφού εγώ δεν ζήτησα κάτι (ακόμα και τώρα δεν ξέρω καν πως λέγεται το πρόγραμμα) αλλά λόγω του οτι λείπω από το σπίτι και δεν γινόταν να πάρω και την Vivodi μαζί μου () που και που έβλεπα καμιά σελίδα αλλά όχι τίποτα τρελή χρήση.
    Και την Δευτέρα 1/9 στο μήνυμα που έστειλα να δω τον λογαρισμό για τον Αυγουστο είδα τα 230ευρώ και μου ήρθε το σοκ.
    Συνήθως πάνω από 50 το μήνα δεν δινώ ποτέ ειδικότερα για τον Αύγουστο που ούτε καν τα δωρεάν λεπτά που έχω δεν ξεπέρασα.
    Ούτε μηνύματα είχα πολλά , ούτε στο εξωτερικό μίλησα.
    1000% η υψηλή χρέωση είναι από το internet αλλά επείδη από την εξυπηρέτηση πελατών δεν έβγαλα άκρη(δεν μπορούν να δουν τον αναλυτικό λογαρισμό μου και εγώ θα αργίσω να τον δω) ούτε από τους τιμοκαταλόγους που έχει μπόρεσα να καταλάβω και πολλά υπάρχει καποιος που να κατέχει το άθλημα και να μου εξηγήσει πως βγαίνουν αυτές οι χρεώσεις και πόσο πάνω κάτω ήμουνα online για να μου έρθει ένας τέτοιος λογαρισμός (για τα δικά μου δεδομένα).
    Thanks
    μήπως έγινε σύγχυση με το gprs ογκοχρέωση ανά kb... ενώ εσύ νόμιζες πως ήταν το broandband;
    κι εμένα μου ήρθε ένα κοστούμι 100 ευρώ το Μάιο και έχω διαμαρτυρηθεί γραπτά. οι υπάλληλι στα cc μάλλον συγχέουν τις δυο αυτές περιπτπωσεις σύνδεσης de dinoyn svst;h enhm;ervsh kai met;a tr;exeiw kai de ft;aneiw.
    καταγγελία κι σύ στην εεττ για να ψηλώσει ο σωρός, να μπει ψηλό πρόστιμο!

    στο σιτε της cosmote αν εγγραφείς, μετά βλέπεις ονλάιν τις χρεωσεις. ανά σύνδεση και όγκο d/l

    μήπως τίποτε είχες το nokiamaps ή κανένα παρόμοιο πρόγραμμα gps που συνδέεται στο ίντερνετ για dl;

  3. #3
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/10000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΣΙΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testos Εμφάνιση μηνυμάτων
    μήπως έγινε σύγχυση με το gprs ογκοχρέωση ανά kb... ενώ εσύ νόμιζες πως ήταν το broandband;
    κι εμένα μου ήρθε ένα κοστούμι 100 ευρώ το Μάιο και έχω διαμαρτυρηθεί γραπτά. οι υπάλληλι στα cc μάλλον συγχέουν τις δυο αυτές περιπτπωσεις σύνδεσης de dinoyn svst;h enhm;ervsh kai met;a tr;exeiw kai de ft;aneiw.
    καταγγελία κι σύ στην εεττ για να ψηλώσει ο σωρός, να μπει ψηλό πρόστιμο!

    στο σιτε της cosmote αν εγγραφείς, μετά βλέπεις ονλάιν τις χρεωσεις. ανά σύνδεση και όγκο d/l

    μήπως τίποτε είχες το nokiamaps ή κανένα παρόμοιο πρόγραμμα gps που συνδέεται στο ίντερνετ για dl;
    Έλα ντε που δεν ξέρω τι ακριβώς έκανα.
    Απλά έμπαινα και έβλεπα κάποιες σελίδες.
    Και όσο δεν μπορώ να δω τον λογαριασμό μου για να δω πόσο έχω μπει θα έχω αυτήν την απορία.
    Για μένα δεν υπάρχει θέμα αν όντως υπάρχει τόσο υψηλή χρέωση.
    Αν υπάρχει και την έχω κάνει θα την πληρώσω.
    Για μένα πρόβλημα υπάρχει αν για αυτό το σύνολο της μισής ώρας (άντε μίας ώρας) που πιστεύω πως ήμουνα online τον Αύγουστο μου ήρθε χρέωση 180ευρω(230 -μειον τα τηλέφωνα και τα μηνύματα).
    Δεν είναι υπερβολικά μεγάλη?
    Αν δηλαδή δεν έχει γίνει κάποιο λάθος από εμένα και το άφησα ανοιχτό κάποιες ώρες τότε ζήτω που καήκαμε.
    Και όχι δεν έχω το nokiamaps ή άλλο παρόμοιο πρόγραμμα gps που να συνδέεται στο ίντερνετ.
    Αυτή είναι η απορία μου.
    Από το cc μου είπαν για ογκοχρέωση.
    Πόσο έχω κατεβάσει για να μου έρθει τέτοιος λογαριασμός?
    Η βελτίωση του εαυτού του ανθρώπου είναι μόνο για τους αδύναμους.
    Είναι η αυτοκαταστροφή , αυτή που κάνει τη ζωή του ανθρώπου ενδιαφέρουσα.
    ~ Tyler Durden , Fight Club
    Maybe self-improvement isn't the answer.... Maybe self-destruction is the answer.
    ~ Chuck Palahniuk , Fight Club

  4. #4
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από subzer0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα ντε που δεν ξέρω τι ακριβώς έκανα.
    Απλά έμπαινα και έβλεπα κάποιες σελίδες.
    Και όσο δεν μπορώ να δω τον λογαριασμό μου για να δω πόσο έχω μπει θα έχω αυτήν την απορία.
    Για μένα δεν υπάρχει θέμα αν όντως υπάρχει τόσο υψηλή χρέωση.
    Αν υπάρχει και την έχω κάνει θα την πληρώσω.
    Για μένα πρόβλημα υπάρχει αν για αυτό το σύνολο της μισής ώρας (άντε μίας ώρας) που πιστεύω πως ήμουνα online τον Αύγουστο μου ήρθε χρέωση 180ευρω(230 -μειον τα τηλέφωνα και τα μηνύματα).
    Δεν είναι υπερβολικά μεγάλη?
    Αν δηλαδή δεν έχει γίνει κάποιο λάθος από εμένα και το άφησα ανοιχτό κάποιες ώρες τότε ζήτω που καήκαμε.
    Και όχι δεν έχω το nokiamaps ή άλλο παρόμοιο πρόγραμμα gps που να συνδέεται στο ίντερνετ.
    Αυτή είναι η απορία μου.
    Από το cc μου είπαν για ογκοχρέωση.
    Πόσο έχω κατεβάσει για να μου έρθει τέτοιος λογαριασμός?
    Για να μπεις με το broandband mobile (internet on the go?) χρειάζεσαι τη ειδική um(?) sim κάρτα. Τότε λοιπόν έμπαινες με gprs. Έκανες λοιπόν χρήση της υπηρεσίας WAP Advanced . Που κόβει αυτιά. Είχαν τζάμπα - αν θυμάμαι καλά ή με χαμηλή τιμή τα 2 πρώτα ΜΒ και μετά χρέωση με KB! Σε κάποιους - να μη πω αρκετούς - που την πάτησαν έτσι, τους ήρθε κοστούμι 3.000 ευρώ για ένα μήνα! Διάβασε και σε άλλα φόρα, σχετικά με κινητή.

    Και μόνο η σύνδεση, το κλικ του κουμπιού, χρεώνεται με 1 ΚΒ. Σαν ελάχιστη χρέωση!
    Άσε οπου αν υπάρχουν 2-3 εικόνες στη σελίδα, έκατσε η βάρκα.

    Προσωπικά διαμαρτυρήθηκα και ζήτησα να μου στείλουν κατάλογο με τους δικτυακούς τόπους που επισκέφτηκα και τα ονόματα των αρχείων που κατέβασα. Νόμιζα πως θα αποδειχθούν οι υποψίες μου, καθώς επισκεφτόμουν μόνο ένα σιτέ (το δικό μου) και ήξερα τα μεγέθη των αρχείων του. Είχα ακόμα και τα logfiles του webserver μου, όπου φαινόταν η πρόσβαση. ανά ημέρα ώρα και όνομασ αρχείου. Για τη συγκεκριμένη φάση "ακύρωσα" την προστασία των προσωπικών μου δεδομένων, αναφορικά με τη χρήση του wap. Η ψοσμοτε μου έστειλε κατάσταση με ημέρα, ώρα σύνδεσης και kb που κατέβηκαν, τίποτε άλλο. Ζήτησα να συγκληθεί η επιτροπή εξέτασης παραπόνων καταλωτών, όπως συνηθίζεται από τον χάρτη υποχρεώσεων των τηλεπικοινωνιακών εταιρειών (καθ' υπόδειξη της εεττ)... ακόμα περιμένω απάντηση! Δύσκολα τα πράγματα. Στην τηλεπικοινωνιακή αναμπουμπούλα της εποχής, όλοι ψάχνουν για θύματα.

    Α.. και η χρέωση, όπως και σε σένα, μου ήρθε με τον επόμενο του επόμενου λογαριασμού. Νομίζω πως σκόπιμα, για να σε έχουν 1 μηνα μπροστά στο "χέρι", ίσως ... κι όχι πως ήθελαν 60 μέρες για να ενημερώσουν το σύστημα με τις χρεώσεις ίντερνετ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος testos : 08-09-08 στις 01:33. Αιτία: auto merged post

  5. #5
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/10000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΣΙΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μπεις με το broandband mobile (internet on the go?) χρειάζεσαι τη ειδική um(?) sim κάρτα. Τότε λοιπόν έμπαινες με gprs. Έκανες λοιπόν χρήση της υπηρεσίας WAP Advanced . Που κόβει αυτιά. Είχαν τζάμπα - αν θυμάμαι καλά ή με χαμηλή τιμή τα 2 πρώτα ΜΒ και μετά χρέωση με KB! Σε κάποιους - να μη πω αρκετούς - που την πάτησαν έτσι, τους ήρθε κοστούμι 3.000 ευρώ για ένα μήνα! Διάβασε και σε άλλα φόρα, σχετικά με κινητή.

    Και μόνο η σύνδεση, το κλικ του κουμπιού, χρεώνεται με 1 ΚΒ. Σαν ελάχιστη χρέωση!
    Άσε οπου αν υπάρχουν 2-3 εικόνες στη σελίδα, έκατσε η βάρκα.

    Προσωπικά διαμαρτυρήθηκα και ζήτησα να μου στείλουν κατάλογο με τους δικτυακούς τόπους που επισκέφτηκα και τα ονόματα των αρχείων που κατέβασα. Νόμιζα πως θα αποδειχθούν οι υποψίες μου, καθώς επισκεφτόμουν μόνο ένα σιτέ (το δικό μου) και ήξερα τα μεγέθη των αρχείων του. Είχα ακόμα και τα logfiles του webserver μου, όπου φαινόταν η πρόσβαση. ανά ημέρα ώρα και όνομασ αρχείου. Για τη συγκεκριμένη φάση "ακύρωσα" την προστασία των προσωπικών μου δεδομένων, αναφορικά με τη χρήση του wap. Η ψοσμοτε μου έστειλε κατάσταση με ημέρα, ώρα σύνδεσης και kb που κατέβηκαν, τίποτε άλλο. Ζήτησα να συγκληθεί η επιτροπή εξέτασης παραπόνων καταλωτών, όπως συνηθίζεται από τον χάρτη υποχρεώσεων των τηλεπικοινωνιακών εταιρειών (καθ' υπόδειξη της εεττ)... ακόμα περιμένω απάντηση! Δύσκολα τα πράγματα. Στην τηλεπικοινωνιακή αναμπουμπούλα της εποχής, όλοι ψάχνουν για θύματα.

    Α.. και η χρέωση, όπως και σε σένα, μου ήρθε με τον επόμενο του επόμενου λογαριασμού. Νομίζω πως σκόπιμα, για να σε έχουν 1 μηνα μπροστά στο "χέρι", ίσως ... κι όχι πως ήθελαν 60 μέρες για να ενημερώσουν το σύστημα με τις χρεώσεις ίντερνετ.
    Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου , έμπαινα με gprs.
    Οπότε , πάλι σύμφωνα με τα λεγόμενα σου , η άγνοια (η δικιά μου) σκοτώνει.
    Αν οι χρεώσεις είναι όπως τις περιγράφεις τότε δεν αξίζει τον κόπο.
    Είναι φωτία.
    Θα περιμένω και τον λογαριασμό μήπως και βγάλω άκρη και βλέπουμε.
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Η βελτίωση του εαυτού του ανθρώπου είναι μόνο για τους αδύναμους.
    Είναι η αυτοκαταστροφή , αυτή που κάνει τη ζωή του ανθρώπου ενδιαφέρουσα.
    ~ Tyler Durden , Fight Club
    Maybe self-improvement isn't the answer.... Maybe self-destruction is the answer.
    ~ Chuck Palahniuk , Fight Club

  6. #6
    Εγγραφή
    27-03-2008
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    1.073
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/512
    ISP
    HOL
    Router
    Fritz!
    Δεν νομίζω να χρειάζεσαι ειδική sim για το 3G, απλά αν έχεις αριθμό τηλεφώνου πρέπει να ενεργοποιήσεις το wireless internet αλλιώς πας στα προγράμματα on the go που σου δίνουν άλλη sim μόνο για internet.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/10000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΣΙΝΑ
    Πριν λίγο γύρισα σπίτι στην Αθήνα και μελέτησα τον λογαρισμό της Cosmote.
    Λοιπόν έχουμε και λέμε.
    Σύμφωνα με την ανάλυση του λογαριασμού και προσθέτοντας τα ΚΒ και τις τιμές όπου έγραφε ΠΛΟΗΓΗΣΗ WAP έχω μια σούμα των 5661ΚΒ και αντοίστιχα των 56,61euro.
    Στην συγκεντρωτική ανάλυση όμως γράφει.
    Ογκοχρέωση WAP Advanced : 147,78euro
    Πουθενά δεν ανφέρει κάτι άλλο παρά γύρω στα 200ΚΒ που αναφέρονται στον αναλυτικό λογαριασμό ώς Δωρεάν χρήση WAP και δεν χρεώνονται καθόλου.

    Κάτι βρωμάει ή ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω?
    Η βελτίωση του εαυτού του ανθρώπου είναι μόνο για τους αδύναμους.
    Είναι η αυτοκαταστροφή , αυτή που κάνει τη ζωή του ανθρώπου ενδιαφέρουσα.
    ~ Tyler Durden , Fight Club
    Maybe self-improvement isn't the answer.... Maybe self-destruction is the answer.
    ~ Chuck Palahniuk , Fight Club

  8. #8
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NT1G Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να χρειάζεσαι ειδική sim για το 3G, απλά αν έχεις αριθμό τηλεφώνου πρέπει να ενεργοποιήσεις το wireless internet αλλιώς πας στα προγράμματα on the go που σου δίνουν άλλη sim μόνο για internet.

    Νομίζω πως σε αυτό το σημείο αρχίζει το λάθος, δηλαδή η σύγχυση των καταναλωτών , σε όφελος της εταιρείας παροχής κινητού ίντερνετ. Κι όταν αυτό γίνεται για καιρό και σε πολύ κόσμο, τότε μπορούμε να μιλάμε για κατάσταση πέρα από το νόμο.

    Το wirelles internet της Ψοσμοτε είναι το wap advanced, όπου το KB χρεώνεται πιο ακριβά κι από μια ουγγιά χρυσού. Το βαφτίζουν έτσι και μπερδεύεται πολύς κόσμος, συγχέοντάς το με το (broandband) internet on the go, με το μηνιαίο πάγιο ποσό χρέωσης (ογκοχρέωσης). Και οι υπάλληλλοι του κέντρου εξυπηρέτησης πελατών κάνουν ότι πρέπει για να παραμένει αυτή η σύγχυση.

    Με λίγα λόγια, άλλο το wirelles internet, που είναι το wap advanced (gprs), με ΥΠΕΡΟΓΚΕΣ χρεώσεις καθώς απευθύνεται σαν προϊόν σε "γιάπηδες", κι άλλο το internet on the go που απευθύνεται σε άλλο κοινό, που θέλει ίντερνετ σε χώρο όπου δεν μπορεί να έχει δική του ευρυζωνική σύνδεση .. π.χ. στο χώρο της δουλειάς του... στο αν μετακινείται για πολλές ώρες σε άλλο σημείο της πόλης... π.χ. ένας πλασιέ που έχει το δείγμα του (portfolio) σε κάποιο σιτέ στο ίντερνετ.... λέμε τώρα..

    Με τη συμβατική κάρτα sim που έχει το τηλέφωνό σου, μπορείς να ενεργοποιήσεις το wirelles wap advanced (gprs)... ΟΧΙ το internet on the go... Αυτό χρειάζεται ξεχωριστή εγγραφή, ξεχωριστό συμβόλαιο.. και η κάρτα SIM που σου δίνουν, ναι μεν μοιάζει με την sim του κινητού σου, αλλά νομίζω πως έχει κάποιες μικροδιαφορές, εξού και το ότι μπαίνει και ένα πρόθεμα U? μπροστά από την ονομασία SIM .

    Kι εγώ - κι ο άλλος φίλος του άρθρου που συζητάμε, εκεί την πατήσαμε. Στο ότι ενώ θέλαμε internet ont the go, οι διαδικασίες της cosmote που ακολουθήσαμε - όπως μας δόθηκαν σαν οδηγίες από το τηλεφωνικό τους κέντρο οδήγησαν στο αποτέλεσμα της υπερβολικής χρέωσης, της χρέωσης wap advanced.

    Και καλά που χρεωθήκαμε κάποιες δεκάδες ή εκατοντάδες ευρώ... σε άλλα δικτυακά φόρα διαβάζω πως ζητάνε από 17χρονους-24χρονους (που ακόμα ζουν με οικογενειακά bonus κι επιδόματα) 3.000 ευρώ!

    Και στην ουσία δεν μπορούν να κάνουν τίποτε παρά να το πληρώσουν! Οι εντολές πληρωμής στα δικαστήρια βγαίνουν- πέφτουν σαν βροχή! Δες ένα πινάκιο σε κάποι από τα σχετικά κτίρια της οδού Ευελπίδων, να δεις τι γίνεται. Κι είναι τόσο εύκολες οι διαδικασίες στο να βγει η απόφαση σε βάρος σου - αν δεν έχεις κι εσύ δικηγόρο! Και μπορούν στα καλά καθούμενα, να έρθουν να σου κάνουν κατάσχεση την lcd τηλεόραση! Πέρα από τα υβριστικά-εκβιαστικά τηλεφωνήματα που μπορεί να δεχτείς απίθανες ώρες, στο σπίτι ή στη δουλειά σου, από υπαλλήλους των εταιρειών είσπραξης - κυνηγιού μπατραξήδων που έχουν συμβληθεί με τις μεγάλες εταιρείες.

    Άλλη φορά να είσαι πιο προσεκτικός!


    Αν επιμένεις σε αυτό που λες, είσαι έμπειρος γνώστης των πραγμάτων, τότε θα σε χρειαστώ κι εγώ.... ανέλυσε όσο γίνεται παραστατικά τις διαδικασίες, όπως τις γνωρίζεις, ώστε να έχω σαφή επιχειρήματα όταν χρειαστεί να αντιπαρατεθώ με τις απαιτήσεις της Ψοσμοτέ.

  9. #9
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/10000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΣΙΝΑ
    @Testos
    Σωστά όλα όσα λες.
    Όμως πέρα από αυτά στην δική μου περίπτωση που από τα 56,61euro στην ανάλυση , στον λογαριασμό φαίνεται 147,78euro εκεί τι κάνουμε.
    Πήρα και τηλέφωνο στο 1212 και συνεχίσανε να μην ξέρουν τίποτα και πως το μόνο που μπορώ να κάνω είναι αμφισβήτηση του λογαριασμού σε μαγαζί της Cosmote.
    Τους είπα πως δεν αμφισβητώ τον λογαριασμό αλλά βλέπω πως δεν συμβαδιζόυν οι 2 αναλύσεις και συνέχισαν τα κλασσικά (δεν έχουμε πρόσβαση στον λογαρισμό σας και δεν καταλαβαίνουμε τι γίνεται κτλ.)
    Εννοείται πως θα γίνει η αμφισβήτηση αλλά με αυτή την κατάσταση (που όπως λες κι εσυ , εγώ είμαι ψιλικοκό με 230ευρώ σε σχέση με άλλους που τους ήρθε 3000) που εμείς έχουμε άγνοια , τα κέντρα εξυπηρέτησης έχουν κι αυτά άγνοια ( ή κάνουν πως έχουν) τότε υπάρχει μεγάλο μπέρδεμα.
    Πριν λίγο μίλησα με έναν φίλο μου που ενώ του ήρθε και σ'αυτόν φουσκομένος σε σχέση με αυτά που δίνει συνήθως , δεν έκανε τον κόπο να κοιτάξει τον λογαριασμό του ή να ασχοληθεί παραπάνω.
    Η βελτίωση του εαυτού του ανθρώπου είναι μόνο για τους αδύναμους.
    Είναι η αυτοκαταστροφή , αυτή που κάνει τη ζωή του ανθρώπου ενδιαφέρουσα.
    ~ Tyler Durden , Fight Club
    Maybe self-improvement isn't the answer.... Maybe self-destruction is the answer.
    ~ Chuck Palahniuk , Fight Club

  10. #10
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από subzer0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν λίγο γύρισα σπίτι στην Αθήνα και μελέτησα τον λογαρισμό της Cosmote.
    Λοιπόν έχουμε και λέμε.
    Σύμφωνα με την ανάλυση του λογαριασμού και προσθέτοντας τα ΚΒ και τις τιμές όπου έγραφε ΠΛΟΗΓΗΣΗ WAP έχω μια σούμα των 5661ΚΒ και αντοίστιχα των 56,61euro.
    Στην συγκεντρωτική ανάλυση όμως γράφει.
    Ογκοχρέωση WAP Advanced : 147,78euro
    Πουθενά δεν ανφέρει κάτι άλλο παρά γύρω στα 200ΚΒ που αναφέρονται στον αναλυτικό λογαριασμό ώς Δωρεάν χρήση WAP και δεν χρεώνονται καθόλου.

    Κάτι βρωμάει ή ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω?
    Βρωμάει... αλλά η πηγή της δυσωδίας είναι σκεπασμένη με καπάκι. δύσκολα φανερώνεται.
    Είναι σίγουρο πως έκανες χρήση της υπηρεσίας wap advanced, με τις υπέρογκες χρεώσεις. Αν ψάξεις στα τιμολόγια στη σελίδα της Ψοσμοτε, μετά από μια μέρα ψάξιμο, κάπου στα ψιλά , θα βρεις και τις χρεώσεις wap advanced

    Δυστυχώς , δεν μπορεί να γίνει παραπέρα ανάλυση - έρευνα στο αν κατέβασες αυτά τα MB που γράφουν στους λογαριασμούς τους, καθώς αυτό έρχεται σε αντίθεση με το νόμο των προσωπικών δεδομένων, σε πρώτο λόγο. Εδώ οι εταιρείες βολεύονται να συνταχθούν με το νόμο. Θα σου στείλουν - αν το ζητήσεις - μια κατάσταση με τις μέρες - ώρες που συνδέθηκες και τα KB που κατέβασες ανά σύνδεση. Τίποτε άλλο.

    Ποια είναι η διαδικασία που ίσως θα πρέπει να ακολουθήσεις από εδώ και πέρα.

    1. ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΥΤΟ

    2. Θα στείλεις μια γραπτή διαμαρτυρία (με τους λόγους που επικαλείσαι), στην Κοσμοτέ , ρώτησε να μάθεις σε ποιο φαξ δέχονται τιος διαμαρτυρίες, καθώς το έχει αναλάβει άλλη υποεταιρεία με τακτική φασόν. Στη διαμαρτυρία αυτή θα έχεις σαν κοινοποίηση και την ΕΕΤΤ (www.eett.gr) και το Συνήγορο του Καταναλωτή (www.synigoroskatanaloti.gr) και τη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή (www.efpolis.gr)
    Συνήθως, κάποιος από τους 3 προαναφερόμενους φορείς θα παρέμβει γραπτά και θα ζητήσει από την κοσμοτέ να συνέλθει η επιτροπή επίλυσης διαφορών καταναλωτών και εταιρείας.
    Κάποια στιγμή θα συνέλθει αυτή η επιτροπή, θα σε καλέσουν να πεις την άποψή σου, και αυτή η επιτροπη θα βγάλει οριστική απόφαση. Αν δε σε ικανοποιήσει... μετά μόνο δικαστικά.

    3. Αν πας δικαστικά, το πθανότερο είναι να κερδίσεις την υπόθεση, καθώς υποψιάζομαι πως η πώληση υπηρεσίας ίντερνετ έγινε από απόσταση... χωρίς να σε ενημερώσουν πλήρως. Θα την κερδίσεις την υπόθεση 110%. Αλλά αν κάνεις σούμα τα λεφτά που θα δώσεις στο δικηγόρο, δικαστικό επιμελητή , χαμένα μεροκάματα.... άστα έμπλεξες.

    ........Auto merged post: testos πρόσθεσε 5 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από subzer0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Testos
    Πριν λίγο μίλησα με έναν φίλο μου που ενώ του ήρθε και σ'αυτόν φουσκομένος σε σχέση με αυτά που δίνει συνήθως , δεν έκανε τον κόπο να κοιτάξει τον λογαριασμό του ή να ασχοληθεί παραπάνω.

    εντάξει, εξηγείται... για αυτούς είναι αυτές οι υπηρεσίες :-)
    Για όσους δεν κοιτάνε το λογαριασμό!

    Συγγενής του Βουλγαράκη είναι ;

    :-)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος testos : 14-09-08 στις 15:43. Αιτία: auto merged post

  11. #11
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/10000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΣΙΝΑ
    Testos Thanks για τις απαντήσεις και για τις συμβουλές.
    Νεότερα από την Τρίτη αφού λέω να περάσω πρώτα μια βόλτα από ένα μαγαζί Cosmote και αν δω οτι δεν βγάζω άκρη θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testos Εμφάνιση μηνυμάτων

    εντάξει, εξηγείται... για αυτούς είναι αυτές οι υπηρεσίες :-)
    Για όσους δεν κοιτάνε το λογαριασμό!

    Συγγενής του Βουλγαράκη είναι ;

    :-)
    Η βελτίωση του εαυτού του ανθρώπου είναι μόνο για τους αδύναμους.
    Είναι η αυτοκαταστροφή , αυτή που κάνει τη ζωή του ανθρώπου ενδιαφέρουσα.
    ~ Tyler Durden , Fight Club
    Maybe self-improvement isn't the answer.... Maybe self-destruction is the answer.
    ~ Chuck Palahniuk , Fight Club

  12. #12
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Ανάμεσα σε Sentry Gun και Dispenser
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.443
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Δεν είναι δύο, αλλά τρεις "ομάδες" πακέτων στην cosmote.

    Wap advanced
    Wireless Internet
    Internet On the Go

    Τα δύο πρώτα προορίζονται για χρήση σε κανονικές συσκευές. Το τρίτο δίνει νέα κάρτα με χωριστό λογαριασμό κλπ.

    Τώρα, αν μπήκες από τη συσκευή σου με wap advanced, οι χρεώσεις είναι:

    Για το wap advanced: 0,0119 €/ΚΒ -> €12/ΜΒ και ενδεχομένως €0,50 για κάθε είσοδο (δυσκολεύομαι να καταλάβω αν είναι για κάθε session ή μόνο για κάθε session που περνά από τις σελίδες του myview).

    Οπότε αν έχεις περίπου 180 συνδέσεις + την ογκοχρέωση φτάνεις τα €147. Τώρα πάλι, μπορεί να κάνω λάθος.
    And how can we win, when fools can be kings ISO-approved?
    [MUSE: Knights of Cydonia]

  13. #13
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/10000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΣΙΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πύρρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι δύο, αλλά τρεις "ομάδες" πακέτων στην cosmote.

    Wap advanced
    Wireless Internet
    Internet On the Go

    Τα δύο πρώτα προορίζονται για χρήση σε κανονικές συσκευές. Το τρίτο δίνει νέα κάρτα με χωριστό λογαριασμό κλπ.

    Τώρα, αν μπήκες από τη συσκευή σου με wap advanced, οι χρεώσεις είναι:

    Για το wap advanced: 0,0119 €/ΚΒ -> €12/ΜΒ και ενδεχομένως €0,50 για κάθε είσοδο (δυσκολεύομαι να καταλάβω αν είναι για κάθε session ή μόνο για κάθε session που περνά από τις σελίδες του myview).

    Οπότε αν έχεις περίπου 180 συνδέσεις + την ογκοχρέωση φτάνεις τα €147. Τώρα πάλι, μπορεί να κάνω λάθος.

    Δεκτά κι αυτά που λες.
    Κι εγώ εξ αρχής είπα πως αν όντως έχω κάνει τέτοιες χρεώσεις και δεν προκείται περί λάθους (της Cosmote) δεν έχω πρόβλημα να το πληρώσω.
    Αλλά και έτσι αν είναι όπως τα λες δεν θα έπρεπε στον λογαριασμό να φαίνεται αναλυτικά τι γίνεται?
    Από την άλλη αν πάλι είναι έτσι όπως τα λες τότε πληρώνουμε τον λογαριασμό μας και κράζουμε ατελές την Cosmote γιατί δεν μπορείς να χρεώνεις μια ώρα internet τον μήνα (και αν μπήκα τόσο) 150 ευρώ , όσο άγνοια και να έχουμε.
    Η βελτίωση του εαυτού του ανθρώπου είναι μόνο για τους αδύναμους.
    Είναι η αυτοκαταστροφή , αυτή που κάνει τη ζωή του ανθρώπου ενδιαφέρουσα.
    ~ Tyler Durden , Fight Club
    Maybe self-improvement isn't the answer.... Maybe self-destruction is the answer.
    ~ Chuck Palahniuk , Fight Club

  14. #14
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πύρρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι δύο, αλλά τρεις "ομάδες" πακέτων στην cosmote.

    Wap advanced
    Wireless Internet
    Internet On the Go

    Τα δύο πρώτα προορίζονται για χρήση σε κανονικές συσκευές. Το τρίτο δίνει νέα κάρτα με χωριστό λογαριασμό κλπ.

    Τώρα, αν μπήκες από τη συσκευή σου με wap advanced, οι χρεώσεις είναι:

    Για το wap advanced: 0,0119 €/ΚΒ -> €12/ΜΒ και ενδεχομένως €0,50 για κάθε είσοδο (δυσκολεύομαι να καταλάβω αν είναι για κάθε session ή μόνο για κάθε session που περνά από τις σελίδες του myview).

    Οπότε αν έχεις περίπου 180 συνδέσεις + την ογκοχρέωση φτάνεις τα €147. Τώρα πάλι, μπορεί να κάνω λάθος.

    Μπορείς να παραθέσεις τις χρεώσεις ανά πακέτο; Γιατί μονο για τις χρεώσεις του internet on the go είμαι σίγουρος.
    Αντίθετα με τις χρεώσεις των 2 άλων πακέτων δεν έχω βγάλει άκρη.

    Αν βρεις κάπου τις χρεώσεις wap advanced....




    οι χρεώσεις για internet on the go είναι εδώ:
    http://www.cosmote.gr/cosmote/portle...e=contractplan

    χαμηλά στη σελίδα

    για το wirelles internet εδώ

    http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmot...rviceCategory=

    όμως στην ίδια αυτή σελίδα, με το wirelles internet, αν κάνεις κλικ στο tab τιμοκατάλογος, θα σε βγάλει στις χρεώσεις του myview!!!!!!!!

    Για το wap advanced; είναι αυτό που παρέθεσες πιο πάνω σαν cosmote myview; Αν θυμάμαι καλά, δεν έχω τώρα το λογαριασμό μπροστά, μου έστειλαν λογαριασμό για 7-8 Μβ d/l και χρέωση ίντερνετ 80 ευρώ + το φόρο τηλεφωνίας 10 ευρώ=90 ευρώ.
    Τηλεφωνικά είχα ζητήσει την ενεργοποίηση του wirelles internet και είχα ακολουθήσει τις οδηγίες που μου έστειλαν. Κάτι φοβόμουν και συγκρατήθηκα στη χρήση μέσω κινητού. Ευτυχώς, γιατί πρόλαβα τα 3000 όπως θα εξελισσόταν η κατάσταση - που συνέβηκε σε πολλούς άλλους.

    Κάνοντας τώρα τους υπολογισμούς , είναι ξεκάθαρο πως με χρέωσαν με βάση αυτή τη χρέωση που παρέθεσες. δηλαδή με το myview
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος testos : 14-09-08 στις 18:10.

  15. #15
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/10000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΣΙΝΑ
    Το θέμα λύθηκε ως προς την διαφορά ανάμεσα στα 5661ΚΒ - 56,61ευρώ και τα 147,78ευρώ που έγραφε ο λογαριασμός ως ογκοχρέωση WAP Advanced.

    Πέρασα από ένα OTEshop και διαπιστώθηκε πως υπήρχε λάθος στον λογαριασμό μου.
    Δυστυχώς για μένα το λάθος δεν ήταν στα λεφτά αλλά στα ΚΒ που μου είχαν χρεώσει τα οποία ήταν πολύ λιγότερα.
    Μου εμφάνισε λοιπόν και τα υπόλοιπα ΚΒ τα οποία σε σύνολο ήταν 14778ΚΒ που δικαιολογουν την 147,78ευρώ που έγραφε ο λογαριασμός.

    Όπως έγραψα και πιο πάνω αν όντως έχω κάνει τέτοια χρέωση θα την πληρώσω (και θα το κάνω).
    Από εκεί και πέρα δυστυχώς αυτά τα 14778ΚΒ δεν μπορούν να μεταφραστούν σε χρόνο.
    Ειλικρινά πάνω από 1 ώρα δεν ήμουνα Online.
    Η άγνοια μου με καθάρισε.

    Το μόνο που μπορώ να κάνω πλεόν είναι να κράζω την Cosmote για τις χρεώσεις της.
    Ήδη πάντως έχω φύγει από την Cosmote μετά από 10 χρόνια (περιμένω την Πέμπτη 18/9 την όλοκλήρωση της φορητότητας στην Vodafone).

    @testos Έχω κι εγώ μια χρέωση στην ανάλυση ως "Είσοδος στο my view" 0,4118ευρώ η οποία στον λογαριασμό φαινέται μόνη της ως "Λοιποί προορισμοί".
    Η βελτίωση του εαυτού του ανθρώπου είναι μόνο για τους αδύναμους.
    Είναι η αυτοκαταστροφή , αυτή που κάνει τη ζωή του ανθρώπου ενδιαφέρουσα.
    ~ Tyler Durden , Fight Club
    Maybe self-improvement isn't the answer.... Maybe self-destruction is the answer.
    ~ Chuck Palahniuk , Fight Club

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μπορώ να κάνω χρήση του Cosmote mobile internet από το κινητό μου??
    Από AnasGX στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-11, 02:39
  2. δεχτηκα αναπαντητες απο το κινητο μου!!!
    Από apneagr στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-07, 20:19
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-07, 13:21
  4. Για το κινητο μου να ρωτησω..
    Από SLASH στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-07, 12:05
  5. Αγορά απο ebay-Αμερική: Δεν μου έχει έρθει τίποτα!
    Από bomberb17 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-07, 14:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας