Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    28-12-2006
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Exclamation
    εχω ενα σκληρο εξωτερικο της wd500 και οταν παει να διαβασει μου κανει εναν ηχο κλακ κλακ.προσπαθησα με το testdisk αλλα τιποτα για να επαναφερω τα δεδομενα.καμια ιδεα απο κανεναν τι να δοκιμασω?επισης εχω διανομη kubuntu. ευχαριστω.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.232
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Πόσες φορές τα είπαμε για τους εξωτερικούς δίσκους και πόσες φορές δυστυχώς θα τα ξαναπούμε.

    Πιθανότατα να γρατσουνάς και τα platters αυτή τη στιγμή με την προβληματική κεφαλή κάνοντας τους ανεπανόρθωτη ζημιά.

    Πόσο πολύτιμα δεδομένα είναι και πόσο είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις όσο όσο γι' αυτά?

    Υπάρχουν ειδικές εταιρείες ανάκτησης δεδομένων.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-12-2006
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    εκτος απο τις εταιρειες, εγω τιμπορω να κανω?ευχαριστω

  4. #4
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.232
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Να ξανακατεβάσεις αυτά που έχασες και να κάνεις backup απο δω και πέρα.
    Ξέρω ότι δε σου γράφω αυτό που θες να ακούσεις, αλλα δυστυχώς κεφαλή δεν μπορείς να αλλάξεις μόνος σου, ούτε μπορείς να μεταφέρεις τα platters σε άλλον δίσκο.

    Επίσης μπορείς να δώσεις και την δικιά σου εκδοχή στο thread που έχω ανοίξει εδώ και καιρό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikgr : 07-09-08 στις 19:44.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-01-2006
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Βασική αρχή είναι ότι αν ο δίσκος κάνει περίεργο θόρυβο (που συχνά παραπέμπει σε μηχανικό πρόβλημα), τον αποσυνδέουμε άμεσα και τον δεν ξανασυνδέουμε εκτός αν ξέρουμε ακριβώς τι κάνουμε.

    fotioskats, πρέπει να δώσεις λεπτομέρειες για το πρόβλημα με το δίσκο σου.

    Πιο πάνω γράφεις "οταν παει να διαβασει μου κανει εναν ηχο κλακ κλακ". Δηλαδή τον αναγνωρίζει το BIOS και το Ubuntu σου του δίνει device (π.χ. /dev/sdb) ? Υποθέτω ναι, διαφορετικά δεν θα έτρεχες το Testdisk. Αναγνωρίζει filesystem(s) αλλά όταν πάει να διαβάσει κάποια σημεία στον δίσκο έχει το πρόβλημα ?

    Αν απο την άλλη π.χ. περιέγραφες έναν "μουσικό" ήχο αντί για κλακ-κλακ, θα σε ρωτούσα υπό ποιές συνθήκες παρουσιάστηκε το πρόβλημα. Έπεσε ? π.χ. συχνά οι εξωτερικοί δίσκοι είναι τοποθετημένοι κάθετα και μπορεί κατα λάθος ο χρήστης να τους ρίξει εν ώρα λειτουργίας. Κι αυτό συνήθως οδηγεί σε spindle problems είτε άμεσα είτε μετά από λίγο καιρό.
    Προβολή της Ελλάδας στο Facebook εγγραφείτε και προσκαλέστε τους φίλους σας

    Greece: 2,500 years past its prime! "Ancient Greece was the birthplace of art, science, democracy, medicine, poetry, and philosophy. Today, however, the nation has more important things to do than contribute to the advancement of the human race." -- The Onion atlas' country profile for Greece

  6. #6
    Εγγραφή
    28-12-2006
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    οταν παω να τον συνδεσω την ωρα που αρχιζει και διαβαζει ακουγεται αυτος ο ηχος.ξαναπροσπαθει να διαβασει για 2η φορα το ιδιο και μετα σταματαει.τον σκληρο τον εριξε κατω απο το γραφειο μου το μικρο μου το βλασταρι (ο γιος μου) και εκανε την ζημια του.οταν το testdisk τελειωσε εδωσε πολλα errors.αυτα εν ολιγοις

  7. #7
    Εγγραφή
    06-02-2004
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    1.536
    Downloads
    24
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Δεν το ειδα αυτό και ανοιξα νεο

    Παθών

    Για αρχή βαλτον σε ναύλον σακούλα στους -20 (εαν εχεις καταψυκτη) και μπορει να φανεις τυχερός

    Εαν παίξει τον κανεις copy ολο και μετα τον πετάς
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iannis : 08-09-08 στις 22:53.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-01-2006
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παθών

    Για αρχει βαλτον σε ναύλον σακούλα στους -20 (εαν εχεις καταψυκτη) και μπορει να φανεις τυχερός

    Εαν παιξει τον κανεις copy ολο και μετα τον πετάς
    Να υποθέσω ότι στη δική σου περίπτωση δούλεψε το παραπάνω ...γιατροσόφι?
    Προβολή της Ελλάδας στο Facebook εγγραφείτε και προσκαλέστε τους φίλους σας

    Greece: 2,500 years past its prime! "Ancient Greece was the birthplace of art, science, democracy, medicine, poetry, and philosophy. Today, however, the nation has more important things to do than contribute to the advancement of the human race." -- The Onion atlas' country profile for Greece

  9. #9
    Εγγραφή
    06-02-2004
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    1.536
    Downloads
    24
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhatz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθέσω ότι στη δική σου περίπτωση δούλεψε το παραπάνω ...γιατροσόφι?
    Δυστυχώς οχι

  10. #10
    Εγγραφή
    08-01-2006
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς οχι
    Τότε γιατί του το προτείνεις? Δεν ξέρω κανέναν στον οποίο να δούλεψε η τεχνική της "κατάψυξης" του δίσκου εδώ και αρκετά χρόνια (με δίσκο σύγχρονης τεχνολογίας δηλαδή). Αλλά το σημαντικότερο είναι πως η κατάψυξη πιθανότατα θα εξανεμίσει κάθε πιθανότητα ανάκτησης των αρχείων (έχω εξηγήσει σε προηγούμενα μηνύματα το γιατί).

    Το ξέρω ότι δυστυχώς το γράφουν κάποιες ιστοσελίδες, που επίσης δυστυχώς το Google τις βγάζει πρώτες, αλλά στο Ιντερνετ ο καθένας είναι ελεύθερος να γράφει το κοντό και το μακρύ του. Προφανώς κάτι που ίσχυε πριν χρόνια στα Win98 δεν ισχύει κατ'ανάγκη και σήμερα με τα Vista.

    Η μπακαλίστικη τεχνική της κατάψυξης αφορούσε σε προβλήματα bearings (άντε και καμμιά ψυχρή κόλληση για όσους είχαν τύχη βουνό), όμως οι σύγχρονοι δίσκοι έχουν fluid-dynamic bearings, όπου οι χαμηλές θερμοκρασίες όχι μόνο δεν βοηθούν αλλά προκαλούν πρόβλημα (και γιαυτό π.χ. τα rugged laptop έχουν σύστημα προθέρμανσης του δίσκου).
    Προβολή της Ελλάδας στο Facebook εγγραφείτε και προσκαλέστε τους φίλους σας

    Greece: 2,500 years past its prime! "Ancient Greece was the birthplace of art, science, democracy, medicine, poetry, and philosophy. Today, however, the nation has more important things to do than contribute to the advancement of the human race." -- The Onion atlas' country profile for Greece

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανάκτηση δεδομένων από πρώην εξωτερικό σκληρό...
    Από axinosgr στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-12, 20:42
  2. Ανακτηση δεδομενων απο DVD
    Από marilopaido στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-08, 08:20
  3. Ανακτηση δεδομενων απο HD
    Από dimipni στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-08, 14:49
  4. κρυπτογραφηση δεδομενων σε εξωτερικο δισκο
    Από x69pr στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-07, 13:46
  5. Ανάκτηση δεδομένων από δισκέτα
    Από Amateur στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-07, 21:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας