Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-45 από 45
  1. #31
    Εγγραφή
    17-09-2004
    Περιοχή
    cartoon city
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    HOL
    Router
    IAD2
    Path Level
    Interleaved
    Εχω δουλεψει σε provider απο τον καιρο της dialup και εχω μαθει καλα ενα πραγμα.Απο τον καιρο της dial up και μαλιστα οταν δεν ειχε τοσο πολλους ανταγωνιστες οπως τωρα (ουσιαστικα μονο το mcaffee) δημιουργουσε προβληματα.Δεν ανοιγανε ιστοσελιδες μπλοκαρε το outlook express κ.α.Ας μην αναφερουμε το ποσο βαρυ ειναι ακομα!Το κακο ειναι οτι δεν ειναι θεμα επιλογη αλλα τις ποιο πολλες φορες ειναι preinstalled οταν καποιος newbie αγορασει ενα καινουργιο pc η laptop.To μονο προγραμμα που μου εχει φανει πραγματικα χρησιμο ειναι το ghost.

    Βεβαια αυτο το οποιο ειναι να απορει κανεις ειναι γιατι παντα βγαινει με τοσσα bugs;Καποτε win9x εποχη και dos ισως ηταν μπροστα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wizardakis : 10-09-08 στις 08:57.

  2. #32
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.431
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @XavierGr
    Mε Norton 2007 και τα utilities του Norton System works (έσωσε 1,5 ώρας προεργασία στην online πλατφόρμα του wordpress, το πιο πρόσφατο κατόρθωμα τους) πάρα τα πολλά services που πράγματι τρέχουν, έιναι πιο ελαφρύς από τον Firefox με 5 πρόσθετα.
    Και προσωπικά, εφόσον επέλεξα να πληρώσω για antivirus (υπάρχουν και άλλα πολύ καλά, μεταξύ αυτών και μερικά free ) θέλω και after sale services κι ας είμαι ένας απλός home user.
    Τις είχα με το Norton (ακριβώς όπως μου το είχε περιγράψει το ξαδελφάκι εκ Αμερικής) όταν τις χρειάστηκα, δεν τις είχα με το -επίσης πολύ καλό- Kaspersky στο παλιό pc.
    (Επίσης είχα σημαντική έκπτωση και για το partition Magic και αν δεν είχα το acronis, θα έπαιρνα με εξίσου σημαντική έκπτωση και το Ghost)
    Όσο για τα 90 processes στο λαπτοπ του φίλου σου, να υποθέσω πως είχε προεγκατεστημένα πάνω τις Παναγιάς τα μάτια, κάτι που σίγουρα αναγραφόταν στο καρτελάκι του και το έκανε ιδιαίτερα ελκυστικό.........
    Kαι όσο κι αν έχουν εξελιχθεί τα λαπτοπ, δεν νομίζω πως μπορούν να αντικαταστήσουν ένα επιτραπέζιο pc (άσε που δεν είναι αυτός ο λόγος ύπραρξης τους, άσχετα με το πως προωθούνται στους καταναλωτές....)
    Η προσωπική μου εμπειρία με τον Norton είναι πως στην αρχή, όσο "σχηματίζει άποψη" για τα διάφορα προγράμματα που ζητάνε πρόσβαση, προκαλεί μια ανεπαίσθητη καθυστέρηση, κάτι που σταματάει να συμβαίνει στην συνέχεια.
    Επίσης έχει πληθώρα επιλογών παραμετροποίησης με interface που προσωπικά με βολεύει πολύ.
    Δεν γνωρίζω πως συμπεριφέρεται με τα Vista (και δεν με ενδιαφέρει, αφού όταν θα αλλάξω λειτουργικό αυτό θα γίνει με τον απόγονο τους)
    Και φυσικά, ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέγει αυτό που θεωρεί καλύτερο, ανάλογα με τις προτεραιότητες και τα γούστα του.
    Απλά και μια και μιλάμε για το συγκεκριμένο, το 70% των όσων λένε "Ω ! Norton; μακριαααα...βαρύ, έτσι, αλλιώς......." δεν το έχουν δοκιμάσει και απλά αναπαράγουν κάτι που άκουσαν. (Γι αυτό ανέφερα και το ανέκδοτο με τους ψαράδες)
    Υπάρχουν και λύσεις με καθόλου antivirus..........
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  3. #33
    Εγγραφή
    07-04-2006
    Περιοχή
    Ζεφύρι
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    Vigor2710n
    SNR / Attn
    6(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Interleaved

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Norton Utilities,Norton Commander...
    Ιδιαιτέρως το δεύτερο...
    Αχ νιάτα...
    Notron Commander
    Εργαλείο από τα λίγα για την εποχή του

  4. #34
    Εγγραφή
    01-11-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    431
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΔΑΓΚΛΗΣ
    NOD 32. Τέλος...
    "Μόνο το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα δεν έχουν όρια. Και για το σύμπαν δεν είμαι απολύτως πεπεισμένος."
    Albert Einstein

  5. #35
    Το avatar του μέλους efo355
    efo355 Guest
    Ειμαι κατά των antivirus και πιστεύω ότι απλά είναι παρείσακτα και άχρηστα προγράμματα, αν θες να τσεκάρεις τον υπολογιστή σου βρες ένα live cd με κάποιο antivirus ώστε να το τρέξεις έξω από τα windows (έχεις πρόσβαση σε περιοχές του λογισμικού που δεν μπορεί να έχεις όταν τρέχεις μέσα από windows) ή ακόμα καλύτερα βάλε linux να ξεγνοιάσεις.
    Και κάτι ακόμα ξέρω κοπέλα που δουλεύει στην εξυπηρέτηση πελατών για το norton antivirus και ακόμα και μέσα στην εταιρεία μεταξύ τους το παραδέχονται όλοι οι υπάλληλοι ότι είναι άχρηστα!!!!

  6. #36
    Εγγραφή
    13-05-2008
    Μηνύματα
    1.355
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2045/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω φορητο της HP που αγορασα το Πασχα με το επεξεργαστη T8100 και antivirus το Norton 360 δεν εχω κανενα προβλημα ουτε στην ταχυτητα επεξεργασιας αλλα ουτε και στο internet.Για περιηγηση εχω Mozilla 2.0.0.16 και δεν εχω κανενα προβλημα.
    Μηπως εισαι υπερβολικος για τα μηχανηματα που εφτιαξες; Αυτο που λες ισχυε σε παλιοτερες εκδοσεις του Norton που πραγματι εκαναν τα μηχανηματα να σερνονται, οχι ομως και οι τελευταιες εκδοσεις.
    Όντως και εγω σε όσους είδα να χρησιμοποιούν προγράμματα της Symantec δεν είδα κανένα πρόβλημα αρκεί να μην προέβαιναν σε βλακείες!

    Πάντως κατι τέτοιο κακώς συμβαίνει. Δυο μεγάλες εταιρείες δεν θα έπρεπε να έχουν τέτοια προβλήματα συμβατότητας διοιτι έτσι χάνουν την αξιοπιστία τους!

  7. #37
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.957
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Η αλήθεια ότι όσοι έχουν εφαρμογές της symantec στον υπολογιστή τους δεν κάνουν βλακείες...διότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, άρα ούτε και βλακείες, καθώς ο υπολογιστής είναι ανήμπορος να κάνει κάτι άλλο
    Ανυπόγραφος

  8. #38
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.431
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanos kats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως και εγω σε όσους είδα να χρησιμοποιούν προγράμματα της Symantec δεν είδα κανένα πρόβλημα αρκεί να μην προέβαιναν σε βλακείες!

    Πάντως κατι τέτοιο κακώς συμβαίνει. Δυο μεγάλες εταιρείες δεν θα έπρεπε να έχουν τέτοια προβλήματα συμβατότητας διοιτι έτσι χάνουν την αξιοπιστία τους!
    Κανένα πρόγραμμα η συσκευή δεν σώζει τον χρήστη από τον εαυτό του.
    (Μόνο το ψυγείο μου)......................
    Spoiler:
    Όταν έχει πολύ ζέστη, ανοίγεις την πόρτα να βγάλεις κάτι και έτσι και την κλείσεις και στο καπάκι θές και κάτι άλλο........ Με τα δυο χέρια να τραβάς και πάλι δύσκολα θα ανοίξει μέχρι να αναπληρώσει αυτόματα την θερμοκρασία που πρέπει. Ειδική έκδοση για Έλληνες !


    Καλά, έτσι και το ολοκληρώσουν αυτό με τους περιστρεφόμενους ουρανοξύστες και δεν πέσουν στην πρώτη γυροβολιά ποιά DisneyLand και χαζά. Θα βγάλουν τα έξοδα από τους τουρίστες που θα τρέχουν να τους δούν, σε μερικούς μήνες.


    ........Auto merged post: ironfist πρόσθεσε 4 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια ότι όσοι έχουν εφαρμογές της symantec στον υπολογιστή τους δεν κάνουν βλακείες...διότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, άρα ούτε και βλακείες, καθώς ο υπολογιστής είναι ανήμπορος να κάνει κάτι άλλο
    Καλό, Euri.
    Ως χιούμορ, καλό !
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ironfist : 10-09-08 στις 14:01. Αιτία: auto merged post
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  9. #39
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.107
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gogos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Για πολλούς, νέους, στο χώρο της πληροφορικής, η προεγκατάσταση όλων αυτών των προγραμμάτων είναι όαση, προαπαιτούμενο ή/και απολύτως απαραίτητο.

    Δεν είναι τυχαία η αύξηση στις πωλήσεις των φορητών. Και τα φορτώνουν, όλο και περισσότερο. Ρωτάς, αν μπορούνε οι "ασχετοι" να εγκαταστήστουν το MS Office; Μη σου πω για εγκατάσταση αγγλικών προγραμμάτων όπου, το "next", "previous", "cancel", τους φαίνεται το ίδιο και το αυτό.
    Nαι, αλλά τι και πώς προεγκαθιστούν;
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  10. #40
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    Path Level
    Interleaved
    Η αύξηση των πωλήσεων φορητών έχει να κάνει με την ωρίμανση των προϊόντων (π.χ. με 500€ παίρνεις αρκετά ισχυρό φορητό για να κάνεις τη δουλειά σου) και όχι με το αν έχουν τον Νόρτωνα να σε πρήζει.
    Και ΝΑΙ είναι ΑΛΗΘΕΙΑ: Ο Νόρτωνας σε @$#@$##@@!!!!.

  11. #41
    Το avatar του μέλους antonisperr
    antonisperr Guest
    Στο όνομα του ανταγωνισμού, οι ιντερνετικοί προστάτες μας, τα γνωστά μας antivirus κλπ, το έχουν παρακάνει.

    Το νόρτον 2007, πραγματικά έσερνε τον υπολογιστή. Λές και να ήθελες τον υπολογιστή για να εξυπηρετεί το νορτον. Ειδικά στην περίπτωση του Liveupdate ήταν ευκαιρία να πεταχτείς για καφεδάκι. Σε συνδιασμό το FF 2 είχε συχνά προβληματάκια.

    Απεναντίας το νορτον 2008 είναι κατά πολύ καλύτερο σ΄ αυτό το θέμα. Επίσης ο FF3 λειτουργεί κανονικά και δεν κρεμάει ούτε έχει πρόβλημα κατά τον τερματισμό όπως είχε κατά κανόνα το FF2. Όλοι θα θυμούνται το γνωστό μήνυμα στο FF2, "το προηγούμενο session ..." κλπ

    Όλα αυτά, με το 2008 έχουν διορθωθεί σε ικανοποιητικό βαθμό.

    Επίσης στα Vista, το έτερο antivirus το Panda, μπλοκάρει την πρόσβαση στο internet μετά την ενημέρωση του ms SP1. Διορθώνεται αλλά ο μη έμπειρος χρήστης πελαγοδρομεί.

    Γενικά μη τα ρίχνουμε μόνο σε ένα προϊόν γιατί έτσι αγιάζουμε τα άλλα.
    Τα περισσότερα antivirus στο πλαίσιο του ανταγωνισμού έχουν εξελιχθεί σε τέρατα αντιπαραγωγικότητας.

  12. #42
    Εγγραφή
    30-01-2007
    Περιοχή
    Μαρκοπουλο
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    ZXHN H168N
    Path Level
    Fastpath
    Εγω ρε παιδια θεωρω οτι ειναι καλα τα προιοντα της symantec, ειδικα για νεους χρηστες ειναι ιδανικα και σιγουρα δεν ισχυει το "Η σειρά Norton Antivirus είναι ένας ιός από μόνη της, όχι μόνο ιός αλλά και από τους χειρότερους". Τωρα βαρεια κλπ σχετικο ειναι, σοβαρος ιος δεν περναει παντως σε εξαιρεση με καποια αλλα "ελαφρια" eset, mcafee κλπ που ειναι σουρωτηρια. Τωρα προβλημα με αλλες εφαρμογες μηπως ειναι η μονη ? Προσωπικα χρησιμοποιω kaspersky, αν ομως καποιος με ρωταγε για δευτερη εναλλακτικη σιγουρα θα προτεινα νορτονα αβασανιστα.

  13. #43
    Εγγραφή
    15-11-2007
    Μηνύματα
    558
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    ποτε norton και καθαρισεs

  14. #44
    Εγγραφή
    13-05-2008
    Μηνύματα
    1.355
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2045/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironfist Εμφάνιση μηνυμάτων
    @XavierGr
    Απλά και μια και μιλάμε για το συγκεκριμένο, το 70% των όσων λένε "Ω ! Norton; μακριαααα...βαρύ, έτσι, αλλιώς......." δεν το έχουν δοκιμάσει και απλά αναπαράγουν κάτι που άκουσαν. (Γι αυτό ανέφερα και το ανέκδοτο με τους ψαράδες)
    Υπάρχουν και λύσεις με καθόλου antivirus..........
    Kαι βέβαια έτσι είναι...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gio Alex Εμφάνιση μηνυμάτων
    NOD 32. Τέλος...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια ότι όσοι έχουν εφαρμογές της symantec στον υπολογιστή τους δεν κάνουν βλακείες...διότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, άρα ούτε και βλακείες, καθώς ο υπολογιστής είναι ανήμπορος να κάνει κάτι άλλο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποτε norton και καθαρισεs
    Και που είναι η λύση κατα τη γνώμη σας; Έχετε προσωπική εμπειρία;

  15. #45
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Ήράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    447
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    ZyXEL HW660-D1
    SNR / Attn
    11(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω ρε παιδια θεωρω οτι ειναι καλα τα προιοντα της symantec, ειδικα για νεους χρηστες ειναι ιδανικα και σιγουρα δεν ισχυει το "Η σειρά Norton Antivirus είναι ένας ιός από μόνη της, όχι μόνο ιός αλλά και από τους χειρότερους". Τωρα βαρεια κλπ σχετικο ειναι, σοβαρος ιος δεν περναει παντως σε εξαιρεση με καποια αλλα "ελαφρια" eset, mcafee κλπ που ειναι σουρωτηρια. Τωρα προβλημα με αλλες εφαρμογες μηπως ειναι η μονη ? Προσωπικα χρησιμοποιω kaspersky, αν ομως καποιος με ρωταγε για δευτερη εναλλακτικη σιγουρα θα προτεινα νορτονα αβασανιστα.
    Εγώ πρόγραμμα που:

    1. Σου τρώει το 50% της επεξεργαστικής σου δύναμης κάθε φορά που είναι να ανοίξεις ένα καινούργιο αρχείο.
    2. "Κρασάρει" αρκετά προγράμματα και μέχρι να το απενεργοποιήσεις δεν ξέρεις τι φταίει.
    3. Αργεί να κατεβάσει updates και το πρόγραμμα δείχνει να έχει κολλήσει.
    4. Σε πρήζει όλη μέρα και έχει αρκετά false positives.
    5. Δημιουργεί 1002 processes και όταν πας να κλείσεις μερικά από αυτά ή κάποια services που τρέχουν ταυτόχρονα, μπορεί να φας από κρασάρισμα του explorer μέχρι και BSOD.
    6. Καταστρέφει πλήρως το λειτουργικό σύστημα αν τειχών το απεγκαταστήσεις ανεπιτυχώς.
    7. αφήνει άπειρα σκουπίδια και απομεινάρια ακόμα και αν τα καταφέρεις να το σουτάρεις από το σύστημα.

    το θεωρώ έναν μεγαλοπρεπέστατο ιό και στην περίπτωση μας επί πληρωμής.
    Αν συγκρίνεις την λίστα μου με το τι είναι ένας ιός, θα βρεις ομοιότητες κατά 70%.

    Μπορεί να ακούγονται υπερβολικά αυτά που λέω αλλά έχω τις χειρότερες εμπειρίες. Έχω σιχαθεί να μου φέρνουν "αργά" και προβληματικά pc και να φεύγουν γρήγορα απλά βγάζοντας το Norton.

    Η σειρά Norton Antivirus μου θυμίζει τα διεθνή αεροδρόμια μετά την 11/9. Υπερπροστασία διαλύοντας κάθε διευκόλυνση χρήσης στο βωμό της "τρομοκρατίας"/ιο-προστασίας.

    Θέλετε antivirus; Αγοράστε το NOD32. Αυτό μάλιστα, το παραδέχομαι (και το AVG επειδή είναι τζάμπα).

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-08, 15:23
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-08, 23:19
  3. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-06, 17:58
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-05, 13:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας