Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Χρησιμοποιησα το usb thief και τρομαξα.
    Εχω εναν υπολογιστη τον οποιο χρησιμοποιω αλλα καθε λιγο και λιγακι το χρησιμοποιουν για μικρο διαστημα και αλλοι μιας και φερνουν usb στικακια κυριως για καμμια εκτυπωση.
    Πως μπορω να προστατεψω τα password που υπαρχουν αποθηκευμενα στον υπολογιστη?
    Ναι εχω antivirus αλλα με ενα δεξι κλικ μπορει να απενεργοποιηθει και να ξαναενεργοποιηθει και εγω δουλευω δεν μπορω να ειμαι πανω απο το κεφαλι του καθενος.
    Σημειωτεο οτι θελω να μπαινω σαν admin για να μπορω να κανω καθε φορα την δουλεια μου.
    Δεν θα εκανα τοση φασαρια αν δεν αναγνωριζα τα ονοματα των αρχειων σε ενα stick.
    Ειμαι 99% σιγουρος οτι τα εχω ξαναδει.
    Φυσικα η ονομασια για εναν γνωστη δεν ειναι προβλημα αλλα μαλλον ο συγκεκριμενος δεν μπηκε καν στο κοπο να τα μετονομασει και να τροποποιησει καταλληλα τις δεσμες ενεργειων ή οτι στο καλο ρυθμισεις χρειαζονται.

    Ακουω προτασεις.
    Ευχαριστω εκ των προτερων.

    ........Auto merged post: zaranero πρόσθεσε 11 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    κατι που μου ηρθε τωρα στο μυαλο...αν χρησιμοποιησω ενα διαφορετικο λογαριασμο χρηστη για τους υπολοιπους?
    Δεν θα μπορει να μου παρουν τα pass ε λογικα?
    Μαλλον η λυση ειναι απλη απλως just panic.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zaranero : 09-09-08 στις 22:07. Αιτία: auto merged post

  2. #2
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    απλα μην αποθηκευεις κανενα pass στο pc σου, μπορεις να δοκιμασεις με το free http://passwordsafe.sourceforge.net/ που αποθηκευει τους συνδιασμους user/password και τα κωδικοποιει.
    Quality is not an act, it is a habit.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.759
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 6.5(dB)
    Δεν υπάρχει κανένας λόγος / δικαιολογία να δουλεύεις σαν Administrator. Ειδικά αν έχεις Vista, το πολύ πολύ να ξεβολευτείς για λίγο καιρό μέχρι να συνηθίσεις. Αν μια εφαρμογή είναι προβληματική πέτα την και βρες καλύτερη , δεν αξίζει να ρισκάρεις.

    Εσύ χρησιμοποιείς τις εφαρμογές και όχι αυτές εσένα.

    1. Φτιάξε user account
    2. Για να την χρήση αρχείων φτιάξε ένα κοινόχρηστο φάκελο ή κάνε τον εκτυπωτή σου κοινόχρηστο.
    3. Απενεργοποίησε την εγκατάσταση νεων removable storage συσκευών, στα Vista είναι πολύ απλό γιατί έχει προστεθεί υποστήριξη στο group policy.

    εκτέλεση -> gpedit.msc,

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  gpedit.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  107,9 KB 
ID: 43608

    Στα XP αλλάζεις τα NTFS permissions και δίνεις deny στο Group users, ή όποιους θεωρείς απαραίτητο, για τα παρακάτω αρχεία:

    • %SystemRoot%\Inf\Usbstor.pnf
    • %SystemRoot%\Inf\Usbstor.inf

    Επίσης αν είσαι με user account δεν μπορέι κάποιος 3ος ή κακόβουλο πρόγραμμα να σταματήσει το anivirus, συνήθως τρέχει σαν service στο σύστημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Thuglife : 10-09-08 στις 02:54.


    I don't care if we have only one percent of the users, as long as they're the best one percent.
    It's a clear choice for quality over quantity, and originality over following the herd. I like that.

Παρόμοια Θέματα

  1. [Pirelli] Pirelli και ασφάλεια ?
    Από amagalma στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-08, 09:40
  2. μ torrent και ασφάλεια
    Από smiltos στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-07, 16:30
  3. Εξωτερικός, USB, ασφάλεια
    Από lazar στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 17:05
  4. ασφάλεια και P2p
    Από powerthunder στο φόρουμ P2P
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-05, 14:04
  5. shareaza και ασφάλεια
    Από no_logo στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-05, 12:40

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας