Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 65
  1. #31
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.158
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbit/s
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L FTTH
    Arrow
    Καλώς τον King Diamond.
    Ενδεχομένως σου διέφυγαν 2-3 πραγματάκια τα οποία και θα επισημάνω
    (έκανα edit το 1o μου post αρκετές φορές ακριβώς για να αποφύγω λάθος διατυπώσεις & παρερμηνείες)

    #1
    Τα flame tags:
    ένδειξη ότι απ' τη μια μεριά είναι πιθανό να προκληθούν αντιδράσεις και απ' την άλλη ότι οι χρήστες που θα διαβάσουν το κείμενο θα πρέπει να το αντιμετωπίσουν αντίστοιχα (=με humour)
    Εκ των πραγμάτων ένα flame thread δεν μπορεί παρά να εκφράζει την άποψη μου γράφοντος, έτσι δεν είναι;
    Ως εκ τούτου,
    το να γράφεις κάπου και το "κατά την άποψή μου"
    είναι περιττό

    #2
    Σκοπός μου ήταν (μεταξύ άλλων) να πω τον πόνο μου και να κάνω μία άτυπη *σφυγμομέτρηση*
    Γι αυτό άλλωστε παρακίνησα όσους το διαβάσουν να απαντήσουν ακόμα και αν έχουν εκ διαμέτρου αντίθετη άποψη ή και αν θέλεις εκνευριστούν (κάτι που προφανώς συνέβη με σένα)

    Ο λόγος είναι απλός: Σε μία διαφωνία κάποιος έχει δίκιο και κάποιος άδικο -
    σχεδόν ποτέ σε απόλυτο βαθμό, το μαύρο/άσπρο έχει εκλείψει, εξακολουθώ όμως να ασπάζομαι το "ή στραβός είν' ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε"
    Και επειδή η δική μου γνώμη στο επίμαχο ζήτημα ανήκει στην μειοψηφία, διερωτώμαι αν κάνω εγώ λάθος.
    Με λίγα λόγια τι βλέπουν ΟΛΟΙ οι άλλοι - οι πωλήσεις των iPod απέχουν ΠΑΡΑΣΑΓΓΑΣ από των άλλων brands, ίσως μάλιστα να είναι υψηλότερες από το ΑΘΡΟΙΣΜΑ
    των πωλήσεων των ανταγωνιστών της Apple - που εγώ αδυνατώ να εκτιμήσω;
    Παρέθεσα ήδη αυτά που θεωρώ ως αιτίες, μπορείς να με ΔΙΑΨΕΥΣΕΙΣ;
    ή έστω να προσθέσεις κι άλλους λόγους.
    π.χ.
    > μπήκα στο τάδε μαγαζί και ΟΠΟΥ κι αν πήγαινε το μάτι μου, είχε iPod. Οι υπόλοιπες μάρκες αντιπροσώπευαν το 10% (και δεν βρίσκοταν και σε περίοπτη θέση )
    θα το ΔΕΧΘΩ
    > (σχετικό με το προηγούμενο) μα είναι το πιο αναγνωρίσιμο, όπου κι αν κοιτάξεις θα έχει μια διαφήμιση (ή άλλη έμμεση αναφορά βλ. podcasting)
    επίσης θα το ΔΕΧΘΩ.

    Ε, εσύ ΔΕΝ έκανες τίποτα τέτοιο.

    #3
    [Apocalypse now mode on]
    The horror... the horror...
    Περί Connectivity/File Transfer/File Support:
    ΑΚΡΩΣ τραυματικές εμπειρίες.
    (υπερβάλλω φυσικά, απλώς θέλω να δώσω έμφαση)
    Το περιστατικό συνέβη πριν από κανένα χρόνο και είναι αντιπροσωπευτικό χαώδους κατάστασης.
    Φίλη πετάγεται σπίτι και μου λέει πέρνα μου το *τάδε* και τάκα-τάκα γιατί πρέπει να επιστρέψω με την τελευταία συγκοινωνία.
    Όργανο του εγκλήματος, ένα Sony ιδιαιτέρως μικρών διαστάσεων/καλαίσθητο.
    Ωραία λέω.
    Plug in σε μια USB θύρα. Μετά από μερικά δευτερόλεπτα αμηχανίας και ενώ δεν συμβαίνει απολύτως τίποτα "plug & play" προσθέτει:
    "Ξέρεις έχει ένα miniCD για να κάνεις εγκατάσταση, αλλιώς δεν δουλεύει"
    Ωραία, λέω αν και δεν μ' αρέσει να εγκαθιστώ οτιδήποτε ξένο δώστο μου να ξεμπερδεύουμε.
    "Δεν γίνεται, δεν το 'χω μαζί μου"
    Καντήλι #1
    Καλά θα ψάξω για drivers/software στα site της Sony.
    Έλα όμως που έχει τόσο μεγάλη γκάμα προϊόντων και γίνεται το σώσε.
    Τέλος πάντων, με κάποια καθυστέρηση βρίσκω ό,τι χρειάζοταν και επιτέλους το βλέπει.
    2ος γύρος:
    Α, ωραία λέω το βλέπει σαν Hard Disk stick, φαίνονται κανονικά τα directories πες μου μόνο αν πρέπει να να περάσω τα mp3s σε συγκεκριμένο folder ή να τα ρίξω χύμα.
    "Ξέρεις δεν λειτουργεί χωρίς το management software"
    Γιατί;
    "Γιατί τα ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΙ στο δικό του format, το ATRAC"
    Καντήλι #2
    Άντε ξανά-μανά το setup bloatware και να χτυπάει και το AntiVirus γιατί δημιουργεί autorun καταχωρήσεις στη registry.
    Και όταν τελικά αρχίζει η διαδικασία, λόγω του ότι μεσολαβεί και το conversion στο ATRAC format, καθυστερεί χαρακτηριστικά.

    Αποτέλεσμα;
    1. Το τελευταίο δρομολόγιο έχει περάσει και πληρώνει ΔΙΠΛΟτάριφο
    2. Μετά το uninstall, περνάω αρκετά λεπτά ψάχνοντας μέσω του regedit να σβήσω ότι values πέρασε το "Sony Software"

    Μετά από ΟΛΑ αυτά νομίζω πως έχω ΚΑΘΕ δικαιώμα να θάβω six feet under (και πιο κάτω) *συσκευές* με παρόμοια συμπεριφορά, ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ πουθενά;
    Παρεμπιπτόντως βρίσκω τις playlists εξαιρετικά χρήσιμες, με την διαφορά ότι για την μεταφορά των τραγουδιών στα οποία αντιστοιχούν θα πρέπει να ΑΡΚΕΙ
    ένα drag&drop του .m3u (ή .pls δεν ξέρω αν είναι κοινό το extension) αρχείου, ΟΧΙ η εγκατάσταση προγράμματος.
    [Apocalypse now mode off]

    #4
    Ολίγον τι πιο προσωπικά στοιχεία τώρα:
    Εύλογη η ερώτηση σου σχετικά με lossless audio/CD-players και ακροάσεις στο σπίτι.
    Γιατί δεν παίζω απευθείας ένα album απ' το original CD;
    Πρώτον, γιατί μπορεί να μην το έχω σε CD (...)
    και δεύτερον και κυριότερον γιατί ΔΕΝ έχω πλέον stand alone CD player.
    Εξηγούμαι:
    Το σωτήριον έτος 1993 αγόρασα το πρώτο και μοναδικό CD player (Sony CDP-597 αν δεν απατώμαι - το μόνο που έχει μείνει τώρα είναι το remote control που γράφει RMD 597)
    Δώξα τω Θεώ, ο audio εξοπλισμός ΔΕΝ χρήζει αντικατάστασης τόσο συχνά όσο τα computers - αντιθέτως.
    Ε, πολύ απλά (από την στιγμή που έστησα το HiFi) προτίμησα να διαθέσω όσα χρήματα είχα σε δίσκους και ΟΧΙ μηχανήματα.
    (το αντίθετο του "gadgetάκια" δηλαδή)
    Το εν λόγω player με βάρβαρη χρήση (=πιο πολλές ώρες ανοιχτό παρά κλειστό) ξεπέρασε μια δεκαετία ζωής και παραλίγο να καβατζώσει και 15ετία!
    Κάποια στιγμή πριν 2-3 χρόνια άρχισε τα νούμερα και μετά από 1 βδομάδα παρέδωσε οριστικά το πνεύμα.
    Δοκίμασα κάποια tricks που μου είπαν, αλλά το μόνο που κατάφερα ήταν να το επαναφέρω σε λειτουργία για 15~20 λεπτά, μετά ό, τι και να έβαζες μέσα, σου έβγαζε "No Disc"

    Σκέφτηκα ότι δεν άξιζε να το αντικαταστήσω με νεότερο μοντέλο.
    (εναλλακτικά είχα ήδη ενα iRiver discman)
    Τα mp3s ήταν ήδη πολύ διαδεδομένα και συν τοις άλλοις τα οικονομικά μου ΔΕΝ μου επέτρεπαν και πολλές αγορές CD.
    Από εκείνο το σημείο και μετά όλοι οι δίσκοι που αποκτούσα ripάρονταν και αποθηκεύονταν στους σκληρούς δίσκους, αρχικά σε CBR 192 kb/sec αργότερα
    (και όταν αυξήθηκαν οι χωρητικότητες) σε υψηλότερα bitrate.
    Και επειδή έκανες αναφορά σε αυτό, ΣΑΦΩΣ και είναι βολικότερο/πρακτικότερο να ψάχνεις folders (τα έχω αλφαβητικά, ένας φάκελος για μπάντες
    των οποίων το όνομα αρχίζει από A, B κ.ο.κ) αντί για CD-θήκες.
    Εξαρτάται βέβαιως και απ' το πλήθος των τίτλων. Εγώ έχω 4ψήφιο αριθμό (αυθεντικών και μόνο, ούτε μαϊμούδες, ούτε CD-Rs με εξαίρεση bootlegs)
    CDs και όταν κάποια στιγμή γέμισαν οι εξειδικευμένες CD-θηκες που είχα στερεώσει στον τοίχο, άρχισα να τα βάζω σε άλλα δωμάτια κάτω απ' το κρεββάτι κ.ο.κ.
    ΜΠΑΧΑΛΟ, με εξαίρεση τις παλιές κυκλοφορίες τις οποίες και έχω (σχετικά) ταξινομημένες, δεν μπορώ να ξέρω (αμεσα) που είναι τα υπόλοιπα.

    #5
    Από όλα όσα αναφέρεις, το ΜΟΝΟ που με ενόχλησε ήταν το σχόλιο περί true-ίλας.
    Τολμώ να πω δε, ότι διαστέβλωσες και τα γραφόμενα μου.
    Έγραψα "Ο χρήστης που ενδιαφέρεται να ακούσει ΜΟΥΣΙΚΗ" όχι πραγματική μουσική σαν να υποβαθμίζω σκόπιμα κάτι.
    Καταρχήν ο όρος χρησιμοποιείται για να περιγράψει μουσικά είδη (υποθέτω ίσως και κινηματογραφικά) ή υποκατηγορίες αυτών.
    Λέμε π.χ. ότι στην Νότια Ευρώπη ευδοκιμούν μπάντες που παίζουν true epic εννοώντας χωρίς φρου-φρου (κι αρώματα)/αφτιασίδωτα/ωμά
    σε αντίθεση με τους ..... που χώνουν πλήκτρα, "λουστράρουν" τον ήχο τους.
    Το ποιος απ' τους δύο είναι *trendy* είναι συζητήσιμο.
    Μπορεί οι 2οι να τυγχάνουν μεγαλύτερης αναγνώρισης, όμως είναι πιθανό σε μικρότερους κύκλους trendy να είναι οι πρώτοι...
    Βρίσκω λοιπόν την παρατήρηση σου άστοχη.
    Τα όσα έγραψα είναι κριτήρια αγοράς, όχι ευαγγέλιο!

    Ελπίζω να σε κάλυψα.
    Isn't it great when things just WORK?

    minus21grams [dot] net

  2. #32
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο με τον -21grams. Με κάλυψες απόλυτα φίλε.
    Έχω ολόκληρες δισκογραφίες από CD , se Flac και δεν μπορώ να τις περάσω στο iPhone... Μετά σου λέει "έχουμε ίσως το καλύτερο φορητό music player".
    Φυσικά για μεταφορά μουσικής (καλά αρχείων ούτε κατά διάνοια) σε διαφορετικό υπολογιστή από τον δικό μου , ακόμα και με iTunes δεν το συζητάω.

    Άντε γεια ρε Apple.

    Και μην ξεχνάς. Αγνόησε τα fanboys. Είναι πολύ χειρότερα ακόμα και από τους ερωτευμένους.

  3. #33
    Εγγραφή
    06-01-2005
    Περιοχή
    Dallas
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.223
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    940 Mbps/940 Mbps
    ISP
    Astound Broadband
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -21grams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς τον King Diamond.
    Παρόν!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -21grams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδεχομένως σου διέφυγαν 2-3 πραγματάκια τα οποία και θα επισημάνω
    (έκανα edit το 1o μου post αρκετές φορές ακριβώς για να αποφύγω λάθος διατυπώσεις & παρερμηνείες)
    Καθόλου απίθανο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -21grams Εμφάνιση μηνυμάτων
    #1
    Τα flame tags:
    ένδειξη ότι απ' τη μια μεριά είναι πιθανό να προκληθούν αντιδράσεις και απ' την άλλη ότι οι χρήστες που θα διαβάσουν το κείμενο θα πρέπει να το αντιμετωπίσουν αντίστοιχα (=με humour)
    Εκ των πραγμάτων ένα flame thread δεν μπορεί παρά να εκφράζει την άποψη μου γράφοντος, έτσι δεν είναι;
    Ως εκ τούτου, είναι περιττό
    Δεκτό. Απλώς τα γραφόμενά σου έμοιαζαν αρκετά απόλυτα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -21grams Εμφάνιση μηνυμάτων
    #2
    Σκοπός μου ήταν (μεταξύ άλλων) να πω τον πόνο μου και να κάνω μία άτυπη *σφυγμομέτρηση*
    Γι αυτό άλλωστε παρακίνησα όσους το διαβάσουν να απαντήσουν ακόμα και αν έχουν εκ διαμέτρου αντίθετη άποψη ή και αν θέλεις εκνευριστούν (κάτι που προφανώς συνέβη με σένα)

    Ο λόγος είναι απλός: Σε μία διαφωνία κάποιος έχει δίκιο και κάποιος άδικο -
    σχεδόν ποτέ σε απόλυτο βαθμό, το μαύρο/άσπρο έχει εκλείψει, εξακολουθώ όμως να ασπάζομαι το "ή στραβός είν' ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε"
    Και επειδή η δική μου γνώμη στο επίμαχο ζήτημα ανήκει στην μειοψηφία, διερωτώμαι αν κάνω εγώ λάθος.
    Με λίγα λόγια τι βλέπουν ΟΛΟΙ οι άλλοι - οι πωλήσεις των iPod απέχουν ΠΑΡΑΣΑΓΓΑΣ από των άλλων brands, ίσως μάλιστα να είναι υψηλότερες από το ΑΘΡΟΙΣΜΑ
    των πωλήσεων των ανταγωνιστών της Apple - που εγώ αδυνατώ να εκτιμήσω;
    Παρέθεσα ήδη αυτά που θεωρώ ως αιτίες, μπορείς να με ΔΙΑΨΕΥΣΕΙΣ;
    ή έστω να προσθέσεις κι άλλους λόγους.
    π.χ.
    > μπήκα στο τάδε μαγαζί και ΟΠΟΥ κι αν πήγαινε το μάτι μου, είχε iPod. Οι υπόλοιπες μάρκες αντιπροσώπευαν το 10% (και δεν βρίσκοταν και σε περίοπτη θέση )
    θα το ΔΕΧΘΩ
    > (σχετικό με το προηγούμενο) μα είναι το πιο αναγνωρίσιμο, όπου κι αν κοιτάξεις θα έχει μια διαφήμιση (ή άλλη έμμεση αναφορά βλ. podcasting)
    επίσης θα το ΔΕΧΘΩ.

    Ε, εσύ ΔΕΝ έκανες τίποτα τέτοιο.
    Μα δεν θα υποστηρίξω ένα προϊόν από το πόσο πουλάει, ούτε στην περίπτωση που "με συμφέρει" (δηλαδή όταν το προϊόν που "υποστηρίζω" πουλάει).
    Μιλάω πάντα από προσωπική εμπειρία, και παραθέτω τη γνώμη μου ως χρήστης του προϊόντος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -21grams Εμφάνιση μηνυμάτων
    #3
    [Apocalypse now mode on]
    The horror... the horror...
    Περί Connectivity/File Transfer/File Support:
    ΑΚΡΩΣ τραυματικές εμπειρίες.
    (υπερβάλλω φυσικά, απλώς θέλω να δώσω έμφαση)
    Το περιστατικό συνέβη πριν από κανένα χρόνο και είναι αντιπροσωπευτικό χαώδους κατάστασης.
    Φίλη πετάγεται σπίτι και μου λέει πέρνα μου το *τάδε* και τάκα-τάκα γιατί πρέπει να επιστρέψω με την τελευταία συγκοινωνία.
    Όργανο του εγκλήματος, ένα Sony ιδιαιτέρως μικρών διαστάσεων/καλαίσθητο.
    Ωραία λέω.
    Plug in σε μια USB θύρα. Μετά από μερικά δευτερόλεπτα αμηχανίας και ενώ δεν συμβαίνει απολύτως τίποτα "plug & play" προσθέτει:
    "Ξέρεις έχει ένα miniCD για να κάνεις εγκατάσταση, αλλιώς δεν δουλεύει"
    Ωραία, λέω αν και δεν μ' αρέσει να εγκαθιστώ οτιδήποτε ξένο δώστο μου να ξεμπερδεύουμε.
    "Δεν γίνεται, δεν το 'χω μαζί μου"
    Καντήλι #1
    Καλά θα ψάξω για drivers/software στα site της Sony.
    Έλα όμως που έχει τόσο μεγάλη γκάμα προϊόντων και γίνεται το σώσε.
    Τέλος πάντων, με κάποια καθυστέρηση βρίσκω ό,τι χρειάζοταν και επιτέλους το βλέπει.
    2ος γύρος:
    Α, ωραία λέω το βλέπει σαν Hard Disk stick, φαίνονται κανονικά τα directories πες μου μόνο αν πρέπει να να περάσω τα mp3s σε συγκεκριμένο folder ή να τα ρίξω χύμα.
    "Ξέρεις δεν λειτουργεί χωρίς το management software"
    Γιατί;
    "Γιατί τα ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΙ στο δικό του format, το ATRAC"
    Καντήλι #2
    Άντε ξανά-μανά το setup bloatware και να χτυπάει και το AntiVirus γιατί δημιουργεί autorun καταχωρήσεις στη registry.
    Και όταν τελικά αρχίζει η διαδικασία, λόγω του ότι μεσολαβεί και το conversion στο ATRAC format, καθυστερεί χαρακτηριστικά.

    Αποτέλεσμα;
    1. Το τελευταίο δρομολόγιο έχει περάσει και πληρώνει ΔΙΠΛΟτάριφο
    2. Μετά το uninstall, περνάω αρκετά λεπτά ψάχνοντας μέσω του regedit να σβήσω ότι values πέρασε το "Sony Software"

    Μετά από ΟΛΑ αυτά νομίζω πως έχω ΚΑΘΕ δικαιώμα να θάβω six feet under (και πιο κάτω) *συσκευές* με παρόμοια συμπεριφορά, ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ πουθενά;
    Παρεμπιπτόντως βρίσκω τις playlists εξαιρετικά χρήσιμες, με την διαφορά ότι για την μεταφορά των τραγουδιών στα οποία αντιστοιχούν θα πρέπει να ΑΡΚΕΙ
    ένα drag&drop του .m3u (ή .pls δεν ξέρω αν είναι κοινό το extension) αρχείου, ΟΧΙ η εγκατάσταση προγράμματος.
    [Apocalypse now mode off]
    Για την συγκεκριμένη εμπειρία με το Sony που περιγράφεις έχεις απόλυτο δίκιο.
    Προσωπικά, όμως, δεν είναι σε καμιά περίπτωση αυτό που έχω στο μυαλό.
    Εγώ είμαι χρήστης Mac και iPhone. Το μόνο που χρειάζομαι για να διαχειρίζομαι την μουσική μου και τον player Μου είναι το iTunes (και μερικά Mp3s φυσικά ).
    Βάζω το iphone στο dock, ανοίγει το iTunes, πετάω τα τραγούδια στην playlist, κανω sync, τέλειωσε. Νομίζω δεν γίνεται απλούστερα. Και το iTunes υπάρχει by default στο Mac OS X, οπότε ούτε καν να το κατεβάσω δεν χρειάζεται.
    Και δεν αναφέρω φυσικά το γεγονός ότι μέσω του iTunes φτιάχνω τα tags, φορτώνω artwork στα Mp3s μου (που το θεωρώ πολύ σημαντικό), rip-αρω, καίω cds και άλλα 1002 πράγματα...
    Και φυσικά τα iPods δεν θέλουν σε καμιά περίπτωση conversions των mp3 σε άλλο φορμά.
    Δεν βλέπω τον λόγο να λειτουργεί αποτρεπτικά το συγκεκριμένο software διαχείρισης μουσικής. Όσο για το παράδειγμα με το Sony, τί να σου πω...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -21grams Εμφάνιση μηνυμάτων
    #4
    Ολίγον τι πιο προσωπικά στοιχεία τώρα:
    Εύλογη η ερώτηση σου σχετικά με lossless audio/CD-players και ακροάσεις στο σπίτι.
    Γιατί δεν παίζω απευθείας ένα album απ' το original CD;
    Πρώτον, γιατί μπορεί να μην το έχω σε CD (...)
    και δεύτερον και κυριότερον γιατί ΔΕΝ έχω πλέον stand alone CD player.
    Εξηγούμαι:
    Το σωτήριον έτος 1993 αγόρασα το πρώτο και μοναδικό CD player (Sony CDP-597 αν δεν απατώμαι - το μόνο που έχει μείνει τώρα είναι το remote control που γράφει RMD 597)
    Δώξα τω Θεώ, ο audio εξοπλισμός ΔΕΝ χρήζει αντικατάστασης τόσο συχνά όσο τα computers - αντιθέτως.
    Ε, πολύ απλά (από την στιγμή που έστησα το HiFi) προτίμησα να διαθέσω όσα χρήματα είχα σε δίσκους και ΟΧΙ μηχανήματα.
    (το αντίθετο του "gadgetάκια" δηλαδή)
    Το εν λόγω player με βάρβαρη χρήση (=πιο πολλές ώρες ανοιχτό παρά κλειστό) ξεπέρασε μια δεκαετία ζωής και παραλίγο να καβατζώσει και 15ετία!
    Κάποια στιγμή πριν 2-3 χρόνια άρχισε τα νούμερα και μετά από 1 βδομάδα παρέδωσε οριστικά το πνεύμα.
    Δοκίμασα κάποια tricks που μου είπαν, αλλά το μόνο που κατάφερα ήταν να το επαναφέρω σε λειτουργία για 15~20 λεπτά, μετά ό, τι και να έβαζες μέσα, σου έβγαζε "No Disc"

    Σκέφτηκα ότι δεν άξιζε να το αντικαταστήσω με νεότερο μοντέλο.
    (εναλλακτικά είχα ήδη ενα iRiver discman)
    Τα mp3s ήταν ήδη πολύ διαδεδομένα και συν τοις άλλοις τα οικονομικά μου ΔΕΝ μου επέτρεπαν και πολλές αγορές CD.
    Από εκείνο το σημείο και μετά όλοι οι δίσκοι που αποκτούσα ripάρονταν και αποθηκεύονταν στους σκληρούς δίσκους, αρχικά σε CBR 192 kb/sec αργότερα
    (και όταν αυξήθηκαν οι χωρητικότητες) σε υψηλότερα bitrate.
    Και επειδή έκανες αναφορά σε αυτό, ΣΑΦΩΣ και είναι βολικότερο/πρακτικότερο να ψάχνεις folders (τα έχω αλφαβητικά, ένας φάκελος για μπάντες
    των οποίων το όνομα αρχίζει από A, B κ.ο.κ) αντί για CD-θήκες.
    Εξαρτάται βέβαιως και απ' το πλήθος των τίτλων. Εγώ έχω 4ψήφιο αριθμό (αυθεντικών και μόνο, ούτε μαϊμούδες, ούτε CD-Rs με εξαίρεση bootlegs)
    CDs και όταν κάποια στιγμή γέμισαν οι εξειδικευμένες CD-θηκες που είχα στερεώσει στον τοίχο, άρχισα να τα βάζω σε άλλα δωμάτια κάτω απ' το κρεββάτι κ.ο.κ.
    ΜΠΑΧΑΛΟ, με εξαίρεση τις παλιές κυκλοφορίες τις οποίες και έχω (σχετικά) ταξινομημένες, δεν μπορώ να ξέρω (αμεσα) που είναι τα υπόλοιπα.
    Μα ρε συ, το flac αρχείο θα το διαχειριστείς έτσι κι αλλιώς, είτε "διαχείριση" σημαίνει "το φορτώνω στο Mp3 player μου", είτε σημαίνει "το κάνω επιτόπου burn σε ένα cd-rw για να το ακούσω στο stereo".
    Anyway, το θεωρώ minor issue.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -21grams Εμφάνιση μηνυμάτων
    #5
    Από όλα όσα αναφέρεις, το ΜΟΝΟ που με ενόχλησε ήταν το σχόλιο περί true-ίλας.
    Τολμώ να πω δε, ότι διαστέβλωσες και τα γραφόμενα μου.
    Έγραψα "Ο χρήστης που ενδιαφέρεται να ακούσει ΜΟΥΣΙΚΗ" όχι πραγματική μουσική σαν να υποβαθμίζω σκόπιμα κάτι.
    Καταρχήν ο όρος χρησιμοποιείται για να περιγράψει μουσικά είδη (υποθέτω ίσως και κινηματογραφικά) ή υποκατηγορίες αυτών.
    Λέμε π.χ. ότι στην Νότια Ευρώπη ευδοκιμούν μπάντες που παίζουν true epic εννοώντας χωρίς φρου-φρου (κι αρώματα)/αφτιασίδωτα/ωμά
    σε αντίθεση με τους ..... που χώνουν πλήκτρα, "λουστράρουν" τον ήχο τους.
    Το ποιος απ' τους δύο είναι *trendy* είναι συζητήσιμο.
    Μπορεί οι 2οι να τυγχάνουν μεγαλύτερης αναγνώρισης, όμως είναι πιθανό σε μικρότερους κύκλους trendy να είναι οι πρώτοι...
    Βρίσκω λοιπόν την παρατήρηση σου άστοχη.
    Τα όσα έγραψα είναι κριτήρια αγοράς, όχι ευαγγέλιο!

    Ελπίζω να σε κάλυψα.
    Οκ, δεκτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tiven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο με τον -21grams. Με κάλυψες απόλυτα φίλε.
    Έχω ολόκληρες δισκογραφίες από CD , se Flac και δεν μπορώ να τις περάσω στο iPhone... Μετά σου λέει "έχουμε ίσως το καλύτερο φορητό music player".
    Φυσικά για μεταφορά μουσικής (καλά αρχείων ούτε κατά διάνοια) σε διαφορετικό υπολογιστή από τον δικό μου , ακόμα και με iTunes δεν το συζητάω.

    Άντε γεια ρε Apple.

    Και μην ξεχνάς. Αγνόησε τα fanboys. Είναι πολύ χειρότερα ακόμα και από τους ερωτευμένους.
    Αγαπητέ, αν αγόρασες το iPhone για να παίζεις flac (αλήθεια, πόσα flac χωράνε στο iPhone, ξέρεις?) ή για να το χρησιμοποιείς ως usb stick, απλώς έκανες λάθος επιλογή αγοράς. Και στην περίπτωση αυτή το φταίξιμο ειναι δικό σου γιατί επέλεξες προϊόν που δεν καλύπτει τις ανάγκες σου, όχι της Apple.

    Αυτά από ένα fanboy που είναι αρκετά fanboy ώστε να προσπαθεί να τεμηριώνει την άποψή του, και μάλιστα μέσω προσωπικής εμπειρίας και όχι διαβάσματος των specs στο χαρτί (που είναι και πολύ της μόδας... ).

  4. #34
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mercyful_Fate_666 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρόν!!!


    Καθόλου απίθανο.


    Δεκτό. Απλώς τα γραφόμενά σου έμοιαζαν αρκετά απόλυτα.


    Μα δεν θα υποστηρίξω ένα προϊόν από το πόσο πουλάει, ούτε στην περίπτωση που "με συμφέρει" (δηλαδή όταν το προϊόν που "υποστηρίζω" πουλάει).
    Μιλάω πάντα από προσωπική εμπειρία, και παραθέτω τη γνώμη μου ως χρήστης του προϊόντος.


    Για την συγκεκριμένη εμπειρία με το Sony που περιγράφεις έχεις απόλυτο δίκιο.
    Προσωπικά, όμως, δεν είναι σε καμιά περίπτωση αυτό που έχω στο μυαλό.
    Εγώ είμαι χρήστης Mac και iPhone. Το μόνο που χρειάζομαι για να διαχειρίζομαι την μουσική μου και τον player Μου είναι το iTunes (και μερικά Mp3s φυσικά ).
    Βάζω το iphone στο dock, ανοίγει το iTunes, πετάω τα τραγούδια στην playlist, κανω sync, τέλειωσε. Νομίζω δεν γίνεται απλούστερα. Και το iTunes υπάρχει by default στο Mac OS X, οπότε ούτε καν να το κατεβάσω δεν χρειάζεται.
    Και δεν αναφέρω φυσικά το γεγονός ότι μέσω του iTunes φτιάχνω τα tags, φορτώνω artwork στα Mp3s μου (που το θεωρώ πολύ σημαντικό), rip-αρω, καίω cds και άλλα 1002 πράγματα...
    Και φυσικά τα iPods δεν θέλουν σε καμιά περίπτωση conversions των mp3 σε άλλο φορμά.
    Δεν βλέπω τον λόγο να λειτουργεί αποτρεπτικά το συγκεκριμένο software διαχείρισης μουσικής. Όσο για το παράδειγμα με το Sony, τί να σου πω...


    Μα ρε συ, το flac αρχείο θα το διαχειριστείς έτσι κι αλλιώς, είτε "διαχείριση" σημαίνει "το φορτώνω στο Mp3 player μου", είτε σημαίνει "το κάνω επιτόπου burn σε ένα cd-rw για να το ακούσω στο stereo".
    Anyway, το θεωρώ minor issue.


    Οκ, δεκτό.


    Αγαπητέ, αν αγόρασες το iPhone για να παίζεις flac (αλήθεια, πόσα flac χωράνε στο iPhone, ξέρεις?) ή για να το χρησιμοποιείς ως usb stick, απλώς έκανες λάθος επιλογή αγοράς. Και στην περίπτωση αυτή το φταίξιμο ειναι δικό σου γιατί επέλεξες προϊόν που δεν καλύπτει τις ανάγκες σου, όχι της Apple.

    Αυτά από ένα fanboy που είναι αρκετά fanboy ώστε να προσπαθεί να τεμηριώνει την άποψή του, και μάλιστα μέσω προσωπικής εμπειρίας και όχι διαβάσματος των specs στο χαρτί (που είναι και πολύ της μόδας... ).
    Καλά είσαι σοβαρός ? Φυσικά και δεν αγόρασα το iPhone για να παίζω flac ούτε να το χρησιμοποιώ ως usb stick αλλά όταν μου λες πως βγάζεις ίσως το καλύτερο φορητό music player , κάνε το ρημάδι να υποστηρίζει flac.

    100-150 flac αρχεία χωράει άνετα το 8gb που έχω , αλλά και 30-40 κομμάτια flac να βάλω δεν με χαλάει. Πολλές φορές γουστάρω να ακούσω μουσική στο δωμάτιό μου χωρίς υπολογιστή ανοικτό. Συνδέω το iPhone στο dock και από εκεί στα ηχεία.

  5. #35
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Ντενεκεδούπολη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.380
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/4996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    DrayTek Vigor2760
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 14.3(dB)
    Το Apple lossless audio codec (AAC) βασίζεται λέγεται πως βασίζεται στο Flac.

  6. #36
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrEthernet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Apple lossless audio codec (AAC) βασίζεται λέγεται πως βασίζεται στο Flac.
    ALAC
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  7. #37
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrEthernet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Apple lossless audio codec (AAC) βασίζεται λέγεται πως βασίζεται στο Flac.
    Και τι με νοιάζει εμένα που βασίζεται ? Παίζει flac ? OXI.
    Αυτό τους κάνει ακόμα χειρότερους , αν βασίζεται εκεί και δεν το υποστηρίζουν.

    Και το Mac βασίζεται στο Unix. Είναι εξίσου καλό ? ΟΧΙ.

  8. #38
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Ντενεκεδούπολη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.380
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/4996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    DrayTek Vigor2760
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 14.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tiven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι με νοιάζει εμένα που βασίζεται ? Παίζει flac ? OXI.
    Αυτό τους κάνει ακόμα χειρότερους , αν βασίζεται εκεί και δεν το υποστηρίζουν.

    Και το Mac βασίζεται στο Unix. Είναι εξίσου καλό ? ΟΧΙ.
    Για να το λες... έτσι θα είναι...

  9. #39
    Εγγραφή
    01-09-2006
    Περιοχή
    London
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    644
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    14~15 mbps / 1 mbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΡ-ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    zyxel P-660HW-D1
    SNR / Attn
    6(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως το 30αρι μου, που το εχω 2-3 χρόνια, απλώς το συνδέω στο οποιαδήποτε pc σαν stick και δουλεύει κατευθείαν μια χαρά χωρίς την ύπαρξη itunes ή οποιαδήποτε άλλου προγραμματος. Μάλιστα αφήνω κανα 3αρι gb ελεύθερα γι αυτό το λόγο.. Σε σας γιατί δν γίνεται?

  10. #40
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Ντενεκεδούπολη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.380
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/4996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    DrayTek Vigor2760
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 14.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexjm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως το 30αρι μου, που το εχω 2-3 χρόνια, απλώς το συνδέω στο οποιαδήποτε pc σαν stick και δουλεύει κατευθείαν μια χαρά χωρίς την ύπαρξη itunes ή οποιαδήποτε άλλου προγραμματος. Μάλιστα αφήνω κανα 3αρι gb ελεύθερα γι αυτό το λόγο.. Σε σας γιατί δν γίνεται?
    Γιατί δεν έχουν πιάσει στα χέρια τους iPod...

  11. #41
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    3.273
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrEthernet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Apple lossless audio codec (AAC) βασίζεται λέγεται πως βασίζεται στο Flac.
    το μπερδεψες

    Advanced Audio Coding (AAC)

    "AAC is able to achieve indistinguishable audio quality at data rates of 320 kbit/s (64kbit/s/channel) for five channels"
    περαν τουτου γιαυτον που μιλησε για flacs πες μου αν το αφτι σου καταλαβει τη διαφορα με το aac και το flac. δε μας νοιαζει αν ειναι απωλεστικο η μη αλλα αν ο ακροατης καταλαβαινει τη διαφορα χωρις την χρηση wavelab

    και μην ξεχναμε

    "However, as bitrate increases, the efficiency of an audio format becomes less important relative to the efficiency of the encoder's implementation, and the intrinsic advantage AAC holds over MP3 no longer dominates audio quality."
    αυτα για το mp3 και οσους λενε οτι ειναι χειροτερο απο τα αλλα.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Advance...ments_over_MP3

  12. #42
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrEthernet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν έχουν πιάσει στα χέρια τους iPod...
    Αν σπαταλήσεις λίγο χρόνο διαβάζοντας σωστά αυτά που γράφουμε και σταματούσες να κάνεις flame χωρίς επιχειρήματα , θα έβλεπες πως εγώ δεν μίλησα για iPod αλλά για iPhone.

  13. #43
    Εγγραφή
    01-09-2006
    Περιοχή
    London
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    644
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    14~15 mbps / 1 mbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΡ-ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    zyxel P-660HW-D1
    SNR / Attn
    6(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Νωρίτερα όμως ο 21γραμ το είπε σε ένα μεγαααααααααλο ποστ στην σελίδα 2, και εγώ σε αυτό αναφέρομαι..

  14. #44
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Ντενεκεδούπολη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.380
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/4996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    DrayTek Vigor2760
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 14.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tiven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σπαταλήσεις λίγο χρόνο διαβάζοντας σωστά αυτά που γράφουμε και σταματούσες να κάνεις flame χωρίς επιχειρήματα , θα έβλεπες πως εγώ δεν μίλησα για iPod αλλά για iPhone.
    Όπως εσύ διαβάζοντας με καθαρό μυαλό το σχολιασμό μου διαπίστωσες πως αναφέρομαι στο άτομό σου...

  15. #45
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aκριβώς σαν τον Last.fm μόνο που εδώ αν δεν έχεις $$$ και δη Apple ID, no Album Art/Genius.
    Apple. Απλά Apple.

    Δεν χρειαζεται $$$ για να εχεις Apple ID κ να λειτουργει το Album Art/Genius.

    Επισης το Genius εχει μια μοναδικη λειτουργια:
    του βαζεις ενα τραγουδι κ σου φτιαχνει μια playlist με παρομοια τραγουδια απο την δικια σου συλλογη(ασχετο απο iTunes store,αγορες κλπ)..

    Αν εχεις μεγαλη συλλογη, το κανει με μεγαλη ακριβεια κ φτιαχνει playlist με πολυ συναφη τραγουδια.
    Εξαιρετικο feature!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haHa : 12-09-08 στις 13:16.

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-08, 02:55
  2. Νέα iPods
    Από PlanB στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-07, 11:56
  3. Η Apple ανακοίνωσε security update για Mac OS X
    Από katafitos στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-06, 23:54

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας