Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    14-01-2007
    Μηνύματα
    303
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Ok
    Καλησπέρα παιδιά,
    είμαι μαθητής της Β Λυκείου σε γενικό λύκειο και εδώ και καιρό προσπαθώ να αποφασίσω τι θα ήθελα να σπουδάσω. Νομίζω πως θα με ενδιέφερε κάτι που να έχει να κάνει με κατασκευή και "συντήρηση" δικτύων (συγγνώμη για τους όρους που χρησιοποιώ, ξέρω ελάχιστα σχετικά με τα δίκτυα, απλά πιστεύω πως θα με ενδιέφερε να επεκτείνω τις γνώσεις μου και -γιατί όχι, ούτως ή άλλως αυτός έιναι και ο κύριος σκοπός- να το κάνω επάγγελμα.
    Τι έχετε να μου προτείνετε?

    (Πιστεύω πως θα μου άρεσε κάτι τέτοιο: ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ, ΒΟΛΟΣ
    Τμήμα Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών, Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων
    Τομέας Σημάτων, Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων (ΣΤ)


    Δεν ξέρω αν θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγησει τα καθήκοντα ενός Μηχανικού Τηλεπικοινωνιακών Συστημάτων και Δικτύων (Network Systems and Data Communications)

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Περιοχή
    Triandria City - Salonika!
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.134
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    14490/1019
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    USR9108A
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 33(dB)
    Μη πας στο Βόλο (όχι ότι δεν είναι τέλεια σαν πόλη... π.χ. τσιπουρααααααααα) γιατί δεν τους αναγνωρίζει το T.E.E. ή γενικά οι άλλοι ηλεκτρολόγοι δεν τους έχουν σε υπόληψη. Να πας Α.Π.Θ., Μετσόβιο, Ξάνθη ή Πάτρα. Για ηλεκτρολόγος πάντα.


    "Το λουφάρειν εστί φιλοσοφείν"

  3. #3
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το συγκεκριμένο τμήμα είναι σχετικό καινούργιο, και ακολουθεί την κυρίαρχη λογική των τελευταίων χρόνων, με διαρκή κατάτμημη των γνωστικών αντικειμένων.

    Είναι πλέον σύνηθες για μια σχολή να μην έχει σαφές καθορισμένο γνωστικό αντικείμενο (ούτε και τα αντίστοιχα δικαιώματα), και απλά να μαθαίνεις ένα μικρό τμήμα γνώσης (έχοντας και τα αντίστοιχα μικρά διακιώματα).

    Καλύτερη επιλογή σχολές όπως οι Ηλεκτρολόγοι.
    Θα ακολουθήσεις, αν όντως αυτό δεις ότι σου αρέσει, τον κλάδο των δικτύων, και θα είσαι πολύ καλύτερα.
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  4. #4
    Εγγραφή
    14-01-2007
    Μηνύματα
    303
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Ok
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ciaoant1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλύτερη επιλογή σχολές όπως οι Ηλεκτρολόγοι.
    Θα ακολουθήσεις, αν όντως αυτό δεις ότι σου αρέσει, τον κλάδο των δικτύων, και θα είσαι πολύ καλύτερα.
    Εννοείς τις σχολες που λέγονται Ηλεκτρολόγων μηχανικών & μηχανικών υπολογιστών? Γιατί δεν βλέπω να έχουν τομέα δικτύων...
    ΑΠΘ
    ΠΑΤΡΩΝ
    ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ
    ΜΕΤΣΟΒΙΟ

  5. #5
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ίσως να μην έχουν τόσο εξιδεικευμένες γνώσεις, όμως έχουν μαθήματα για δικτυα, που θα σου επιτρέψουν να "σταθείς" ικανοποιητικά, ενώ ταυτόχρονα θα έχεις και πιο γενικές-βασικές γνώσεις, αλλά και περισσότερα δικαιώματα όταν τελειώσεις από φοιτητής και αρχίσεις να εργάζεσαι.
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  6. #6
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ciaoant1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως να μην έχουν τόσο εξιδεικευμένες γνώσεις, όμως έχουν μαθήματα για δικτυα, που θα σου επιτρέψουν να "σταθείς" ικανοποιητικά, ενώ ταυτόχρονα θα έχεις και πιο γενικές-βασικές γνώσεις, αλλά και περισσότερα δικαιώματα όταν τελειώσεις από φοιτητής και αρχίσεις να εργάζεσαι.
    Αυτο το τελευταιο ισχυει για ολα τα ΑΕΙ...
    Και φυσικα, ισως να, ειναι και ο καλυτερος λογος για να περασεις σε ενα τετοιο,που αν ειναι και καποιο ΕΜΠ ακομα καλυτερα...
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Περιοχή
    Triandria City - Salonika!
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.134
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    14490/1019
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    USR9108A
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 33(dB)
    Κάνουν δίκτυα όλοι τους. Είναι μία γνωστή μου Βόλο και δεν με ενθουσίασε η σχολή. Επίσης η κοπέλα μου είναι στο ΑΠΘ και ξέρω τι παίζει. Καλύτερα Η.Μ.Μ.Υ.


    "Το λουφάρειν εστί φιλοσοφείν"

  8. #8
    Εγγραφή
    11-09-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12032 kbps / 997 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    18(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει και το Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων Δες εδώ. Κοίταξε τα μαθήματα από 5ο εξάμηνο και μετά.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    450
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗ
    Router
    Sagem Fast 1540WG
    SNR / Attn
    20db(dB) / 15db(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hemlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο το τελευταιο ισχυει για ολα τα ΑΕΙ...
    Και φυσικα, ισως να, ειναι και ο καλυτερος λογος για να περασεις σε ενα τετοιο,που αν ειναι και καποιο ΕΜΠ ακομα καλυτερα...
    οχι απαραιτητα.
    Όλα γίνονται. Kαι όλα είναι αδύνατα.
    Εξαρτάται από το πόση τρέλα σου λείπει η σου περισσεύει…
    -vosk
    http://www.eaimproved.eu

  10. #10
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Περιοχή
    Triandria City - Salonika!
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.134
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    14490/1019
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    USR9108A
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 33(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evantigger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει και το Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων Δες εδώ. Κοίταξε τα μαθήματα από 5ο εξάμηνο και μετά.
    Κι άλλη άχριστη σχολή; Έλεος...

    Αν ξέρεις γερμανικά δες και το πολυτεχνείο του Aachen. Αν δεν ξέρεις, να μάθεις.


    "Το λουφάρειν εστί φιλοσοφείν"

  11. #11
    Εγγραφή
    14-01-2007
    Μηνύματα
    303
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Ok
    Σκεφτόμουν για κάτι σε Ελλάδα (αν γινόταν στο ΑΠΘ ειδικά -ξέρω τι σημαίνει αυτό από άποψη βάσεων- θα ήταν τέλεια). Από τα τμήματα Ηλεκτρολόγων μηχανικών & μηχανικών υπολογιστών ως τι μπορεί να εργαστεί κάποιος? Το μεταπτυχιακό θεωρείται απαραίτητο?

  12. #12
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thakaran Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς τις σχολες που λέγονται Ηλεκτρολόγων μηχανικών & μηχανικών υπολογιστών? Γιατί δεν βλέπω να έχουν τομέα δικτύων...
    ΑΠΘ
    ΠΑΤΡΩΝ
    ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ
    ΜΕΤΣΟΒΙΟ
    Προσπάθησε να μη μάθεις μόνο δίκτυα στα χρόνια που θα σπουδάζεις.
    Εντάξει, τώρα μπορεί να τα γουστάρεις, αλλά αυτό δεν είναι λόγος να μην αποκτήσεις τις πληρέστερες γνώσεις που θα σου δώσει μια άλλη σχολή.
    Άσε που το πολύ το κύριε ελέησον το βαριέται και ο παπάς.

  13. #13
    Εγγραφή
    02-07-2003
    Μηνύματα
    737
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Υπάρχουν και οι εναλλακτικές λύσεις πάντα.
    Τελειώνεις μιά οποιαδήποτε σχολή πληροφορικής και μετά παρακολουθείς βαρβάτα σεμινάρια όπως αυτό εδώ
    Μές του τσιγάρου το καπνό
    και του πιοτού τη ζάλη,
    έρχεσαι μές στη σκέψη μου
    και με παιδεύεις πάλι.

  14. #14
    Εγγραφή
    17-05-2004
    Μηνύματα
    277
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    TP-Link TL-WDR4300
    Λοιπόν,

    Είμαι τελειόφοιτος στην Πληροφορική του ΠΑΠΕΙ. Δεν μπορώ να σου πω πολλά πράγματα για το τμήμα της Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων που ρωτάς πέραν του ότι όντως είνα πολύ καλό τμήμα με πολλές προοπτικές στον εργασιακό τομέα μετά.

    Έχουμε αρκετά κοινά μαθήματα, απλά όχι στο ίδιο βάθος. Μπορείς να δεις αναλυτικά το πρόγραμμα σπουδών του ΔΤΨΣ εδώ και της Πληροφορικής εδώ. Γενικά να ξέρεις ότι το ΔΤΨΣ θεωρείται "δυνατό" τμήμα και εξελίσσεται συνεχώς. Έχω ακούσει επίσης
    μία φήμη ότι θα μετονομαστεί σε κάτι που θα παραπέμπει περισσότερο σε "Ψηφιακά Συστήματα" και θα τροποποιηθεί το πρόγραμμα σπουδών αρκετά, προς το καλύτερο βέβαια. Οι καθηγητές στα δύο αυτά τμήματα είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ (πάντα με μερικές εξαιρέσεις), έχω να το λέω αυτό. Στην πλειοψηφία τους είναι σχετικά νέοι και πάντα είναι ενεργοί με δημοσιεύσεις, συμμετοχή και διοργάνωση συνεδρίων etc etc etc.

    Κάτι άλλο που διάβασα σε ένα άλλο thread περί μη ύπαρξης εργαστηρίων στο ΠΑΠΕΙ....δεν ισχύει, τουλάχιστον όχι τα τελευταία 5 χρόνια που είμαι εγώ εκεί μέσα. Ίσως παλιότερα όντως να ήταν έτσι, άντε και στο δικό μου 1ο έτος. Πάντως, υποδομές όσον αφορά τον εξοπλισμό υπάρχουν (όχι βέβαια στα επίπεδα του ΕΜΠ ας πούμε, αλλά αν αναλογιστείς έστω και μόνο την χρηματοδότηση, τις εγκαταστάσεις και φυσικά το εύρος των επιστημών με τους οποίους ασχολούνται εκεί βγάζεις κάποια λογικά συμπεράσματα). Τα εργαστήρια συνεχώς αναβαθμίζονται (τελευταία φορά πέρσι νομίζω άλλαξαν όλα τα μηχανήματα) και κατά συνέπεια δίνεται η δυνατότητα σε όλο και πιο πολλά μαθήματα να ενσωματώνουν και εργαστήρια στον πρόγραμμά τους. Και πάλι όμως θα πρέπει να κοιτάξεις το πρόγραμμα σπουδών σας για να ξέρεις ακριβώς τι γίνεται.

    Δυστυχώς δεν γνωρίζω να σου πω συγκεκριμένα για τους καθηγητές του ΔΤΨΣ κάτι, καλύτερα να μιλήσεις με κάποιον φοιτητή του τμήματος αυτού. Ο πρόεδρος του τμήματος (πρωην καθηγητής και στο δικό μας τμήμα, τώρα απλά κράτησε κάποια μαθήματα) έγινε πρόσφατα και αντιπρύτανης οπότε όπως και να έχει φαντάζομαι ότι θα ενισχύσει οσο να ναι το τμήμα του από αυτή τη θέση σε πολλούς τομείς. Γενικά, έχω αποκομίσει την αίσθηση ότι υπάρχει μία τάση να "προωθήθεί" το ΔΤΨΣ από πολλές απόψεις, κάτι που μόνο καλό μπορεί να είναι κατ' εμέ.

    Δύο πράγματα μόνο έχω ΣΙΧΑΘΕΙ στο ΠΑΠΕΙ. Τις παρατάξεις και το φρικτό πρόβλημα παρκαρίσματος. Το δεύτερο ευτυχώς λύνεται με συγκοινωνία αν δεν θες να χρησιμοποιήσεις αυτοκίνητο, αλλιώς αν βρεις να παρκάρεις γύρω από το πανεπιστήμιο, πήγαινει να αγοράσεις και λαχείο την ίδια μέρα. Υπάρχει βέβαια η λύση του Προφήτη Ηλία αλλά μετά τις 3 πρώτες φορές που θα ανεβοκατέβεις τα άπειρα σκαλιά θα αρχίσεις να το ξανασκέφτεσαι. Όσο για το πρώτο δεν λύνεται δυστυχώς ούτε στο ΠΑΠΕΙ ούτε σε καμία σχολή.

    Να αναφέρω επίσης ότι τα τελευταία δύο χρόνια, τουλάχιστον το Πληροφορικής και το ΔΤΨΣ για τα οποία γνωρίζω, προσφέρουν την δυνατότητα part time πρακτικής άσκησης σε κάποια εταιρία κατά το 7ο ή το 8ο εξάμηνο, ανάλογα την επιλογή του φοιτητή, κάτι που είναι πολύ καλό και σου προσφέρει μία πρώτη "σύνδεση" με την αγορά εργασίας.

    Γενικά, κοίτα να τα δώσεις όλα στα 2-3 πρώτα χρόνια της σχολής σου. Είναι μεγάλο πράμα να ξεμπερδεύεις με μαθήματα των πρώτων ετών και να μην τα σέρνεις μαζί σου μέχρι το τέλος (π.χ. τα μαθηματικά). Εγώ προσωπικά από το 2ο μέχρι τις αρχές του 4ου έτους δούλευα full time (ανεξάρτητα από το πρόγραμμα πρακτικής του Πανεπιστημίου) σε μία εταιρία και έτσι είχα χάσει κάπως την επαφή με τα μαθήματα και τώρα τρέχω με τα υπολειπόμενα μαθήματα των πρώτων ετών. Επίσης, γενική συμβουλή, κοίτα να μην παρασυρθείς από την γενική φοιτητική σταθερά του "ένα 5αράκι να το περάσω". Αξίζει να βγάλεις καλό βαθμό, το τμήμα σου προσφέρεται και για καλούς βαθμούς οπότε κρίμα είναι να μην στρωθείς λίιιιγο παραπάνω.

    Last but not least.....Πέρσι ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες για την παραχώρηση του Ολυμπιακού Κέντρου Άρσης Βαρών στη Νίκαια στο ΠΑΠΕΙ. Πολύ σύντομα, ίσως και από την επόμενη ακαδημαϊκή χρονιά θα αρχίσει η μεταφορά του Πανεπιστημίου στις νέες αυτές εγκαταστάσεις, με πρώτα τα τμήματα Πληροφορικής, ΔΤΨΣ και Ναυτιλιακών Σπουδών ως μερικά από τα πιο πολυπληθή. Αυτό σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα θα περάσεις το δεύτερο μισό (ίσως και παραπάνω) των σπουδών σου στο ΠΑΠΕΙ στις νέες εγκαταστάσεις, οπότε αν το δεις από αυτήν την προοπτική έχεις λυμένο το θέμα το παρκαρίσματος και των συγκοινωνιών γενικότερα...συν ότι οι νέες εγκαταστάσεις είναι πραγματικά ΠΑΝΕΜΟΡΦΕΣ (....μέχρι να τις κανιβαλίσουν οι διάφορες παρατάξεις βέβαια αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...)

    ........Auto merged post: englishman πρόσθεσε 5 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Να συμπληρώσω ακόμη ότι συμφωνώ με την άποψη του να κάνεις πρώτα ένα "γενικό" πτυχίο και ύστερα κάποιο βαρβάτο μεταπτυχιακό, είτε Ελλάδα είτε εξωτερικό. Οι επιλογές που θα σου δοθούν θα είναι πάρα πολλές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος englishman : 14-09-08 στις 21:50. Αιτία: auto merged post

  15. #15
    Εγγραφή
    14-01-2007
    Μηνύματα
    303
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Ok
    Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας
    Πραγματικά, με βοηθήσατε όσο κανείς άλλος

    Αυτό που έχω στο μυαλό μου αυτήν την στιγμή (αν όλα πάνε καλά), έχοντας διαβάσει όλα όσα έχουν γραφτεί σ' αυτό το thread καθώς και αυτό το post, είναι αρχικά σπουδές στο ΗΜΜΥ του ΑΠΘ, κι έπειτα να δώσω για CCNA και CCNP
    Τι λέτε?

    Ευχαριστώ και πάλι

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποια σχολη να δηλωσω?
    Από crypter στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-08, 02:05
  2. Απόκτηση Πιστοποιήσεων,χωρίς εγγραφή σε σχολή
    Από mookie στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-07, 16:42
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-06, 19:56
  4. C Ασκηση για σχολη. ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!
    Από iasonakos στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-06, 13:24
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-04, 22:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας