Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γειά σας,

    όπως έχω πει σε προηγούμενο μήνυμα, έχω το HOL double-play. Αρχικά είχα κάνει αίτηση για τα 24 Μbps. Συγκεκριμένα ζήτησα νέα τηλεφωνική γραμμή στο δίκτυο της HOL, ώστε να μην έχω τις δικαιολογίες, οταν κάτι πάει στραβά οτι φταίει ο ΟΤΕ κτλ. Όταν ενεργοποιήθηκα, ήρθε κάποιος τεχνικός να μου κάνει την εγκατάσταση της νέασ γραμμής, η οποία έγινε στην κρεβατοκάμαρα, ενώ οι υπόλοιπες πρίζες στο σπίτι είναι στο δίκτυο του ΟΤΕ. Όταν κατεβηκε κάτω στο κουτί του σπιτιου να ενώσει τη γραμμή έκανε κάποια μέτρηση και μου είπε ότι οι ταχύτητες μου είναι πολύ χαμηλές. Είπε οτι θα το δηλώσει στην εταιρία σαν βλάβη, αλλά ένιωσα οτι δεν πρέπει να περιμένω και πολλά. Τελικά συγχρόνιζα στα 2800. Πέρασε καιρός, δεν είδα καμία βελτίωση, πηρα την ΤΥ μου είπανε να δοκιμάσω χωρίς φίλτρο, σπλίτερ, κτλ τελικά ανέβηκα μέχρι 3800. Αφού λοιπόν δεν έπιανα τα 24 είπα να κατέβω στο πακέτο των 6. Μου είπανε οτι ίσως είναι καλύτερα για την γραμμή μια και δεν σηκώνει τόσο μεγάλη ταχυτητα. Δεν άλλαξε απολύτως τίποτα. Τώρα μου λένε οτι είμαι μακρυα απο το κέντρο 2,8 χλμ και οτι αυτό ειναι μεγάλη απόσταση. Με αλλα λόγια μόνο αν εχεις το κέντρο παραμάσχαλα έχεις υψηλή ταχύτητα, πάνω απο 2 χλμ, πιάνεις.......τρίχες!! Θα ήθελα να μάθω και τις εμπειρίες των άλλων σχετικά με αυτό το θέμα

  2. #2
    Εγγραφή
    15-06-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Στην Νέα Ιωνία που μένεις; Εγώ στην Καλογρέζα (Δήμος Νέας Ιωνίας) με εναέριο παλιό καλώδιο πιάνω 12Mbit καθαρά...

  3. #3
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αλσούπολη είμαι

  4. #4
    Εγγραφή
    04-07-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    896
    Downloads
    2
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-X OTE/Otenet
    Router
    Philips
    SNR / Attn
    20(dB) / 11(dB)
    Σύμφωνα με αυτό πιάνεις 12.02 mbit/s

    Πίεσε τους να το κοιτάξουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τί ειναι το ADSL 2, ASDL 2+ ? Δεν γνωρίζω τί έχω εγώ.....πώς ξέρεις ότι μπορώ να πιάσω τα 12? Βασικά το κυνιγησα λίγο και μου είπανε οτι αυτή την εβδομάδα θα φανεί απο το τί θα πει ο ΟΤΕ και απο κάποια άλλα πράγματα που θα τσεκάρουν. Μου είπανε πως μέχρι την Πέμπτη θα ξέρω. Για να δούμε.....

  6. #6
    Εγγραφή
    17-01-2008
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Να ζητησω συγνωμη που επαναφερω τοσο παλιο μυνημα απο τα παιδια του φορουμ αλλα πρεπει να ρωτησω γιατι θα αλλαξω παροχο. Ειμαι με φορθνετ τωρα και πιανω λιγο κατω απο 7. Σε επικοινωνια με την hellas on line μου ειπαν οτι στην περιοχη μου ειναι μεσος ορος 4650 περιπου. Επειδη η τιμη που δινουν είναι αρκετά καλη (20 ευρω) θα ηθελα να αλλαξω αλλα να μην πεσω τοσο πολυ στην ταχύτητα.

    Υπαρχει καποιος συφορουμιτης που μενει κοντα στο παναιτολιο στην αλσουπολη νεας ιωνιας να μου πει ποσο πιανει; θα ειναι πολυ πιο σιγουρη ένδειξη απο οτιδηποτε διαβασω στο νετ.

    Εδω να γραψω οτι με το προγραμμα που βρηκα σε ενα λινκ του adslgr για υπολογισμο ταχυτητας με το down attenuation να ειναι στα 41.5 μου δινει θεωρητική ταχυτητα κοντα στα 9.

    Ευχαριστω πολυ για τυχον απαντησεις.

    - - - Updated - - -

    Να ζητησω συγνωμη που επαναφερω τοσο παλιο μυνημα απο τα παιδια του φορουμ αλλα πρεπει να ρωτησω γιατι θα αλλαξω παροχο. Ειμαι με φορθνετ τωρα και πιανω λιγο κατω απο 7. Σε επικοινωνια με την hellas on line μου ειπαν οτι στην περιοχη μου ειναι μεσος ορος 4650 περιπου. Επειδη η τιμη που δινουν είναι αρκετά καλη θα ηθελα να αλλαξω αλλα να μην πεσω τοσο πολυ στην ταχύτητα.

    Υπαρχει καποιος συφορουμιτης που μενει κοντα στο παναιτολιο στην αλσουπολη νεας ιωνιας να μου πει ποσο πιανει; θα ειναι πολυ πιο σιγουρη ένδειξη απο οτιδηποτε διαβασω στο νετ.

    Εδω να γραψω οτι με το προγραμμα που βρηκα σε ενα λινκ του adslgr για υπολογισμο ταχυτητας με το down attenuation να ειναι στα 41.5 μου δινει θεωρητική ταχυτητα κοντα στα 9.

    Ευχαριστω πολυ για τυχον απαντησεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η απάντηση που σου έδωσαν είναι πολύ τίμια, η γειτονιά μας δεν σηκώνει υψηλές ταχύτητες. γύρω στο 4,5 πάει η hol. Προσωπικά πιάνω 7170 ως μέγιστη τιμή, όμως είμαι πολύ ευχαριστημένος με το downloading/ browsing + οτι μου δουλεύει μια χαρά και το hol my tv. Η αδελφή μου όμως είναι γύρω στο 4,5, εγώ μάλλον έτυχα σε καλύτερο ζεύγος καλωδιων και πάω λίγο πιο πάνω. H Forthnet μπορεί να σου δίνει υψηλότερη τιμή στο ρούτερ, η πραγματική σου ταχύτητα είναι χαμηλότερη κι αυτό γιατι ρυθμίζει το SNR της γραμμής στα 6. Η hol αρχικά το δίνει στα 11 το οποίο θα σου εμφανίσει αρκετά χαμηλότερη ταχύτητα, αλλά με μια κλήση στην τεχνική υποστήριξει θα στο ρυθμίσουν στο 9 και θα ανεβει λίγο παραπανω. Πίστεψέ με, η εμπειρία σου στο ίντερνετ θα παραμείνει η ίδια ακόμη και με λίγο χαμηλότερη φαινομενικά ταχύτητα απο τη Forthnet. Την εχω δοκιμάσει κι εγώ τη Forthnet και βρίσκω οτι η τηλεφωνία στη hol είναι ποιοτικά πολύ καλύτερη, για να μην μιλήσω και για την εξυπηρέτηση πελατών. Γενικά νομίζω πως στην περιοχή μας η hol παει καλύτερα ακόμη και απο τον ΟΤΕ. Αν έχεις και κινητό στη vodafone τότε χτυπάς ακόμη καλύτερες προσφορές. Επίσης κάνουν πολύ γενναιες εκπτώσεις κάθε χρόνο όσο παραμένεις πελάτης τους. Η απόφαση είναι δική σου :-)

  8. #8
    Εγγραφή
    17-01-2008
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εμενα μου είπαν οτι hol tv δεν μπορω να εχω στην περιοχη μου. Εσυ μενεις κοντα στην πλατεια παναιτωλιου; Βασικα αν η ταχυτητα παει κοντα στο 7 πραγματικα την κανω τωρα την αίτηση γιατι ειμαι και συνδρομητης vodafone και οι τιμές ειναι πολυ καλες. Αλλα αν τα καλωδια που λες δεν ειναι καλα και πεσω στα 4.5; και το γαμωτο σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι οτι πληρωνεις για 24. Αυτο με χαλαει.

    Edit. Ο οτε μου εδινε 5. Η cyta 4.5 και η φορθνετ 6.8, το υψηλοτερο down/up απο ολες. Hol βέβαια δεν είχα ποτέ. Αλλα τωρα με την κριση τα κοιτάς όλα και η hol μοιαζει συμφέρουσα πολυ. Αν είχε και την ταχυτητα κοντα στα 7 οπως το δικο σου θα ήμουν αρχοντας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος locoroco : 22-11-13 στις 13:38.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι, είμαι κοντά στο παναιτώλιο. Όσο σου έδινε ο ΟΤΕ θα έχεις και στη hol. Εμένα μου λειτουργεί άψογα η τηλεόραση, απλά μερικες φορές τα βράδια κολλάνε οι hd ταινίες, αλλα υπαρχουν παντα και σε sd οποτε δεν υπαρχει πρόβλημα. Αν πιάσεις πάνω απο 5 θα σου παίζει κι εσένα το πακέτο της τηλεόρασης. Και που σου δειχνει η forthnet παραπάνω ταχύτητα, δεν θα νιώσεις καθόλου διαφορά σε λίγο χαμηλότερο συγχρονισμό στη hol.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-01-2008
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εσυ δηλαδη λες να κανω την κινηση και να παω σε hol. Με gaming θα εχω προβλημα; Εχω ενα ps3 και καιγομαι συχνα πυκνα.
    Το ρουτερακι της hol ειναι καλο; Εχει ο μπατζανακης μου hol και μου ειπε εχει θυρα δικτυου για σκληρο δισκο.

    Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και το ενδιαφερον.

  11. #11
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απ´ όσο ξέρω δίνει και η hol fastpath, που είναι απαραίτητο για gaming. Πριν κάνεις την αίτηςη ρωτα αν δίνουν για να βεβαιωθείς. Βεβαια όσον αφορά το θέμα gaming δεν μπορώ να μιλησω και να σου πω πως πάει μια και δεν παίζω καθόλου παιχνίδια. Ούτε μπορώ να σε παροτρύνω να αλλάξεις, μια και η περιοχή μας δεν σηκώνει πολλά πολλά και η απόδοση της κάθε σύνδεσης είναι λαχείο, καθώς εξαρτώμαστε ακόμη απο το δίκτυο χαλκού. Για μένα η hol είναι ο καλύτερος εναλλακτικός πάροχος αυτή τη στιγμή. Καλές τιμές με πολύ καλές υπηρεςίες και άψογη εξυπηρέτηςη. Αν σε συμφέρει οικονομικά σε συνδιαςμό με vodafone και δεν εχεις κάποιο συνδιαστικό με nova που να σε κρατάει, πιστεύω οτι δεν θα δεις δραματική διαφορά ανάμεσα στις δύο εταιρειες. Το ρούτερ που δίνουν είναι το cellpipe, για το οποίο ακούω παράπονα. Αν δεν μεινεις ευχαριστημενος, στο αντικαθιστούν με το netfaster wlan 3 το οποίο είναι πολύ καλό. Μπορείς όμως να αφήσεις στη γραμμή σου το ρούτερ που ήδη έχεις, θα δουλεψει χωρίς καμία αλλαγή. Υπόψην η hol δεν σου δίνει δώρο τον εξοπλισμό της, απλά στον χρησιδανείζει. Αυτό σημαινει οτι αν σου χαλάσει στο αντικαθιστά άμεσα ανα πάσα στηγμή με καινούριο.

  12. #12
    Εγγραφή
    17-01-2008
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ξερεις αν εχει DMZ mode το ρουτερ της hol; Με ενδιαφερει γιατι θελω να κανω DMZ μια συσκευη που το χρειαζεται για να δουλεψει.

    Νοβα και λοιπα δεν εχω. Δεν με δεσμευει τιποτα. Το συμβολαιο ληγει στις 15-20 Δεκεμβριου και ειμαι σε αναζητηση φτηνης (20 ευρω) αλλα λογικης ταχυτητας (6+) λυση.

    Μου κανει εντυπωση παντως που η φορθνετ δινει παραπανω απο οτε. Πολυ εντυπωση. Τωρα αυτες τις τιμες παιρνω: Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 923 / 5.997

    χαχα ουτε καν 6. Κατα τα αλλα μας εφαγε ο οτε με το vdsl. Και εμεις ειμαστε με 6mbps.

  13. #13
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    H Forthnet σου δίνει 6 γιατί ρίχνει το SNR της γραμμής σου στο 6. Ο ΟΤΕ και η hol δεν το κατεβάζουν πιο κάτω απο το 9 και αυτό για να είναι η γραμμή σου όσο το δυνατόν πιο σταθερή. Στην ουσία τα ενα με δύο mbps παραπανω της forthnet δεν είναι απαραιτήτως και πραγματικά. Εννοείς DMT mode μήπως; Στο ρούτερ μου δίνει αυτή την επιλογή. Καλύτερα όμως να μιλησεις με την τεχνική υποστήριξη της hol, να σου πουνε εκεινοι στα σίγουρα, ή κάποιος άλλος χρηστης που να γνωρίζει καλύτερα απο εμενα.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vitruvian78 : 23-11-13 στις 23:47.

  14. #14
    Εγγραφή
    17-01-2008
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Θα τους παρω δευτερα να ρωτησω. Θα ρωτησω για το ρουτερ που μου εγραψες, αν γινεται να φερουν αυτο απο την αρχη, αν εχει εξοδο για δυκτιακο δισκο και αν εχει επιλογη DMZ. Demilitarized zone ή καπως ετσι. Το ps vita για να δουλεψει καλα πρεπει να ειναι NAT type 2. Εμενα μου βγαζει 3 οποτε και δεν μπορω να παιξω online και χρειαζομαι το DMZ. Λεπτομερειες, απλα το αναφερω.

    Μαλλον θα παω hol.

    Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις.

  15. #15
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τίποτα. Πες μας εντυπωσεις όταν ενεργοποιηθείς

Παρόμοια Θέματα

  1. Forthnet2play στη Νέα Ιωνία - Αττικής
    Από Vitruvian78 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-08, 15:57
  2. hol double play στην Νέα Μάκρη
    Από lambroukos13 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-08, 05:49
  3. Μηνύματα: 100
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-08, 18:22
  4. HOL Double Play - Νέα Φιλαδέλφεια
    Από hzaf στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-08, 11:55
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-07, 18:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας