Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    04-03-2006
    Περιοχή
    Στα σύννεφα...
    Μηνύματα
    485
    Downloads
    1
    Uploads
    3
    ISP
    N/A
    Unhappy
    Αγαπητοί φίλοι,

    Εδώ και αρκετές ώρες αντιμετωπίζω ένα ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ πρόβλημα!

    Το απογευματάκι, κατά τις 20:00, το desktop μου που έχει Windows XP SP3 Professional Αγγλικά GENUINE, με ενημέρωσε ότι υπάρχουν διαθέσιμες ενημερώσεις για εγκατάσταση από τη Microsoft.

    Αφού έχουν εγκατασταθεί τα updates μου ζητά να κάνω restart. Εγώ το κλείνω (shut down), πηγαίνω στο super market και επανέρχομαι μετά από μισή ώρα, τον ανοίγω και από τότε είναι κολλημένος στην αρχική μαύρη οθόνη με το Win Logo και τα τρία μπλε τετραγωνάκια που τρέχουν διαρκώς από αριστερά προς τα δεξιά ακριβώς από κάτω!

    Το PC δεν φαίνεται να έχει κολλήσει, αφού τα τετραγωνάκια κάτω από το Win Logo κινούνται ασταμάτητα, αλλά μέχρι εκεί! Δεν προχωρά στην Log on screen που εμφανίζει τους διαθέσιμους user accounts, κλικάρεις αυτόν στον οποίο θέλεις να μπεις και αρχίζει να φορτώνει τις ρυθμίσεις...

    Ήδη, από το κουμπί reset έκανα δύο απόπειρες επανεκκίνησης, αλλά μετά την τελευταία είναι τουλάχιστον εδώ και πέντε ώρες σε κατάσταση εκτάκτου, σαν το ζαβό!..

    Τι του μίλησα με γλυκόλογα για να ανοίξει, τι του έριξα γαμ*σταυρίδια για να τρομάξει... Αυτό εκεί! Σαν να έπεσε σε κώμα και να μην έχει καμία απολύτως επαφή με το περιβάλλον!!!

    Παρακαλώ πολύ, επειδή είναι ο υπολογιστής στον οποίο έχω όλα μου τα προσωπικά και επαγγελματικά αρχεία και αν δεν ανοίξει μέχρι τις 6:00 το πρωί θα πρέπει να στείλετε τις κάμερες να με τραβάνε που θα πέφτω στις γραμμές του προαστιακού από τη γέφυρα της Νερατζιώτισσας, δώστε αν έχετε την καλοσύνη μια χείρα βοηθείας (και δύο και τρεις και όσες περισσότερες μπορείτε!)...

    Ευχαριστώ και αναμένω πιθανές λύσεις στο πρόβλημά μου, γιατί στη M$ τέτοιες ώρες κοιμούνται (εξυπηρέτηση πελατών και τεχνική υποστήριξη 08:00-20:00)!..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DeMaitre : 16-09-08 στις 06:04.
    ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ (ΞΑΝΑ)ΕΡΩΤΕΥΤΩ...
    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΕ PM.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-05-2006
    Περιοχή
    salonique
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    561
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    fritzbox
    SNR / Attn
    10(dB) / 15(dB)
    δοκιμασε safe mode πατωντας f8 στην εκκινηση.
    (\__/)
    (O.o )
    (> < ) This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Σε ασφαλή λειτουργία (safe mode) δοκίμασες να μπείς; Πρέπει να την επιλέξεις από το μενού που εμφανίζεται πατώντας F8 πρίν εμφανιστεί το λογότυπο εκκίνησης.

    Αν αυτή τη στιγμή είναι πιο σημαντικά τα δεδομένα παρά η σωστή λειτουργία του υπολογιστή, μπορείς να ξεκινήσεις με κάποιο live CD (π.χ. Ubuntu) και να αντιγράψεις ή/και να δουλέψεις με τα αρχεία.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  4. #4
    Εγγραφή
    04-03-2006
    Περιοχή
    Στα σύννεφα...
    Μηνύματα
    485
    Downloads
    1
    Uploads
    3
    ISP
    N/A
    Safe mode δοκίμασα και τρώει το ίδιο κόλλημα στην εκκίνηση.

    Επίσης, το ίδιο συμβαίνει όταν επιλέγω και εκκίνηση σε "Last known good configuration".

    Σκέφτηκα να κάνω και ένα "repair from CD". Λέτε να βοηθήσει;
    ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ (ΞΑΝΑ)ΕΡΩΤΕΥΤΩ...
    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΕ PM.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DeMaitre Εμφάνιση μηνυμάτων
    Safe mode δοκίμασα και τρώει το ίδιο κόλλημα στην εκκίνηση.

    Επίσης, το ίδιο συμβαίνει όταν επιλέγω και εκκίνηση σε "Last known good configuration".

    Σκέφτηκα να κάνω και ένα "repair from CD". Λέτε να βοηθήσει;
    Δοκίμασε το, δεν νομίζω ότι μένει τίποτα άλλο.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-12-2006
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Ελα με το repair θα στρωσει.....

  7. #7
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    βάλε boot με το cd των windows αν δε βλέπεις προκοπή και πάτα την επιλογή repair from cd για να βγείς σε κονσόλα. απο εκεί μπές στο directory που έχει το αρχείο του config των windows (νομίζω είναι στο /windows/system32) και αντικατέστησε το υπάρχον σβήνοντας το και κάνοντας rename όπως το original το πιο πρόσφατο που έχει κατάληξη *bak*.

    κάτι δεν πηγε καλα με το pc ενώ γινόντουσαν τα updates.

  8. #8
    Εγγραφή
    04-03-2006
    Περιοχή
    Στα σύννεφα...
    Μηνύματα
    485
    Downloads
    1
    Uploads
    3
    ISP
    N/A
    Παιδιά, δεν ξέρω πως θα σας φανεί αυτό...

    Υπάρχει περίπτωση να παρουσιάζεται ένα πρόβλημα όπως το περιέγραψα στο αρχικό μου post λόγω βλάβης της IDE καλωδιοταινίας που συνδέει τον σκληρό με τη mobo?

    Γιατί στην προσπάθειά μου να κάνω boot από το CD των Windows είδα ότι αρχικά δεν μπορούσα να μπω στο Bios με F2. Έβγαλα τη μπαταρία της μητρικής και την ξαναέβαλα, για να γυρίσω το Bios στις αρχικές ρυθμίσεις και ανακάλυψα ότι για κάποιον λόγο δεν "έβλεπε" τον σκληρό και το DVD-R/RW που είναι συνδεδεμένα στο ίδιο IDE Channel.

    Στην προσπάθειά μου να αφαιρέσω την καλωδιοταινία για να την επανατοποθετήσω πιο προσεκτικά μήπως και "σιάξει" το μηχάνημα, μου έμεινε στα χέρια (το σαραντάπινο του slave ξεκόλησε από την καλωδιοταινία και έμεινε περήφανα... καρφωμένο στα πισινά του DVD-R/RW)!!!

    Οπότε, μάλλον το όλο πρόβλημα προέκυψε από την προβληματική καλωδιοταινία και ήταν τελείως συμπτωματικό το γεγονός ότι συνέβη αμέσως μετά την εγκατάσταση των τελευταίων updates από τη M$...

    Και να φανταστείτε ότι ήμουν έτοιμος να πάρω τους δρόμους και να πάω να τους ξυπνήσω από τις έξι τα χαράματα!!!

    Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν!

    Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις ταχύτατες και υπερπολίτιμες συμβουλές που καταθέσατε σε αυτό το νήμα και να ευχηθώ να είστε αχρείαστοι στο μέλλον (σαν τους γιατρούς, ένα πράγμα!)...

    Καλή σας ημέρα κύριοι!..
    ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ (ΞΑΝΑ)ΕΡΩΤΕΥΤΩ...
    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΕ PM.

  9. #9
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Σε μεγάλο ποσοστό, τα προβλήματα έχουν λογική εξήγηση από το M$ suckz.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-08, 13:17
  2. το PC δεν ανοιγει καθολου μετά από αλλαγή μνήμης HELP !!!
    Από prometheas στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-08, 15:30
  3. SOS: Δεν ανοίγει η οθόνη!
    Από johnkall69 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-07, 03:32
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-06, 00:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας