Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν και νέος οδηγός (τώρα κοντεύω τον χρόνο) έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα ώστε πλέον να έχω αρκετά καλή αίσθηση και στην οδήγηση αλλά και στην συμπεριφορά του αυτοκινήτου μου (γενικά έχω την παρατηρητικότητα και το ταλέντο ώστε να καταλαβαίνω πολύ καλά τα όρια και της συμπεριφοράς κάθε συσκευής που χρησιμοποιώ, και το αυτοκίνητο δεν αποτελεί εξαίρεση). Οποιαδήποτε αλλαγή στη συμπεριφορά/αίσθηση του την αντιλαμβάνομαι αμέσως όσο μικρή και αν είναι, και μερικές φορές αγχώνομαι περισσότερο από ότι πρέπει.

    Για να μπούμε στο ψητό, παρατήρησα χθες ότι έχει αλλάξει λίγο ο ήχος της μηχανής. Συγκεκριμένα, ο ήχος είναι λιγότερο ομαλός, αν υποθέσουμε ότι πριν έκανε ΜΜΜΜΜΜΜ (σαν αγελάδα) τώρα κάνει ΒΡΡΡΡΡΡΡΡΡ. Πτώση στην απόδοση δε βλέπω, το ρελαντί είναι σταθερό, παράξενους ήχους από εξάτμιση ή σκασίματα (πυράκια τα λένε αυτά δεν άκουσα. Σαν να ακούω τον κανονικό ήχο, μαζί με κάτι σαν φύσημα. Ιδιαίτερα όταν ξεκινάει να ανεβάζει στροφές στις 1500-2000 η διαφορά στον ήχο είναι ιδιαίτερα αισθητή.

    Επίσης, αν προσπαθήσω σκόπιμα να κάνω τον κινητήρα να σκορτσάρει δουλεύοντας τον σε πολύ χαμηλές στροφές και αφήνοντας τελείως το γκάζι, το αποτέλεσμα είναι πολύ πιο έντονο από ότι ήταν πριν. Γενικά το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, (Toyota Starlet EP91 του 1997) δεν συγχωρεί και πολύ σε αυτό τον τομέα, αλλά τώρα είναι ακόμα πιο έντονο.

    Όντας τελείως άσχετος από μηχανικά αρχικά πήγε το μυαλό μου στην εξάτμιση, αλλά μετά από πιο προσεκτικό έλεγχο είδα ότι δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Ο ήχος βγαίνει από τον κινητήρα. Ο πατέρας μου που έχει λίγο περισσότερες γνώσεις έριξε μια ματιά και μου είπε πως η μηχανή δουλεύει σωστά και ότι δεν βλέπει/ακούει κάτι που βγάζει μάτι (δεν θα καταλάβαινε καν κάτι αν δε του εξηγούσα εγώ), και αφού δεν υπάρχει και πτώση στην απόδοση το πρόβλημα είναι μάλλον η βενζίνη.

    Και έτσι θυμήθηκα ότι παρόμοια συμπτώματα είχα βάζοντας βενζίνη σε ένα βενζινάδικο αμφιβόλου ποιότητας που έβαζα βενζίνη όταν πρωτοπήρα το δίπλωμα, και ακριβώς το αντίθετο (τελείως ομαλή λειτουργία) είχα 2-3 φορές που έβαλα V Power γιατί την έδιναν στην τιμή της κανονικής.

    Τους τελευταίους μήνες βάζω πάντα βενζίνη σε ένα συγκεκριμένο πρατήριο ΕΚΟ, που είναι από τα πιο φθηνά στην Πάτρα, αλλά μέχρι τώρα δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Δυστυχώς το γέμισα προχθές, και θα αργήσει να τελειώσει για να δοκιμάσω άλλη βενζίνη. Επίσης η τιμή που είχε η βενζίνη ήταν η φθηνότερη που έχω συναντήσει όσο καιρό οδηγώ (1.59)

    Σε 750 χιλιόμετρα έχω αλλαγή λαδιών/φίλτρων και γενικό έλεγχο. Είναι όντως απλά κακό καύσιμο και να το αφήσω μέχρι τότε (δοκιμάζοντας και άλλη βενζίνη στο μεταξύ), ή είναι δείγμα προβλήματος και να το κοιτάξω άμεσα;

  2. #2
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    και αφού δεν υπάρχει και πτώση στην απόδοση το πρόβλημα είναι μάλλον η βενζίνη.
    Παντως η μειωμενη αποδοση ειναι χαρακτηριστικο συμπτωμα νοθευμενης...

  3. #3
    Εγγραφή
    07-10-2012
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Απο δική μου εμπειρία με νοθευμένη βενζίνη, το γκάζι έκανε διακοπές, δηλαδή ενώ το είχα σταθερό πατημένο, για διαστήματα μισού δευτερολέπτου ήταν σαν μην το πάταγα και απλά τσουλούσε. Νόμιζα στην αρχή ότι είχα τρέμουλο στο πόδι, αλλά όχι ευτυχώς είμαι υγιής σε αυτό το θέμα. :P

    Υπάρχει κάποια ιστοσελίδα με πρατήρια με καλή βενζίνη που να ψηφίζονται από χρήστες;

  4. #4
    Εγγραφή
    05-03-2004
    Μηνύματα
    955
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Zte H288A
    SNR / Attn
    6(dB) / 39(dB)
    Path Level
    Interleaved
    - μου έχουν βάλει λάσπη και βούλωσε η αντλία βενζίνης.
    - Μειωμένη απόδοση σε πολλά βενζινάδικα
    - αέρα αντί για βενζίνη, στο ρεζερβουάρ, κάνεις 50χλμ και έχει κατέβει ο δείκτης λες και έκανες 120 !
    - την ώρα που βάζουν βενζίνη σε ορισμένα βενζινάδικα σταματάει η αντλία και καλά ότι έχει γεμίσει το ρεζερβουάρ χωρίς να έχει γίνει κάτι τέτοιο. το σύμπτωμα λενε πως δεν εξαερίζει το ρεζερβουάρ αλλά με βάζει σε σκέψεις γιατί θα έπρεπε να το κάνει σε ολα και οχι σε ορισμένα !!
    Γενικά η ποιότητα της βενζίνης στο νομό Ηρακλείου είναι άστα να πάνε !!
    ...

  5. #5
    Εγγραφή
    26-05-2013
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Atermon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποια ιστοσελίδα με πρατήρια με καλή βενζίνη που να ψηφίζονται από χρήστες;
    δεν νομιζω.εκτος αν η μαρκα του αυτοκινητου σου εχει καποιο ονλαιν κλαμπ και μεσα εκει καποιο νημα για προτεινομενα βενζιναδικα απο χρηστες.συνηθως ετσι γινεται.
    αλλιως εχει σελιδα του υπουργειου με τα προστιμα που εχει βαλει σε καποια πρατηρια σε ολη την ελλαδα εδω και 3 χρονια.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-08-2008
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    63
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Conn-x OTE
    Από προσωπική εμπειρία, μου έχουν τύχει διακοπές από κακή βενζίνη και άλλες φορές μου τυχαίνει να βγάζω πολύ λιγότερα χιλιόμετρα.
    Ένας καλός τρόπος να καταλάβεις αν ένα βενζινάδικο έχει καλή βενζίνη, είναι να μηδενίσεις τον μετρητή(προσπάθησε να είναι κοντά στο λαμπάκι ο δείκτης) και να δεις πόσα χιλιόμετρα θα βγάλεις σε σύγκριση με τα λίτρα που θα σου βάλουν.

    Άλλο που μου έχει τύχει, είναι να πάω σε βενζινάδικο με άδειο σχεδόν ρεζερβουάρ, ζητάω να το γεμίσω και μου βάζουν πιο πολλά λίτρα από όσα χωράει το ντεπόζιτο.
    Τους έβαλα τις φωνές, πλήρωσα μόνο όσα χωράει το ντεπόζιτο και προφανώς δεν ξαναπάτησα εκεί. Στα 10 λίτρα που έβαζε η αντλία μέτραγε 12...

    Πέρα από την βενζίνη, τα φίλτρα λαδιού, αέρα και βενζίνης μπορεί να παίζουν ρόλο. Μετά το service θα δεις κάποια διαφορά λογικά. Τα μπουζί επίσης μπορεί να έχουν χάσει την αποδοτικότητά τους από κακής ποιότητας βενζίνη.

    Ένα "κόλπο" αν την έχεις πατήσει από κακή βενζίνη είναι να το αφήσεις να αδειάσει όσο γίνεται, να του βάλεις 100άρα από κάπου που να εμπιστεύεσαι και ενώ είναι ζεστό να το πατήσεις λίγο.. Μπορεί να σταματήσουν τα συμπτώματα.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γενικά το συγκεκριμένο αυτοκίνητο λόγω απλότητας και αξιοπιστίας στο θέμα της μηχανής, "υποφέρει" λιγότερο από άλλα πιο σύγχρονα όταν κάτι δε πάει καλά, όπως νοθευμένη βενζίνη η μισοχαλασμένο φίλτρο κτλ κτλ, γιαυτό δεν μπορώ να είμαι και απόλυτα σίγουρος για το αν όντως υπάρχει πρόβλημα.

    Ενδεχομένως να υπάρχει μια ελάχιστη πτώση στην απόδοση που δε μπορώ να εντοπίσω εντός πόλης, μια και ήδη είναι πολύ πιο νευρικό και γρήγορο από τα σύγχρονα αυτοκίνητα στα κυβικά του και μέχρι τα 80-90 φτάνει πολύ πιο γρήγορα από ότι χρειάζεται, οπότε δεν μπορώ να το πατήσω και πολύ περισσότερο.

    Το καλοκαίρι που είχα συγκεκριμένη διαδρομή για μπάνια στη θάλασσα στην εθνική, είχα εντοπίσει τεράστιες διαφορές με την βενζίνη. Με V power έπιανα 170 ξεκούραστα σε συγκεκριμένο σημείο, με τις απλές 95αρες 150κάτι, και με την αμφιβόλου ποιότητας ούτε 150.

    Αφού δεν κολλάει/μπουκώνει/σβήνει και το service είναι κοντά, θα το αφήσω μάλλον μέχρι τότε.

  8. #8
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πήρα την τρόμπα βενζίνης στο χέρι από μάπα καύσιμο.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-01-2010
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    μιας και με προλαβατε... μια σκεψη που ειχα κανει και ηθελα να ποσταρω εδω,
    υπαρχει η δυνανοτητα να παρουμε ενα δειγμα και να το παμε για αναλυση στο χημειο του κρατους? πρεπει να τους ρωτησω εκει αν χρεωνουν ομως.
    Πες οτι εισαι σταθερος πελατης σε δυο μονο βενζιναδικα. αν παρεις ενα δειγμα και απο τα δυο και σου κανουν αναλυση, δε θα μαθεις? δε λεω να πας και να τους ζητησεις το λογο απλα να μην ξαναπατησεις εκει. Γιατι αν περιμενεις τη μηχανη να παρουσιασει συμπτωματα ισως να ειναι ηδη αργα..

  10. #10
    Εγγραφή
    08-01-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΕΡΜΟΥ
    Router
    ZXV10 H108L
    SNR / Attn
    6(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Χαμηλής ποιότητας βενζίνη θα κάνει το αμάξι να χτυπάει πυράκια (δεν τα ακούς στην εξάτμιση btw, αλλά από τον κινητήρα). Το φύσημα που λες ότι ακούς χαμηλά, μου κάνει είτε σε κάποιο φθαρμένο σωληνάκι υποπίεσης που θα σε αφήσει χρόνους σύντομα, ή σε κάποιο άνοιγμα στην εξάτμιση. Ειδικά το φάσμα στο οποίο αναφέρεσαι, είναι συνήθως εκεί που συντονίζουν τα καζάνια των εξατμίσεων. Δεν είναι κάτι σημαντικό, όοοοταν θα το πας για service, πες τους να ρίξουν μια ματιά και στην εξάτμιση.

  11. #11
    Εγγραφή
    15-07-2006
    Περιοχή
    Chalkida
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    436
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    27000/2700
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Διαβάζοντας την περιγραφή, σκέφτομαι ιμάντες ή καμιά κουνημένη μάσκα ή άλλο δευτερεύον εξάρτημα, όπως ποδιά στο κάτω μέρος του κινητήρα κλπ. Ένας ιμάντας αν δεν είναι ιδανικά σφιγμένος, τώρα που δρόσισε επιτέλους λίγο ο καιρός θα εμφανίσει μεταβολή στη λειτουργία του.
    Επίσης, αφού έχεις καιρό να κάνεις σέρβις σημαίνει ότι στο φίλτρο του αέρα υπάρχει ένα πλούσιο στρώμα σκόνης. Αυτό, μαζί με την υγρασία της δυτικής χώρας που τώρα είναι περισσότερη, μπορεί να έχει προκαλέσει δυσκολία στην αναπνοή του κινητήρα. Για να κλείσουμε τα εύκολα, δες μήπως έχει κουνηθεί καμιά πίπα (το "φις" στο μπουζοκαλώδιο) και κάποιες φορές δεν κάνει καλή επαφή.

    Και τώρα, μερικά σκόρπια σχετικά με το πονεμένο θέμα "βενζίνη":
    Δεν ξέρεις πότε και πού θα την πατήσεις. Ακόμα και σε γνωστό βενζινάδικο να βάζεις, μπορεί να πέσεις πάνω σε ή λίγο μετά από τον ανεφοδιασμό του πρατηρίου (οι δεξαμενές θέλουν μερικές 4 ώρες για να κατακάτσει η μάκα που υπάρχει -φυσιολογικά- στον πάτο τους και η οποία αναταράσσεται με το γέμισμά τους).
    Δεν φουλάρεις ποτέ, ειδικά αν κινείσαι μέσα σε πόλη. Βάζεις μέχρι τη μέση, έτσι ώστε α) να μην κουβαλάς 40-50 κιλά άχρηστο βάρος συνεχώς, β) αν σου κάτσει στραβή, να μπορείς να προσθέσεις στο ρεζερβουάρ ένα καλό καθαριστικό βενζίνης και να συμπληρώσεις με ακόμα 20 λίτρα βενζίνη (για να ανακατευτεί το καθαριστικό) και να συνέλθει το αμάξι. Μία φορά στις 10, κάνε φουλάρισμα γιανα δεις σε πόσα χιλιόμετρα θα την κάψεις, ώστε να μπορείς να μυριστείς τυχόν προβλήματα που υποβόσκουν σε άλλα σημεία (όχι στο σύστημα καυσίμου): κανένα μαγκωμένο ρουλεμάν, κανένα χαζεμένο λάστιχο που ερωτεύτηκε την τελευταία λακούβα, οτιδήποτε που επηρεάζει το ρολάρισμα.
    Όσο για τις ενισχυμένες βενζίνες, τον τελευταίο καιρό με την κρίση δεν πουλιούνται γρήγορα, επομένως ξεθυμαίνουν / μπαγιατεύουν στις δεξαμενές. Δεν είναι λίγα τα πρατήρια που έχουν σταματήσει να φέρνουν 100άρα κλπ. Και πάλι, καλύτερη λύση να βάζεις απλή 95άρα και να προσθέτεις ενισχυτικό οκτανίων δικό σου. Σε τελική ανάλυση, σε λεπτά ανά λίτρο πάνω κάτω ίδιο θα σου έρθει (εκτός αν πάρεις το πιο φτηνό ή το πιο ακριβό).
    Δεν βάζεις ποτέ βενζίνη στην εθνική οδό ή σε μεγάλες οδικές αρτηρίες. Απλά επειδή ξέρουν ότι οι 99 στους 100 δεν θα γυρίσουν πίσω για να κάνουν παράπονα.
    Να αποφεύγεις να βάζεις μόνιμα σε ένα ίδιο βενζινάδικο, ή τουλάχιστον, μία στις τόσες βάζε και από αλλού για να συγκρίνεις, αφού το νιώθεις το αμάξι.
    Η φτηνότερη βενζίνη συνήθως δεν είναι η καλύτερη, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις. Επίσης, βλάβη από βενζίνη δεν συμβαίνει απαραίτητα λόγω της τελευταίας βενζίνης που έβαλες. Μπορεί να έχουν μαζευτεί σκουπιδάκια με τον καιρό και ένα φουλάρισμα να είναι η σταγόνα που θα ξεχειλίσει το ποτήρι.
    Two rules for success:
    1. Never tell all you know.


  12. #12
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Αυτά που περιέγραψες, όπως σωστά λέει και ο φίλος απο πάνω είναι χαρακτηριστική περίπτωση ιμάντα, και μάλλον προσωπικά θα έλεγα ιμάντα ή ρουλεμάν δυναμό. Αν ήταν βενζίνη η σκόνη στην εισαγωγή, δε θα ανέβαζε πρόθυμα στροφές. Το φίλτρο αέρα πάντως είναι αναλώσιμο και πρέπει να αλλάζει κάποια χρόνια. Στο bmw μου πχ αλλάζει ετησίως.

    Αν με χαμηλές στροφές και βάζοντας μεγάλη ταχύτητα και πατώντας γκάζι ακούς σκορτσάρισμα και περίπου σαν ήχο τρύπιας εξάτμισης, χτυπήσαμε διάνα.

    Πήγαινε μια μέχρι την Toyota γιατί το κόστος αλλαγής είναι αστείο αλλα η ζημιά που μπορεί να σου κάνει (σε καμία περίπτωση πάντως στο άμεσο μέλλον) είναι μεγάλη.

  13. #13
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Αυτά που είναι σταθερά εδώ και χρόνια Ελίν είναι συνήθως πολύ καλά.

    Τελευταίους 2 μήνες βάζω περισσότερο στην ΕΚΟ στην καβάλας προς Κιφισσό και παρατήρησα αλλαγή προς το καλύτερο.


    Αυτά με το 1100αρι το Getz που παρατηρώ πολύ εύκολα αλλαγές μόνο και μόνο με την βενζίνη. Όταν δοκιμάσουμε και το Celica θα έχω ακόμα καλύτερη άποψη. Γενικά είναι καλύτερο να βρεις κάπου με καλή βενζίνη παρά να βάζεις στα αρκετά φθηνότερα με διαφορά αν είναι τυχαία και δεν τα ξέρεις.

    Στην περιοχή ας πούμε βάζουμε χρόνια σε ένα ΕΤΕΚΑ στην Δημοκρατίας και είναι πολύ καλύτερο από κάτι τυχάρπαστα που έχω βάλει κατά καιρούς, αλλά στο συγκεκριμένο στην Καβάλας μου φαίνεται ότι μένει πίσω.

    Δες και στο φορουμ του 4τροχοί για καλά πρατήρια.

  14. #14
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαμηλής ποιότητας βενζίνη θα κάνει το αμάξι να χτυπάει πυράκια (δεν τα ακούς στην εξάτμιση btw, αλλά από τον κινητήρα). Το φύσημα που λες ότι ακούς χαμηλά, μου κάνει είτε σε κάποιο φθαρμένο σωληνάκι υποπίεσης που θα σε αφήσει χρόνους σύντομα, ή σε κάποιο άνοιγμα στην εξάτμιση. Ειδικά το φάσμα στο οποίο αναφέρεσαι, είναι συνήθως εκεί που συντονίζουν τα καζάνια των εξατμίσεων. Δεν είναι κάτι σημαντικό, όοοοταν θα το πας για service, πες τους να ρίξουν μια ματιά και στην εξάτμιση.
    To έχω στα υπόψιν γιατί το καλοκαίρι στις διακοπές στα κατσάβραχα που το πήγα βρήκε τόσες φορές από κάτω, που απορώ πως δεν έχει τρυπήσει κανονικά

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiannismark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζοντας την περιγραφή, σκέφτομαι ιμάντες ή καμιά κουνημένη μάσκα ή άλλο δευτερεύον εξάρτημα, όπως ποδιά στο κάτω μέρος του κινητήρα κλπ. Ένας ιμάντας αν δεν είναι ιδανικά σφιγμένος, τώρα που δρόσισε επιτέλους λίγο ο καιρός θα εμφανίσει μεταβολή στη λειτουργία του.
    Επίσης, αφού έχεις καιρό να κάνεις σέρβις σημαίνει ότι στο φίλτρο του αέρα υπάρχει ένα πλούσιο στρώμα σκόνης. Αυτό, μαζί με την υγρασία της δυτικής χώρας που τώρα είναι περισσότερη, μπορεί να έχει προκαλέσει δυσκολία στην αναπνοή του κινητήρα. Για να κλείσουμε τα εύκολα, δες μήπως έχει κουνηθεί καμιά πίπα (το "φις" στο μπουζοκαλώδιο) και κάποιες φορές δεν κάνει καλή επαφή.

    Και τώρα, μερικά σκόρπια σχετικά με το πονεμένο θέμα "βενζίνη":
    Δεν ξέρεις πότε και πού θα την πατήσεις. Ακόμα και σε γνωστό βενζινάδικο να βάζεις, μπορεί να πέσεις πάνω σε ή λίγο μετά από τον ανεφοδιασμό του πρατηρίου (οι δεξαμενές θέλουν μερικές 4 ώρες για να κατακάτσει η μάκα που υπάρχει -φυσιολογικά- στον πάτο τους και η οποία αναταράσσεται με το γέμισμά τους).
    Δεν φουλάρεις ποτέ, ειδικά αν κινείσαι μέσα σε πόλη. Βάζεις μέχρι τη μέση, έτσι ώστε α) να μην κουβαλάς 40-50 κιλά άχρηστο βάρος συνεχώς, β) αν σου κάτσει στραβή, να μπορείς να προσθέσεις στο ρεζερβουάρ ένα καλό καθαριστικό βενζίνης και να συμπληρώσεις με ακόμα 20 λίτρα βενζίνη (για να ανακατευτεί το καθαριστικό) και να συνέλθει το αμάξι. Μία φορά στις 10, κάνε φουλάρισμα γιανα δεις σε πόσα χιλιόμετρα θα την κάψεις, ώστε να μπορείς να μυριστείς τυχόν προβλήματα που υποβόσκουν σε άλλα σημεία (όχι στο σύστημα καυσίμου): κανένα μαγκωμένο ρουλεμάν, κανένα χαζεμένο λάστιχο που ερωτεύτηκε την τελευταία λακούβα, οτιδήποτε που επηρεάζει το ρολάρισμα.
    Όσο για τις ενισχυμένες βενζίνες, τον τελευταίο καιρό με την κρίση δεν πουλιούνται γρήγορα, επομένως ξεθυμαίνουν / μπαγιατεύουν στις δεξαμενές. Δεν είναι λίγα τα πρατήρια που έχουν σταματήσει να φέρνουν 100άρα κλπ. Και πάλι, καλύτερη λύση να βάζεις απλή 95άρα και να προσθέτεις ενισχυτικό οκτανίων δικό σου. Σε τελική ανάλυση, σε λεπτά ανά λίτρο πάνω κάτω ίδιο θα σου έρθει (εκτός αν πάρεις το πιο φτηνό ή το πιο ακριβό).
    Δεν βάζεις ποτέ βενζίνη στην εθνική οδό ή σε μεγάλες οδικές αρτηρίες. Απλά επειδή ξέρουν ότι οι 99 στους 100 δεν θα γυρίσουν πίσω για να κάνουν παράπονα.
    Να αποφεύγεις να βάζεις μόνιμα σε ένα ίδιο βενζινάδικο, ή τουλάχιστον, μία στις τόσες βάζε και από αλλού για να συγκρίνεις, αφού το νιώθεις το αμάξι.
    Η φτηνότερη βενζίνη συνήθως δεν είναι η καλύτερη, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις. Επίσης, βλάβη από βενζίνη δεν συμβαίνει απαραίτητα λόγω της τελευταίας βενζίνης που έβαλες. Μπορεί να έχουν μαζευτεί σκουπιδάκια με τον καιρό και ένα φουλάρισμα να είναι η σταγόνα που θα ξεχειλίσει το ποτήρι.
    Ιμάντας είναι μόνο ο χρονισμού; Αυτός έχει 50000 χιλιόμετρα ακόμα, και δεν κάνει αυτό το χαρακτηριστικό σφύριγμα που κάνει όταν είναι στα τελευταία του (τον ξέρω καλά τον ήχο από άλλα αυτοκίνητα)
    Το συγκεκριμένο βενζινάδικο έχει υπερβολικά πολύ δουλειά και πρέπει να ανεφοδιάζεται κάθε μέρα, ίσως και περισσότερο. Αν ισχύει αυτό με τη μάκα που θέλει ώρα για να κάτσει, πολύ πιθανό να την πάτησα έτσι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που περιέγραψες, όπως σωστά λέει και ο φίλος απο πάνω είναι χαρακτηριστική περίπτωση ιμάντα, και μάλλον προσωπικά θα έλεγα ιμάντα ή ρουλεμάν δυναμό. Αν ήταν βενζίνη η σκόνη στην εισαγωγή, δε θα ανέβαζε πρόθυμα στροφές. Το φίλτρο αέρα πάντως είναι αναλώσιμο και πρέπει να αλλάζει κάποια χρόνια. Στο bmw μου πχ αλλάζει ετησίως.

    Αν με χαμηλές στροφές και βάζοντας μεγάλη ταχύτητα και πατώντας γκάζι ακούς σκορτσάρισμα και περίπου σαν ήχο τρύπιας εξάτμισης, χτυπήσαμε διάνα.

    Πήγαινε μια μέχρι την Toyota γιατί το κόστος αλλαγής είναι αστείο αλλα η ζημιά που μπορεί να σου κάνει (σε καμία περίπτωση πάντως στο άμεσο μέλλον) είναι μεγάλη.
    Γενικά στα συνεργεία, ιδιαίτερα στα εξουσιοδοτημένα, ίσως λόγω υπερβολικά μικρού κόστους που έχει αυτό το μοντέλο, υπάρχει μια αντιμετώπιση του τύπου "παλιό αυτοκίνητο είναι μωρέ τι περιμένεις" ή "τα starlet είναι σκυλιά δε παθαίνουν τίποτα", σαν να βαριούνται να ασχοληθούν, αν δε τους πεις ακριβώς τι να φτιάξουν. Με εκνευρίζει αφάνταστα αυτή η αντιμετώπιση γιαυτό και αποφεύγω τις επισκέψεις αν δεν υπάρχει λόγος. Ιδιαίτερα επειδή το starlet το έχω συνειδητά και θα ήθελα να το κρατήσω μερικά χρόνια ακόμα και σε αξιοπρεπή κατάσταση, για πολλούς πρακτικούς λόγους. Δεν είναι ότι δεν βγαίνω οικονομικά να πάρω καινούριο και θέλω να τη βγάλω τζάμπα όσο αντέξει, πραγματικά μου αρέσει.

  15. #15
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιμάντας είναι μόνο ο χρονισμού;
    Οχι, υπάρχει και ο τραπεζοειδής, σε κοινή θέα εκτός block, που γυρίζει το δυναμό (μάλλον alternator) και την τρόμπα του νερού.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-13, 07:17
  2. gsm voip gateway dinstar dwg2000-1g Ποιοτητα κλησεων
    Από bipper στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-13, 12:57
  3. Καλύτερη ποιότητα κατασκευής ανάμεσα σε αυτά τα 3 laptop
    Από iliaspo στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-13, 19:13
  4. Κατέβασμα από youtube σε HD ποιότητα
    Από elina_77 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-13, 12:34
  5. hdmi - ποιότητα εικόνας
    Από subsbs στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-13, 14:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας