Σελ. 15 από 227 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617202535 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 211-225 από 3402
  1. #211
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Έβαλε κανένας γείτονας adsl τελευταία; Τα πράγματα στον κατανεμητή πώς είναι; Καλό θα είναι να γίνει ο έλεγχος εκεί, όπως γράφεις και στο άλλο thread. Δείχνει σαν να έχεις crosstalk, παραπάνω από το "φυσιολογικό".

    Το LOS σημαίνει Loss Of Signal και δείχνει πόσες φορές έπεσε η γραμμή. π.χ. στο 2 snapshot, στις 13 ώρες λειτουργίας είχες 1 αποσύνδεση, ενώ για τους 2 συγχρονισμούς που έκανε το ρούτερ σ'αυτό το χρονικό διάστημα (ένας μόλις άνοιξε κι ένας μετά την αποσύνδεση) χρειάστηκε 69 sec. Αυτό είναι το UAS που σημαίνει Unavailable Seconds.

    Οι μετρητές αυτοί μηδενίζονται κάθε φορά που κλείνεις το ρούτερ.

  2. #212
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    @ Insomniac

    Τσεκαρε το ποστ #177. Μπορω με καποιο τροπο να κατεβασω το snr για να δω τα ορια της γραμμης μου? Και κατι αλλο, τα αλλα 2 γραφηματα ποτε εμφανιζονται?

  3. #213
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=187511

    , αλλά νομίζω πως δεν υπάρχει 6.1.0.5 fw για τα v.7 ρούτερ. Όπως και νά'χει προσοχή με τα v. και τα fw που υποστηρίζει το καθένα.

    Αν οι τιμές του output power είναι σωστές, είναι πολύ χαμηλά. Φυσιολογικό ως ένα σημείο να είναι χαμηλά, μιας και είσαι πολύ κοντά στο DSLAM (6db εξασθένιση), αλλά αφού δεν πιάνεις τα 24Mbps (ή έστω κάτι κοντινό), λογικά υπάρχουν κάποια περιθώρια βελτίωσης.

    Δοκίμασε αν μπορείς και με διαφορετικό ρούτερ να δεις τι τιμές παίρνεις.

  4. #214
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Δεν θελω να το πειραξω το firmware μιας και το ρουτερ ειναι σταθερο και ενεργο για 8 μερες χωρις κανενα προβλημα. Απλα ελεγα μηπως υπηρχε ρυθμιση μεσω του DM tool με το συγκεκριμενο fw για τις αλλαγες αυτες.

    Με το fritz που ειχα πριν ειχα 1mbps λιγοτερο συγχρονισμο στο download αλλα στο τερμα το upload. Βεβαια μπορει να μπαινουν στη μεση και αλλοι παραγοντες που χαλανε το σημα

    Οι τιμές του output power εχουν σχεση με το ρευμα που παιρνει το ρουτερ?

  5. #215
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Οι τιμές του output power έχουν σχέση με την ισχύ του σήματος.

    Όσο πιο ψηλά πάνε (φυσικά υπάρχουν όρια), τόσο αυξάνεται η ισχύς του σήματος, ο αριθμητής δηλαδή από το κλάσμα του Signal/Noise (a.k.a. SNR).

    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217614

  6. #216
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Αυτες οι τιμες μπορουν με καποιο τροπο να αλλαξουν?

    Ειμαι λιγο περιεργος να δω που μπορω να φτασω, χανω 5mpbs και θελω να ξερω απο που

  7. #217
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Από την πλευρά σου, όχι. Από την πλευρά του provider, ναι, αλλά:

    1) Πρέπει να είσαι σίγουρος ότι είναι σωστές οι τιμές που σου δείχνει το ρούτερ, γι'αυτό και σου συνέστησα να δοκιμάσεις και με άλλη συσκευή, αν έχεις τη δυνατότητα.
    2) Μπλέκεις με το technical support και ως γνωστό υπάρχει και μια παροιμία που λέει "πήγε για μαλλί και βγήκε κουρεμένος"...

    Γνώμη μου, αν η γραμμή είναι σταθερή και πιάνεις από καλές πηγές τα 2MB/s, μην ασχοληθείς παραπάνω. Τα ~500kB/s που θα κερδίσεις, αν όλα πάνε καλά, δε νομίζω ότι αξίζουν τον κόπο και το "ρίσκο".

  8. #218
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Προτιμω να μεινω στη φραση "οτι δουλευει δεν το πειραζουμε" μιας και με τα 2 ρουτερ εχω τα ιδια περιπου στατιστικα και σε νουμερα αλλα και σε γραφημα. Ευχαριστω για τη βοηθεια παντως

    * Τα 2μβ/ς τα εχω ανετα οποτε δεν σκεφτομαι καν να καλεσω τους τυπους στη ΤΥ της ΗΟΛ

  9. #219
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ
    Router
    usr9108a
    SNR / Attn
    32(dB) / 17(dB)
    Γεια σας και από εμένα, είναι το πρώτο μου post στο site. Παρακαλώ πολύ οποιον μπορεί να βοηθήσει να καταλάβω τι φταιει στην γραμμή και δεν έχω ταχύτητα. Έχω conn-x 2048/256 έχω δηλώσει 5-6 φορές βλάβη στον οτε όμως κάθε φορά μου λένε ότι η γραμμή είναι εντάξει. Παραθέτω και μερικά γραφήματα μήπως και βγάλετε κανένα συμπέρασμα.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails dmt1.bmp  

    dmt2.bmp  

    dmt4.bmp  

    usr9108.jpg  


  10. #220
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    986
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Insomniac έκανα downgrade όπως μου είπες και επιτέλους κατάφερα να τρέξω το DMT. Το γράφημα που μου βγάζει είναι αυτό...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DMT Tool NEW.PNG 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  45,6 KB 
ID: 47072

    Για πες μου σε παρακαλώ "τι γίνεται" βλέπεις κάποιο πρόβλημα?


    Για να σου πω την αλήθεια πιο πολύ με "χαλάει" το upload που δεν συγχρονίζει ούτε στα 900Kbps

    Επίσης όταν είχα κάνει upgrade το "μανήσιο" firmware σε version 7.χ (πριν μετακομίσω) από 18200 κλείδωσε στα 23600 τώρα με downgrade σε version 6.x το κλείδωμα είναι ακριβώς το ίδιο και με τα 2 firmware. (περίμενα ότι θα πέσει χαμηλότερα με το 6.χ)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος slow : 16-11-08 στις 08:28.

  11. #221
    Εγγραφή
    15-08-2007
    Περιοχή
    Germany
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    @nd33

    Dont know if i really understand your posting. What the Problem?
    You have a 2048/256kbps line. What speed do you get? When downloading?

    In DMT screenshot number 3 you have only 1027kbps, because of the Power-saving mode L2, which is active. But after making some traffic it should change to full-power mode L0.

    And please make DMT screenshots with "file/snapshot" instead of making 1MB Bitmaps ^^

  12. #222
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ
    Router
    usr9108a
    SNR / Attn
    32(dB) / 17(dB)
    Συγνώμη που δεν είμουν αρκετά σαφής αλλά δέν έχω αυτή την ταχύτητα που δείχνει το DMT tool.
    Η ταχύτητα που έχω σπανίως ξεπερνά τα 300 kb/s και οι ιστοσελίδες συνήθως το σκέφτονται πριν κατεβουν.
    Έχω παρατηρήσει επίσης οτι το Output power (dBm): κατεβαίνει στο 0.0 ακομη και σε αρνητικά νουμερα. Η γραμμή μου είναι ISDN. Παρακάτω φαινεται η ταχύτητα κατεβάσματος.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails speed test1.jpg  

    speedtest2.jpg  


  13. #223
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    @nd33, αν η γραμμή "σέρνεται" είναι άλλο θέμα. Κατά καιρούς εμφανίζονται σχετικά θέματα στο forum. Αν είναι σοβαρό το πρόβλημα, ρίξε μια ματιά στα ήδη υπάρχοντα.

    Σ'αυτό το επίπεδο πάντως, όπως έγραψε κι ο φίλος VelleX, η γραμμή σου είναι εντάξει, αν εξαιρέσεις το τέλος του φάσματος, το οποίο όμως, προς το παρόν στα 2Mbps δεν σε επηρεάζει καθόλου. Ξεκλίκαρε και το ADSL2+, που δε χρειάζεται για την ταχύτητα που έχεις και είσαι μια χαρά (άφησε μόνο τα G.DMT, ADSL2, bitswap και sra).

    @slow, στη γραμμή φαίνεται να επιδρά έντονα το φαινόμενο του crosstalk. Το κομμάτι του φάσματος μέχρι τα 1100kHz, για την εξασθένιση που έχεις, θα έπρεπε να ήταν "γεμάτο" σχεδόν μέχρι πάνω.Το ότι δέχεται χτύπημα και το upload, είναι επειδή έχεις ISDN.

  14. #224
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ
    Router
    usr9108a
    SNR / Attn
    32(dB) / 17(dB)
    Ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις σας. Ναι το πρόβλημα που έχω είναι σοβαρό και το έχω απο τότε που έβαλα conn-x ( πριν είχα altec telecom ). Τέλος πάντων θα κάνω μια αναζήτηση για παρόμια προβλήματα στο Forum.

  15. #225
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    986
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από '[Insomniac

    @slow, στη γραμμή φαίνεται να επιδρά έντονα το φαινόμενο του crosstalk. Το κομμάτι του φάσματος μέχρι τα 1100kHz, για την εξασθένιση που έχεις, θα έπρεπε να ήταν "γεμάτο" σχεδόν μέχρι πάνω.Το ότι δέχεται χτύπημα και το upload, είναι επειδή έχεις ISDN.

    Μπορώ να κάνω κάτι εγώ?
    Μπορώ να καταλάβω που ακριβώς γίνεται το crosstalk ώστε να ζητήσω κάτι να ελέγξουν- αλλάξουν-διορθώσουν από οτε ή δε γινεται τίποτε?

    Να προσθέσω ότι το σπίτι μου είναι διώροφο και δεν υπάρχει κατανεμητής (παρα μόνο αυτο του κουτάκι σαν χελώνα) έχει μόνο δύο τηλεφωνικές γραμμές (μία σε κάθε όροφο) και μόνο εγώ έχω dsl. Αρα υπάρχει περίπτωση το crosstalk να γίνεται στο καφάο, στο οποίο όπως σου είπα είναι συνδεδεμένο και το internet cafe?

    ==Άσχετο==
    θα υπάρξει καμία διαφορά αν το σετάρω σε PPPoE αντι για PPPoA που το έχω?


    Δεν μπορώ να καταλάβω και πάλι πως με τόσα λίγα μέτρα (150-200μ) διαφορά που έχω από το παλιό μου σπίτι (που ήταν πιο κοντά στο οτε) έχασα 5Mbps συγχρονισμού.
    Γι αυτό και ρωτάω για το crosstalk.

    Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος slow : 16-11-08 στις 22:23.

Σελ. 15 από 227 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617202535 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δεν εχω γραφηματα στο DMT
    Από ksipsi στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-09, 23:37
  2. G.DMT (ADSL) αντί για ADSL2+ σε Crypto F360;
    Από asfalis στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-08, 21:09
  3. Γραφήματα στο excel
    Από didaskalo στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-05, 00:56
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-05, 12:22
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-05, 22:57

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας