Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 33
  1. #1
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Γεια χαρά σε όλους.
    Έκανα αίτηση δια τηλεφώνου χθες (22/9) στην On για το triple play πακέτο. Μου είπανε ότι η ενεργοποίηση χρειάζεται 18 με 25 ημερολογιακές ημέρες.. Κανονίσαμε την Πέμπτη να έρθει το courier να υπογράψουμε, να πληρώσω και τα 65 ευρώ την ενεργοποίησης. Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι αν όντως ισχύει πάνω κάτω η ενεργοποίση στο προαναφερθέν χρονικό διάστημα.. Ρωτάω γιατί έχω κακή εμπειρία στο θέμα διότι είχα κάνει αίτηση τότε που βγήκε το cable tv από vivodi (Μάρτιος 2007) και μετά από 6 μήνες διαπίστωσα ότι τίποτα δεν είχε γίνει, οπότε έχω ένα ψυχικό τραύμα..!

  2. #2
    Εγγραφή
    27-09-2007
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Εφόσον παραλάβεις εξοπλισμό, ακολουθεί ο έλεγχος τησ αίτησης, και στην
    συνέχεια μετά απο 1-3 ημέρες γινεται αποστολή στοιχείων στον ΟΤΕ,
    όπου δίνεται ημερομηνία κατασκευής.

    Μέσα στο myon απο το website τηs εταιριαs (οι παραγγελίες μου)
    μπορείς να παρακολουθείς την πορεία της αίτησης.
    Εχεις παραλάβει τους κωδικους με SMS.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Περιοχή
    ΔΑΣΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    751
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    14400/1988
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Wind - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    ΔΕΝ ΛΕΩ
    SNR / Attn
    8(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για καινουργιο νουμερο υπηρχε ενα προβλημα σε μερικες περιοχες μεχρι και 3 μηνες , αλλα τελικα αποκτουσαν το νουμερο τους 211 ...
    Για φορητοτητα 210 ... αριθμου απο οτε το ανωτερο που εχω δει ειναι 1 μιση μηνα , και απο αλλες εταιριες 2 μηνες
    Εχω βαλει 20 ατομα, με φορητοτητα ,απο τα οποια τα 2 ηταν μεχρι 2 μηνες , οι υπολοιποι ηταν ουτε μηνας , μαθηματικα ξερεις οποτε υπολογισε !!!
    Καλως ηλθες στην ΟΝ ΤELECOMS με τα υπερ και τα κατα της !!!!!
    Σου ευχομαι καλες ταχυτητες , οι οποιες εξαρτωνται απο την γραμμη σου , και σταθεροτητα

    Για να σε βοηθησω περισσοτερο : περιοχη σου ?

  4. #4
    Εγγραφή
    13-05-2008
    Μηνύματα
    1.355
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2045/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από William Wallace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρά σε όλους.
    Έκανα αίτηση δια τηλεφώνου χθες (22/9) στην On για το triple play πακέτο. Μου είπανε ότι η ενεργοποίηση χρειάζεται 18 με 25 ημερολογιακές ημέρες.. Κανονίσαμε την Πέμπτη να έρθει το courier να υπογράψουμε, να πληρώσω και τα 65 ευρώ την ενεργοποίησης. Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι αν όντως ισχύει πάνω κάτω η ενεργοποίση στο προαναφερθέν χρονικό διάστημα.. Ρωτάω γιατί έχω κακή εμπειρία στο θέμα διότι είχα κάνει αίτηση τότε που βγήκε το cable tv από vivodi (Μάρτιος 2007) και μετά από 6 μήνες διαπίστωσα ότι τίποτα δεν είχε γίνει, οπότε έχω ένα ψυχικό τραύμα..!
    Tα πάντα είναι σχετικά!
    Αλλά όπως είπαν και άλλοι οι παραγοντες που πάιζουν ρόλο είναι αρκετοί. Εγω θα συμπληρώσω οτι κ να έχεις αυτά που δίνουν είναι σημαντικό!!

    Μπορεί να κάνει παραπάνω αναλογα πότε θα δωσει ο ΟΤΕ τη γραμμή σου!

  5. #5
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Η περιοχή μου, για τον φίλο που ρώτησε, είναι η Άνω Κυψέλη, όταν βάζω το τηλέφωνο μου στο site της On μου λέει ότι είμαι κέντρο Άρεως. Attenuation απ'ό,τι είχα δει παλιότερα είχα γύρω στο 34-37, δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί δεν μπορώ πλέον να μπω στην ip του router (δεν ξέρω τον λόγο, ίσως γιατί λόγω προβήματος buffer με το USR9107, μπαίνω μέσω bridging). Το τηλέφωνό μου ανήκει στον ΟΤΕ, και ως εκπλήξεως μόλις τώρα μου στάλθηκε sms από on για να με ενημερώσουν ότι αύριο απόγευμα θα παραλάβω τον εξοπλισμό...

  6. #6
    Εγγραφή
    13-05-2008
    Μηνύματα
    1.355
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2045/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από William Wallace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η περιοχή μου, για τον φίλο που ρώτησε, είναι η Άνω Κυψέλη, όταν βάζω το τηλέφωνο μου στο site της On μου λέει ότι είμαι κέντρο Άρεως. Attenuation απ'ό,τι είχα δει παλιότερα είχα γύρω στο 34-37, δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί δεν μπορώ πλέον να μπω στην ip του router (δεν ξέρω τον λόγο, ίσως γιατί λόγω προβήματος buffer με το USR9107, μπαίνω μέσω bridging). Το τηλέφωνό μου ανήκει στον ΟΤΕ, και ως εκπλήξεως μόλις τώρα μου στάλθηκε sms από on για να με ενημερώσουν ότι αύριο απόγευμα θα παραλάβω τον εξοπλισμό...
    Εχε υπόψιν σου το εξης: Θα σου πουν το ψέμα οτι τουλάχιστον θα έχεις 12 Μbps!!
    Δεν νομίζω οτι θα ισχυσει!!!

    Τουλάχιστον όσο καιρό δούλευα σε ενα εξωτερικο call center της εταιρείας (15 μερες μας κρατησαν κ μετα μας εδιωξαν) λεγμε αυτό το "αθώο" ψέμα!!!

  7. #7
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Μπααα εμένα δε με ενδιαφέρει η ταχύτητα τόσο όσο η σταθερότητα. Δηλαδή και 4 mbit να έχω φερειπείν, θα μου είναι αρκετά από τη στιγμή που θα είναι σχετικά σταθερά..

  8. #8
    Εγγραφή
    13-05-2008
    Μηνύματα
    1.355
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2045/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από William Wallace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπααα εμένα δε με ενδιαφέρει η ταχύτητα τόσο όσο η σταθερότητα. Δηλαδή και 4 mbit να έχω φερειπείν, θα μου είναι αρκετά από τη στιγμή που θα είναι σχετικά σταθερά..
    Ζήτα να σου κλειδώσουν το μόντεμ σε μια σταθερη ταχύτητα που αποδεδειγμένα θα έχεις!!!

    Πάντως έχεις κάνει αίτηση - ρίσκο!!!

  9. #9
    Εγγραφή
    10-11-2007
    Μηνύματα
    1.094
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Εχω την εντύπωση οτι οι χρόνοι εχουν ελαττωθεί κατα παρα πολύ....

  10. #10
    Το avatar του μέλους kostisdoc
    kostisdoc Guest
    Εμενα μου πηραν 2 μηνες!

  11. #11
    Εγγραφή
    20-09-2005
    Περιοχή
    Μεταμόρφωση, Αττική
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    689
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Net One
    Router
    SpeedTouch 780WL
    SNR / Attn
    12(dB) / 29,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hunter 85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζήτα να σου κλειδώσουν το μόντεμ σε μια σταθερη ταχύτητα που αποδεδειγμένα θα έχεις!!!

    Πάντως έχεις κάνει αίτηση - ρίσκο!!!
    Τα προφίλ που επιλέγονται δεν είναι κατ' επιλογή του πελάτη, αλλά άμεσα σχετικά με την ποιότητα της γραμμής.
    Για attenuation 34-37 καλό θα ήταν να μπεις σε ADSL2 προφιλ και όχι ADSL2+, το οποίο σημαίνει λιγότερο πιεσμένη γραμμή, με αποτέλεσμα να είναι και πιο σταθερή, χωρίς αποσυνδέσεις.
    Σημειωτέον το προφιλ ADSL2 φτάνει μέχρι max 9800, οπότε στην περίπτωση σου και με γνώμονα το ATT που παραθέτεις (αν όλα είναι καλά στο βρόχο σου), θα κλειδώνεις περίπου στα 8mb.
    Εχθές είδα Att 34 να έχει κλειδώνει στα 14500 με σταθερότατη γραμμή.

  12. #12
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hunter 85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως έχεις κάνει αίτηση - ρίσκο!!!
    Γιατί αυτό??

  13. #13
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Περιοχή
    ΔΑΣΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    751
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    14400/1988
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Wind - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    ΔΕΝ ΛΕΩ
    SNR / Attn
    8(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γιατι απλουστατα δεν ηθελαν οι ιδιοι να δοκιμασουν κατι αλλο , και ηθελαν να μεινουν στον οτε !!! Εδω στο forum θα βρεις πολλα post που υποστηριζουν την καθε εταιρια που ανηκουν !! Εχω να σου πω οτι απο τον μαρτη στην on τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα για τις συνδεσεις , το βλεπω καθημερινα , βεβαια οταν μπηκα περισυ τον οκτωμβριο λογω των αναβαθμισεων σχεδον ολη η αττικη ειχε προβλημα ακομα και με το τηλ για οσους ειχαν on !!Tωρα εχουν τελειωσει αυτα και οτι αναβαθμιση κανουν δεν το καταλαβαινεις.
    Να σου πω επισης οτι καλυτερα να περιμενεις να συνδεθεις τελειως και μετα να βαλεις τον εξοπλισμο στην πριζα , την πρωτη μερα ισως να μην εχεις εισερχομενες κλησεις , επισης χρειαζεσαι φιλτρα για ολα τα τηλ στο σπιτι σου(ενα splitter εχει μεσα ο εξοπλισμος ) , το μοντεμ θα κανει restart συνεχεια μεχρι να παρει τις ρυθμισεις ( εχω δει περιπτωση να κανει και μια μερα αλλα συνηθως σε 1 ωρα ειναι ενταξει ) , Γενικα μην βιαστεις απο την πρωτη μερα να χρεισιμοποιησεις τις υπηρεσιες γιατι και αυτοι θα ρυθμιζουν απο τα κεντρικα !!!!
    Εαν αντιμετωπισεις προβλημα την δευτερη μερα καλεσε το 13802 δωρεαν για τεχνικη υποστηριξη , η το 2117003801 παλι δωρεαν για οτιδηποτε
    Ανθρωπους που δεν εχουν on δεν εχουν ασχοληθει με αυτην ακομα και εαν εχουν και δεν γνωριζουν βασικα πραγματα υπολογιστων δικτυων και τηλεπικοινωνιων μπορει να σε παραληροφορησουν συμφωνα με αυτα που ξερουν και εχουν δει !!!
    ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ στην τελικη εαν δεν μεινεις ικανοποιημενος μεσα σε 10 μερες απο την ενεργοποιηση κατεβαινεις στο μαρουσι με τον εξοπλισμο , διακοπτεις , περνεις τα 65 πισω και παραλληλα κανεις αιτηση σε αλλο παροχο +οτε και τελειωνει το θεμα !!
    Με 37 attenuation θα σε κλειδωσουν στα 8 adsl2 το πιο πιθανο και ολα θα ειναι οκ ακομα και η τηλεοραση

  14. #14
    Εγγραφή
    13-05-2008
    Μηνύματα
    1.355
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2045/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stef128 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι απλουστατα δεν ηθελαν οι ιδιοι να δοκιμασουν κατι αλλο , και ηθελαν να μεινουν στον οτε !!! Εδω στο forum θα βρεις πολλα post που υποστηριζουν την καθε εταιρια που ανηκουν !! Εχω να σου πω οτι απο τον μαρτη στην on τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα για τις συνδεσεις , το βλεπω καθημερινα , βεβαια οταν μπηκα περισυ τον οκτωμβριο λογω των αναβαθμισεων σχεδον ολη η αττικη ειχε προβλημα ακομα και με το τηλ για οσους ειχαν on !!Tωρα εχουν τελειωσει αυτα και οτι αναβαθμιση κανουν δεν το καταλαβαινεις.
    Να σου πω επισης οτι καλυτερα να περιμενεις να συνδεθεις τελειως και μετα να βαλεις τον εξοπλισμο στην πριζα , την πρωτη μερα ισως να μην εχεις εισερχομενες κλησεις , επισης χρειαζεσαι φιλτρα για ολα τα τηλ στο σπιτι σου(ενα splitter εχει μεσα ο εξοπλισμος ) , το μοντεμ θα κανει restart συνεχεια μεχρι να παρει τις ρυθμισεις ( εχω δει περιπτωση να κανει και μια μερα αλλα συνηθως σε 1 ωρα ειναι ενταξει ) , Γενικα μην βιαστεις απο την πρωτη μερα να χρεισιμοποιησεις τις υπηρεσιες γιατι και αυτοι θα ρυθμιζουν απο τα κεντρικα !!!!
    Εαν αντιμετωπισεις προβλημα την δευτερη μερα καλεσε το 13802 δωρεαν για τεχνικη υποστηριξη , η το 2117003801 παλι δωρεαν για οτιδηποτε
    Ανθρωπους που δεν εχουν on δεν εχουν ασχοληθει με αυτην ακομα και εαν εχουν και δεν γνωριζουν βασικα πραγματα υπολογιστων δικτυων και τηλεπικοινωνιων μπορει να σε παραληροφορησουν συμφωνα με αυτα που ξερουν και εχουν δει !!!
    ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ στην τελικη εαν δεν μεινεις ικανοποιημενος μεσα σε 10 μερες απο την ενεργοποιηση κατεβαινεις στο μαρουσι με τον εξοπλισμο , διακοπτεις , περνεις τα 65 πισω και παραλληλα κανεις αιτηση σε αλλο παροχο +οτε και τελειωνει το θεμα !!
    Με 37 attenuation θα σε κλειδωσουν στα 8 adsl2 το πιο πιθανο και ολα θα ειναι οκ ακομα και η τηλεοραση
    Κανεις ενα βασικό λαθος!!
    Δεν είναι οτι υποστηριζουμε την εταιρεία που είμαστε (αν και δε καταλαβαινω αν κάποιος δεν έχει προβλημα γιατι οχι). Είναι οτι οταν μια εταιρεία έχει πολλά προβλήματα (δε λεω οτι σε σχεση με το παρελθον δεν εχουν βελτιωθει κάποια πραγματα, αλλοιμονο αν δεν ειχαν), οταν οι περισσότεροι συνδρομητές της δεν είναι απολυτα ευχαριστημενοι και οταν άλλοι τοσοι κοιταν να φυγουν τοτε τι να λεμε!!!

    Το θέμα είναι να πας κάπου και να μεινεις!! Ποσοι πηγαν στη εν λογω εταιρεια κ έμειναν ή είναι απολυτα ευχαριστημενοι;

    Και μμη μου πεις το συνολο γιατι θα γελάσω!!! Ας είμαστε ρελισταί που λεει κ ο Βοσκόπουλος!!!!

    Εδω ίδια στελεχη της εταιρείας εχουν δυο γραμμες: 1 στην εταιρεία κ 1 σε άλλο πάροχο( ακομα και στο κυριο - αντιπαλο ΟΤΕ )

  15. #15
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Νεότερα>

    Ήρθε το courier στο σπίτι πριν λίγο, όπου και υπέγραψα την αίτηση συνδρομής δίνοντας φωτοτυπία ταυτότητας (του πατέρα μου, γιατί στο όνομά του είναι το τηλ) και παλιό λογαριασμό ΟΤΕ, παρέλαβα τον εξοπλισμό και πλήρωσα τα 65 ευρώ της ενεργοποίησης. Πότε θα παραλάβω κωδικούς για να βλέπω την πορεία της αίτησής μου και πόσο καιρό πιστεύετε ότι λογικά θα κάνει να ενεργοποιηθεί η γραμμή? Ολα-σε-ένα η υπηρεσία..

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-07, 10:57
  2. on telecoms νεα προβλήματα
    Από aposperittis στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-07, 15:15
  3. Νέα σύνδεση στα Νέα Λιόσια/Ίλιον
    Από LaNuit στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-05, 01:26
  4. Νεα σύνδεση, νεα πρόβληματα
    Από obelix3 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-05, 00:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας