Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    15-01-2003
    Περιοχή
    Galatsi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    244/239
    ISP
    Inalan
    Καλησπέρα,

    Είμαι εδώ και πολύ καιρό συνδρομητής στην Forthnet, στο πακέτο 2Play. Από την αρχή παροχής της υπηρεσίας αντιμετωπίζω ένα πολύ ωραίο & κουλό πρόβλημα:

    Αποσυγχρονισμός του modem σε κάθε έναρξη ή λήξη τηλεφωνικής συνομιλίας, άσχετα αν έχω κάνει εγώ την κλήση ή με έχουν καλέσει!

    Αρχικά δοκίμασα τηλεφωνική υποστήριξη. Αλλαγή 2 modem/routers, δοκιμές στις μπρίζες, και όλα τα γνωστά. [ Έχω ξοδέψει 25+ ευρώ σε φίλτρα ]

    Μέσα του καλοκαιριού απαίτησα να έρθει τεχνικός της Forthnet για έλεγχο. Ήρθε το παλικάρι, έλεγχος πάνω για να σιγουρευτούμε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα καλωδίωσης στο διαμέρισμα, το πρόβλημα συνεχίζει. Έλεγχος στην είσοδο του κτιρίου [ κατανεμητής αν δεν κάνω λάθος ] με τα μηχανήματα που είχε μαζί, ξανά αποσυγχρονισμοί μετά από κλήση!

    Μου είπε ότι όντως είναι πρόβλημα της γραμμής και θα το προωθήσει άμεσα! Υπέγραψα και το σχετικό χαρτί για τον έλεγχο και μετά περίμενα.

    Μετά από 15 μέρες [ random προσπάθειες για να πιάσω γραμμή ] κατάφερα να συνδεθώ με το τμήμα βλαβών. Περίμενα να ακούσω κάτι καινούργιο αλλά φεύ... Θα με καλέσουν λέει αύριο για να το δούμε τηλεφωνικά. Εμένα τι μου φταίει ο επόμενος τεχνικός όμως να φάει το βρίσιμο που θα προσπαθεί με μαγικό τρόπο και εξ αποστάσεως να λύσει κάτι που δεν κατάφερε άλλος από κοντά;

    Το κρίσιμο ερώτημα μου είναι: Έχω ελπίδες σωτηρίας; Αν μεταβώ σε άλλο πάροχο παίζει να κάνει τα ίδια η γραμμή; Να ξέρω τουλάχιστον μήπως απέΟΤΕοποιήσω την δεύτερη τηλεφωνική γραμμή που υπάρχει και δω άσπρη μέρα...

    Κάθε βοήθεια δεκτή!

  2. #2
    Εγγραφή
    14-03-2006
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    2.617
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    speedport entry 2i
    SNR / Attn
    26,8(dB) / 4,3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HitMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Είμαι εδώ και πολύ καιρό συνδρομητής στην Forthnet, στο πακέτο 2Play. Από την αρχή παροχής της υπηρεσίας αντιμετωπίζω ένα πολύ ωραίο & κουλό πρόβλημα:

    Αποσυγχρονισμός του modem σε κάθε έναρξη ή λήξη τηλεφωνικής συνομιλίας, άσχετα αν έχω κάνει εγώ την κλήση ή με έχουν καλέσει!

    Αρχικά δοκίμασα τηλεφωνική υποστήριξη. Αλλαγή 2 modem/routers, δοκιμές στις μπρίζες, και όλα τα γνωστά. [ Έχω ξοδέψει 25+ ευρώ σε φίλτρα ]

    Μέσα του καλοκαιριού απαίτησα να έρθει τεχνικός της Forthnet για έλεγχο. Ήρθε το παλικάρι, έλεγχος πάνω για να σιγουρευτούμε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα καλωδίωσης στο διαμέρισμα, το πρόβλημα συνεχίζει. Έλεγχος στην είσοδο του κτιρίου [ κατανεμητής αν δεν κάνω λάθος ] με τα μηχανήματα που είχε μαζί, ξανά αποσυγχρονισμοί μετά από κλήση!

    Μου είπε ότι όντως είναι πρόβλημα της γραμμής και θα το προωθήσει άμεσα! Υπέγραψα και το σχετικό χαρτί για τον έλεγχο και μετά περίμενα.

    Μετά από 15 μέρες [ random προσπάθειες για να πιάσω γραμμή ] κατάφερα να συνδεθώ με το τμήμα βλαβών. Περίμενα να ακούσω κάτι καινούργιο αλλά φεύ... Θα με καλέσουν λέει αύριο για να το δούμε τηλεφωνικά. Εμένα τι μου φταίει ο επόμενος τεχνικός όμως να φάει το βρίσιμο που θα προσπαθεί με μαγικό τρόπο και εξ αποστάσεως να λύσει κάτι που δεν κατάφερε άλλος από κοντά;

    Το κρίσιμο ερώτημα μου είναι: Έχω ελπίδες σωτηρίας; Αν μεταβώ σε άλλο πάροχο παίζει να κάνει τα ίδια η γραμμή; Να ξέρω τουλάχιστον μήπως απέΟΤΕοποιήσω την δεύτερη τηλεφωνική γραμμή που υπάρχει και δω άσπρη μέρα...

    Κάθε βοήθεια δεκτή!
    Σε πρώτη φάση ζήτησε να γίνει ρισετ η πόρτα σου και αν δεν διορθωθεί ζήτησε αλλαγή πόρτας μάλλον θα έχεις πέσει σε χαλασμένη η κολλημένη πόρτα.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-01-2003
    Περιοχή
    Galatsi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    244/239
    ISP
    Inalan
    Nice, αυτό ακριβώς θα ζητήσω αύριο... Αν και βλέπω ότι κάποιος τεχνικός παίζει με το noise margin... με αποτέλεσμα απλά να κλειδώνω σε 9 down/ 671 up...!

  4. #4
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Δώσε όλα τα στοιχεία γραμμής σου.
    Στο γαλάτσι που κοντά είσαι;
    Αν δεν πιάνεις γραμμή με την ΤΥ να κάνεις δήλωση βλάβης μέσω της φόρμας ΤΥ που έχουν στη σελίδα της Forthnet. Σε παίρνουν μετά από μισάωρο.
    Βγάλε το τηλέφωνο και άσε μόνο το ρούτερ στη γραμμή. Κάνε κλήση από το κινητό στο σταθερό. Λογικά θα αποσυνδεθεί και τότε το ρούτερ...(τεστ για να δούμε ότι δεν φταίει η εσωτερική σου καλωδίωση-οι τεχνικοί κάνουν και λάθη).

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-08, 14:30
  2. Έλεγχος πιθανής βλάβης Motherboard Asus A8N-SLI SE
    Από gtzam στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-07, 21:41
  3. Διαδικασίες ΟΤΕ μετά την αναγγελία βλάβης. Πού πάνε τα καντήλια;
    Από Kiwi στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-06, 21:01
  4. internet explorer και ασφαλεια μηδέν
    Από no_logo στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-05, 02:52
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-03, 18:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας