Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22

Θέμα: C ide

  1. #16
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Η Java και το .NET είναι κερδοφόρες επιχειρήσεις και έτσι δεν με πειραζει καθόλου να τις διδάσκουν, το αντίθετο θα μου φαινόταν παράξενο.

    Αλλα το να διδάσκει κάποιος C++ και μετά να πηγαίνει για C .... έλεος πια.

  2. #17
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.759
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 6.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Java και το .NET είναι κερδοφόρες επιχειρήσεις και έτσι δεν με πειραζει καθόλου να τις διδάσκουν, το αντίθετο θα μου φαινόταν παράξενο.

    Αλλα το να διδάσκει κάποιος C++ και μετά να πηγαίνει για C .... έλεος πια.
    Μεγάλη κουβέντα θα ανοίξουμε... Εγώ νόμιζα ότι το πανεπιστήμιο ήταν για να μάθεις 5 πράγματα, όχι για να βγεις έτοιμος υπάλληλος της x,y, z εταιρείας... ή να γράφεις στο cv JAVA και να μην ξέρεις ποια η διαφορά του stack από το heap, να ήξερες και Java να πω πάει στο διάολο.

    Συμφωνούν και άλλοι με την αποψή μου.
    http://www.stsc.hill.af.mil/CrossTal...Schonberg.html

    The Pitfalls of Java as a First Programming Language
    The irresistible beauty of programming consists in the reduction of complex formal processes to a very small set of primitive operations. Java, instead of exposing this beauty, encourages the programmer to approach problem-solving like a plumber in a hardware store: by rummaging through a multitude of drawers (i.e. packages) we will end up finding some gadget (i.e. class) that does roughly what we want. How it does it is not interesting! The result is a student who knows how to put a simple program together, but does not know how to program. A further pitfall of the early use of Java libraries and frameworks is that it is impossible for the student to develop a sense of the run-time cost of what is written because it is extremely hard to know what any method call will eventually execute.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Thuglife : 07-10-08 στις 02:36.


    I don't care if we have only one percent of the users, as long as they're the best one percent.
    It's a clear choice for quality over quantity, and originality over following the herd. I like that.

  3. #18
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Το πανεπιστήμιο , εκτός από το να σου μάθει 5 πράγματα, είναι υποχρεωμένο να συμβάλλει και στην ευκολότερη επαγγελματική αποκατάσταση. Και εφοσον η Java και το .NET ειναι στη μόδα, θεωρώ φυσική υποχρέωση του να σου διδάξει και αυτά.

    Δεν είπα οτι δεν πρέπει να σου διδάξει και τα υπόλοιπα. Ομως το αποτέλεσμα μετράει, και το αποτέλεσμα είναι ότι όταν πας για δουλειά δεν τους ενδιαφέρει αν ξέρεις τη διαφορά stack με heap. To αν αυτό ειναι κακό είναι βεβαίως άλλο θέμα - αλλά είμαστε υποχρεωμένοι να βλέπουμε την πραγματικότητα.

  4. #19
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    συμφωνώ με τον Thuglife διαφωνώ με τον turboirc. Στο πανεπιστήμιο βασικά πρέπει να μάθεις να μαθαίνεις, και να σου δώσει τις βάσεις για να καταλαβαίνεις κάποια πράγματα. Γιαυτό η εκπαίδευση στο πανεπιστήμιο (ή σε άλλες 3βάθμιες σχολές) πρέπει ναναι πιο πολύ αφηρημένη απο hands on expertise. Εαν ξέρεις απο δομές δεδομένων, αλγόριθμους, σχεσιακή λογική, προγραμματισμό σε C (για structure programming), και ίσως και μαθήματα σε object oriented programming, τότε μπορείς μετά να έχεις τα εφόδια να δουλέψεις, και όχι μόνο αυτό, αλλά ακόμα και εαν η δουλειά σου αντί για Java είναι σε ABAP και παλι θα μπορείς να τα καταφέρεις. Αντιθέτως, η προτροπή να κάνουμε την 3βάθμια εκπαίδευση μια προετοιμασία για δουλειά μπορεί να μας πάει στο άλλο άκρο, δηλαδή παραγωγ΄γ codemonkeys, που ξέρουν μια-δυο γλώσσες και χωρίς τις απαραίτητες βάσεις στον προγραμματισμό.

    Θεωρώ λάθος την χρήση C++ σαν εισαγωγική στον προγραμματισμό. Νομίζω καλύτερα είναι η C, ή ακόμα και ΜΜΙΧ2. Ακόμα και εαν κάποιος επιλέξει μια γλώσσα, αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι σε 10 χρόνια θα είναι η ίδια ως η επιθυμητή απο την αγορά εργασίας. Mε εξαίρεση ίσως την Cobol δεν υπάρχει άλλη γλώσσα σε μη-επιστημονικό κλάδο που να έχει διατηρήση σοβαρή πρωτοκαθεδρία για περισσότερο απο μια δεκαετία περίπου. Αρα το να λες πχ Java τώρα είναι trendy κλπ κλπ, συμφωνώ, αλλά μπορεί, απο ότι δείχνουν οι τάσεις για τόσες δεκαετίες, σε λιγότερο απο 10 χρόνια να έχει ξεφτίσει και πλέον να έχουμε κάτι άλλο trendy (τέτοια μηνύματα υπάρχουν εξάλου με scripting γλώσσες με σχετικό framework, πχ Ruby on Grails κλπ).

  5. #20
    Εγγραφή
    05-04-2008
    Μηνύματα
    862
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    baudtec
    μα στη σχολη εγω εκανα παραλληλα με τη c++ kai μαθημα για δομεσ δεδομενων και αλγοριθμους
    στο πρωτο ετος που καναμε c++ ... καλο ειναι να μαθαινεις πραγματα που ειναι στη μοδα αρκει να σου δινουν μια ολοκληρωμενη γνωση οσο αυτο ειναι εφικτο .......δηλαδη εγω στο πρωτο ετος εμαθα τα βασικα αν και αυτα ειναι ενα τιποτα .....ισωσ ξερω το 10% της γλωσσσας ή λιγο λιγοτερο
    τωρα να ξεκινας με c++ και μετα c περιεργο....... οι περισσοτεροι ξεκινα με c kai meta c++

  6. #21
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Κατα την δική μου γνώμη, πρέπει η γνώση να συνδυάζεται με την επαγγελματική αποκατάσταση. Βεβαίως και ένα πανεπιστημιο δεν έχει σαν σκοπό μονο την επαγγελματική αποκατάσταση, από την άλλη όμως, μια σχολή η οποία δεν προσφέρει καθόλου επαγγελματική αποκατάσταση, είναι ελαφρώς άχρηστη, τουλάχιστον για την σημερινή μας δύσκολη εποχή.

    Οσο για το θέμα C++ ή C, έχω τοποθετηθεί πολλές φορές στο θέμα.

  7. #22
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Στις ΗΠΑ έχει σχολές που σε μαθαίνουν μόνον Τζάβα. Βγαίνει δηλ. ...τζαβίστας.

    http://www.joelonsoftware.com/articl...vaSchools.html
    Lupus pilum mutat, non mentem

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. IDE Scan....
    Από futureshockGR στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-07, 21:16
  2. Δωρεάν IDE?
    Από powerthunder στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-06, 00:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας