Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    21-12-2005
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    ForthNet
    Router
    Jetspeed 520i
    ..είναι το εξής:

    - 1400 ευρώ το budget.

    - Βαριά χρήση video procc και φωτογραφίας καθημερινά.

    - Επιθυμία desktop replacement με δυνατότητες γραφικών που να καλύπτουν το Crisis σε αποδεκτά επίπεδα. (Ως σημείο αναφοράς - δεν καίγομαι, αλλά αν τα καταφέρω και βρω το χαμένο μου χρόνο πριν τον.. Προυστ, θα ήθελα το λαπτοπίδιο να ανταπαξέρχεται στο τέρας! )


    Λοιπόν, σε αυτά τα λεφτά βρήκα τα εξής δύο:

    1 - Toshiba Qosmio F50-108 με κάρτα γραφικών την 9700M GTS 512MB και μνήμη 3 GB DDR2

    2 - Turbo-X Iron STN84-432 με κάρτα γραφικών την GeForce 9800M GTS 512 MB και μνήμη 4 GB DDR3

    Κατά τα άλλα, αμφότεροι έχουν τον ίδιο επεξεργαστή (Intel Core2 Duo P8400 (2,26 Ghz), ίδιο δίσκο ίδιο FSB - νομίζω.. - και διαφοροποιούνται σε οθόνη (Turbo με υψηλότερη ανάλυση αλλά τι να την κάνω 1680x1050 σε οθόνη 15,4? Άσε που γράφω καθημερινά επί 6ωρο και βάαααααλε.. ) και κάπως αλλά όχι σημαντικά στην επιμέρους συνδεσιμότητα.

    Α, το Τοσιμπίδιο έχει μάλλον και γα τα ηχεία (2.1 Harman Kardon) και εγώ λατρεύω τους James, τους Rammstein και τους Offspring!

    Anyway, θεωρητικώς, αν στα ίδια λεφτά παίρνεις μεγαλύτερη ισχύ στα γραφικά, τότε η λογική λέει "τράβα πλαίσιο, πάρε Turbo".

    Έλα όμως που η αισθητική του Toshiba απλά δεν συγκρίνεται...

    Έλα που δεν ξέρω πόσο να βασίζομαι στο aftersale του Πλαισίου...

    Έλα που όλα καλά με το Turbo, αλλά αν είναι να μου καεί σε 6 μήνες ας πούμε να το χε..

    Και έλα που ΔΕΝ ξέρω πόσο μεγάλη διαφορά έχει η 9800M GTS από την 9700Μ GTS... (To πιο κρίσιμο ερώτημα αυτό είναι!!!!! )

    Οπότε είπα να πάρω και τη γνώμη σας πριν κάνω του κεφαλιού μου!

    ΥΓ: Άσχετο, αλλά μπορώ να ζητήσω προεγκατεστημένα τα XP χωρίς καθόλου τα ΣVista (μπλιαχ, ουστ, ξεκόλλα!!! )?
    Ένας μικρός, ιδιωτικός Σεπτέμβρης περιμένει πότε θα τον αιφνιδιάσουν τα καινούρια κυκλάμινα.

  2. #2
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγω το Turbo θα αγοραζα γιατι δινω αποκλειστικα βαρος στην εγγυση που αν θες αγοραζεις και επεκταση εως 4 χρονια

    Αν θες ποιοτητα και design και δινεις εκει βαρος πας σε Toshiba

    Καλο ειναι οσοι παιζουν παιχνιδια να κινουνται σε desktop λυσεις ή να παρουν κανα Playstation τωρα που επεσε η τιμη του
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  3. #3
    Εγγραφή
    31-10-2007
    Μηνύματα
    2.805
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    20766/1024 Προφίλ 1
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Pirelli Discus
    SNR / Attn
    7(dB) / 19(dB)
    Είμαι και εγώ για αγορά laptop και θα ανοίξω νέο thread για τις οθόνες 15.4'' 1680x1050, υπόψιν ότι τέτοιες οθόνες κυκλοφορούν και επώνυμες εταιρίες, δεν είναι μόνο του Turbo-X.


    Σχετικά με αυτά που γράφεις:

    1. Εγγύηση:

    Το Πλαίσιο δίνει 2 χρόνια εγγύηση για το laptop με δυνατότητα επέκτασης αυτής της εγγύησης. Επίσης γενικά το Πλαίσιο δίνει ποιοτικά πράγματα και είναι σοβαρό μαγαζί, οπότε δεν νομίζω να μας "καεί σε 6 μήνες".

    Την σοβαρότητα του Πλαισίου την έχω δει ο ίδιος όταν αγόρασα ένa Fax Canon που είχε πρόβλημα, και η αντιπροσωπεία δεν το έφτιαξε με την πρώτη, αλλά το ξαναγύρισε στο Πλαίσιο, και στο Πλαίσιο μου είπαν "είναι υποχρεωμένοι να στο φτιάξουν", το ξαναγύρισαν στην αντιπροσωπεία, η οποία το έφτιαξε.

    2. Τα Iron βασίζονται στο Centrino 2 με FSB 1066 MHz και έχουν DDR3 μνήμη σε αυτή τη συχνότητα, ενώ όλα όσα βλέπεις με DDR2 μνήμη, η ταχύτητα της μνήμης τους (και συνήθως και του FSB όταν δεν πρόκειται για Centrino 2) είναι συνήθως το πολύ 800MHz.

    3. Όσον αφορά την κάρτα γραφικών, το 9800Μ είναι μεγαλύτερο του 9700Μ, οπότε η 9800Μ είναι σίγουρα καλύτερη από την 9700Μ.

    4. Όσον αφορά τα Vista vs XP, δεν το νομίζω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WagItchyef : 06-10-08 στις 15:16.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Δυνατότητα επέκτασης εγγύησης δίνουν οι περισσότερες εταιρείες του χώρου. Με ένα τηλεφώνημα στην εξυπηρέτηση πελατών της εταιρείας μπορεί κάποιος να πάρει τις απαιτούμενες πληροφορίες.
    Ανυπόγραφος

  5. #5
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.243
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Ianos7 το ερώτημα που θέτεις μόνο εσύ (και ο καθένας ατομικά) μπορείς να απαντήσει.
    Θέτεις το προαιώνιο ερώτημα: Ποιότητα κατασκευής/συναρμολόγησης και υλικών VS ωμές επιδόσεις.

    Δε γίνεται να τα έχεις και τα 2. Διάλεξε ποιο στρατόπεδο επιλέγεις και πού είσαι διατεθειμένος να κάνεις παραχωρήσεις.

    Turbo-X δεν είχα ποτέ, αλλα και μόνο που βλέπω τον generic φθηνοσκελετό απο πλαστικούρα που έχουν με απωθούν.
    Επίσης όταν μιλάμε για τόσο ισχυρές κάρτες γραφικών, πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη έμφαση στην καλή συναρμολόγηση και εξαερισμό του συστήματος.
    Τί να την κάνεις την εγγύηση αν το σύστημα ανεβάζει θερμοκρασίες, κάνει θόρυβο ή τα πλαστικά του τριζουν και αρχίζουν να ξεβάφουν μετά απο 1μήνα?
    Tϊ να το κάνεις αν η οθόνη έχει άθλια χρώματα και γωνίες θέασης?
    Τί να το κάνεις αν έχει generic μπαταρία?

    Με τη DDR3 δε θα δεις διαφορά σε intel πλατφόρμα. Τα δε 4GB είναι κοροϊδία όταν σου δίνουν 32bit λειτουργικό που δε μπορεί να τα αναγνωρίσει.

    Η 9800GTS πιάνει ένα score στο 3Dmark06--> 10.045 και η 9700GTS-->7930.

    H δικιά μου 8700GT πιάνει αντίστοιχα μόλις 4750, αλλα παρ' όλα αυτά παίζει άνετα Crysis με medium details.
    Πιστεύω ότι όποια απ' τις παραπάνω 2 κι αν διαλέξεις θα παίζει άνετα ΑΡΚΕΙ να έχεις 4GB μνήμης και τα Vista να είναι 64bit (που κανένα απ' τα 2 laptops που σκέφτεσαι δεν έχει). Με 2GB εγώ ήταν αδύνατο να δω ακόμα και τα cutscenes. Με 3GB ίσως να είναι υποφερτό βεβαια.

    Εγώ στη θέση σου θα κοίταγα και κανα Compaq8530 που έχουν σαφώς καλύτερη ποιοτική κατασκευή και απ' τα 2 (απο μαγνήσιο), oθόνη 1680Χ1050 (πολύ σημαντικό) , 3χρόνια εγγύηση και 64bit Vista με δυνατότητα να έχεις και winXP pro σε recovery disk χωρίς να ψάχνεσαι καθόλου για drivers.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-10-2007
    Μηνύματα
    2.805
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    20766/1024 Προφίλ 1
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Pirelli Discus
    SNR / Attn
    7(dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ianos7 το ερώτημα που θέτεις μόνο εσύ (και ο καθένας ατομικά) μπορείς να απαντήσει.
    Θέτεις το προαιώνιο ερώτημα: Ποιότητα κατασκευής/συναρμολόγησης και υλικών VS ωμές επιδόσεις.

    Δε γίνεται να τα έχεις και τα 2. Διάλεξε ποιο στρατόπεδο επιλέγεις και πού είσαι διατεθειμένος να κάνεις παραχωρήσεις.

    Turbo-X δεν είχα ποτέ, αλλα και μόνο που βλέπω τον generic φθηνοσκελετό απο πλαστικούρα που έχουν με απωθούν.
    Εγώ που τα είδα από κοντά καλά δείχνουν.


    Επίσης όταν μιλάμε για τόσο ισχυρές κάρτες γραφικών, πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη έμφαση στην καλή συναρμολόγηση και εξαερισμό του συστήματος.
    Τί να την κάνεις την εγγύηση αν το σύστημα ανεβάζει θερμοκρασίες, κάνει θόρυβο ή τα πλαστικά του τριζουν και αρχίζουν να ξεβάφουν μετά απο 1μήνα?
    Δεν νομίζω να έχουν τέτοια προβλήματα.


    Tϊ να το κάνεις αν η οθόνη έχει άθλια χρώματα και γωνίες θέασης?
    Πήγα στο Πλαίσιο ειδικά για να δω την ποιότητα της οθόνης, και μου φάνηκε ικανοποιητική.


    Με τη DDR3 δε θα δεις διαφορά σε intel πλατφόρμα.
    Φυσικά και θα δεις. Άλλο συχνότητα FSB/RAM 800 MHz και άλλο 1066 MHz. Η διαφορά συγχρονισμού CPU/RAM είναι από τους σημαντικότερους παράγοντες υπολειτουργίας ενός υπολογιστή.


    Τα δε 4GB είναι κοροϊδία όταν σου δίνουν 32bit λειτουργικό που δε μπορεί να τα αναγνωρίσει.
    Φυσικά και μπορεί να τα αναγνωρίσει. Ένας 32-bit επεξεργαστής μπορεί να "δει" 2^32 Bytes= 4 GB.

    Ο περιορισμός των 32-bit Windows είναι 4 GB συνολικά. Στα 64-bit Windows οι αντίστοιχοι περιορισμοί είναι σε μεγαλύτερο μέγεθος RAM. Πάντως ένας 64-bit επεξεργαστής μπορεί να δει θεωρητικά 2^64 Bytes RAM.

    Εξαιτίας αυτού του περιορισμού των 2^32 Bytes που μπορούν να "δουν" οι 32-bit επεξεργαστές κάναμε την μετάβαση στους 64-bit επεξεργαστές. Τα 64-bit Λειτουργικά Συστήματα όπως τα 64-bit Windows Vista, θα επικρατήσουν μόλις φτάσουμε στο σημείο τα 4 GB RAM να μας είναι λίγα. Μέχρι τότε οι 32-bit εκδόσεις θα συνεχίσουν να είναι οι πιο δημοφιλείς.


    Πιστεύω ότι όποια απ' τις παραπάνω 2 κι αν διαλέξεις θα παίζει άνετα ΑΡΚΕΙ να έχεις 4GB μνήμης και τα Vista να είναι 64bit (που κανένα απ' τα 2 laptops που σκέφτεσαι δεν έχει).
    Που όπως είπαμε δεν ισχύει, αλλιώς χαζοί θα ήταν να δίνουν τα 32-bit Windows;


    Εγώ στη θέση σου θα κοίταγα και κανα Compaq8530 που έχουν σαφώς καλύτερη ποιοτική κατασκευή και απ' τα 2 (απο μαγνήσιο), oθόνη 1680Χ1050 (πολύ σημαντικό) , 3χρόνια εγγύηση και 64bit Vista με δυνατότητα να έχεις και winXP pro σε recovery disk χωρίς να ψάχνεσαι καθόλου για drivers.
    Τα 64-bit Vista έχουν προβλήματα drivers επειδή δεν είναι τόσο διαδεδομένα όσο τα 32-bit. Μιλώντας πάντως από άποψη επιδόσεων, οι επεξεργαστές είναι 64-bit, και είναι σχεδιασμένοι να έχουν την μέγιστη απόδοση σε 64-bit εφαρμογές και λειτουργικά.

    Προσωπικά εγώ χρησιμοποιώ Ubuntu Linux, και το Ubuntu 8.10 που θα κυκλοφορήσει 30 Οκτωβρίου θα υποστηρίζει την τεχνολογία Centrino 2. Υπόψιν ότι η Centrino 2 κυκλοφόρησε αυτό το καλοκαίρι.


    http://www.intel.com/products/centri...ino2/index.htm

    στο "Prefer to watch?" έχει ενημερωτικά videos.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WagItchyef : 06-10-08 στις 17:44.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΙΑΤΟ
    Router
    Linksys WAG354G
    Το συγκεκριμένο δίλλημα προσπαθώ να λύσω και εγώ αυτή την περίοδο.
    Μετά από μια βόλτα στο πλαίσιο θα επιβεβαιώσω αυτό που λένε όλοι: Η ποιότητα του Toshiba είναι κάτι παραπάνω από οφθαλμοφανής.
    Από την άλλη όμως η ισχύς που κρύβει μέσα του το Ιron δεν παίζεται.Με μια επέκταση εγγύησης όμως μπορείς κάλλιστα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο σε τυχόν αναποδιές.
    Τις διαφορές στις επιδόσεις των καρτών μπορείς να τις δεις εδω :http://www.notebookcheck.net/Mobile-...ist.844.0.html

    Όταν με το καλό αποφασίσεις πες μας μήπως καταλήξω και εγώ κάπου.
    Extraordinary Ways Of...Life !

  8. #8
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.243
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    WagItchyef για τη μνήμη κάνεις λάθος φίλε και το λέει και η ίδια η MS ότι θες 64bit λειτουργικό για να αξιοποιήσεις τα 4GB.
    http://support.microsoft.com/kb/929605
    For Windows Vista to use all 4 GB of memory on a computer that has 4 GB of memory installed, the computer must meet the following requirements:
    • The chipset must support at least 8 GB of address space. Chipsets that have this capability include the following:
    • Intel 975X
    • Intel P965
    • Intel 955X on Socket 775
    • Chipsets that support AMD processors that use socket F, socket 940, socket 939, or socket AM2. These chipsets include any AMD socket and CPU combination in which the memory controller resides in the CPU.
    • The CPU must support the x64 instruction set. The AMD64 CPU and the Intel EM64T CPU support this instruction set.
    • The BIOS must support the memory remapping feature. The memory remapping feature allows for the segment of system memory that was previously overwritten by the Peripheral Component Interconnect (PCI) configuration space to be remapped above the 4 GB address line. This feature must be enabled in the BIOS configuration utility on the computer. View your computer product documentation for instructions that explain how to enable this feature. Many consumer-oriented computers may not support the memory remapping feature. No standard terminology is used in documentation or in BIOS configuration utilities for this feature. Therefore, you may have to read the descriptions of the various BIOS configuration settings that are available to determine whether any of the settings enable the memory remapping feature.
    An x64 (64-bit) version of Windows Vista must be used.
    Aν τα δίνουν με 32bit λειτουργικό απ' το Πλαίσιο είναι όχι γιατί είναι χαζοί όπως λες, αλλα γιατί είναι έξυπνοι, μιας και τους κοστίζει λιγότερο.

    Όσο για τη DDR3 του turboX ξεχνάς μάλλον ότι θα δουλεύει σε πολύ χειρότερο CAS latency απ' την ddr2.

    Όσον αφορά την επιλογή: Περι ορέξεος κολοκυθόπιτα. Σε όποιον άρεσουν τα turboX πάει και τα αγοράζει.

  9. #9
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παντως 15.4" λαπτοπ με nVidia 9800m gts θα εχει πολυ ενδιαφερον να δω τι κανει απο πλευρας θερμοτητας-αυτονομιας....
    Εγω δεν θα επαιρνα τετοιο ρισκο...

    ........Auto merged post: haHa πρόσθεσε 3 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WagItchyef Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τα 64-bit Vista έχουν προβλήματα drivers επειδή δεν είναι τόσο διαδεδομένα όσο τα 32-bit. Μιλώντας πάντως από άποψη επιδόσεων, οι επεξεργαστές είναι 64-bit, και είναι σχεδιασμένοι να έχουν την μέγιστη απόδοση σε 64-bit εφαρμογές και λειτουργικά.
    Κανενα προβλημα δεν εχουν τα vista 64bit απο drivers..
    Αυτο αναλαμβανει να το υποστηριξει η εταιρια..
    Ποιοτικα λαπτοπ οπως dell precision,ibm thinkpad,hp compaq ερχονται με ΟΛΟΥ΅τους απαραιτητους drivers για windows vista 64bit.

    Αλλες μη σοβαρες εταιριες δινουν λαπτοπ με 4GB Ram που δεν μπορει να εκμεταλλευτουν τα 32bit vista..
    Να ειναι καλα το marketing που επιτασσει οτι πρεπει να λεμε οτι εχει 4GB ram το λαπτοπ στην διαφημιση. (ασχετα αν δεν τα εκμεταλλευεται λογω 32bit λειτουργικου)

    ........Auto merged post: haHa πρόσθεσε 1 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WagItchyef Εμφάνιση μηνυμάτων

    2. Τα Iron βασίζονται στο Centrino 2 με FSB 1066 MHz και έχουν DDR3 μνήμη σε αυτή τη συχνότητα, ενώ όλα όσα βλέπεις με DDR2 μνήμη, η ταχύτητα της μνήμης τους (και συνήθως και του FSB όταν δεν πρόκειται για Centrino 2) είναι συνήθως το πολύ 800MHz.
    Η διαφορα στις επιδοσεις λογω ddr3 (οταν συγκρινουμε λαπτοπ με ιδιο επεξεργαστη) ειναι αστεια...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haHa : 06-10-08 στις 17:52. Αιτία: auto merged post

  10. #10
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ianos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..είναι το εξής:

    - 1400 ευρώ το budget.

    - Βαριά χρήση video procc και φωτογραφίας καθημερινά.

    - Επιθυμία desktop replacement με δυνατότητες γραφικών που να καλύπτουν το Crisis σε αποδεκτά επίπεδα. (Ως σημείο αναφοράς - δεν καίγομαι, αλλά αν τα καταφέρω και βρω το χαμένο μου χρόνο πριν τον.. Προυστ, θα ήθελα το λαπτοπίδιο να ανταπαξέρχεται στο τέρας! )


    Λοιπόν, σε αυτά τα λεφτά βρήκα τα εξής δύο:

    1 - Toshiba Qosmio F50-108 με κάρτα γραφικών την 9700M GTS 512MB και μνήμη 3 GB DDR2

    2 - Turbo-X Iron STN84-432 με κάρτα γραφικών την GeForce 9800M GTS 512 MB και μνήμη 4 GB DDR3

    Κατά τα άλλα, αμφότεροι έχουν τον ίδιο επεξεργαστή (Intel Core2 Duo P8400 (2,26 Ghz), ίδιο δίσκο ίδιο FSB - νομίζω.. - και διαφοροποιούνται σε οθόνη (Turbo με υψηλότερη ανάλυση αλλά τι να την κάνω 1680x1050 σε οθόνη 15,4? Άσε που γράφω καθημερινά επί 6ωρο και βάαααααλε.. ) και κάπως αλλά όχι σημαντικά στην επιμέρους συνδεσιμότητα.

    Α, το Τοσιμπίδιο έχει μάλλον και γα τα ηχεία (2.1 Harman Kardon) και εγώ λατρεύω τους James, τους Rammstein και τους Offspring!

    Anyway, θεωρητικώς, αν στα ίδια λεφτά παίρνεις μεγαλύτερη ισχύ στα γραφικά, τότε η λογική λέει "τράβα πλαίσιο, πάρε Turbo".

    Έλα όμως που η αισθητική του Toshiba απλά δεν συγκρίνεται...

    Έλα που δεν ξέρω πόσο να βασίζομαι στο aftersale του Πλαισίου...

    Έλα που όλα καλά με το Turbo, αλλά αν είναι να μου καεί σε 6 μήνες ας πούμε να το χε..

    Και έλα που ΔΕΝ ξέρω πόσο μεγάλη διαφορά έχει η 9800M GTS από την 9700Μ GTS... (To πιο κρίσιμο ερώτημα αυτό είναι!!!!! )

    Οπότε είπα να πάρω και τη γνώμη σας πριν κάνω του κεφαλιού μου!

    ΥΓ: Άσχετο, αλλά μπορώ να ζητήσω προεγκατεστημένα τα XP χωρίς καθόλου τα ΣVista (μπλιαχ, ουστ, ξεκόλλα!!! )?
    Διάβασε αυτό το οποίο αφορά πολύ άσχημη προσωπική εμπειρία με φορητό της Toshiba.

  11. #11
    Εγγραφή
    31-10-2007
    Μηνύματα
    2.805
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    20766/1024 Προφίλ 1
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Pirelli Discus
    SNR / Attn
    7(dB) / 19(dB)
    Πέρασα σήμερα από Πλαίσιο και ξαναέριξα μια ματιά, επειδή πρώτα Ο Θεός, θα πάρω laptop τον Νοέμβριο.

    Ρώτησα έναν υπάλληλο του καταστήματος τι Vista δίνουν με τον Iron, και μου είπε τα 32-bit. Τον ρώτησα αν μπορώ να πάρω των 64-bit και μου είπε ότι γίνεται, και ότι η διαφορά στην τιμή είναι μικρή, περίπου 20 €. Τον ρώτησα μήπως υπάρχει σε αυτή την περίπτωση θέμα drivers, και μου είπε ότι δεν υπάρχει.


    Επίσης κοίταξα ξανά την οθόνη ενός Iron, σε λευκό background κα με μπλε και νομίζω και με μαύρα γράμματα (ήταν από παράθυρο ελέγχου των Vista), και η ευκρίνεια ήταν πολύ καλή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WagItchyef : 23-10-08 στις 23:24. Αιτία: auto merged post

  12. #12
    Εγγραφή
    28-05-2007
    Μηνύματα
    680
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ianos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..είναι το εξής:

    - 1400 ευρώ το budget.

    Κατά τα άλλα, αμφότεροι έχουν τον ίδιο επεξεργαστή (Intel Core2 Duo P8400 (2,26 Ghz), ίδιο δίσκο ίδιο FSB - νομίζω.. - και διαφοροποιούνται σε οθόνη (Turbo με υψηλότερη ανάλυση αλλά τι να την κάνω 1680x1050 σε οθόνη 15,4? Άσε που γράφω καθημερινά επί 6ωρο και βάαααααλε.. ) και κάπως αλλά όχι σημαντικά στην επιμέρους συνδεσιμότητα.

    Η ανάλυση δεν έχει τόσο σημασία.Στην τελική αν το σηκώνει η κάρτα που το σηκώνει πετάς πάνω ότι εξωτερικη οθόνη θές.Η ανάλυση έχει σημασία σε 17άρια κυριώς που προορίζονται για CAD εφαρμογές καθώς τα 15άρια έιναι πιο targetted στην φορητότητα..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ianos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α, το Τοσιμπίδιο έχει μάλλον και γα τα ηχεία (2.1 Harman Kardon) και εγώ λατρεύω τους James, τους Rammstein και τους Offspring!
    Τα ηχεία τα σπάνε.Πολύ καλή καθαρότητα αν και μην περιμένεις τρελλές εντάσεις αν σκέφτεισαι να αντικαταστήσεις το στερεοφωνικό σου.Για laptop μια χαρά είναι.Το woofer ομως το ακούς χωρίς να σπάει.Πρωσωπικά το τραγούδι που χρησιμοποιώ για testing ηχείων είναι το superpredator των Massive attack που γονατίζει το 80% των ηχείων.. :P


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ianos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Anyway, θεωρητικώς, αν στα ίδια λεφτά παίρνεις μεγαλύτερη ισχύ στα γραφικά, τότε η λογική λέει "τράβα πλαίσιο, πάρε Turbo".
    Υπάρχει και το build quality.Μην συγκρίνεις την BMW με το Peugeut 206rally επείδη το δεύτερο τρεχει πιο πολύ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ianos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα όμως που η αισθητική του Toshiba απλά δεν συγκρίνεται...
    Υποκειμενικό είναι αυτό.Εμένα στην αρχη δεν μου άρεσε το glossy του αλλά είνια πολύ πιο όμορφο απο τα Satellite από κοντα..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ianos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα που δεν ξέρω πόσο να βασίζομαι στο aftersale του Πλαισίου...
    Εδώ θα σου έλεγα δεν βασίζεται.Είναι τι σου κάτσει.Εγώ στην Θεσσαλονίκη κατέφυγα σε εξώδικο για πειστουν να μου αντικαταστήσουν συσκευή Dead on Arrival.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ianos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα που όλα καλά με το Turbo, αλλά αν είναι να μου καεί σε 6 μήνες ας πούμε να το χε..
    Βλέπε τι έλεγα πάνω για build quality...Και το πιο σημαντικό ΔΙΑΒΑΣΕ τους όρους εγγύησης και τα μικρά γράμματα.Πχ η Toshiba πέρνει 50e για να κοιτάξει laptop εκτός εγγύησης ενώ η Sony 200.Λεπτομέρειες σαν αυτό σε γλυτώνουν από εγγεφαλικά μετά..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ianos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και έλα που ΔΕΝ ξέρω πόσο μεγάλη διαφορά έχει η 9800M GTS από την 9700Μ GTS... (To πιο κρίσιμο ερώτημα αυτό είναι!!!!! )
    ~1300 3Dmarks σε ιδιο configuration

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ianos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ: Άσχετο, αλλά μπορώ να ζητήσω προεγκατεστημένα τα XP χωρίς καθόλου τα ΣVista (μπλιαχ, ουστ, ξεκόλλα!!! )?
    Δυστυχώς όχι.Πάρε ότι θές και μετά βάλτου ότι θές.Εγώ πηρα το Toshiba και του έχω ήδη Ubuntu πάνω και MacOs για Iphone Developement....Τα vista υπάρχουν σε resized partition...

    Σήμερα είναι η 2η μου μέρα με το Quosmio και απο κοντά μου άρεσει πιο πολύ απο ότι στα χαρτιά.Ο λόγος που το επέλεαξα προσωπικά είναι η 3ής αρχική με δυνατότητα επέκτασης εγγύηση και το γενικό build quality.

    Δες και στο Multirama σου δίνουν και ένα χρόνο εγγύηση κλοπής...

  13. #13
    Εγγραφή
    31-10-2007
    Μηνύματα
    2.805
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    20766/1024 Προφίλ 1
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Pirelli Discus
    SNR / Attn
    7(dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minos197 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς όχι.Πάρε ότι θές και μετά βάλτου ότι θές.Εγώ πηρα το Toshiba και του έχω ήδη Ubuntu πάνω και MacOs για Iphone Developement....

    Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για development σε Mac OS X, πως το εγκατέστησες σε μηχάνημα που δεν είναι της Apple;

  14. #14
    Εγγραφή
    28-05-2007
    Μηνύματα
    680
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Αν έχει intel και nvidia μια χαρά παίζει xωρίς πολλά γιατροσόφια.
    Ψάξε στο piratebay για kalyway ή iDeneb v1.3

  15. #15
    Εγγραφή
    20-10-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το iron είναι Clevo M860, ένα review μπορείς να δεις εδώ. Αν ψάξεις στο google για Clevo M860 θα βρεις και άλλα.

    Αν και με τα παλιά turbo-x έβγαζα σπυράκια, αυτό το μοντέλο είναι αρκετά ποιοτικό. Ιδανικό θα ήταν αν η ανάλυση ήταν ένα κλικ πιο κάτω (1440x900) ή η οθόνη ήταν 17 ιντσών.

    Τα toshiba από την άλλη έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής πράγμα που όμως -κατά τη δική μου άποψη- δεν φαίνεται στα καινούργια της μοντέλα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Laptop Turbox drivers?
    Από AGGANIS στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-13, 20:53
  2. XP σε TurboX / Innovator Laptops
    Από t4ur1n3 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-08, 20:38
  3. Δίλημμα LG VS TOSHIBA
    Από iphi1986 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-08, 20:38
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-08, 00:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας