Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    06-04-2007
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    16379/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    PIRELLI
    SNR / Attn
    7-11(dB) / 24(dB)
    Παραθέτω ένα σύντομο ιστορικό για να καταλάβετε πόσο ταλαιπωρεί ο πΟΤΕ τους εναλλακτικούς και κατ'επέκταση και εμάς τους πελάτες τους και πόσο καλύτερες υπηρεσίες θα μπορούσαμε να απολαμβάνουμε αν υπήρχε μια στοιχειώδης συντήρηση του δικτύου από τον πΟΤΕ..:

    Έχοντας μια αρκετά καλή γραμμή, πήγα στην ΟΝ στο Μαρούσι (εννοείται πως δεν ασχολούμαι με το 13801) να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε με τη γραμμή μιας φίλης η οποία αντιμετώπιζε σοβαρό πρόβλημα - λέγε με cross jumpering με γραμμή του ΟΤΕ ... - (για να σας κρατήσω σε αγωνία, θα σας πώ στο τέλος τι έγινε με το πρόβλημα αυτό...).

    Μια που ήμουν εκεί λοιπόν τους είπα να ρίξουν μια ματιά και στη δική μου γραμμή, γιατί μετά την αναβάθμιση του firmware παρότι συγχρόνιζα χαμηλότερα (ελέω Noise Margin) - από 15,3Μb με Noise Margin 6-7dB σε 13,5-14Mb με Noise Margin 9dB -, είχα περισσότερα errors.
    Μετά από ένα τεστακι που έτρεξε ο τεχνικός, είδε πως είχα πρόβλημα με τις τάσεις της γραμμής και ότι πρέπει να δηλωθεί βλάβη στον πΟΤΕ. Παρότι είχα τους ενδοιασμούς μου τελικά δέχτηκα.

    Από τότε και αφού κυριολεκτικά πρέπει να έχει δοθεί γύρω στις 15 φορές βλάβη στον πΟΤΕ τους τελευταίους 2-3μήνες, έμεινα γύρω στις 10 μέρες χωρίς υπηρεσίες και όταν επανήλθαν συγχρόνιζα 0,6UP και 8DOWN με υπερβολικό θόρυβο στη γραμμή μου (τόσο που σήκωνα το τηλ. και πιο πολύ ακουγόταν ο θόρυβος παρά ο χτύπος) παρότι το πρόβλημα στην τάση είχε επιδιορθωθεί. Περιττό να σας πω το πόσο αστείες ήταν οι απαντήσεις του πΟΤΕ στις βλάβες - από ότι δεν υπάρχει πρόβλημα από μεριά του πΟΤΕ και είναι πρόβλημα παρόχου μέχρι ότι δεν έχει όνομα το κουδούνι μου..!!! -

    Τελικά, μετά από ολη αυτή την ταλαιπωρία και αφού είδαν ότι δεν θα σταματούσα ούτε εγώ ούτε η ΟΝ (και μπράβο στα παιδιά) να στέλνουμε βλάβες, είπαν να επιδιορθώσουν το πρόβλημα.

    Τα χαρακτηριστικά που έχει πλέον η γραμμή μου, τα βλέπετε στο προφίλ μου. Επίσης σημειώνω πως με έβαλαν σε Fast Path και ότι έχω ελάχιστα errors.

    Όσων αφορά το πρόβλημα της φίλης μου, σας πληροφορώ ότι το πρόβλημα του πελάτη του πΟΤΕ είχε λυθεί μέσα σε 5 ημέρες ενώ η φίλη μου έμεινε με νεκρή γραμμή για πάνω 1,5 μήνα και αφού δηλώσαμε πάνω από 7 φορές βλάβη στον πΟΤΕ.

    Όπως καταλαβαίνετε αυτά είναι απλώς ενδεικτικά για τον απαράδεκτο πόλεμο που κάνει ο πΟΤΕ στους εναλλακτικούς, ώστε να πουλάει τη δήθεν καλύτερη εξυπηρέτηση πελατών και να επιστρέφουν οι απογοητευμένοι από τον πάροχο τους πελάτες που νομίζουν ότι η όλη αργοπορία είναι δική του ευθύνη αφού στην τελική "δικοί του πελάτες είναι".
    Εννοείται πως οι εναλλακτικοί δεν είναι άμοιροι ευθυνών απλώς ως συνήθως ο δυνατός θέτει τους κανόνες του παιχνιδιού...

    ΥΓ. Μου φαίνεται αδιανόητο το ότι τη διαχείριση του δικτύου την έχει ο ΟΤΕ και δεν έχει συσταθεί μια ανεξάρτητη εταιρεία για αυτό το σκοπό...

  2. #2
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οχι απλα πολεμο κανει πυρηνικο ολεθρο αν μπορουσε να τους εξολοθρευσει
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  3. #3
    Εγγραφή
    03-06-2006
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6900/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    SpeedTouch 585v6 fw 743
    SNR / Attn
    5(dB) / 47(dB)
    Έπεσε όμως και ο πέλεκις...για να δούμε θα συνετιστούνε?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails OTE_fine.JPG  


  4. #4
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Περιοχή
    ΔΑΣΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    751
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    14400/1988
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Wind - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    ΔΕΝ ΛΕΩ
    SNR / Attn
    8(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Kατι μου λεει οτι οι Γερμανοι θα παρακεινουν τους εργαζομενους για κατι τετοια για να υπερισχυσουν και να εχουν περισοοτερα κερδη !!!! Εξου και τα τελευταια προστιμα γιατι μετα την διαχειρηση απο αυτους θα γινει της μουρλης στην αγορα !!!!!! Κλαψ δεν θελω να γυρισω στο Ποτε και να πληρωνω τα μαλλια μου με την δηθεν δικαιολογια οτι τωρα θα ειναι καλυτερα , κλαψ παει το tv premium , η γραμμουλα μου !!!!!!!!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-07, 16:35
  2. Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-07, 14:54
  3. Παρέμβαση ΣΕΠΕ στην κόντρα ΟΤΕ με εναλλακτικούς
    Από [+=]Neo_Geo{Ech13} στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-05, 21:02
  4. Ο ΟΤΕ απειλεί με κόψιμο εναλλακτικους παροχους σταθερης τηλ
    Από mechdim στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-03, 09:22
  5. Τώρα που θα έχουμε εναλλακτικούς φορείς θα μείνετε στον οτε;
    Από NeK στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-03, 09:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας