Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Περιοχή
    Montreal, Canada
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Distributel
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Καλησπερα ξεκινησα να δουλευω προσφατα σε νετ καφε της Ηλιουπολης οπου παρατηρω τα εξης προβληματα :

    1) Σε ασχετες χρονικες στιγμες,το Internet πεφτει και ή επανερχεται μετα απο λιγο, ή θελει επανεκινηση το router. Αυτο μπορει να συμβαινει καθε 5' καμια φορα ή μπορουν να περασει 12ωρο και να μην παρουσιασει προβλημα. Σημερα παρατηρησα οτι αν και κατεβαζα με 1,2 MB/s, η γραμμη δεν επεσε, ενω οταν μπηκαν 2 ατομα να παιξουν Lineage αρχισε να πεφτει. (μπορει να ηταν τυχαιο,και αυτοι παιξαν για αρκετη ωρα πριν αρχισει να τους πεταει απλα το αναφερω γιατι δεν πιστευω οτι υπερφορτωνεται η γραμμμη).

    2) Δεν μπορω να ανοιξω ports για τις εφαρμογες. Χρησιμοποιουμε τα Router της ZyXeL (662 και 662 wireless νομιζω το full model name ειναι 662-D1) αλλα και το router που εχει δωσει ο OTE το Sagem F@ST 2404. Εκτος του οτι στα ZyXeL μπορω να εχω ενεργο 1 μονο rule για ports (βγαζει error οταν παω να προσθεσω κι'αλλο),στο F@ST που εχω ρυθμισει τις ports (με το πιο ανθρωπινο interface του) παλι μου βγαζει λαθος.

    Η γραμμη απ'οσο ξερω ειναι Dynamic IP δεν ειμαι σιγουρος αν εχει σχεση αυτο. Οταν "ανοιξαμε" τα ports 6112 - 6119 το battle.net αρχισε να δουλευει (Europe gateway) αν και δεν μας "βλεπουν" οταν φτιαχνουμε εμεις παιχνιδι (οταν κανουμε host). Το μTorrent ακομα παρουσιαζει λαθος στο port checker οπως και το BitComet βγαζει "Blocked" στην port tou. Και τα δυο κατεβαζουν,αλλα οχι με τις ταχυτητες που θα επρεπε (για 24αρα γραμμη,απο private tracker με MegaSeeder).

    Μιλησαμε με OTE και μας ειπαν οτι θα ελενξουν την γραμμη απο την μερια τους,οποτε το 1ο μπορει και να φτιαχτει. Για το 2ο καμια ιδεα ?

    Ευχαριστω προκαταβολικα.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-08-2006
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    1)Αρχικά να περιμένουμε να δούμε τι θα σου πουν απο τον ΟΤΕ, εγώ πάντως που είχα ένα αντίστοιχο πρόβλημα με έναν συνδρομητή μας net cafe και αυτό και ενώ είχα ελέγξει την γραμμή όσον αφορά τον ΟΤΕ, διαπίστωσα πως έφταιγε το πολύμπριζο στο rack του, με αποτέλεσμα να επανεκκινεί σε απροσδιόριστα χρονικά διαστήματα, αυτό που γενικά λέω είναι ότι το κάθε RACK θα πρέπει να είναι τακτοποιημένο άψογα διότι προκύπτουν πολλά προβλήματα απο τσαπατσούλικα rack, επίσης 9 στους 10 πελάτες του ΟΤΕ ευθύνονται οι ίδιοι για προβλήματα που έχουν στην γραμμή τους, στην συγκεκριμένη περίπτωση έπρεπε να του βρω το πρόβλημα στο πολύμπριζο για να σταματήσει να μου τα πρίζει.....

  3. #3
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Συγγνώμη, άνοιξαν netcafe με απλή γραμμή ADSL?

  4. #4
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexbeav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα ξεκινησα να δουλευω προσφατα σε νετ καφε της Ηλιουπολης οπου παρατηρω τα εξης προβληματα :

    1) Σε ασχετες χρονικες στιγμες,το Internet πεφτει και ή επανερχεται μετα απο λιγο, ή θελει επανεκινηση το router. Αυτο μπορει να συμβαινει καθε 5' καμια φορα ή μπορουν να περασει 12ωρο και να μην παρουσιασει προβλημα. Σημερα παρατηρησα οτι αν και κατεβαζα με 1,2 MB/s, η γραμμη δεν επεσε, ενω οταν μπηκαν 2 ατομα να παιξουν Lineage αρχισε να πεφτει. (μπορει να ηταν τυχαιο,και αυτοι παιξαν για αρκετη ωρα πριν αρχισει να τους πεταει απλα το αναφερω γιατι δεν πιστευω οτι υπερφορτωνεται η γραμμμη).

    2) Δεν μπορω να ανοιξω ports για τις εφαρμογες. Χρησιμοποιουμε τα Router της ZyXeL (662 και 662 wireless νομιζω το full model name ειναι 662-D1) αλλα και το router που εχει δωσει ο OTE το Sagem F@ST 2404. Εκτος του οτι στα ZyXeL μπορω να εχω ενεργο 1 μονο rule για ports (βγαζει error οταν παω να προσθεσω κι'αλλο),στο F@ST που εχω ρυθμισει τις ports (με το πιο ανθρωπινο interface του) παλι μου βγαζει λαθος.

    Η γραμμη απ'οσο ξερω ειναι Dynamic IP δεν ειμαι σιγουρος αν εχει σχεση αυτο. Οταν "ανοιξαμε" τα ports 6112 - 6119 το battle.net αρχισε να δουλευει (Europe gateway) αν και δεν μας "βλεπουν" οταν φτιαχνουμε εμεις παιχνιδι (οταν κανουμε host). Το μTorrent ακομα παρουσιαζει λαθος στο port checker οπως και το BitComet βγαζει "Blocked" στην port tou. Και τα δυο κατεβαζουν,αλλα οχι με τις ταχυτητες που θα επρεπε (για 24αρα γραμμη,απο private tracker με MegaSeeder).

    Μιλησαμε με OTE και μας ειπαν οτι θα ελενξουν την γραμμη απο την μερια τους,οποτε το 1ο μπορει και να φτιαχτει. Για το 2ο καμια ιδεα ?

    Ευχαριστω προκαταβολικα.
    Για το 2ο αν δεν γίνει απόδοση ξεχωριστή IP/μηχάνημα μη περιμένεις κ πολλά πράγματα..

    Όπως και να έχει το στήσιμο που περιγράφεις είναι καθαρά ερασιτεχνικό, σα να έβαζα στο σπίτι μου άλλα 4 PC και 4 καρέκλες κ τους έδινα internet.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    speedport w724v
    Path Level
    Fastpath
    Sorry κι όλας αλλά συζητάμε για προβλήματα που έχει internet cafe στην ΗΛΙΟΥΠΟΥΛΗ (όχι στη κολοπετινιτσα) και προσπαθεί να πουλήσει υπηρεσίες με μια adsl γραμμή? Πλάκα κάνετε? lol πόσο καιρό περιμένει να δουλέψει με αυτή τη λογική? good luck

  6. #6
    Εγγραφή
    28-04-2007
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    929
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Path Level
    Interleaved
    σε παρόμοιο προβλημα (όσον αφορα την πρώτη σου ερώτηση) μετα από αλλαγή router (συγκεκριμμένα από zyxel σε linksys) διορθώθηκε. Δλδ δεν πεφτει πλέον η γραμμή και μειώθηκε αισθητά το lag στα games. εννοείται πως ιντερνετ για borwsing και downloading πατάει σε άλλη γραμμή μέσω proxy με ομαδοποίηση των pc. προχειρες λύσεις προς χάρην της μείωσης του κόστους.
    και γω συμφωνώ ότι δεν ειναι σωστο στήσιμο για νετ καφε όμως .. μεγάλος αριθμός νετ καφέ στην Αθήνα λειτουργούν έτσι, καλώς ή κακώς.
    όσο για το 2ο συμφωνώ με τον DSLaManiaC .
    Roy: No, there you go, I just heard it come on. No, that's the music you hear when it comes on. No, that's the music you hear when..I'm sorry, are you from the past?

  7. #7
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    speedport w724v
    Path Level
    Fastpath
    Διαφωνώ κάθετα στο ότι πολλά Internet cafe λειτρουργούν στην Αθήνα με adsl γραμμές. Ίσως να έχουν κάποιες adsl για backup ή ακόμα αν θες για browsing, όμως στο gaming δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση γιατί πολύ απλά η διαφορά είναι αισθητή και το delay είναι το Α και το Ω. Θα μου πεις, ναι ok, η κυρία που θέλει απλά να δει το mail της δε προκειται ποτέ να διαπιστώσει διαφορά αλλά θα σου αντιπαραθέσω πως αν το μαγαζί σου δεν είναι π.χ. επι της πανεπιστιμίου πόσες κυρίες θα έρθουν να δουν το mail τους? Στο gaming, που προσφέρει και σταθερή πελατεία, στηρίζονται. Συγνώμη που βγάινω εκτός θέματος, όσο αναφορά το topic, αλλά τρελαίνομαι με την επιμονή κάποιων να προσπαθούν να βγάλουν χρήματα, παρέχοντας ουστιαστικά το απόλυτο μηδέν.

  8. #8
    Εγγραφή
    28-04-2007
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    929
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαφωνώ κάθετα στο ότι πολλά Internet cafe λειτρουργούν στην Αθήνα με adsl γραμμές. Ίσως να έχουν κάποιες adsl για backup ή ακόμα αν θες για browsing, όμως στο gaming δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση γιατί πολύ απλά η διαφορά είναι αισθητή και το delay είναι το Α και το Ω. Θα μου πεις, ναι ok, η κυρία που θέλει απλά να δει το mail της δε προκειται ποτέ να διαπιστώσει διαφορά αλλά θα σου αντιπαραθέσω πως αν το μαγαζί σου δεν είναι π.χ. επι της πανεπιστιμίου πόσες κυρίες θα έρθουν να δουν το mail τους? Στο gaming, που προσφέρει και σταθερή πελατεία, στηρίζονται. Συγνώμη που βγάινω εκτός θέματος, όσο αναφορά το topic, αλλά τρελαίνομαι με την επιμονή κάποιων να προσπαθούν να βγάλουν χρήματα, παρέχοντας ουστιαστικά το απόλυτο μηδέν.
    φίλε kover έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα λες και τα βλέπω καθημερινά αυτά τα προβλήματα .. δεν είπα ότι καλως ειναι έτσι .. αλλα δυστυχώς υπάρχουν αρκετα νετ καφε που λειτουργούν έτσι. όσο για τις κυρίες που βλέπουν e - mail ή μπαίνουν σε γνωστά site για γνωριμίες είνάι παρα πολλές. Σε νετ καφε εργαζομαι και τα βλέπω.
    δεν λέω πως δεν υπάρχουν και νετ καφε .. που σέβονται τις απαιτήσεις των πελατών και ίσως είναι και τα περισσότερα .. απλά υπάρχει και η άλλη πλευρά.
    Roy: No, there you go, I just heard it come on. No, that's the music you hear when it comes on. No, that's the music you hear when..I'm sorry, are you from the past?

Παρόμοια Θέματα

  1. Net Cafe στο Περιστερι
    Από jamstor στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-07, 13:57
  2. Internet Cafe - HW - SW
    Από pantakos στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-06, 16:30
  3. Internet Cafe
    Από stoni90 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-05, 14:41
  4. Βοήθεια για στησιμο σε Net Cafe
    Από tgrendo στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-04, 23:33
  5. Net Cafe μέσω ΠΙΛΟΤΙΚΟΥ ADSL ΤΗΣ οτεΝΕΤ!
    Από NeK στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-02, 08:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας