Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Το avatar του μέλους fullinactive
    fullinactive Guest
    καλησπέρα σας!

    Δυστυχώς δεν έχω καμία εμπειρία με δίκτυα, πέρα από εντελώς απλά δίκτυα και κάποια πράγματα στην θεωρία... Έτσι θα χρειαστώ την βοήθεια σας.

    Έχω στο σπίτι δυο η/υ οι οποίοι έχουν ασύρματες κάρτες δικτύου για να μπορούν να συνδέονται με το wireless router. Ο ένας είναι συνδεδεμένος ήδη, ενώ ο άλλος οχι. Αν αφήσω τα settings στο network στην αυτόματη ρύθμιση, θα μπορέσω να έχω ένα δίκτυο που να λειτουργεί σωστά, αν έχω τους δύο υπολογιστές συνδεδεμένους ασύρματα με το router και μεταξύ τους με ένα crossover καλώδιο;

    Μπορεί για κάποιους να φαίνεται και να είναι αστεία η ερώτηση, αλλα την έκανα, γιατί μπορεί να γλυτώσει από αρκετό κόπο....

    Thanks in advance!

  2. #2
    Εγγραφή
    25-04-2006
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5495/31636 kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
    Router
    ZXHN H268Q V7.0
    Δεν καταλαβαίνω την δυσκολία αλλά και την αναγκαιότητα αυτού. Τέσπα
    Το ασύρματο θα δουλέψει σίγουρα εάν ο ασύρματος router έχει ενεργοποιημένη την υπηρεσία DHCP (σχεδόν όλοι το έχουν default). Όσον αφορά την σύνδεση μέσω cross θα δουλέψει και αυτή απλά θα πρέπει να ρυθμίσεις τις NIC χειροκίνητα σε άλλες αντίστοιχες διευθύνσεις.
    Απλά δεν καταλαβαίνω τον λόγο για κάτι τέτοιο. Εάν πιστεύεις ότι θα αυξήσεις την ταχύτητα ανάμεσα στους δύο υπολογιστές λυπάμαι αλλά κάνεις λάθος.
    Το μόνο κέρδος είναι ότι θα συνεχίζεις να έχεις σύνδεση ανάμεσα στους υπολογιστές ακόμα και όταν "χάνεται" το ασύρματο.

  3. #3
    Το avatar του μέλους fullinactive
    fullinactive Guest
    Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε!
    Λοιπόν, τα δυο pc είναι στον ίδιο χώρο και είναι λογικό να θέλω να τα συνδέσω μεταξύ τους με καλώδιο δικτύου έτσι ώστε να μπορώ να μεταφέρω δεδομένα από το ένα στο άλλο όσο γίνεται γρηγορότερα ( για αυτό δεν χρησιμοποιώ απλά ένα εξωτερικό σκληρό...) και ασφαλέστερα, έχοντας παράλληλα ένα κανονικό δίκτυο μεταξύ τους με ο,τι αυτό συνεπάγεται. Θέλω και στα δυο pc να έχω πρόσβαση στο internet, άλλα αυτό γίνεται μέσω ασύρματου router που είναι σε άλλο δωμάτιο.

    Όπως είπα δεν είναι δύσκολο για κάποιον που έχει ασχοληθεί με δίκτυα, απλά θέλω πριν ξεκινήσω να είμαι σίγουρος (οσο γίνεται) οτι δεν θα παρουσιαστούν πολλά προβλήματα.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-04-2006
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5495/31636 kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
    Router
    ZXHN H268Q V7.0
    Τώρα κατάλαβα τι θέλεις να κάνεις αν και δεν συμφωνώ. Δεν είναι και τόσο απλό αυτό. Αφού σετάρεις το δίκτυο ανάμεσα στους δύο υπολογιστές δίνοντας στατικές διευθύνσεις και ρυθμίζοντας τους στο ίδιο workgroup (κάνε και κάποιον φάκελο κοινόχρηστο για να το δοκιμάσεις) τότε θα ενεργοποιήσεις την ασύρματη σύνδεση. Εάν θέλεις να είσαι σίγουρος ότι τα δεδομένα ανάμεσα στους δύο υπολογιστές ταξιδεύουν πάντοτε από το ενσύρματο και όχι μέσω του ασύρματου τότε θα πρέπει στην επιλογή Network connections στο μενού Advanced -> Advanced Settings -> Adapters and Bindings να αλλάξεις την θέση της LAN κάρτας πάνω από την wireless ή μέσω της εντολής route από το command prompt το metric της αντίστοιχα. Η εντολή route print θα σε βοηθήσει να καταλάβεις πως ταξιδεύουν τα πακέτα. Προσοχή χρειάζεται εάν χρησιμοποιείς firewall.

  5. #5
    Το avatar του μέλους fullinactive
    fullinactive Guest
    Ευχαριστώ για ακόμη μια φορά!
    Έτσι το είχα σκεφτεί και εγώ... Να φτιάξω πρώτα την ενσύρματη σύνδεση και μετά την ασύρματη. Θα το κάνω άμεσα, και θα παραθέσω τα αποτελέσματα! Όσο για το firewall, έχει πάρει πόδι εδώ και καιρό...

    p.s. Αλήθεια, γιατί δεν συμφωνείς; Έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο;

  6. #6
    Εγγραφή
    25-04-2006
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5495/31636 kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
    Router
    ZXHN H268Q V7.0
    Είμαι λάτρης του καλωδίου και της μιας σύνδεσης.
    Θα προσπαθούσα να βρω τρόπο να τα συνδέσω όλα μέσω switch όσο και εάν δεν βοηθούσαν οι χώροι και τα δωμάτια και θα καταργούσα το ασύρματο.
    Εάν τελικά δεν έβρισκα τρόπο θα τα άφηνα όλα ασύρματα γιατί είμαι της γνώμης ότι εάν ένα είναι ασύρματο γιατί να μην είναι όλα.

  7. #7
    Το avatar του μέλους fullinactive
    fullinactive Guest
    πραγματικά με έχει μπερδέψει το όλο θέμα... να το αφήσω ασύρματο; να το κάνω ενσύρματο και ασύρματο, να μην κάνω τίποτα...; μάλλον θα δοκιμάσω το μισό - μισό και αν δω οτι δεν παίζει σωστά κάνω το ένα (ασυρματα) και καλά server και το άλλο σε απλό δίκτυο με καλώδιο. Έτσι το παλιό θα είναι και σαν hardware firewall, σωστά;

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-08, 17:27
  2. PCI ενσύρματη και ασύρματη κάρτα δικτύου....
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-08, 10:09
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-06, 22:43
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-06, 01:14
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-04, 22:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας