Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34
  1. #1
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51199/5117
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Καλημέρα σε όλους,
    Απο τις αρχές Σεπτεμβρίου έχουν παρατηρηθεί προβλήματα σε συνδέσεις με ΟΤΕ - conn x στην περιοχή Ν. Ψυχικού. Οι ίδιες συνδέσεις τον προηγούμενο 1,5 χρόνο δούλευαν σταθερότατα. Τώρα παρουσιάζεται αδυναμία πλοήγησης στο Internet 6-7 φορές την ημέρα, χωρίς να έχει χάσει συγχρονισμό η DSL και χωρίς να έχει διακοπεί η επικοινωνία (i.p. έχουν κανονικά). Τα στατιστικά δεν παρουσιάζουν τίποτε το ιδιαίτερα ανυσυχητικό:
    Output Power (Up/Down)[dBm]:
    11,0 / 18,5
    Line Attenuation (Up/Down)[dB]:
    12,0 / 18,0
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 24,0 / 16,5
    Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
    Loss of Framing (Local/Remote):
    0 / 0
    Loss of Signal (Local/Remote):
    1 / 0
    Loss of Power (Local/Remote):
    0 / 0
    Loss of Link (Remote): 0
    Error Seconds
    (Local/Remote):
    1.760 / 0
    FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
    CRC Errors (Up/Down): 0 / 248
    HEC Errors (Up/Down): 0 / 108
    Το router είναι speedtouch 585 v6 με ρύθμιση για PPPoE

    Τα προβλήματα εννοείται οτι δεν ωφείλονται στο router (έγινε αντικατάσταση και παρέμειναν) και ο μόνος τρόπος για να λυθούν είναι επανεκίνηση του router. Το βλαβοληπτικό του OTE έχει ελέγξει το ψηφιακό κέντρο της γραμμής και το έχει χαρακτηρίσει ΟΚ. Ο "τεχνικός" του ΟΤΕ που ήρθε επι τόπου είπε οτι όλα είναι ΟΚ.

    Υπάρχει καμμιά πρόταση ή κάποιος που να αντιμετωπίζει αντίστοιχη παλαβή κατάσταση?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelioslam : 12-10-08 στις 18:58. Αιτία: συμπλήρωση

  2. #2
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51199/5117
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Το router είναι speedtouch 585 v6 με ρύθμιση για PPPoE
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelioslam : 12-10-08 στις 19:00.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Μηνύματα
    4.276
    Downloads
    12
    Uploads
    5
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    2/7(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τσεκαρες την εσωτερικη καλωδιωση του σπιτιου σου? Φιλτρα υπαρχουν?Συναγερμος?

  4. #4
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51199/5117
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Είναι ISDN και δεν υπάρχει πρόβλημα συσκευών. Φίλτρο άλλαξα, τα ίδια. Router άλλαξα τα ίδια. Το κουφό είναι οτι η ip μένει συνδεδεμένη και μπορώ να έχω επικοινωνία με ο,τι είναι πίσω απο το router, αλλά δεν βλέπουν οι πίσω απο το router internet...

  5. #5
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Μηνύματα
    4.276
    Downloads
    12
    Uploads
    5
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    2/7(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelioslam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι ISDN και δεν υπάρχει πρόβλημα συσκευών. Φίλτρο άλλαξα, τα ίδια. Router άλλαξα τα ίδια. Το κουφό είναι οτι η ip μένει συνδεδεμένη και μπορώ να έχω επικοινωνία με ο,τι είναι πίσω απο το router, αλλά δεν βλέπουν οι πίσω απο το router internet...
    Ενα παρομοιο προβλημα που ειχα.το ελυσα αλλαζωντας ρουτερ.....

  6. #6
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51199/5117
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Μπορείς να δώσεις παραπάνω στοιχεία? Τύπο γραμμής και Router? Προς τα εκεί τείνω και εγώ αλλά σε άλλες γραμμές το router πάει μιά χαρά...

  7. #7
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    SpeedPort W724V
    και Ηλιουπολη το ιδιο προβλημα τελευταια πολλα disconnects
    JP

  8. #8
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51199/5117
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Για Madness - Συνεχίζει το πρόβλημα ή το έλυσες?

  9. #9
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Περιοχή
    ΑΝΩ ΜΕΛΙΣΣΙΑ
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΝΩ ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 1-2 ΜΗΝΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΣΥΝΔΕΣΕΙΣ. ΠΕΦΤΕΙ Η ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΙ ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ (20 - 30), ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤ' ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΟΛΗ ΤΗ ΜΕΡΑ.
    ΔΗΛΩΣΑ ΒΛΑΒΗ ΓΡΑΜΜΗΣ ΣΤΟ 121, ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΑΡΧΕΙΑ Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ Η ΣΥΝΔΕΣΗ.
    ΤΟ DSLAM MOY ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΠΕΝΤΕΛΗ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ

  10. #10
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51199/5117
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Φίλε hrcshots, είσαι σίγουρος οτι έχεις αποσυνδέσεις? το ενδεικτικό σου του DSL σβήνει? Στην δική μου την περίπτωση, όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο, ΔΕΝ ΕΣΒΥΝΕ, είχα δίκτυο αλλά δεν έβλεπα internet. Για έλεξε το και απάντησε γιατί υποψιάζομαι οτι βρήκα λύση. Επίσης δες και πόσα και τί errors εχει καταγράψει το router.

  11. #11
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.154
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16800/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    Thomson 585 V7
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 19(dB)
    Στο router που δίνει ο ΟΤΕ το baudtec, ΠΟΥ βλέπουμε αν υπάρχουν αποσυνδέσεις??? Έψαξα, αλλά.............. Με το άλλο ρουτερ (speedstream) αν και δεν σου δείχνει αποσυνδέσεις, οπωσδήποτε είχα.....γιατί άλλαζε στιγμιαία και το εικονίδιο στα Vista γράφωντας "μόνο τοπικά" αλλά και οι ιστοσελίδες κάποιες φορές κολούσαν. Τώρα δεν παρατηρώ τέτοια φαινόμενα, αλλά θέλω να σιγουρευτώ.......για να το δηλώσω σαν βλάβη (αν υπάρχει).
    Επίσης και πολύ σημαντικό, αργει και σε σας να κάνει ΠΟΛΥ ΩΡΑ login μόλις συγχρονίσει το modem??? Στην τελλάς μόλις συγχρόνιζα μετά απο 2 δεύτερα ήμουν logged......ενώ τώρα θα περιμένω απο 1 λεπτό ως και 3-4........................................ Γιατί έτσι??
    Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογεννεί, φυτόν ουράνιον και βλάστημα θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην! Έσσεται ήμαρ... Μείνετε στην φωτεινή πλευρά..

  12. #12
    Εγγραφή
    18-10-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Μια απο τα ιδια με disconnects εδω στο μακρινο για εσας αιγιο... σχεδον απο την αρχη που ειχα την συνδεση, ανα τακτα χρονικα διαστηματα πεφτουν για 3ημερο++ μαζικα disconnects (εννοωντας χανει τον συγχρονισμο αλλα συνηθως οχι την συνδεση ιντερνετ), δηνωνω βλαβη, δουλευει για μερικες μερες, παλι τα ιδια μετα... τωρα που γραφω ειμαι στο 6ο dc στα 7-8 λεπτα... αν βαλεις μεσα και τα 30 δευτερα που θελει περιπου να ξαναπαρει μπροστα... επος.

    μπορει να μην χρησιμοποιω το ιντερνετ για σοβαρο λογο (βλεπε δουλεια) αλλα το πληρωνω το ρημαδι, και αδρα μαλιστα (ote παγιο + connex). εδω δεν παιζει εναλλακτικος παροχος, it's their (ote) way or the not internet way, και δεν ψηνομαι για αλλη εταιρεια (οτε παγιο + isp) λογω του οτι θελω να αποφυγω διαμαχες του στυλ δεν φταιμε εμεις, φταιει ο οτε, δεν φταιει ο οτε, φταιει η χ ψ ζ εταιρεια (τετοια ανοργανωσια δεν εχω δει πουθενα παρα στο ελληνικο δημοσιο).
    ερχομαι σπιτι ρε γμτ να χαλαρωσω λιγο, και δεν μπορω μερικες φορες ουτε τα μειλ μου να δω...

    router: speedtouch 585v6 (wifi εκδοση)

  13. #13
    Εγγραφή
    30-03-2004
    Περιοχή
    Βυρωνας,Αθηνα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    Tellas - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Τα ιδια και εδω σημερα.Καθε 1-2 ωρες αποσυνδεση.Φαινεται εχουμε να διαλεξουμε ειτε αναμεσα σε υψηλα pings ειτε με αποσυνδεσεις.Μαλλον δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα στο ελλαδισταν.
    Το μονο παρηγορο ειναι οτι το warcraft μετα το patch εχει καταντησει τοσο γελοιο που δεν αξιζει η ενασχοληση με αυτο,οποτε δεν με ενοχλουν πλεον τοσο πολυ οι αποσυνδεσεις.

  14. #14
    Εγγραφή
    18-10-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    συμβιβαστηκες δλδ? καταρχας εγω σου μιλαω για μεσο ορο disconect ανα δυο λεπτα, οχι ανα μια ωρα... και εγω δεν θα ειχα ιδιαιτερο προβλημα αν ηταν ετσι, εστω και αν εγω παιζω ακομα και τωρα wow. τπτ, την δευτερα θα τους παρω τηλεφωνο και θα τους δωσω διωρια μια εβδομαδα να μου πουνε τι φταιει και αν φταινε αυτοι να το φτιαξουν... ουτε καν αυτο δεν μου εχουν πει. ελεος πια... διαφορετικα υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες... εστω και αν σου βγαζουν λιγο το λαδι, η δουλεια να γινει.

    παντως αυτο δεν θα το καταλαβω ποτε με τον ελληνα... πληρωνεις, σου χρωστανε και σου ειναι υποχρεοι, οχι το αντιθετο επειδη εχεις γρηγορη συνδεση (σε 4χ "" το γρηγορη συνδεση). πληρωνεις, παιρνεις, δεν παιρνεις, πας σε αλλο μαγαζι. απλα πραγματα.

  15. #15
    Εγγραφή
    19-10-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    TG585 v7
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,5(dB)
    Καλημέρα σε όλους,

    αποσυνδέσεις έχω και στα Βριλήσσια με Sagem 1500WG , ανάβει το κόκκινο λαμπάκι (ΑLM) αλλά δείχνει να είναι συγρχονισμένο.

    Έβαλα ένα παλιό crypto f320 και όλα εδώ και μισή ώρα δείχνούν να πηγαίνουν καλά.

    Αυτές οι αποσυνδέσεις συμβαίνουν τα τελευταία 24ωρα

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αποσυνδέσεις από Connx κάθε 2 ώρες
    Από mac1973 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-08, 02:23
  2. OTE connx @ work και αποσυνδεσεις
    Από SynergyGuru στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-08, 18:41
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-08, 04:56
  4. Connx 768 συνεχεις αποσυνδεσεις.
    Από dilliger στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-07, 06:14
  5. ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΣΤΟ CONNX
    Από palioype στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-07, 23:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας