Σελ. 5 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 130
  1. #61
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ActiveX είναι κακός κώδικας με πολλές τρύπες. Μόνο η ΜΣ τον έχει ενστερνηστεί, αλλά προσπαθεί να τον αποτεινάξει.
    Τώρα για Javascript ή VBScript ...

    Eίναι "το" και όχι "τα".
    Παρακαλώ πολύ, όχι γνώμες ασχέτων σε ένα τόσο σοβαρό θέμα. Χωρίς το ActiveX τα Windows δεν μπορούν να δουλέψουν και όλα τα προγράμματα για Windows το χρησιμοποιούν. *Δεν* είναι μόνο η δυνατότητα που έχει ο Browser να τρέχει embedded code. Μην παραπληροφορούμε τους αναγνώστες.

    Το ΟΟ υποστηρίζει μερικώς ActiveX interface από την έκδοση 1.1. Με ενδιαφέρει να ολοκληρωθεί όπως και σε κάθε άλλο Windows προγραμμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 14-10-08 στις 19:51.

  2. #62
    Εγγραφή
    16-02-2006
    Περιοχή
    Ατλάντα (ΗΠΑ)
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    886
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Έτσι μπράβο. Άντε και με το καλό στο OO4 το οποίο θα κάνει και debug σε corrupt αρχεία του Μ$ office!
    "Να είσαι η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο" - Γκάντι

  3. #63
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Γενικά πάντως έχοντας δει το πρόγραμμα αυτό από τις πιο παλιές τους εκδόσεις, έχει κάνει τρομερά βήματα επίσης διακρίνω και πολύ πολύ μεγάλες προοπτικές

  4. #64
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Alcatel 780
    Βασικά έχω κάτι πρότυπα εξελάκια στα οποία έχω φτιάξει ένα VB κώδικα από το 1998 (μιλάμε για 20 γραμμές κώδικα), και τα οποία τα χρησιμοποιώ έκτοτε κατά κόρον στη δουλειά μου. Από τότε ήθελα να χρησιμοποιήσω το Staroffice της εποχής αλλά η μη υποστήριξη του παραμένει το μόνο πρόβλημα εδώ και 10 χρόνια.
    Δε βαριέσαι, έτσι κι αλλίως το MSoffice "δανεισμένο" το έχω από τότε.
    Για το μέσο χρήστη το Openoffice πάντως υπερ αρκετό είναι.
    Portable CD player

  5. #65
    Το avatar του μέλους gpan
    gpan Guest
    Από άποψη ταχύτητας απόκρισης στο άνοιγμα των αρχείων φυσάει! Άμα είχε και live preview όπως το office 2007 θα ήταν όλα τα λεφτά!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gpan : 15-10-08 στις 11:24.

  6. #66
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    794
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    ΤΕΕ
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    USR 9108Α
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stivakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση, να το βάλουν στο Intrepid ή θα περιμένουμε κανά εξάμηνο να το δούμε?
    Γιατί να περιμένεις εξάμηνο; Αφού το Οο βγήκε σχεδόν ένα μήνα πριν το Intrepid θα το έχουν βάλει ήδη.

  7. #67
    Εγγραφή
    16-02-2006
    Περιοχή
    Ατλάντα (ΗΠΑ)
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    886
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ίσως αυτή η αλματώδης εξέλιξη του ΟΟ να βοηθήσει στην διάδοση των υπερ-φορητών Η/Υ, οι οποίοι έρχονται συνήθως με κάποιο Λίνουξ λειτουργικό. Πάντως μπράβο τους ξανά που με το παράδειγμά τους προωθούν την διοίκηση ολικής ποιότητας (TQM) που τόσο λείβονται τα άλλα πακέτα παρόμοιων εφαρμογών.
    "Να είσαι η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο" - Γκάντι

  8. #68
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    794
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    ΤΕΕ
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    USR 9108Α
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZackNV Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως μπράβο τους ξανά που με το παράδειγμά τους προωθούν την διοίκηση ολικής ποιότητας (TQM) που τόσο λείβονται τα άλλα πακέτα παρόμοιων εφαρμογών.
    Τι είναι η διοίκηση ολικής ποιότητας;;

  9. #69
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Alcatel 780
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Petros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι είναι η διοίκηση ολικής ποιότητας;;
    Ε δεν κατάλαβες;
    Είναι η κλήση μεριζόμενης ανασύνταξης ...

    Χωρίς παρεξήγηση ελπίζω
    Portable CD player

  10. #70
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το καταβάζω και περιμένω να δω τι θα λέει. Η έκδοση 2.0 πάντως είχε πάρα πολλά προβλήματα συμβατότητας τόσο με Word όσο και με Excel όπου πραγματικά έχανε τη μπάλα. Για Access δεν το συζητάω, γελάνε οι πέτρες.

    Γενικά το έχω βάλει σε χρήστες στη δουλειά μου εδώ και 1.5 χρόνο και μπορώ να πω ότι απλά δεν βολεύει. Όσοι ήθελαν να κάνουν σοβαρή δουλειά με Excel και Word γύρισαν σε MS Office. Όσοι απλά έγραφαν κανένα κείμενο το πάλεψαν με OO κουτσά στραβά.

    Πάντως από ταχύτητα απόκρισης ήταν κακό....

    Για να δούμε λοιπόν.

  11. #71
    Εγγραφή
    06-11-2005
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Thumbs up
    Παρατήρησα τα εξής:

    Βελτιωμένος συλλαβισμός χωρίς γκρι κενά και απώλεια σελιδοποίησης με την αλλαγή της γραμματοσειράς.

    Προσθήκη συντομεύσεων (π.χ. Ctrl+1 --> Format Cells )

    Solver επιτέλους!

    Plugin manager, media player

    Ταχύτερο συνολικά και με 60 ΜΒ στη μνήμη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chao : 16-10-08 στις 20:30.

  12. #72
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Petros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να περιμένεις εξάμηνο; Αφού το Οο βγήκε σχεδόν ένα μήνα πριν το Intrepid θα το έχουν βάλει ήδη.
    Δεν είναι απαραίτητο. Στο Ubuntu κάνουν freeze ενα Χ διάστημα πιο πριν, συνήθως ένα μήνα.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  13. #73
    Εγγραφή
    28-09-2002
    Περιοχή
    USSR
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.530
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    IPCOPonVM
    το openoffice δεν είναι για να σωζεις σε doc. το σώσιμο σε doc το κάνεις με τη λογική του export. πρακτικά δηλαδή δουλεύεις odf και μετά εάν θέλεις το κείμενο σου να μείνει όπως έχεις το κανεις PDF ή εαν θελεις καποιος να το επεξεργαστεί που δεν έχει OO το κανεις αναγκαστηκα doc.

    παντως η μετατρεψιμότητα σε docx και xlsx είναι πολυ βοηθητική. Ηδη το χρσημοποιώ ως converter για τους ανεγγέφαλους που συνεχίζουν να στέλνουν email στους χρήστες μου με docx.

  14. #74
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dchatz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά έχω κάτι πρότυπα εξελάκια στα οποία έχω φτιάξει ένα VB κώδικα από το 1998 (μιλάμε για 20 γραμμές κώδικα), και τα οποία τα χρησιμοποιώ έκτοτε κατά κόρον στη δουλειά μου. Από τότε ήθελα να χρησιμοποιήσω το Staroffice της εποχής αλλά η μη υποστήριξη του παραμένει το μόνο πρόβλημα εδώ και 10 χρόνια.
    Δε βαριέσαι, έτσι κι αλλίως το MSoffice "δανεισμένο" το έχω από τότε.
    Για το μέσο χρήστη το Openoffice πάντως υπερ αρκετό είναι.
    Κοίτα, αφού είναι στάνταρ αυτά που τρέχεις, κάτσε και ξαναφράψτα σε openoffice.
    δεν είναι ότι δεν υποστηρίζει προγραμματισμό, απλά έχει λίγο διαφορετικές μακροεντολές.

  15. #75
    Εγγραφή
    03-06-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη - Δυτική Μακεδονία
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24/1 & 4/1
    ISP
    LAN
    Router
    πολλά
    Το OpenOffice το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια, ακόμη και στη δουλειά μου. Ξεμπερδεύεις από άδειες και άλλα τινά. Από την έκδοση 2.1 ήταν απόλυτα λειτουργικό για τις εργασίες που εγώ το χρησιμοποιούσα.

    Από κει και πέρα, σχετικά με κάποια πράγματα που ακούστηκαν:

    Το page setup του open office προσωπικά πιστεύω πως είναι πολύ ανώτερο από τα αντίστοιχα του MS Office. Το page setup του MS Office βασίζεται -πιστεύω- στα στοιχεία που παίρνει η εφαρμογή από τον driver του εκτυπωτή, εξ ού και εάν δώσεις ενα αρχείο σε κάποιον με διαφορετικό print configuration θα αντιμετωπίσει και αυτός προβληματάκια αναδίπλωσης. Μιλάω για ίδιες εκδόσεις MS Office, μου έχει συμβεί. Το Open Office αντίθετα έχει διαφορετική αντιμετώπιση όσον αφορά το θέμα των περιθωρίων σελίδας κ.λπ., και έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσει κανείς τέτοιο πρόβλημα. Άσε που στο κάτω-κάτω το κάνεις save as pdf χωρίς κόλπα και φακιρικά.

    Το equation editor του Open Office πιστεύω και γω πως είναι ανώτερο από του MS Office. Πριν από κανένα χρόνο, είχε χρειαστεί να εισάγω μπόλικες εξισώσεις, με αποτέλεσμα αφού έμαθα τα "κόλπα" του, να είμαι σε θέση να τις εισάγω πλέον με κώδικα!

    Όσον αφορά VBScript και ActiveX, να έχουμε υπ' όψιν μας πως το OpenOffice είναι διαπλατφορμική εφαρμογή, βγαίνει για Windows, Linux και OS X, και ως γνωστόν Visual Basic και ActiveX υπάρχουνε μόνο για Windows, τουλάχιστον στην πλήρη μορφή τους. Γιατί να ασχοληθούν με κάτι το οποίο θα δημιουργήσει προβλήματα συμβατότητας;

    Σε ένα ελαφρώς πιο εξειδικευμένο θέμα, όσον αφορά τη λειτουργία του σε Mac OS X:
    Προσωπικά με εντυπωσίασε! Πολύ πιο γρήγορο, ακόμη και από τα rc3 που είχα δοκιμάσει. Επιπλέον, θα ήθελα να σημειώσω πως δεν αντιμετώπισα στις πρόσφατες εκδόσεις του το πρόβλημα αλλαγής γλώσσας με το cmd-space που αναφέρει κάποιος φίλος παρακάτω. Μάλλον θα πρέπει να το ψάξει λίγο...

    Κλείνοντας τέλος, θα ήθελα να συμπληρώσω πως προσωπικά πιστεύω πως η Ελληνική υποστήριξη, παρόλο που προχωράει εξαιρετικά καλά, δεν προβάλλεται όσο θα έπρεπε. Μήπως είναι τίποτα "υπουργεία" διαπλεκόμενα και δεν αφήνουν σε όσους ασχολούνται με τον εξελληνισμό του να το προωθήσουν κατάλληλα;
    Για παράδειγμα, στο el.openoffice.org δεν υπάρχει πουθενά αναφορά για ελληνική έκδοση που να τρέχει σε OS X, ενώ κατάφερα και εντόπισα πριν λίγο καιρό την ελληνική rc4, με καθόλου έως ελάχιστες ελλείψεις! Μέχρι και το λεξικό είναι ήδη στο πακέτο. To link για όσους ενδιαφέρονται:
    http://ooopackages.good-day.net/pub/...acOSX/3.0.0rc4

Σελ. 5 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κυκλοφόρησε το Openoffice 3.0 beta
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-08, 03:30
  2. Νέο openoffice 2.3
    Από hayzel στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-07, 11:47
  3. Κυκλοφόρησε το OpenOffice 2.1
    Από BigLion στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-06, 20:36
  4. Νέο OpenOffice.org 1.1.4 Gr
    Από billdanos στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-05, 02:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας