Σελ. 3 από 52 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 777
  1. #31
    Εγγραφή
    23-06-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    22204/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Speedtouch 585 v5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως μια απάντηση εξώδικο από τους 3500 χρήστες που έγραψαν «thanks», εφόσον (κατά τη γνώμη μου) δεν γίνεται κάτι παράνομο, νομίζω πως δεν είναι δύσκολο να γίνει.
    1-2€ μπορεί νομίζω άνετα να δώσει ο καθένας.
    Όλοι μπορούμε να βοηθήσουμε τα παιδιά αν η υπόθεση καταλήξει στα δικαστήρια.
    Μπορεί να μην είπα "thanks" αλλά είμαι μέσα με χίλια αν οργανωθεί κάτι τέτοιο.

  2. #32
    Εγγραφή
    08-12-2007
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    886
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΤΑΡΑΓΚΑ
    SNR / Attn
    31(dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dr Wankel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να μην είπα "thanks" αλλά είμαι μέσα με χίλια αν οργανωθεί κάτι τέτοιο.
    Ενα μεγαλο ευχαριστω και απο μενα και απο εδω στα παιδια του GreekTVSubs.gr
    Εμενα ωστοσο η απορια μου ειναι πως μπορει να θεωρηθει παρανομο να γραφεις/μεταφραζεις κατι που ακους;

  3. #33
    Εγγραφή
    24-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps / 1Gbps
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από delta9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα μεγαλο ευχαριστω και απο μενα και απο εδω στα παιδια του GreekTVSubs.gr
    Εμενα ωστοσο η απορια μου ειναι πως μπορει να θεωρηθει παρανομο να γραφεις/μεταφραζεις κατι που ακους;
    Θεωρειται μεταφραση του σεναριου σε αλλη γλωσσα, το οποιο (σεναριο) εχει πνευματικα δικαιωματα. Τρεχα γυρευε κοινως...

  4. #34
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    134
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Για τους νομικούς κυρίως...
    Η νομοθεσία πάνω στην οποία βασίστηκαν το/τα εξώδικα είναι αυτή Ν.2121/1993

  5. #35
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    εγω παντως και ευχαριστω ειπα και γραφτηκα στην σελιδα με το ονομα
    Spoiler:
    "theinternetworld"
    και οτι θελετε μην διστασετε να το πειτε ισως μπορω να σας βοηθησω (νομικος δεν ειμαι) αλλα σιγουρα οπως ειπαν τα παιδια υπαρχουν πολλοι τροποι

    δεν θα τους περασει να κλεισουν τα ελληνικα sites αλλα αντιθετα να κλεισουν ολοι αυτοι αμαν επιτελους οι ευρωφονιαδες

    αμα δεν γουσταρουν τετοια φαινομενα να σκεφτουν την γενια των 700 ευρω μισθο και να βαλουν λογικες τιμες και οπως ειπε ενας φιλος ειδικα γαι τα Videoclub 0.50 και πολυ τους ειναι ακου 2 ευρω την ταινια ενοικιαση η οποιες ειναι σε "αχρηστα" δισκακια και σε θηκες που μπορει να σου χαλασουν και το DVD

  6. #36
    Εγγραφή
    12-03-2008
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Καλημέρα

    Το κείμενο παρακάτω το έχω γράψει και σε άλλα sites στο internet, το γράφω κι εδώ και τα συμπεράσματα δικά σας και γνώμες απόψεις ακούω κι από εσάς.
    Να διευκρινήσω ότι δεν είμαι εναντίον των sites με υπότιτλους, εκεί ο κάθε μεταφραστής ανεβάζει τη δουλειά του οικειοθελώς και την προσφέρει στον κόσμο για προσωπική τους χρήση, εναντίον των άλλων κουτοπόνηρων είμαι, γνωρίζετε ποιους εννοώ.....


    Ειλικρινά, μέχρι να δω με τα μάτια μου κάτι, εγώ προσωπικά κρατώ τις επιφυλάξεις μου ως προς την προέλευση της μήνυσης ή εξώδικου ή ό,τι άλλο ήταν....

    Παρόλ'αυτά, απλώς να πω ότι το κακό με κάποιους έχει ειλικρινά παραγίνει, κι εγώ μεταφράστρια είμαι και τους σερβίραμε στο πιάτο το υλικό.
    Και δε μιλάω μόνο για τους μαύρους, όπως κακώς τους αποκαλούμε, αλλά και για βιντεοκλάμπ που αντιγράφανε και νοίκιαζαν ή πουλούσαν, για warez, για blogs, για τράκερς που έβγαζαν του κ@@ου το χρήμα, από "δωρεές" (σε συγκεκριμένο που ξέρω 2140 vips με δωρεά ο καθένας μέσο όρο 35 ευρώ, τα είχα μετρήσει, κάντε τον πολλαπλασιασμό και πείτε μου τι βγαίνει), μπανεράκια που πληρωνόντουσαν, spam e-mails που για κάθε έγκυρο e-mail που δίνεις πληρώνεσαι, διαφημίσεις όχι μόνο click to pay που πρέπει ο χρήστης να κλικάρει για να πληρωθεί το host site, αλλά ακόμη και pay to view, που πληρώνεται μόνο και μόνο επειδή στη σελίδα του έχει μια διαφήμιση κι εσύ πας να δεις αυτήν την σελίδα που έχει κάτι άλλο μέσα, αλλά ταυτόχρονα βλέπεις και τη διαφήμιση και πληρώνεται ο μάγκας, μιλάμε για μεταπωλήσεις αρχείων με ενσωματωμένους ή υπότιτλους σε container σε άλλους ακόμη και σε άλλες χώρες, ειλικρινά έχει καταντήσει ένα ολόκληρο ΕΜΠΟΡΙΟ πίσω από τον κόπο κάποιων παιδιών, πόσοι είμαστε συνολικά, 40; 50; 100 το πολύ που μεταφράζουν και για να βγάλουν ένα επεισόδιο πχ των 1000 υποτιτλων θα κάνουν 8 με 10 ώρες, αν βέβαια υπάρχει αγγλικός έτοιμος υπότιτλος και δεν είναι εξ ακοής κι αν υπάρχει και χρονισμός, αλλιώς αυτό το 10ωρο μπορεί να γίνει και 24ωρο και βάλε, και να τους βγουν και μάτια, αυτιά και δάχτυλα στο πληκτρολόγιο, ακουστικά κι οθόνη, για να βγει μια μετάφραση, και να την πάρει ο άλλος και να βγάζει όχι μεροκάματο, ειλικρινά να θησαυρίζει από αυτό.

    Σκεφτείτε όλ'αυτά, κι ίσως είναι καιρός να το κάνουμε, όσοι συνεχίσουν να μεταφράζουν, λίγο πιο "ιδιωτικό" το πράγμα, τουλάχιστον για ένα χρονικό διάστημα, και μετά αν είναι επανερχόμαστε κι ακόμη πιο δυναμικά....

    Εγώ πάντως εδώ και μέρες σκεφτόμουν τις μεταφράσεις να τις δίνω μόνο σε όσους γνωρίζω ότι θα τις έχουν για προσωπική τους χρήση γι'αυτούς, την οικογένειά τους και τους φίλους τους, κι όχι για τον κάθε κουτοπόνηρο που κάθεται όλη μέρα σε μια οθόνη κι έχει βρει το νόημα της ζωής τεμπελιάζοντας και θησαυρίζοντας....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gigi : 15-10-08 στις 02:36.

  7. #37
    Εγγραφή
    03-07-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.418
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Ε.Π.Ο.Ε. θα έχεις να κάνεις μαζί μας!!!

  8. #38
    Εγγραφή
    08-12-2007
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    886
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΤΑΡΑΓΚΑ
    SNR / Attn
    31(dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από schattenjager Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) Μήνυση δεν έγινε, εξώδικο στάλθηκε...
    Πρακαλω αν μπορει καποιος mod ας αλλαξει το τιτλο του θεματος ωστε να μην υπαρχει παραπληροφορηση

  9. #39
    Το avatar του μέλους StGeon
    StGeon Guest
    Πάντως το greek subtles project που είναι μηχανή αναζήτησης υποτίτλων λειτουργεί ως τώρα - και ας βασίζεται σε site που έκλεισαν.

  10. #40
    Εγγραφή
    26-03-2005
    Περιοχή
    Area 52 (Δίπλα από την 51)
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.804
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    14.286/1.020
    ISP
    Forthnet
    Router
    THOMSON TG585 v7
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από june_hcw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρειται μεταφραση του σεναριου σε αλλη γλωσσα, το οποιο (σεναριο) εχει πνευματικα δικαιωματα. Τρεχα γυρευε κοινως...
    Δηλαδή βλέπω μια σειρά με κάποιους που είναι κωφάλαλοι ή δεν γνωρίζουν αγγλικά και τους μεταφράζω αντίστοιχα στην νοηματική ή στην Ελληνική... θα μου στείλει εξώδικο η ΕΠΟΕ;

    Απλά ΕΛΕΟΣ!!!

    Υ.Γ. Ποιος τους δίνει το αποκλειστικό δικαίωμα στην μετάφραση;

  11. #41
    Εγγραφή
    08-06-2003
    Περιοχή
    Λίγο πιο πάνω
    Μηνύματα
    2.710
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24MBit, στο όνομα
    ISP
    Μια τρύπα στο
    Router
    Ένα κόκκινο κ
    Παίδες, σόρυ για την έκφραση αλλά "χέστηκε η φοράδα στο αλώνι". Ξέρετε το SubDownloader; Ευκαιρία να το μάθετε...

    Παρακαλώ όλα τα μέλη των ελληνικών sites με υπότιτλους να ανεβάζουν τους υπότιτλους που διέθεταν στους servers που συνεργάζονται με το συγκεκριμένο project (αν δεν απατώμαι, Open Subtitle Database, ή κάπως έτσι). Ο λόγος;

    Το SubDownloader ξεκίνησε ως ανεξάρτητη προσπάθεια και κατέληξε να κερδίζει θέση στο Summer of Code του Google, το οποίο τώρα πια και χρηματοδοτεί την ανάπτυξη του. Κοινώς, ανεβάστε εκεί ότι θέλετε και μετά αφήστε την κάθε ΕΠΟΕ και ΠΑΕ να βγάλει άκρη με την Google. Ας τους στείλουν εξώδικα μέσω Google Mail. Άντε, γιατί όταν πρόκειται για απλούς φοιτητές και αυτόνομους χρήστες, ξέρουν να το παίζουν νταήδες. Για βάλτε τους να "τη βγουν" στο μεγαθήριο του Internet...

    Φιλικά
    Ducklord
    Good news, everyone...
    http://www.pipesmag.com: Η απόλυτη παράνοια συμπυκνωμένη σε μορφή περιοδικού
    http://www.productivity.gr: Tips, συμβουλές και μέθοδοι για να εργαζόμαστε καλύτερα και ευκολότερα
    http://www.stoopid.gr: Το μεγαλείο της ανθρώπινης ηλιθιότητας.

  12. #42
    Εγγραφή
    09-09-2008
    Περιοχή
    Aλιμος
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    HOL
    Router
    netfaster
    SNR / Attn
    9(dB) / 41(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gigi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα

    Το κείμενο παρακάτω το έχω γράψει και σε άλλα sites στο internet, το γράφω κι εδώ και τα συμπεράσματα δικά σας και γνώμες απόψεις ακούω κι από εσάς.
    Να διευκρινήσω ότι δεν είμαι εναντίον των sites με υπότιτλους, εκεί ο κάθε μεταφραστής ανεβάζει τη δουλειά του οικειοθελώς και την προσφέρει στον κόσμο για προσωπική τους χρήση, εναντίον των άλλων κουτοπόνηρων είμαι, γνωρίζετε ποιους εννοώ.....
    Καλή σου μέρα Gigi!
    Επειδή έχω την τύχη να παρακαλουθήσω υπότιτλους δικούς σου, θάθελα να σ' ευχαριστήσω από καρδιάς για τον κόπο σου, την ποιότητα τού πνευματικού σου έργου και την καλή σου διάθεση να μας τους παρέχεις αφιλοκερδώς!
    Επίσης, πολύ ενημερωτικά όσα έγραψες -κι ευτυχώς που το έκανες-, δεν είχε πάει ο νους μου στο τί παίζεται ...

  13. #43
    Εγγραφή
    22-10-2005
    Περιοχή
    Πετράλωνα
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    300mbps
    ISP
    Cosmote
    Πάντως αν υπάρχει τρόπος για βοήθεια -οποιαδήποτε- τρόπος ας ανακοινωθεί κάπου- δεν μπορεί να κάνουν κάποιοι ότι θέλουν...

  14. #44
    Εγγραφή
    07-11-2002
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.690
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritz!Box Fon
    Μπήκα σήμερα πρωινός online και βλέπω παντού την ίδια είδηση , τέρμα οι υπότιτλοι ! Για λόγους που δεν μας λένε ( λες και δεν θα μάθουμε ) νομικούς ( σε αυτή την χώρα πότε ίσχυσαν οι νόμοι; )

    Είμαι υπέρ της διάδοσης των υποτίτλων μόνο και μόνο επειδή δεν μπορώ να περιμένω κάποιο ελληνικό κανάλι να δείξει την αγαπημένη μου σειρά ...

  15. #45
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.717
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Σαλίγκαρος
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    Κ.Λ.Α.Φ.Τ.Α.
    Όσοι ασχολείστε με κατέβασμα σειρών και ταινιών από το Internet ίσως γνωρίζεται την ύπαρξη του www.greektvsubs.gr . Το συγκεκριμένο σάιτ εδώ και καιρό αποτέλεσε μια ερασιτεχνική προσπάθεια συλλογικής μετάφρασης ξένων σειρών στα ελληνικά. Σήμερα το πρωί δέχτηκε εξώδικο απο την Εταιρία Προστασίας Οπτικοακουστικών Έργων (ΕΠΟΕ). Αξίζει να δείτε με τι ασχολείται η συγκεκριμένη εταιρεία, ποιές είναι οι "επιτυχίες της" και ποιές εταιρείες έχει μέλη απο εδώ: http://epoe.hr1.gr/

    Μέρος του εξώδικου γράφει:
    Απόσπασμα από το εξώδικο που εστάλη στο greektvsubs:
    Σύμφωνα με απόλυτα επιβεβαιωμένες πληροφορίες μας αλλά και σαφείς αποδείξεις που διαθέτουμε, υπό την ιδιότητά σας ως ιδιοκτήτη και διαχειριστή της ιστοσελίδας με την ονομασία www.greektvsubs.gr, χωρίς δικαίωμα και κατά παράβαση των διατάξεων του Ν. 2121/93, χωρίς την απαιτούμενη προηγούμενη έγγραφη άδεια των νομίμων δικαιούχων των σχετικών δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας και των συγγενικών δικαιωμάτων εταιριών-μελών μας, επιδίδεστε σε μία όλως παράνομη δραστηριότητα, η οποία συνίσταται στη χωρίς δικαίωμα μετάφραση στην ελληνική γλώσσα των κειμένων/διαλόγων και δημιουργία υποτίτλων κινηματογραφικών ταινιών ή τηλεοπτικών σειρών, τα δικαιώματα εκμετάλλευσης των οποίων ανήκουν σε εταιρίες-μέλη μας, τους οποίους διαθέτετε, στη συνέχεια, παράνομα και χωρίς δικαίωμα, σε τρίτους μέσω του διαδικτύου.

    Από http://athens.indymedia.org/
    Πρώτη φορά ακούω την ΕΠΟΕ...τώρα είδα και το site της, μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι...

    http://www.epoe.hr1.gr/gr/index.php

    H γνώμη μου...
    Νταξ, αλληλεγγύη στα sites πάνω απ όλα, και όσον αφορά το θέμα των υποτίτλων, το ποτάμι πίσω δεν γυρνά. Υπάρχουν άλλα μέσα, και θα ενεργοποιηθούν τώρα...ο υπότιτλος btw, μπορεί εύκολα να αποτελέσει κατοχυρωμένο πνευματικό δικαίωμα του δημιουργού του, με μια απλή τροποποίηση της διαδικασίας της δημιουργίας του από εδώ και πέρα...

    Ο λόγος που κινήθηκαν ήταν επειδή οι ιδιοκτήτες videoclub και άλλοι επιτηδευματίες χρησιμοποιούσαν τους ελεύθερους υπότιτλους από τα εν λόγω site για να δημιουργήσουν επί πληρωμή "προϊόντα" παρακάμπτοντας τους νόμιμους προμηθευτές. Δεν υπήρχε καμία περίπτωση ειδάλλως να κινηθεί κάποιος νομικά, οι Ελληνικές εταιρίες δεν δουλεύουν με καταναλωτές σαν και εμάς που χρησιμοποιούμε τους υποτίτλους αλλά με λιανέμπορες και VC.

    Και αντί να πάνε να κυνηγήσουν αυτούς, πάνε και στέλνουν εξώδικο στα site που εθελοντές παραδίδουν τζάμπα υποτίτλους, με την λογική πως οι ίδιοι οι πελάτες τους (λιανέμποροι και ιδιοκτήτες VC) αν δεν έχουν υποτίτλους θα ξαναγυρίσουν στο μαντρί και θα παταχθεί έτσι το κακό στην ρίζα...
    Wretched, ephemeral race, children of chance and tribulation, why do you force me to tell you the very thing which it would be most profitable for you not to hear?
    The very best thing is utterly beyond your reach: not to have been born, not to be, to be nothing.
    However, the second best thing for you is: to die soon.

Σελ. 3 από 52 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προσθήκη υποτίτλων μετά απο convert....
    Από Spartan στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-08, 16:08
  2. Πρόβλημα με το ripping υποτίτλων από DVD
    Από Blackened στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-07, 21:57
  3. Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-07, 12:44
  4. Αφαιρεση υποτιτλων απο divx
    Από metalmike στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-06, 18:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας